Sobota, 21 Maja 2022 | Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
ChCK

Noc Muzeów 2022

14 maja w godzinach 17:00-24:00 odbędzie się "Noc Muzeów 2022". Dostępny jest już program nocnych atrakcji.


 

Plakat zawierający wszystkie atrakcje dostępny jest poniżej pod tekstem.

FOSA MIEJSKA, godz. 17.00 - 19.00

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej Fosy Miejskiej w Chojnicach! Podczas uroczystego otwarcia odbędzie się wręczenie sztandaru przez władze miasta harcerzom z hufca ZHP Chojnice. Dla miłośników muzyki proponujemy występ naszych rodzimych talentów pod postacią Big Bandu pod kierownictwem Patryka Nity. W przepięknej przestrzeni odnowionej fosy ich muzyka będzie brzmiała jeszcze przyjemniej! Będzie też gratka dla tych, którzy lubią się śmiać w głos - pierwszy od dawna występ na świeżym powietrzu formacji kabaretowej: Kabaretu z Konopi. Ostatni występ kabaretu z Konopii w Chojnicach zakończył się owacją na stojąco! Zobaczymy jak będzie teraz!

Reklama | Czytaj dalej »


MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE, godz. 18.00 - 24. 00

BRAMA CZŁUCHOWSKA oraz BASZTA KURZA STOPA

Muzeum Historyczno  Etnograficzne w Chojnicach specjalnie na Noc Muzeów 2022 przygotowało i szczególnie poleca dwie najnowsze ekspozycje: Pierwsza – w Baszcie Kurza Stopa – pt. 100 lat żeglarstwa chojnicko–charzykowskiego. Nasi mistrzowie – zaprasza do przeżywania przygód żeglarskich wspólnie z mistrzami żeglarstwa letniego i bojerowego –utalentowanymi wychowankami  CHKŻ i LKS – laureatami mistrzostw Polski ,Europy, Świata i Mistrzostw Olimpijskich. Wystawa po raz pierwszy tak obszernie dokumentuje tradycje i współczesność żeglarstwa chojnicko–charzykowskiego, ukazując historię i bogaty dorobek trenersko–szkoleniowy klubowego centrum sportów wodnych nad Jeziorem Charzykowskim oraz prezentuje imponujące sukcesy zawodników w klubowych barwach CHKŻ i LKS i reprezentacji Polski, odniesione na przestrzeni stu lat w licznych dyscyplinach letnich i lodowych sportów żeglarskich. Pokazane na wystawie – unikalne fotogramy, mistrzowskie  trofea i laury, pochodzą ze zbiorów Muzeum w Chojnicach, archiwum CHKŻ, LKS oraz prywatnych zbiorów żeglarzy.

Druga wystawa – w Bramie Człuchowskiej – pt. "Archaiczne brzmienia. Polskie ludowe instrumenty muzyczne" wprowadza  w niezwykły świat muzyki ludowej,instrumentów i narzędzi muzycznych, wykorzystywanych przez mieszkańców wsi i wiejskich muzykantów z różnych regionów Polski. Dźwięki są nieodłącznym elementem rzeczywistości. Człowiek nauczył się w zamierzony sposób wydobywać dźwięki z przedmiotów, tworzyć rytmy, w końcu również melodie, wykorzystując do tego skonstruowane przez siebie instrumenty muzyczne. Dzięki uporządkowaniu eksponowanych zabytków według przyjętego przez muzykologów podziału instrumentów muzycznych na cztery podstawowe kategorie, udało się ukazać ich zróżnicowanie ze względu na sposób wydobywania z nich dźwięku oraz różnice widoczne w konstrukcji i wyglądzie. Obiekty na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Instrumentów Muzycznych. Oddział Muzeum Narodowego  w Poznaniu, Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Historyczno –Etnograficznego w Chojnicach. Podczas nocnego zwiedzania Muzeum tradycyjnie zapewnia kuratorskie oprowadzanie po wszystkich ekspozycjach muzealnych.  BASZTA KURZA STOPA Polecana nowa wystawa przygotowana na sezon letni 2022 z okazji Jubileuszu Chojnickiego Klubu Żeglarskiego: Więcej info: https://chojnicemuzeum.pl


MUZEUM JANUSZA TRZEBIATOWSKIEGO, godz. 18.00 - 23.00

Zapraszamy do zwiedzania stałej ekspozycji artysty, pochodzącego z Chojnic. Muzeum Janusza Trzebiatowskiego to próba pokazania przez pryzmat jednego twórcy, rozwoju polskiej sztuki w drugiej połowie XX wieku. Muzeum bogate jest w zbiory malarstwa olejnego, pasteli, medali, rzeźbę oraz sztukę dawną. Wiele z prezentowanych dzieł było eksponowanych na międzynarodowych i krajowych wystawach.Więcej info: https://www.muzeumtrzebiatowskiego.pl


STARY RYNEK, godz. 19.00 - 23.00

Na Starym Rynku będzie można poczuć się jak prawdziwy strażak; będzie szansa wejść do wozu strażackiego, poznać sprzęt, jakim na codzień posługuje się Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach. Chojnickie Muzeum Motoryzacji i Techniki zaprasza na sentymentalny seans filmowy do kina objazdowego, który odbywać się będzie w ostatnim chojnickim Autosanie, na płycie Starego Rynku. Kino rusza o godzinie 19:00 i co pół godziny zabierze widza w niezwykłą podróż w czasie, prezentując postać ojca chojnickiego muzealnictwa - Juliana Rydzkowskiego oraz wspomnienia z Turnieju Miast Chojnice - Dzierżoniów. 40. Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego oprowadzi chętnych po zakamarkach naszego miasta. Odświeżą dawne wspomnienia miejsc dzisiaj nieistniejących i zaproszą do krótkich rodzinnych zadań. Spacery: co pół godziny od godz. 19.00. Zbiórka przy fontannie na Starym Rynku.


PODZIEMIA KOŚCIOŁA GIMNAZJALNEGO, godz. 18.00 - 20.00

W podziemiach kościoła gimnazjalnego będzie można od godz. 18 obejrzeć wystawę fotografii Grzegorza Hetziga, który pokazuje na swoich zdjęciach przydrożne kapliczki. On sam najchętniej zatytułowałby wystawę „Frasuś”, od Chrystusa Frasobliwego, tak często obecnego w przydrożnych kapliczkach. Autor zdjęć jest z wykształceni ainżynierem chemikiem. Zawodowo związany z Bydgoskimi Zakładami Fotochemicznymi, praktycznie do końca istnienia tej firmy. W latach 70. zdobywał szlify w klubach fotograficznych, bywał na plenerach nad morzem, wystawiał też swoje prace. W okresie „Solidarności” i w kolejnych latach zajął się dokumentowaniem aktualnych wydarzeń. Dodatkowo Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia zaprasza do Baszty Nowej, aby pooglądać, jak powstają grafiki, a także spróbować swoich sił w tejtechnice.


BAZYLIKA MNIEJSZA - godz. 19.00 - 22.00

Tegoroczne zwiedzanie bazyliki połączone będzie z opowieścią o Świętych Kościoła katolickiego ukazanych na ściennych polichromiach i w symbolach porozmieszczanych w najróżniejszych miejscach naszej gotyckiej świątyni. Zwiedzający będą mieli okazję poznać nie tylko historię najstarszego w mieście zabytku, ale również poznać nazwiska i usłyszeć ciekawostki z życia tych, których wizerunki od ponad sześćdziesięciu lat stanowią wystrój chojnickiej Fary. Przewodnikiem po bazylice będzie dr Przemysław Zientkowski.


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - godz. 19.00-22.00

W ramach Nocy Muzeów Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich moli, pożeraczy i książkożerców na czytelnicze atrakcje. Odbędą się one na parterze budynku biblioteki. O godz. 19.00 rozpocznie się Maraton czytelniczy, który potrwa do godz. 22.00. Książkę Agaty Christie "Noc w bibliotece"  jako pierwsi zaczną czytać po kolei bibliotekarki, a następnie na zmianę będą mogli czytać ją inni uczestnicy Nocy. Organizatorzy przygotowali także szereg atrakcji dla młodszych i starszych czytelników. Będzie można m.in. rysować mola książkowego, pokonać tor przeszkód z książką na głowie czy spróbować swoich sił w odgadywaniu bohatera lub tytułu książki na podstawie wylosowanego z zagadkowej skrzyni przedmiotu.

CHOJNICKIE CENTRUM KULTURY - godz. 18.00 - 23.00

Zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa Marleny Pawlak .Urodzona w Chojnicach, jest absolwentką Wydziału Sztuk pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, instytutu zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Od 2009 roku pełni funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków Chojnic, łączy pracę z rozwijaniem własnej twórczości malarskiej, rzeźby oraz fotografii. Bierze czynny udział w akcjach plastycznych promujących malarstwo wśród dzieci i młodzieży. Malarstwa uczyła się w Chojnicach u p. Elżbiety Połom i Danuty Wolińskiej. Jej pasją jest rzeźba, którą tworzy i rozwija w pracowni ChCK. W Centrum będzie można obejrzeć również wystawę tradycyjnej fotografii; jest ona zarazem prezentacją dorobku członków koła fotograficznego, działającego w Chojnickim Centrum Kultury. Pokazane będą tylko i wyłącznie zdjęcia czarnobiałe robione w „starodawnej” technice bromosrebrowej na zwykłych kliszach i prawdziwym papierze - bez udziału technik cyfrowych.


PRZY POMNIKU CEYNOWY i 700-lecia DZIEJÓW CHOJNIC - godz. 19:00

(na rogu ulic Ceynowy i Derdowskiego)

Spacer szlakiem modernistycznych witaczy i pomników autorstwa architekta, planisty urbanistyczno-przestrzennego i chojniczanina Norberta Jażdżewskiego. Oprowadza historyk sztuki Monika Szczukowska. Trasa 1,8 km. Norbert Jażdżewski i jego liczne realizacje pomnikowe i architektoniczne według najlepszych zasad modernizmu powojennego uczyniły na przestrzeni lat nasze miasto pięknym, nowoczesnym, estetycznym i nietuzinkowym. Zabytkowe już modernistyczne witacze z Chojnic (1971-75) i dorobek ich autora zostały niedawno docenione w prestiżowym konkursie dotacyjnym Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2022". Spacer inauguruje wydarzenia popularyzujące“Konserwację zespołu rzeźb-witaczy autorstwa Norberta Jażdżewskiego” w ramach powyższego dofinansowania. Dotację na nadchodzącą w 2022 roku ich zabytkową konserwację uzyskało Miasto Chojnice.


Organizatorzy: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury, Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego, Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie CentrumKultury PODZIEMIA , Pracownia Sztuki NOWA, 40 Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego,Chojnickie Muzeum Motoryzacji i Techniki, Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach, BazylikaMniejsza pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Brak komentarzy

  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Dodaj komentarz

   Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

   Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

   Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

   Zaloguj się

   Kursy walut

   Aktualne kursy w kantorze PROMES
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 433.00 446.00 DKKDKK 61.10 62.90
   EUREUR 459.00 471.00 RUBRUB 4.50 6.30
   CHFCHF 442.00 457.00 NOKNOK 43.80 45.60
   GBPGBP 540.00 554.00 SEKSEK 43.10 44.90
   Aktualizacja: 2022-05-21 10:45
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
   Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 437.00 442.00 DKKDKK 61.60 62.50
   EUREUR 461.00 467.00 RUBRUB 4.60 6.30
   CHFCHF 446.00 453.00 NOKNOK 44.30 45.20
   GBPGBP 543.00 550.00 SEKSEK 43.60 44.50
   Aktualizacja: 2022-05-21 10:45
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

   Sondaże Ch24 archiwum »

   Czy podwyżka cen biletów za jednorazowe przejazdy wpłynie na Twoją częstotliwość korzystania z usług MZK?
   Ceny paliw2022-05-19

   E95 E98 ON LPG
   BP 7.31 zł 8.12 zł 7.19 zł 3.46 zł
   Circle K 7.25 zł - 7.14 zł 3.43 zł
   Lotos Optima 7.25 zł - 7.15 zł 3.45 zł
   MZK 7.39 zł 7.69 zł 7.11 zł 3.39 zł
   Orlen 7.29 zł 7.79 zł 7.19 zł 3.46 zł
   PKS 7.25 zł - 7.13 zł 3.45 zł

   Drogi Użytkowniku,

   przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

   Wykorzystanie danych

   Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

   Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

   Pliki cookies

   Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

   Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

   Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

   Przejdź do serwisu Zamknij