Niedziela, 01 Października 2023 | Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
oprac. red. fot. archiwum

Burmistrz napisał list do mieszkańców

Burmistrz, Arseniusz Finster postanowił zwrócić się do chojniczan w formie listu w związku ze sprawą "zachodniego obejścia". Urzędnicy dostarczą go także w formie papierowej wraz z deklaracjami podatkowymi do ponad 1030 adresów na ulicach: Bytowska, Zamieście, Asnyka i Kolejarz. Poniżej publikujemy jego treść.


"Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy!

Postanowiłem zwrócić się do Was w formie listu chcąc poinformować, a także wytłumaczyć potrzebę budowy „zachodniego obejścia". Zaprojektowany przebieg drogi jest zgodny z dokumentami planistycznymi, które zostały uchwalone już w 1971 roku. Kolejne zmiany planów miejscowych i innych dokumentów nie zmieniały zapisów planu zagospodarowania przestrzennego z 1971 roku. Od 50 lat mamy świadomość, że będzie tam kiedyś zbudowana droga. Tę wiedzę powinien mieć każdy, kto w bliskości tej drogi kupił nieruchomość i zbudował dom.

Pragnę podkreślić, że będziemy budować drogę klasy Z, po której można poruszać się z prędkością do 60 km/h. Istnieje możliwość wprowadzenia ograniczenia do 50 km/h. Podnoszone przez moich adwersarzy argumenty, że „zachodnie obejście" będzie przechodzić przez „działki i domy" jest nieprawdziwe. Świadczy o tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na skargę trzech mieszkanek, które posiadają nieruchomości w pobliżu „zachodniego obejścia" - cytuję fragment uzasadnienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego: „szerokość drogi zbiorczej oznaczonej symbolem Z, a więc drogi planowanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczonej symbolem 018 KDZ nie powinna być mniejsza niż 20 metrów. W zaskarżonym planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego wskazano linię rozgraniczającą drogę szerokości 25 m". Skarga trzech mieszkanek została oddalona przez WSA.

Pragnę podkreślić, że w toku prac projektowych zostały przeprowadzone analizy i raporty oddziaływania na środowisko, które zostały zaakceptowane m.in. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku. Dla najbliżej położonej nieruchomości powstaną specjalne zielone bufory, a jeżeli zajdzie konieczność, po analizie porealizacyjnej, również ekrany dźwiękochłonne. Dodam, że najbliżej położona nieruchomość do projektowanej drogi leży w odległości 20 metrów.

Obecnie podpisaliśmy list intencyjny, który w mojej ocenie jest wielkim naszym wspólnym sukcesem, ponieważ uzyskaliśmy z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg 27,5 mln, od Marszałka Województwa Pomorskiego 20,4 mln, z Powiatu Chojnickiego 1 mln, a miasto Chojnice finansuje tę inwestycję kwotę 9 mln. Łączna wartość tego zadania to ok. 56 mln PLN. Mamy więc blisko 47 mln dofinansowania zewnętrznego. Podkreślam, że Miasta Chojnice nigdy nie byłoby stać na to, aby bez środków zewnętrznych wykonać to zadanie. Osoby

przeciwne tej inwestycji wskazują, że nie powinno tam być drogi wojewódzkiej tylko droga miejska. Argument jest nietrafiony ponieważ, nawet gdyby była to droga miejska to musiałaby być wykonana w tych standardach co zaprojektowana droga wojewódzka, czyli „zachodnie obejście".

Warto odpowiedzieć na pytanie jakie będziemy mieli korzyści z budowy „zachodniego obejścia". Po pierwsze: zmniejszymy ruch samochodowy na ul. Bytowskiej, Batorego, Szerokiej, na rondzie Solidarności i ul. Sępoleńskiej. Jest to obecnie najbardziej newralgiczny fragment miasta, w którym powstaje najwięcej tzw. korków.

Po drugie: powstanie zupełnie nowy układ komunikacyjny, który umożliwi alternatywne połączenie Chojnic w kierunku Człuchowa, Sępólna Krajeńskiego i Bytowa.

Po trzecie: „zachodnie obejście" lepiej skomunikuje Szpital Specjalistyczny z dzielnicami położonymi przy ul. Człuchowskiej i Sępoleńskiej. Dzisiaj karetki pogotowia chcąc dowieźć do szpitala pacjenta muszą przejeżdżać przez centrum miasta.

Po czwarte: po konsultacjach z mieszkańcami zrealizowałem Ich postulat skomunikowania z nową drogą dzielnicy Zamieście. Tak więc, poprawiamy i umożliwiamy zupełnie nowy układ komunikacyjny tego osiedla.

Po piąte: przy ul. Sępoleńskiej jest zlokalizowanych 20 hektarów terenów inwestycyjnych, które również komunikujemy z nową drogą.

Po szóste: po realizacji ,,zachodniego obejścia" będzie musiał powstać węzeł ,,Nieżychowice", który skomunikuje nową drogę z obwodnicą południową.

Podkreślam, że posiadamy pełną dokumentację techniczną. Inwestycja ma być realizowana w latach 2023-2024. Pod względem formalnym i prawnym została pozytywnie oceniona przez wszystkie instytucje rządowe i samorządowe. Ponad podziałami politycznymi jest finansowana przez Rząd RP i samorządy. Budowa ,zachodniego obejścia" nie wyklucza w przyszłości budowy zachodniej obwodnicy, ale warto zwrócić uwagę, że jej szacowany koszt to ok. 300 MLN PLN, a w planie, który mamy jest droga, którą już teraz możemy zbudować.

Uprzejmie proszę o Wasze wsparcie dla tej inwestycji, w przypadku pytań jestem do Państwa dyspozycji, mój numer tel. 608514000 lub 523972128 i e-mail burmistrz@miastochojnice.pl"

list do mieszkanców wraz załącznikiem dot. przebiegu planowanej drogi
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

~Zbyszek z Chojnic
Spoko Luzik prywatnym transportem publicznym dowiaze mieszkancow na Referendum by bylo 30 procent wiazace Za Odwolaniem obstawiam.powyzej 90 procent Potem Rada Nie Odwola To Sad Administracyjny Po tem Wezwanie Wojewody I komisarza Z Rzadu A Rade Miasta dovOdwolania za Sprzeciw Damy Rade Nie Pekaj Marcin
08 Lutego 2022, godzina 12:49
Oceniono 83 razy 37
~A gdzie radni by bronic mieszkancow
Najwiekszym przegranym tego Referendum jest Bartosz Nie potrafi sie postawic Przeciwstawic Daje sie gadka kupic Zgubic, A jak tam stolek zonki w Strasznym Dworze
08 Lutego 2022, godzina 12:44
Oceniono 82 razy 38
~REFERENDUM ODWOLAC BURMISTRZA
BYTOWSKA Zwezil pizamykal wjazdy zjazfy w kierunku szkoly siodemki dawnej, W Sukiennikow wzdluz ciagow z kostki granitowej bezurzyteczny pas ruchu zrobil Zamiast budowac 2 plus 1 ciagi gdzie sie da by udroznic miasto
08 Lutego 2022, godzina 12:40
Oceniono 62 razy 38
~SEPOLENSKA WYSZYNSKIEGO OGARNIALA BY KOLEJARZ ASNYKA CZTERPASMOWKA
Sepolenska dawna 14 lutego zamiast zrobic po dwa pasy ruchu w kazdym kierunku to zrobil jedna asfaltowa dla druga rownolegla z polbruku jak par kingowa dla mieszkancow a nie ogolu dostepna Trza bylo Sepolenska jak po dwa pasy ruchu rondo Wyszynskiego ulice Wyszynskiego tez po dwa pasy ruchu w kazdym kierunku i co wjazdy zjady do ulic Osiedla kolejarz do centrum miasta Aleje brzozowa do Osiedla Asnyka Ponosc z wice marszalkiem lesiem b. W drogownictwie pracowal
08 Lutego 2022, godzina 12:36
Oceniono 51 razy 25
~tomek
Jakiś czas temu myślałem że będzie to druga obwodnica taka jak 22 człuchów / czersk ale to będzie droga jak każda jak bytowska/sępoleńska/gdańska czy kościerska. Zupełnie obiektywnie, rozumiem rozgoryczenie mieszkańców wspomnianych osiedli którzy dotąd mieszkali sobie w ciszy i spokoju, a teraz będą mieli drogę, ulica jak każda inna w Chojnicach. Kurcze czasem mam wrażenie że każdy chce mieć asfalt pod sam dom, ale jak ciąg komunikacyjny dla innych ludzi przebiega w okolicy jego domu to już jest źle, to jest podobnie jak z zasięgiem komórkowym, każdy zasięg wszędzie chce mieć, ale nadajnika blisko swojej posesji już nie :-)
Pewnie zaraz dostane serie minusów, ale postanowiłem się wypowiedzieć, myślę że nie wszyscy myślą tak jak ten Pan powyżej co tylko o odwołaniu Burmistrza pisze .
pozdrawiam, dobrego dnia
08 Lutego 2022, godzina 11:36
Oceniono 66 razy -8
~chojniczanin
No własnie Panie burmistrzu, będzie musiał powstać węzeł, ale go nie ma i nie jest ujety w planach, wobec czego owe tzw obejście wisi w powietrzu. Tir aby się tam znalreść musi i tak zjechać do ronda Solidarności i dalej ul. Sepoleńską do nowej drogi. Więc to żadne obejście. Obejście powinno być dalej tak jak pierwaotnie było projektowane, natomiast to co się proponuje niezaleznie od naZwy jest zwykła drogą miejską,pewnie i potrzebną, jednak z obwodnicą nie ma to nic współnego. Znowu proponuje się tzw erzac, czy niech będzie coś. Po wybudowaniu tego erzacu wszyscy pięknie utkniemy w korkach na Bytowskiej i byc może korek na bytowskej i Strzeleckiej jest lepszy od korka na Sukienników.
Chojniczanie od dawna juz glównie stoją w korkach i jest to zasługą rozwiązań komunikacyjnych przyjetych w ostanich 20 latach, aby było tanio, a rpozwiązania komunikacyjne typu wjazd do Lidla z ul. Bytowskiej, czy wjazd do Mc Donalda jest majstersztykiem głupoty
08 Lutego 2022, godzina 11:33
Oceniono 41 razy 9
~jo
Nawet w tym liście pokazuje swój sposób myślenia odwołując się do planów z przed 50 lat . Panie Finster żyjemy w roku 2022, miasto potrzebuje obwodnicy przystosowanej do współczesności i przysłości. Temat dotyczy nie tylko mieszkańców wybranych dzielnic, a wszystkich mieszkańców Chojnic i okolic. I proszę pisma urzędowe pocztą , jeśli Pan zapomniał jest pandemia.
08 Lutego 2022, godzina 11:30
Oceniono 55 razy 21
~Odwolac Referendum
Ty listem przyznal sie ze sam przez tyle lat bez wsparcia zewnatrz nic nie potrafi wybudowac
08 Lutego 2022, godzina 10:54
Oceniono 54 razy 10
~ODWOLAC BURMISTRZA REFERENDUM
Dlaczego obwodnicy Chojnic nie wybudowano z dwoma pasami ruchu na calej jej dlugosci dlaczego nie dokonczono wjazdow zjazdow do obwodnicy z wiaduktow nabobwodnica
08 Lutego 2022, godzina 10:49
Oceniono 62 razy 22
~A DLA KOGO DZIALKA INWESTYCYJNA PRZY DRODZE
ILE LAT JEST BURMISTRZEM PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFIL WYBUDOWAC Z BUDZETU UKLADU KOMUNIKACYJNEGO CIAGOW KOMUNIKACYJNYCH LACZACY WROTA MIASTA Z JEDNEGO KIERUNKU NA DRUGI KONIEC MIASTA TO GDZIE LOKOWAL KASE KOMU PRZYSPARZAL PIENIEDZY
08 Lutego 2022, godzina 10:46
Oceniono 62 razy 24
~REFERENDUM ODWOLAC BURMISTRZA
OBWODNICA CHOJNIC KOMUNIKUJE Z CZLUCHOWEM COS SIE BURMISTRZOWI POMIESZALO PONADTO JAKBY OBWODNICA BYLA W CALOSCI PO DWA PASY RUCHU WRAZ Z ZJAZDAMI I WJAZDAMI WYBUDOWANA JAK SIE NALEZY TO PROBLEMOW Z KOMUNIKACJA BY NIE BYLO ZA UTRZYMYWANIE STRAZNIKOW MIASTA PRZEZ TYLE LAT ILE MILIONOW NA BUDOWE DROG MIEJSKICH BY BYLO NIE KOMUNIKUJE ONA OSIEDLI WE WJAZDY I WYJAZDY W PELNI PRZEBIEG JEJ POWINIEN BY NA WIADUKCJE NIEZYWIEC Z WLACZENIEM W CHARZE SLUPS RONDO BYTOWSKA LESNA SZPITA BEDZIE NERWALGICZBE
08 Lutego 2022, godzina 10:41
Oceniono 63 razy 19
~Tw
A ile w tym semantyki ?
08 Lutego 2022, godzina 10:26
Oceniono 27 razy -9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.00 444.00 DKKDKK 52.00 55.90
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 471.00 484.00 NOKNOK 32.20 35.90
GBPGBP 527.00 540.00 SEKSEK 38.40 39.90
Aktualizacja: 2023-10-01 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.30 439.50 DKKDKK 52.10 55.80
EUREUR 459.00 463.50 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 473.75 481.94 NOKNOK 32.30 35.80
GBPGBP 530.18 536.85 SEKSEK 38.50 39.80
Aktualizacja: 2023-10-01 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.13 zł 6.78 zł 6.14 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.1 zł 3.05 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.77 zł
MZK 5.97 zł 6.89 zł 5.99 zł 2.89 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.77 zł
PKS 5.99 zł - 6.09 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij