Czwartek, 11 Sierpnia 2022 | Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fotomontaż (ms)

Samochodem do pracy i na urlop

Starostwo Powiatowe w Chojnicach ma na stanie 6 służbowych aut. Najnowsze z nich pochodzą z 2020 roku, to Volvo XC40 i Toyota Proace Verso. Wraz z pojawieniem się tych wozów w urzędzie, starosta Marek Szczepański zmienił zarządzenie w sprawie wykorzystywania służbowych samochodów, dopuszczając ich używanie także do celów prywatnych. Urzędnicy służbowym autem mogą pojechać nawet na urlop, ale to akurat nie nowość!


Nowe auta, nowe zarządzenie

Starosta Marek Szczepański, planując zakup nowego auta deklarował, że to będzie używane zgodnie z Zarządzeniem nr 55/2009, jakie wprowadził jego poprzednik Stanisław Skaja. Wspomniany dokument do prowadzenia samochodu służbowego w Starostwie Powiatowym w Chojnicach upoważniał: pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy z ważnym "świadectwem kwalifikacji", bądź innego pracownika posiadającego ważne prawo jazdy i okresowe badania lekarskie. Po dość kontrowersyjnym zakupie Volvo XC40 (Marek Szczepański nie skorzystał z zapytania ofertowego, a jedynie dokonał rozeznania cenowego w salonach) i Toyoty Proace Verso włodarz zdecydował się jednak wydać nowe zarządzenie w sprawie wykorzystywania służbowych samochodów. Swoją osobę starosta uwzględnił już  w pierwszym punkcie, poszerzając tym samym grono pracowników upoważnionych do korzystania ze służbowych pojazdów. Kolejna zmiana dot. pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy (od kilku lat w starostwie nie ma takiego etatu). Zgodnie z zarządzeniem z 12 lutego 2020 r. nie musi on już posiadać "świadectwa kwalifikacji". Istotne novum to zapisy o samochodzie wykorzystywanym do celów służbowych i prywatnych. Jego przekazanie następuje na podstawie umowy. Użytkujący takie auto jest zobligowany jedynie do składania miesięcznych sprawozdań dot. zużycia materiałów pędnych i oleju. Właśnie w ten sposób starosta użytkuje volvo.

W obu zarządzeniach "dopuszcza się korzystanie z samochodu służbowego w czasie urlopu na podstawie pisemnego zezwolenia starosty".

Reklama | Czytaj dalej »


Sześć służbowych aut i 12 upoważnionych

Starostwo Powiatowe w Chojnicach posiada obecnie 6 służbowych aut, z czego 4 należą do segmentu B. Poza ww. VOLVO XC40 i Toyotą Proace Verso (2020) na stanie starostwa są jeszcze dwa Fordy Fusion r. 2003 i 2004, a także Ford Focus (2007). Drugi z większych samochodów do dyspozycji urzędników to Volkswagen Crafter (2007).

Stan technicznych aut powiatu jest na tyle dobry, że każde z nich jest w użyciu. W roku ubiegłym urzędnicy wyjeździli łącznie 60527 km. Na koniec 2020 r. największy przebieg - 15 044 km -  miało najstarsze z aut, 17-letni Ford Fusion. Starosta Marek Szczepański swoim volvo w tym samym roku pokonał 7255 km. Dwa z sześciu aut powiatu garażowane są w starostwie, jedno w bazie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Chojnicach.

Rzecznik prasową starostwa pytamy, czy pracownicy dojeżdżają służbowymi pojazdami do domu, tak jest to w przypadku starosty, który może i użytkuje służbowe auto również do celów prywatnych. - Zdarzają się sytuacje, że pracownicy dojeżdżają autami służbowymi do domów. Wiąże się to z koniecznością realizacji obowiązków służbowych. Do czynienia z taką sytuacją mamy między innymi w przypadku zimowych dyżurów - odpowiada Monika Garstecka, rzecznik prasowy urzędu.

Uprawnionych do korzystania z samochodów służbowych w chojnickim starostwie jest 12 osób. To dwa razy tyle, co przed rokiem. Wśród wspomnianej wcześniej dwunastki, jest tylko jeden członek zarządu powiatu - Marek Szczepański. Pozostali zasiadający w zarządzie mogą zawnioskować do włodarza o stosowne upoważnienie. Pracownicy starostwa mają też możliwość skorzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych, jeżeli złożą stosowny wniosek. W roku ubiegłym brak było takowych. Z pojazdów starostwa mogą również korzystać jednostki podległe, o ile zgłoszą taką potrzebę.

Mimo całkiem sporej bazy aut pracujący w chojnickim starostwie mają także możliwość korzystania z samochodów prywatnych do celów służbowych. - Rozliczanie używania do celów służbowych samochodów osobowych niebędących  własnością pracodawcy następuje według miesięcznego ryczałtu, przy liczbie kilometrów maksymalnej 300 km. W 2020 i 2021 roku brak było takich umów - informuje Monika Garstecka.Jaki system za miedzą?

Powiat chojnicki (97 645 mieszkańców, 1364 km2 powierzchni) zestawiliśmy z ościennymi samorządami. Dokładnie, zapytania odnośnie służbowych aut wysłaliśmy do Bytowa i Człuchowa.Powiat człuchowski (56 085 mieszkańców - dane z 31.12.2019, 1 575 km² powierzchni)

Starostwo Powiatowe w Człuchowie posiada dwa samochody służbowe: Skodę Superb rocznik 2017 i Peugeot Partner rocznik 2007 roku. Samochody nie są garażowane i nie są wykorzystywane do celów prywatnych. Tutejsze starostwo prowadzi ewidencję przebiegu pojazdów. W 2020 roku urzędnicy skodą wyjeżdżali 32250 km. Dużo mniej peugeotem -  4920 km.

- Pracownicy korzystają z pojazdów w zależności od potrzeby, każdorazowo na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, delegacji.  W zależności od potrzeby tutejsze starostwo stosuje polecenia wyjazdu służbowego. W przypadku jednej osoby, kasjerki, stosowany jest zwrot kosztów używania przez pracownika samochodu  prywatnego w celach służbowych do jazd lokalnych, z limitem  100km/miesiąc - informuje starosta Aleksander Gappa. Wysokość stawek ryczałtu określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r.


Powiat bytowski (79 198 mieszkańców, 2 192 km² powierzchni)

Do dyspozycji urzędników ze Starostwa Powiatowego w Bytowie są dwa auta: Skoda Superb (2016) i Renault Fluence (2012). Oba pojazdy są garażowane. - Pracownicy starostwa Powiatowego w Bytowie nie dojeżdżają samochodami służbowymi do swoich domów. Urzędnicy nie mogą też wykorzystywać samochodów służbowych do celów prywatnych - informuje Jolanta Bogusławska, sekretarz powiatu.

W roku ubiegłym służbowa skoda przejechała 25504 km, renault 21352 km. W bytowskim starostwie każdy z pracowników ma prawo do korzystania jako pasażer z samochodów służbowych w celach wykonywania powierzonych obowiązków. Zatrudnieni w urzędzie, o ile specyfika pracy wymaga wykonywania czynności służbowych poza siedzibą starostwa, mogą także odbywać podróże służbowe prywatnymi autami. Rozliczenie takich podróży następuję na podstawie ryczałtu.

O służbowe auta starostwa w marcu br. pytał radny Wojciech Rolbiecki - Zapytanie, Odpowiedź

 

Zarządzenie starosty z 30 października 2009

Zarządzenie starosty z 12 lutego 2020

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~volo sądy, konstytucja, volvo media,
a tak tylko przypominam
19 Grudnia 2021, godzina 19:28
Oceniono 8 razy 4
~Oznakować samochody
Oznakować dużym LOGO STAROSTWO POWIATOWE CHOJNICE plus napis - ciekawe wtedy kiedy by się skończyło eldorado
17 Maja 2021, godzina 07:09
Oceniono 146 razy 132
~chojniczanka
..."Nowo wybrany burmistrz (24.12.2020) w swoim pierwszym wystąpieniu do prasy powiedział, że „już nic nie będzie takie samo”.
Pierwszy krok zrobił swojego pierwszego dnia, prosząc wszystkich, którzy używają służbowych samochodów miasta, aby zwrócili je i przekazali mu kluczyki.

Ci, którzy używali tych samochodów, tak zrobili, dzięki i temu na biurku Stanivukovicia znaleziono ponad 50 kluczy.

„Wszystkie klucze do ponad 50 samochodów służbowych zostały zwrócone o godz. 16.00 na moją prośbę do siedziby Prezydenta Miasta”. Nikt nie ma już prawa do używania samochodów służbowych do celów prywatnych, jak to miało miejsce do tej pory. Ponad 70 proc. samochodów służbowych od lat nie stoi na parkingu przed Urzędem Miasta, po godzinach pracy. Podejmiemy decyzję, że wszystkie samochody służbowe muszą być oznakowane i gotowe, a nowy Regulamin korzystania z tych pojazdów jest gotowy. Musimy położyć kres marnotrawstwu, a to dopiero pierwszy krok w tym planie, dziś wieczorem podejmujemy więcej decyzji - stwierdził burmistrz.
Rzecz dzieje się w mieście Banja Luka, a burmistrzem jest Drasko Stanivuković".

Można? Można.
16 Maja 2021, godzina 12:24
Oceniono 153 razy 129
~Tak w odpowiedzi
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Maja 2021, godzina 14:58
Oceniono 140 razy -116
~założyć GPS
założyć do VOLVO GPS z podglądem ONLINE dla wszystkich zainteresowanych - panie starosto co pan na to ? chetnie zobaczymy jak pan piłuje vOLVO za nasze pieniądze
15 Maja 2021, godzina 06:53
Oceniono 168 razy 132
~zibi
Aleksander z powiatu obok (mówią na niego "car" trochę rozmija się z prawdą. Wszyscy wiedzą, że skodę superb użytkuje sam on i tylko on. I służbowo i prywatnie.
14 Maja 2021, godzina 19:50
Oceniono 152 razy 128
~do "Tak"
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Maja 2021, godzina 14:10
Oceniono 162 razy -122
~hm?
No cóż im się to przecież należy. Ciekawe kto to rozlicza, czy to wyjazd prywatny, czy służbowy? A zapomniałem przecież pan od biegania tyłem to specjalista od kart drogowych jak był prezesem w CPW to wie jak to się da żeby grał. Toć to tylko nadaje się do TV - bo inni super włodarze nie wiedzą jak to się robi.
14 Maja 2021, godzina 13:20
Oceniono 165 razy 125
~Dalej włądza pokazuje środkowy palec mieszkańcom
Tak się kręci lody w starostwie , ale nie ma się co dziwić z taką obsadą, mam nadzieję że mieszkańcy docenią w następnych wyborach ich wybryki
14 Maja 2021, godzina 07:32
Oceniono 185 razy 139
~gość
ale u nas rządzi nowoczesna ubecja ze starym ubekiem jako członkiem powiatu i wiedzą jak te lody się kręci
13 Maja 2021, godzina 20:56
Oceniono 190 razy 144
~Tak
Skandalem to jest to, że jaśnie oświecony starosta jest zmuszony sam płacić za swoje wczasy!

Btw.
Dla odmiany na poważnie

Gratulacje dla Pani Agaty i portalu. 95% Waszych artykułów to drewno leżące na biegunie od pojęcia etyka dziennikarska, ale powyższy artykuł to świetnie przygotowany materiał. Gratuluję, oby tak dalej.
13 Maja 2021, godzina 17:31
Oceniono 188 razy 126
~japko
Czy można też używać służbowy-powiatowy sprzęt komputerowy z logiem nadgryzionego jabłka do celów prywatnych? Ten sam, co stoi w gabinecie starosty.
13 Maja 2021, godzina 16:27
Oceniono 182 razy 136

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 462.00 DKKDKK 61.60 63.30
EUREUR 462.00 475.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 474.00 489.00 NOKNOK 46.10 47.80
GBPGBP 546.00 561.00 SEKSEK 43.90 45.60
Aktualizacja: 2022-08-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 451.58 459.00 DKKDKK 62.00 62.90
EUREUR 464.87 470.23 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 478.74 485.26 NOKNOK 46.80 47.70
GBPGBP 550.45 558.00 SEKSEK 44.30 45.30
Aktualizacja: 2022-08-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-10

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.39 zł 7.09 zł 3.01 zł
Circle K 6.7 zł - 7.04 zł 2.96 zł
Lotos Optima 6.74 zł - 7.08 zł 2.99 zł
MZK 6.89 zł 7.99 zł 7.12 zł 3.02 zł
Orlen 6.69 zł 7.44 zł 7.04 zł 3.02 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij