Środa, 30 Listopada 2022 | Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. Michał Włoch

Miasto pospieszyło z pomocą dzieciom z rozwiązanej grupy 'Malinki'

Byli już podopieczni "Skrzatów" znaleźli miejsca w innych niepublicznych przedszkolach w Chojnicach. Bliźniętami z autyzmem zaopiekuje się samorządowa placówka, konkretnie "siódemka", w której utworzone zostaną dwa oddziały integracyjne.


W miniona środę (24.04) dyrekcja Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola "Skrzaty" na zebraniu zwołanym w trybie pilnym poinformowała rodziców dzieci z grupy "Malinki" o skreśleniu ich pociech z przedszkolnej listy. Chwilę wcześniej psycholog zewnętrzny biorący udział w spotkaniu miał wyjaśniać rodzicom, że nauczyciele  po medialnych doniesieniach o przemocy w przedszkolu czują się zaszczuci i zhejtowani.

- Skreślenie z listy nastąpiło na podstawie par. 20 ust. 4 statutu niepublicznego przedszkola w związku na sytuację kryzysową w grupie "Malinki" - podaje Grzegorz Czarnowski. Dyrektor wydziału edukacji w chojnickim ratuszu zweryfikował wskazany zapis. - Status pozwala skreślić dziecko z listy przedszkolnej w przypadku zagrożenia dla innych dzieci lub w przypadku braku współpracy na linii rodzic - przedszkole - informuje urzędnik. Szefujący miejską oświatą wskazuje zarazem, że Magdalena Paterek rozwiązując grupę nie zachowała odpowiednich procedur. Po pierwsze pani dyrektor  nie wydała rodzicom decyzji, od której ci mogliby się odwołać. Po drugie nie zachowała wymaganego okresu wypowiedzenia, wynoszącego co najmniej miesiąc. Tym samym 25-osobowa grupa 4 i 5-cio latków powinna mieć zapewnioną opiekę do końca maja.

Decyzji Magdaleny Paterek nie zmienił ani telefon od dyrektora wydziału edukacji ani od burmistrza Arseniusza Finstera. - Pozostawienie rodziców przed faktem dokonanym o godz. 17 z dnia na dzień delikatnie mówiąc jest mało profesjonalne. Pani dyrektor wybrała chyba najgorszą z możliwych form. Wyrzucenie całej grupy z przedszkola absolutnie nie załatwi tematu – mówi Czarnowski.

Reklama | Czytaj dalej »

Na szczęście dla 23 dzieci z "Malinek" udało się znaleźć miejsca w innych chojnickich placówkach niepublicznych . - Zaangażowaliśmy się z pełną mocą i pomogliśmy rodzicom w znalezieniu innych przedszkoli - podaje dyrektor wydziału edukacji. Dwójkę autystycznych  bliźniąt  pod swoje skrzydło zdecydowało się wziąć miasto. W Szkole Podstawowej nr 7 jedna z grup przedszkolnych zostanie podzielona na dwie mniejsze, do których trafią byli wychowankowie "Skrzatów". - Mamy specjalistów. Będzie pomoc psychologiczna, logopedyczna, nauczyciel wspomagający. Wszystko co trzeba dla tych dzieci.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~Do Charzykowianin
Widzę , że stronniczość społeczeństwa w Charzykowach jest olbrzymia !
Jako mama jednego z tych dzieci , które zostały skrzywdzone i wyrzucone z przedszkola nie mogę czytać tych wszystkich bzdur ! , które wypowiadają osoby spokrewnione z Panią dyrektor , ba nie znające absolutnie źródła całej sytuacji.
Polecam posłuchać wszystkim ! Co mówią nasze dzieci i w jaki sposób o tym mówią . Krew w żyłach nie jest zmrożona drastycznością tych „metod wychowawczych” jakie stosowały panie wychowawczynie , a sposób wypowiedzi Naszych! Dzieci . Dla nich to było jak wyjście do toalety , jedzenie śniadania czy mycie zębów . Tak po prostu musi być i koniec ! Dla nich zamknięcie w kantorku za karę było kara normalną. Zapinanie klamerki na usta było zabawne choć bolało , bo przecież Pani nie tylko mi tak robiła ale innym dzieciom też. Proszę pomyśleć zanim się skwituje rodziców per „ rozpieszczeni” czy „niezrównoważeni”.
06 Maja 2019, godzina 17:25
Oceniono 16 razy -4
~Warto mieć mózg
Po pierwsze nikt się do niczego nie przyznawał.
Po drugie informacje na temat monitoringu są sprzeczne więc może łaskawie poczekajcie na wypowiedź policji czy prokuratury.
Po trzecie większość informacji medialnych jest oderwana od rzeczywistości.
Po czwarte jak ktoś ślepo wierzy w te wszystkie artykuły czy programy,to ma ogromny problem ze sobą.
Po piąte,może warto poczekać z oskarżeniami i przemadrymi komentarzami aż sprawa się wyjasni.
Myślenie nie boli.
Polecam.
01 Maja 2019, godzina 17:29
Oceniono 27 razy 5
~do Edyta:
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Maja 2019, godzina 06:10
Oceniono 30 razy -12
~do Olek232
Chodzi ci o ten tekst: weekendfm.pl/?n=77909&chojnice_-wlascicielka_niepublicznego_przedszkola_skrzaty_w_chojnicach_tlumaczy_dlaczego_rozwiazala_grupe_malinki
??

Nic tutaj nie ma o tym, że się "nie potwierdziło". Jest jedynie jednostronne stanowisko pani dyrektor. Żadnych obiektywnych ustaleń. Tylko wypowiedzi dyrektorki.

Co ciekawe, pani dyrektor nie raczyła odnieść się do zarzutu rzekomego usuwania nagrań z monitoringu, które zdaniem rodziców obciążały nauczycielki. Do tego wg. wcześniejszych informacji prasowych te miały przyznać się do zarzucanych im zachowań.

Należy się zatem zastanowić, co owe nagrania przedstawiały? Gdyby nic niewłaściwego się tam nie znalazło to na miejscu pani dyrektor zapisałbym to na komputerze, pendrive i jeszcze na płytę nagrał, żeby tylko nie zniknęło i rozesłał do tych wszystkich mediów, w których pojawiły się krzywdzące newsy. A co tam, konferencję prasową bym zorganizował i pokazał, że ja i moi pracownicy są czyści jak łza.
Tymczasem co robi pani dyrektor? Jeśli wierzyć prasie, usuwa nagrania, a teraz w weekendzie plecie trzy-po-trzy ostrożnie omijając drażliwe tematy, a pani redaktor, skądinąd znana mi już ze swojej stronniczości i przeciętnej rzetelności w relacjonowaniu faktów z innych spraw, jakoś nie kwapi się, żeby te nurtujące pytania zadać.

Sam sobie odpowiedz, jak to wygląda. :-)
01 Maja 2019, godzina 00:56
Oceniono 27 razy -3
~Dyrektor
Rodzice, rozpieszczone mamusie....ludzie trochę kultury!!!!!!!Sprawa jest w toku po jej wyjaśnieniu zobaczymy kto kogo będzie przepraszał. Najmądrzejsi są Ci których dzieci tam nie chodzili. Bo gdyby moje dziecko należało do tej grupy i dziala mu sie krzywda to bym nie odpuscila.
30 Kwietnia 2019, godzina 23:16
Oceniono 23 razy -7
~Nareszcie!!! Brawo Rodzice!!!
A teraz wyburzyć tamto PRZEDSZKOLE GROZY i postawić tam BIEDRONKĘ albo nawet OBI.
Będzie w końcu jakiś pożytek dla wszystkich mieszkańców Chojnic !!!
30 Kwietnia 2019, godzina 21:27
Oceniono 40 razy -6
~Edyta
Brawo Pani Paterek! Nie dać się wymyslom rozpieszczonych mamusiek!
30 Kwietnia 2019, godzina 17:40
Oceniono 54 razy 8
~Olek232
I co?? I co??

Poczytajcie sobie na weekendfm

Historia opowiadana przez dzieci się nie potwierdziła! To g.pi rodzice zaszczuli nauczycielki! A teraz jeszcze do wszystkich pretensje!

Podziękujcie histerycznym rodzicom.
30 Kwietnia 2019, godzina 15:35
Oceniono 54 razy 24
~Chojniczanka
Przytoczę jeszcze raz moją wypowiedź z 24.04.2019 r.

"Widać wyraźnie, że ktoś chce koniecznie przejąć to przedszkole. Jeżeli i tym razem się nie uda to za jakiś czas będą następne podejścia i tak aż do skutku."

Dyrektorka nie dała sobie skakać po głowie więc huzia na nią. Ciekawi mnie jeszcze co robi w U.M. pan Czarnowski? Przecież on do tej pory nie rozwiązał żadnego problemu. Potrafi tylko uciekać od problemów tylnymi drzwiami albo dolewać oliwy do ognia. Panie Burmistrzu - co Pan na to?
30 Kwietnia 2019, godzina 08:51
Oceniono 46 razy 10
~Rodzic
Pani dyrektor powinna jak pierwsza pomóc tym rodzicom ale jak widać, ważne żeby kasa się zgadzała. Za te pieniądze, które przedszkole otrzymuję na chore dzieci powinny one mieć profesjonalną opiekę, a nie opiekunki, które się znęcaja, notabene wyrzucane wczesniej za bycie nietrzeźwym w pracy....Wstyd...
29 Kwietnia 2019, godzina 22:16
Oceniono 48 razy -2
~Jurek34-żenada
Beak empatii
29 Kwietnia 2019, godzina 21:50
Oceniono 29 razy -5
~Do jurek 34
A moze sam się zamknij w kantorku, do tego klamerka na usta i zaraz świat będzie piękniejszy. Jak nie masz pojęcia o temacie to wstrzymaj sie od durnych komentarzy.
29 Kwietnia 2019, godzina 21:01
Oceniono 34 razy 2
~Charzykowianin
Bardzo dojrzała decyzja p. dyrektor
Nie wolno dać się " sterroryzować" niezrównoważonym rodzicom wspieranym przez U.M.
29 Kwietnia 2019, godzina 20:36
Oceniono 44 razy 0
~Jędrek48
Jurku, Ciebie może nie dziwić, ale fakt jest taki, że rozwiązując umowę należy zachować okres wypowiedzenia. Nie zmieni tego niczyje widzi-mi-się.

Nie wiem, jak wygląda kwestia ewentualnej decyzji o skreśleniu, czy w przypadku niepublicznych placówek jest ona wymagana i czy przysługuje w takiej sytuacji środek zaskarżenia inny niż powództwo cywilne, ale co do niezachowania w tej sytuacji okresu wypowiedzenia wątpliwości nie mam.

Do tego cytowany zapis przedszkolnego statutu został zastosowany raczej na siłę. Jeśli pani właścicielka obawiała się medialnego szumu i "hejtu" to takim działaniem w zasadzie strzeliła sobie w kolano. Gdy media się o tym rozpiszą straci wizerunkowo, a jeśli rodzice "skreślonych" dzieci uparliby się mocno to mają nawet szansę na uzyskanie zadośćuczynienia przy minimalnych kosztach własnych w drodze np. pozwu zbiorowego.

Rozważyłbym też skargę do UOKiK, wszak istnieje uzasadnione podejrzenie, że zostały naruszone zbiorowe interesy konsumentów.
29 Kwietnia 2019, godzina 19:43
Oceniono 26 razy -4
~Romek
Pan Czarnowski to chyba dobry kumpel pana od bliźniaków.
Kolesiostwo w urzędzie miasta Chojnice. Wieś tańczy i śpiewa.
29 Kwietnia 2019, godzina 19:18
Oceniono 30 razy 12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 458.00 DKKDKK 60.50 62.10
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 44.00 45.70
GBPGBP 534.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 448.76 453.94 DKKDKK 60.60 62.00
EUREUR 466.05 471.27 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 472.82 480.00 NOKNOK 44.40 45.30
GBPGBP 537.67 544.19 SEKSEK 42.20 43.10
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij