Piątek, 30 Września 2022 | Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Angelika Ollik

(Nie)debata na temat raportu o stanie Gminy Miejskiej Chojnice

Po raz pierwszy od 4 lat, czyli od kiedy weszły w życie przepisy dające możliwość wystąpienia przedstawicieli mieszkańców w sprawie raportu o stanie miasta, głos zabrało dwóch chojniczan, co zaowocowało prawie dwugodzinną i niełatwą dyskusją.


Ograniczony czas w debacie

Z możliwości jaką daje ustawa wprowadzona kilka lat temu skorzystali dwaj panowie - Maciej Wróblewski i Marcin Wałdoch. Dzięki przepisom ustawy mogli zabrać głos w debacie nad rapotem o stanie Gminy Miejskiej Chojnice za 2021 rok podczas sesji absolutoryjnej w ratuszu. Już na samym początku zaczęły się trudności ponieważ, by wziąć udział w dyskusji należało odpowiednio wcześniej dostarczyć do Urzędu Miejskiego swoją kandydaturę popartą 50 głosami. Tego obowiązku obaj mieszkańcy dopełnili, jednak niespodzianką okazał się czas wystąpienia, który określony został na... 10 minut. Panowie przygotowani byli na znacznie dłuższe przedstawianie swojego zdania, więc Marcin Wałdoch zaapelował do przewodniczącego Rady Miejskiej Antoniego Szlangi o wydłużenie czasu. Po dłuższej wymianie zdań i poparciu przez radnych czas został przedłużony o kolejnych 10 minut dla obu chojniczan.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Pierwsza krytyczny głos

Jako pierwszy głos zabrał Maciej Wróblewski zwracając uwagę na m.in. na fakt niezłożenia wniosku o dofinansowanie na zakup autobusu elektrycznego przez wiceburmistrza, brak dostępnego sprawozdania finansowego i niewykorzystane środki spółki ZGM, zbyt tani koszt konsultacji w Ośrodku Profilaktyki Rodzinnej, wątpliwość korzyści z przystąpienia do spółki Innobaltica, nieaktualizowanie danych w aplikacji GoChojnice, zbytnią podległość prezesa MZK w stosunku do burmistrza, zły stan pomnika Pomordowanych Nauczycieli, dysproporcję w wynajmowaniu hal sportowych w mieście, nierówność w kwocie dotacji na renowację kamienic oraz zły podział stypendiów sportowych. - W Gminie Wiejskiej Chojnice wydawane są dwa takie podsumowania, na początku roku jest dokument świetnie napisany, a na koniec roku jest raport o stanie gminy, który jest podobnie beznadziejny.


 

Kolejne zarzuty

Natomiast Marcin Wałdoch miał znacznie więcej o zarzucenia włodarzowi. - Występuję tutaj w imieniu mieszkańców naszego Miasta, którzy jak ja mają krytyczną ocenę sytuacji miasta. Raport o stanie Gminy Miejskiej Chojnice choć zawierający liczne dane, nie pozwala przeciętnemu obywatelowi na wyciągnięcie jasnego wniosku o tym, czy w mieście dzieje się dobrze czy raczej jest taka, że potrzebne są zmiany, a być może i szybkie i radykalne zmiany, które uchronią lokalną wspólnotę przed negatywnymi konsekwencjami obranych polityk i nieodpowiednim stylem zarządzania miastem. Zarzut więc jest taki, że raport jest tak napisany, aby nie można było w sposób jasny i klarowny określić, czy w ostatnim roku władza działała dobrze czy działała raczej źle. Chojniczanin odniósł się również w swoim wystąpieniu do m.in. braku informacji o kryzysie demograficznym czy polityce przestrzennej miasta, niewykorzystania atrakcyjnych inwestycyjnie terenów, braku konsultacji z mieszkańcami, wysokiego zadłużenia Chojnic, braku zainteresowania mniejszościami etnicznymi, niejasności związanych z ZZO Nowy Dwór, wysokimi dopłatami do spółek miejskich i nieinformowania o ich działaniu i finansowaniu, złego udzielania pomocy społecznej, braku Rady Seniorów czy budżetu obywatelskiego, zbytniej współpracy z klubem MKS Chojniczanka, a także pomijania wielu informacji z różnych sektorów funkcjonowania miasta.

"Nie zamierzam pisać monografii"

Do zarzutów, które przedstawili uczestnicy debaty odniósł się burmistrz Arseniusz Finster, który przyznał, że spełniło się jego marzenie o konfrontacji publicznej z panem Marcinem Wałdochem. - W sprawozdaniu burmistrza  miasta za dany rok są wszystkie informacje o spółkach. Ja nie zamierzam pisać monografii pt. "Raport monografia", gdzie pan znajdzie wszystkie informacje o mieście. Włodarz odnosząc się do pierwszego wystąpienia, czyli głosu Macieja Wróblewskiego wskazał, że wnioski w sprawie autobusów elektrycznych będą składane na wyższe kwoty. Podziękował również za wskazówki dotyczące aplikacji oraz zapewnił, że będą prowadzone prace nad rozdzieleniem sportu senioralnego od sportu młodzieżowego i juniorskiego w kwestii stypendiów, co ma poprawić przejrzystość i dysproporcję w ich przyznawaniu. Burmistrz zadeklarował także gotowość kontaktu we wszystkich kwestiach i dodał, iż drzwi jego gabinetu pozostają otwarte. W stosunku do Marcina Wałdocha zareagował dosadniej z kartką w ręku tłumacząc kondycję finansową miasta. Następnie dyskusja zeszła na polityczne potyczki między włodarzem a chojniczaninem - Ja chciałbym się odnieść do tego braku poszanowania dla demokracji. Proszę pana, ja się chlubię tym i szczycę, i bardzo dziękuję, że 5 razy wygrałem w Chojnicach wybory bezpośrednie, a pan ani razu wygrał. Nie był pan ani radnym, ani burmistrzem, może teraz będzie pan miał szansę czego panu życzę. Chętnie bym pana zobaczył w tej sali. Jeżeli nie ma w Chojnicach demokracji to dlaczego wycofałem się ze sprzedaży polany w lasku miejskim czy spotykam się z mieszkańcami? - dopytywał burmistrz.

 

Informacje odnośnie poruszanych kwestii uzupełnił również wiceburmistrz Adam Kopczyński mówiąc m.in. o programie "Czyste powietrze" czy budżecie obywatelskim.

Finalnie po prawie dwugodzinnej dyskusji radni miejscy udzielili burmistrzowi wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu miasta Chojnice za 2021 rok. Za było 13 radnych, przeciw 5, a dwoje radnych wstrzymało się od głosu.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

5 komentarzy

~Chojnicki Adam
Tak myślę, taka infografika przemówiłaby do rozumu wielu. Finster macha jakimiś cyferkami i nazywa to co pokazuje inwestycjami. Jakie to są inwestycje? Jakby się temu przyjrzeć to jest generowanie kosztów i wpędzanie miasta w kolejne kredyty. Nawet na sesji mówił co chciał, miasto ma prawie 90 mln na kredycie, a ten udowadnia błędy w myśleniu i krzyczy o nieprawdzie, bo niby tylko 82. Ludzie! To się nadaje do komedii.
24 Czerwca 2022, godzina 17:05
Oceniono 5 razy 1
~Do Wałdocba
Zróbcie infografikę przedstawiającą zadłużenie miasta od chwili objęcia sterów przez najjaśniejszego. Obrazy mówią same za siebie. Niech będą dwie infografiki
- wykres zadłużenia w odniesieniu do lat
Wykres pensji najjaśniejszego w zależności od lat.
Powyższe publikować tylko razem aby nie było wątpliwości.
Przecież to są fakty.
23 Czerwca 2022, godzina 19:07
Oceniono 13 razy 3
~z czasu Chojnic...
Finansowanie kredytem ma głęboki sens...
Ufff jak to dobrze mieć doktora, którego wzrok sięga tam gdzie nikt z chojniczan nie widzi.
Ciekawe czy domowy budżet też jest finansowany z kredytu o głębokim sensie. Postawmy pomnik pod którym w gablocie umieścimy wszystkie wnioski kredytowe z jego podpisem.
Jako przestrogę dla potomnych, wyludnionych Chojnic.
Rynek pusty, lokale na wynajem, miasto zadłużone, średnia wieku mieszkańców to 65+……, pensja włodarza 15 tyś, oto nasze Chojnice za 10 lat.
Kredyt ma głęboki sens, oczywiście, lecz nie do spłaty kolejnego kredytu. To się nazywa spirala kredytowa, a nie głęboki sens. Kończ waść wstydu oszczędź. Albo się zastanów przed wypowiedziami. Chojniczanie mają większą inteligencję od małp.
23 Czerwca 2022, godzina 19:00
Oceniono 9 razy -1
~analiza
Co do grosza zgadzam się z krytyką oraz zarzutami dwóch mieszkańców ,to świadczy że burmistrz prowadzi niegospodarność, nieprawidłowo zagospodarowuje obszary miasta, niszcząc wyczyny poprzednich pokoleń aż od średniowiecza po lata obecne od jego wieloletnich kadencji. niesamowicie zadłuża Chojnice dla przyszłych pokoleń.
A za to wszystko domaga się pomnika to niczym innym czysty skandal.
23 Czerwca 2022, godzina 11:33
Oceniono 18 razy 4
~Marko Polo
Nasze władze niczym się nie różnią od tych PiS-owskich i Ci i Tamci społeczeństwu pokazują środkowy palec.
Wychodząc z założenia - " Niech widzi swołocz i hołota jak się szlachta bawi "
I Ci i Tamci dorabiają kolejne stołki, Ci w ratuszu Tamci w ministerstwach.
A potem mówią że jest bieda.
Biedni to Wy Panicze jesteście w rozumy.
23 Czerwca 2022, godzina 10:31
Oceniono 16 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 496.00 505.00 DKKDKK 64.10 65.80
EUREUR 482.00 490.00 RUBRUB 6.30 7.70
CHFCHF 500.00 515.00 NOKNOK 45.00 46.70
GBPGBP 543.00 560.00 SEKSEK 43.40 45.10
Aktualizacja: 2022-09-30 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 497.20 503.35 DKKDKK 64.40 65.23
EUREUR 483.24 488.12 RUBRUB 6.35 7.60
CHFCHF 503.16 509.65 NOKNOK 45.18 45.99
GBPGBP 544.72 551.02 SEKSEK 43.81 44.64
Aktualizacja: 2022-09-30 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-09-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.27 zł 7.12 zł 7.14 zł 3.02 zł
Circle K 6.22 zł - 7.09 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.24 zł - 7.1 zł 3.01 zł
MZK 6.19 zł 7.19 zł 7.08 zł 2.88 zł
Orlen 6.27 zł 7.19 zł 7.14 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij