Piątek, 09 Grudnia 2022 | Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Dyplomacja i 'sprawy techniczne' w tle wielomilionowej inwestycji

Prezes Chojniczanki oświadcza, że podgrzewana murawa  w Chojnicach będzie. Burmistrz prowadzi „dyplomatyczne” rozmowy z radnymi, choć na tydzień przed sesją wciąż nie zdradza źródeł finansowania inwestycji, która ma pochłonąć około 9 mln zł. Skarbnik miasta zapytana w temacie wskazuje za to na dwa źródła, kredyt albo dochody ze sprzedaży mienia.

W biuletynie sesyjnym brak projektu uchwały, który odnosiłby się do inwestycji na miejskim stadionie. Wątpliwości, że takowy na posiedzenie planowane na 20 listopada trafi (w formie autopoprawki do budżetu) mieć jednak nie można, bo od kilku tygodni trwa dyskusja na temat kolejnej wielomilionowej inwestycji dla pierwszoligowca. Burmistrz Arseniusz Finster zadeklarował chęć wykonania zadania, które jak podkreśla znalazło się w jego programie wyborczym.  Trwają  poszukiwania źródeł finansowania. Pomocnej dłoni nie podał ani powiat ani gmina, do których nie przemówił argument o funkcji promocyjnej, jaką dla regionu pełni Chojniczanka.

Reklama | Czytaj dalej »

Zgodnie z wymogami PZPN kluby grające w I lidze, a nie walczące o awans do ekstraklasy mają czas na wykonanie podgrzewanej  murawy do jesieni.  Chojniczanka poprzekładała tak mecze, aby uporać się z tym zadaniem do pierwszego kwartału 2020 r. -  Nikt Chojnicom nie dał pierwszej ligi na zawsze. To jest rywalizacja sportowa. Dzisiaj jesteśmy w trudnej sytuacji. Łatwo sobie wyobrazić spadek do drugiej ligi. Jeśli spadniemy do drugiej ligi to bez posiadania podgrzewanej murawy nie będziemy mogli awansować. Byt klubu na szczeblu centralnym jest ściśle uzależniony od wykonania tej inwestycji – podkreśla Jarosław Klauzo. 6 listopada na konferencji prasowej prezes Chojniczanki oświadczył, że podgrzewana murawa w Chojnicach będzie. Takie zapewnienie miał otrzymać właśnie od Arseniusza Finstera. - Na najbliższej sesji zostaną zrobione jakby sprawy techniczne, które są wymagane i zaraz po sesji zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie podgrzewanej murawy, jeszcze w tej przerwie czy zaraz na początku roku – mówił Klauzo. Zdaniem prezesa Chojniczanki „miasto ośmieszymy się przed sportową Polską robiąc takie cyrki z przekładaniem meczów, a  nie wykonując podgrzewanej murawy”.  Wśród źródeł finansowania wymienił m.in. podatki. Wzrost opłat lokalnych głosowany będzie na najbliższej sesji.


A co mówi burmistrz?  - Ja na sesji będę pokazywał bilans całego budżetu na rok 2020 i kolejne lata pokazując montaż finansowy tych dużych inwestycji i będę wskazywał na ewentualne źródło finansowania podgrzewanej murawy.  Ta decyzja jest wypracowywana do sesji. Ja dyplomatycznie spotykam się z radnymi i z nimi rozmawiam, starając się ich przekonać do realizacji tej inwestycji. Ja jestem przekonany, ponieważ ująłem ją w moim programie wyborczym i chciałbym dołożyć wszelkich starań, tak jak powiedziałem dyplomatycznie a nie siłowo, żeby radnych przekonać do realizacji tego zadania. A przekonam ich wtedy i tylko wtedy, kiedy upewnię ich, że wszystkie inwestycje w tym trudnym okresie jakim jesteśmy da się do końca kadencji zrobić - mówi Arseniusz Finster i zarazem podaje, że udało mu się uzyskać decyzję kolegium rady gminy Chojnice o pomocy finansowej na budowę węzła transportowo-integrującego w wysokości 5 mln zł.


W budżecie na ten rok, na wykonanie inwestycji szacowanej na 6,9 mln zł, pozostało 900 tys. zł. Najtańsza z ofert jaka wpłynęła na przetarg ogłoszony w maju br. (postępowanie unieważniono) opiewała na 6 mln zł. Kolejne 2 mln zł miałoby pochłonąć wykonanie przyłącza do MZEC-u. Na barkach miastach spoczywałyby również koszt utrzymania instalacji.


Choć od wczoraj (13.11) trwają posiedzenia komisji niewiele więcej w temacie wiadomo. -  Na chwilę obecną w materiałach sesyjnych nie mamy absolutnie żadnego wniosku, zmiany budżetowej dotyczącej Chojniczanki. Pewnie w ciągu 5 minut na sesji będziemy mieli podjąć decyzję, co mi się bardzo nie podoba i będę wyrażał swoją dezaprobatę na taką formę komunikacji z radnymi.  Z informacji, jakie w mediach przekazuje pan burmistrz i prezes Chojniczanki już wszystko zostało przyklepane – mówi Bartosz Bluma. Przewodniczący radnych klubu PiS podczas posiedzenia  komisji budżetu o środki na podgrzewaną murawę dopytywał skarbnik miasta. - Na podgrzewaną murawę możemy wziąć  kredyt, bo to jest zadanie inwestycyjne. Możemy też to zadanie sfinansować ze sprzedaży mienia – informowała Wioletta Szreder.

Z wykonaniem podgrzewanej murawy wiąże się jeszcze jeden wątek. Obecny projekt zakłada wykonanie instalacji bez zachowania funkcji lekkoatletycznej obiektu. Na takie rozwiązanie nie godzą się radni zasiadający w komisji kultury i sportu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~Marco Polo
Prezesa Chojniczanki już ogrzewa powietrze wokół chojniczanki, okna otwarte w byłej pustej restauracji całymi dniami i nocami.
Tak Prezes marnuje pieniądze i przyczynia się do emisji dwutlenku węgla.
15 Listopada 2019, godzina 13:09
Oceniono 15 razy -9
~człowiek pracy
A co z bezplatną komunikacją miejską w ramach walki ze smogiem w Szczecinku to chyba działa co z elektrycznymi autobusami co z termomodernizacją kamienic wokół stadionu kamienice w centrum nie są podlączone do ZEC co z doplatami do wymiany piecy i kotlowni na gazowe co cię robi w tym temacie co ze smogiem na osiedlu kolejarz wieczorem strach wyjść z domu nie sposób też otworzyć okna bo w domu mamy kotłownię co ważniejsze zdrowie mieszkańców czy murawa dla paru kopaczy którzy nie wiadomo czy utrzymają się nawet w pierwszej lidze ile procent dotacji pobiera piłka nożna na oswiatę trzeba podnieść podatki od nieruchomośći a może z podatku zwolić calkowicie tych ktorzy ogrzewają ekologicznie co robimy dla ekologi
15 Listopada 2019, godzina 10:51
Oceniono 15 razy -7
~Marco Polo
Jestem za podgrzewaną murawą, jeśli miasto a przede wszystkim Radni podejmą dyskusje na temat opodatkowania banerów reklamowych tych wiszących na płotach prywatnych posesji i stojących przy drogach, rusztowaniach itp. Uporządkowanie ich miejsc wieszania oraz instalowania.
Co najmniej 30 metrów od skrzyżowań rond
Tak aby kierowca skupił się na manewrowaniu a nie na czytaniu.
Pieniądze leżą na ulicy i wiszą na płotach, miasto chce zaciągać kredyt.

Przytoczę tu jeden przykład z forum dyskusyjnego -
Temat: Ile za baner reklamowy na płocie?
Dzisiaj za 1m x 3m zaproponowano mi 600zł netto / rok.
Mała miejscowość przy drodze krajowej.


Jak miasto się tym nie zajmie to można odnieść wrażenie iż miasto marnotrawi pieniądze podatników.

Jeśli miasto się tym nie zajmie, zrobię to za Was Nieroby donosząc na każdego właściciela posesji gdzie jest zamieszony baner do Urzędu Skarbowego.

Radni do roboty a nie pier..ć w stołki i pobierać dietki.
15 Listopada 2019, godzina 10:18
Oceniono 19 razy -5
~Świetnym pomysłem byłoby
przekierowanie NIE uzyskanej dotacji na fotoogniwa na rzecz zawodowego klubu Chojniczanka. Ciekawe dlaczego "pismacy" bo nie dziennikarze do dzis nie alarmują, że jedynym samorządem w powiecie bez 85% dotacji do instalacji fotoogniw jest MIASTO CHOJNICE. Najbardziej zagrożone smogiem który można ograniczyć właśnie poprzez zastosowanie ogrzewania z pomocą fotowoltaiki. Pytajcie radni na sesji gdzie jest kasa na doację
14 Listopada 2019, godzina 17:44
Oceniono 20 razy -4
~Marco Polo
Na podgrzewaną murawę możemy wziąć kredyt, bo to jest zadanie inwestycyjne. Możemy też to zadanie sfinansować ze sprzedaży mienia – informowała Wioletta Szreder.


Możecie nawet wziąć te pieniądze na taczki i zawieść na stadion, wykopać dziurę i je zakopać. Po kilku latach odkopać i zobaczyć czy inwestycja zakopanych pieniędzy się powiodła
Nie będzie ani Miastowego mienia, będą odsetki oraz generujący straty stadion.
14 Listopada 2019, godzina 17:36
Oceniono 20 razy -4
~mieszkaniec
A ja mam prośbę żeby redakcja podała imiennie jak głosowali radni. Są ważniejsze potrzeby w tym mieście niż podgrzewanie kopaczy.
14 Listopada 2019, godzina 17:05
Oceniono 20 razy -4
~Marco Polo
Mówią to co na głowie to i w głowie, w tym linku można zobaczyć.
https://twitter.com/jklauzo
Cyrk jest w Chojnicach
14 Listopada 2019, godzina 16:18
Oceniono 15 razy -7
~wa-pa
Zaciekawiło mnie, jak to pan Burmistrz chciałby siłowo przekonywać radnych? Jak się obiecuje nie z swojej kieszeni to należy to konsultować a nie narażać budżet miasta na generowanie kosztów bo się tam coś obiecało przed wyborami.
14 Listopada 2019, godzina 15:26
Oceniono 32 razy 2
~Adam
I tak spadna do druzyn podworkowych , to zbedne ladowac tam kase , miasto ma inne potrzemy jak stadion , Finster i tak juz podnosi ceny na wszystko i pewnie dowali nam na murawe , jak Chojniczanka chce grzana to , niech sama placi
14 Listopada 2019, godzina 14:23
Oceniono 38 razy -2
~,,,
Jak pan klauzo będzie realizował fanaberie klubu ze środków własnych to może mówić o ośmieszaniu. Skoro jednak wytarł sobie gąbrowiczowską gębę słowem "podatki" i w nich upatruje źródła zaspokojenia swoich fantazji zachowując przy tym pewność porównywalną jedynie z bukmacherem na ustawionych meczach to coś jest bardzo nie tak.
Burmistrz niczego panu kaluzo nie mógł obiecać, chyba, że prywatnie. W ramach pełnionego urzędu zwyczajnie nie posiada takiej władzy. Podejmowanie decyzji, co do przeznaczenia środków finansowych należących do miasta leży w kompetencji Rady. Oczywiście, burmistrz prowadzi "dyplomatyczne rozmowy", brzmi to trochę jak eufemizm na szukanie haków lub obiecywanie czegoś za coś. Później się chojniczanie dziwią, że ludzie, których uważali za moralny wzór i oddali na nich swoje głosy zeszmacają się głosując inaczej niż wskazywałaby wola wyborców oraz ich własny zdrowy rozsądek.
Dobrym pomysłem byłoby, żeby lokalne media zaczęły zamiast z burmistrzem na jego regularnych "konferencjach" rozmawiać bezpośrednio z radnymi. Niech media zaczną pytać radnych wprost o ich zdanie i decyzje w każdej kontrowersyjnej sprawie. Niech przedstawią swoją argumentację, dlaczego tak głosują. Myślę, że wyborcy chcieliby wiedzieć.
14 Listopada 2019, godzina 13:52
Oceniono 40 razy 4
~Michael
Irytuje mnie zachowanie prezesa Chojniczanki i jego stanowisko że będzie podgrzewana murawa i koniec. To że pan Finster coś obiecał nie oznacza że to musi być. Kosztem podgrzewanej murawy ucierpi lekka atletyk. A niech pan prezes nie zapomina że stadion był robiony też dla innych. Chojniczanka na dzień dzisiejszy swoim poziomem gry reprezentuje samo dno. Kwota około 9 milionów złotych może być pożytecznie wykorzystana na inne cele. Chodzi w tym przypadku o pieniądze mieszkańców (podatników). A pan prezes upiera się, domaga się tych pieniędzy jak dziecko upragnionego prezentu. Mam nadzieje iż radni podejmą dobra decyzję dobrze przemyślaną. NA KONIEC DODAM JESZCZE ŻE SZYKUJE SIĘ NA WIOSNĘ NA 90 LECIE KLUBU PIĘKNY SPADEK DO 2 LIGI!!!!!!!
14 Listopada 2019, godzina 13:32
Oceniono 39 razy 3
~Marco Polo
Budynek byłej RESTAURACJI Chojniczanki stoi pusty, jest ogrzewany i generuje koszta.
O jakiej wy ludzie inwestycji mówicie, nie macie nawet pomysłu na siebie.
Nie potraficie się nawet ubrać a marzy wam się podgrzewany Maybach.
To jak wejść do restauracji w gumofilcach i poprosić o Wiski i ogórka na zakąskę.

Reklamy na płotach zaśmiecają miasto, przy rondzie Piłsudskiego - Dworcowa, Strzelecka - Zielona
JAK TO WYGLĄDA ? jak śmietnik a nie miasto.
14 Listopada 2019, godzina 12:59
Oceniono 41 razy 5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 440.00 450.00 DKKDKK 61.20 62.50
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 468.00 483.00 NOKNOK 43.20 44.90
GBPGBP 537.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 442.80 448.15 DKKDKK 61.30 62.50
EUREUR 466.11 471.10 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.26 477.00 NOKNOK 43.70 44.60
GBPGBP 538.85 545.20 SEKSEK 42.30 43.30
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz finansowanie programu In Vitro w Chojnicach?
Ceny paliw2022-12-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.44 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.52 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.59 zł 7.22 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij