Poniedziałek, 28 Listopada 2022 | Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Zaborski Park Krajobrazowy

Połączeni dziedzictwem Łukomia

23 września 2022 r. w siedzibie Zaborskiego Parku Krajobrazowego w Charzykowach odbyło się sympozjum popularno-naukowe. Wydarzenie wpisało się w ideę Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 oraz jubileuszowy program 100-lecia żeglarstwa śródlądowego na Jeziorze Charzykowskim.

Mariusz Grzempa z Zaborskiego Parku Krajobrazowego

Łukomie (Jezioro Charzykowskie) jest jednym z ważniejszych akwenów w regionie. Popularność Charzyków i Jeziora Charzykowskiego zaczęła się przed stu laty wraz z rozwojem żeglarstwa. Jezioro przyciąga miłośników sportów wodnych, jest też miejscem wypoczynku i rekreacji dla chojniczan oraz rosnącej z roku na rok rzeszy turystów. Jest przedmiotem badań archeologicznych, historycznych oraz źródłem inspiracji dla artystów. Stanowi cenne siedlisko ryb, ptaków i roślin. Jezioro Charzykowskie i jego otoczenie nieustannie podlega zmianom. Podczas sympozjum zaprezentowano walory Łukomia, które od wielu lat przyciągają ludzi o różnych pasjach i profesjach.

Reklama | Czytaj dalej »

Program wydarzenia odzwierciedlał ideę, jaka przyświecała organizatorom. Łącznie wygłoszono siedem referatów o różnorodnej tematyce. Dla każdego z wystąpień podstawą rozważań było jezioro Łukomie. Mówiono więc o historii rybactwa, zaprezentowano pierwszą mapę toponimiczną Łukomia oraz liczne prace malarskie inspirowane jeziorem. Dokonano przeglądu badań przyrodniczych prowadzonych nad Jeziorem Charzykowskim, a także wskazano na ważną rolę Charzyków w kultywowaniu tradycji i szkoleniu żeglarskim. Bohaterem opowieści stał się również Egon Raszke - leśniczy z Bachorza.

Marian Fryda z Muzeum Regionalnego w Człuchowie mówił o roli i znaczeniu jezior charzykowskich w dziejach ziemi chojnicko-człuchowskiej. Podkreślił szczególną rolę rybactwa w czasach zakonu krzyżackiego, gdyż bracia zakonni musieli przestrzegać postu przez 120 dni w roku. Łowienie ryb było zatem w przeszłości zajęciem strategicznym. Po 1466 r. jezioro Łukomie, jako część Prus Królewskich, weszło w skład ziem polskich w ramach województwa pomorskiego i powiatu człuchowskiego. Lustracja województwa pomorskiego z 1565 r. wskazuje, że w południowej części Jeziora Charzykowskiego (Lukomlie) leżała wieś Charzykowy, której mieszkańcy byli ogrodnikami i łowili ryby. Płacili raczej symboliczny czynsz z zastrzeżeniem, by „nadto co tydzień do zamku ryb, jako mogą dostać co lepsze, 2 wąborki (wiadra)”.

Sylwetkę leśniczego znad jeziora Łukomie przedstawił Marcin Synak z Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. Egon Raszke był postacią nietuzinkową. W latach 1935-1972 (z przerwą podczas II wojny światowej) zajmował posadę leśniczego w Bachorzu. Z zamiłowania był myśliwym i hodowcą wyżłów, znawcą przyrody, ponadto miał lekkie pióro – regularnie pisywał do „Łowca Polskiego” oraz innych periodyków łowieckich.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się mapa toponimiczna jeziora Łukomie, opracowana przez Mariusza Grzempę z Zaborskiego Parku Krajobrazowego, a zaprojektowana i opracowana kartograficznie przez Bartosza Czarneckiego z Nadleśnictwa Przymuszewo. Powstanie mapy jest efektem wywiadów z rybakami, żeglarzami i leśnikami, związanymi przez wiele lat pracy z Jeziorem Charzykowskim. Zebrano przeszło sześćdziesiąt nazw toni rybackich, miejsc związanych ze spławem drewna lub wykorzystywanych rekreacyjnie.

Długoterminowe zmiany warunków środowiska wodnego i roślinności wodnej w Jeziorze Charzykowskim były tematem referatu Rafała Chmary z Uniwersytetu Gdańskiego. Najstarsze doniesienia naukowe na temat Łukomia pochodzą od badaczy niemieckich z 1890 r. Z 1950 r. pochodzi najcenniejsza archiwalna publikacja naukowa pt. Jezioro Charzykowo, opracowana przez prof. Mariana Stangenberga. Zebrano w niej unikatowe wyniki badań, w tym m.in. rozpoznanie roślinności wodnej przeprowadzone przez prof. Stanisława Tołpę. Tak liczne badania realizowano w oparciu o Stację Jeziorową w Charzykowie, która mieściła się w sąsiedztwie obecnej siedziby Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Stacja ta była wówczas filią Doświadczalnej Stacji Jeziorowej w Wałczu, będącej placówką Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie. W historii Jeziora Charzykowskiego ostatnie 70-lecie jest okresem najintensywniejszych zmian warunków środowiska wodnego i struktury zlewni. Dzięki olbrzymim środkom finansowym w ciągu ostatnich lat została uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa w zlewni jeziora. Działania te spowolniły proces eutrofizacji i poprawiły warunki środowiska wodnego: spadek stężenia biogenów, zmniejszenie zakwitów, wzrost przezroczystości wody. Poprawa warunków świetlnych w litoralu jeziora umożliwia rekolonizację głębszych stref przez rośliny (do 6 m), w tym kolonizację przez ramienice. System hydrologiczny Jeziora Charzykowskiego jest stabilny i odporny na zjawiska ekstremalne. Badania wskazują, że w ostatnich pięćdziesięciu latach zaobserwowano systematyczny wzrost średniej rocznej temperatury powietrza i wody oraz spadek grubości pokrywy lodowej i czasu jej trwania.

Grażyna Jaszewska z Zaborskiego Parku Krajobrazowego przedstawiła stan poznania awifauny jeziora Łukomie. Z 1912 r. pochodzą najstarsze informacje na temat ptaków występujących nad Charzykowskim. Źródłem danych współczesnych są liczne inwentaryzacje, monitoringi czy badania przygodne. Najcenniejszymi miejscami koncentracji ptaków są: ujście rzeki Brdy, ujście Strugi Siedmiu Jezior, Zatoka Wolność, wyspy oraz zarośla trzcinowe na wysokości Bachorza. Od 1992 r. nad Jeziorem Charzykowskim prowadzona jest inwentaryzacja i monitoring zimorodka, od 2016 r. monitoring łabędzi krzykliwych i czarnodziobych. Charzykowskie objęte jest monitoringiem zimujących ptaków wodnych, populacji lęgowej gągoła, łabędzia niemego, nurogęsi i kormorana.

Jezioro Łukomie było źródłem inspiracji dla malarzy. W Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach zgromadzono liczne prace, które zaprezentowała podczas sympozjum dyrektor tej placówki - Barbara Zagórska. Część obrazów trafiła do kolekcji Muzeum za sprawą plenerów artystycznych w Funce. Wśród autorów prezentowanych prac zaleźli się m.in.: Marian Mokwa (1889-1987), Helena Frydrych (1927-2003), Bronisław Zygfryd Nowicki (1907-1981), Janusz Trzebiatowski, Krystyna Szalewska (1938-2022) i wielu innych. Uczestnicy sympozjum mieli okazję poznać 66 prac malarskich inspirowanych Jeziorem Charzykowskim.

O tradycjach żeglarskich oraz szkoleniu żeglarskim w Charzykowach mówił Krzysztof Pestka z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. W 100-letniej historii żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego postacią, która wywarła największy wpływ na rozwój żeglarstwa w Charzykowach, był Otton Weilandt (1887-1966). Urodzony w Chojnicach, związany był z Charzykowami przez całe życie, niezależnie od zwrotów w historii. Był jednym z wielkich pionierów żeglarstwa na Pomorzu. Od 1912 roku pływał po Jeziorze Charzykowskim. Dzięki pasji i ciężkiej pracy stworzył w Charzykowach silny ośrodek żeglarski, zorganizował Klub Żeglarski Chojnice i był jednym z założycieli Polskiego Związku Żeglarskiego. Był wybitnym żeglarzem – starał się o nominację olimpijską. Był człowiekiem-instytucją: szył żagle, budował jachty, uczył kolejnych szkutników.

W planach na przyszły rok jest publikacja wszystkich materiałów z seminarium, w tym mapy toponimicznej jeziora. Opublikowane zostaną artykuły, których autorzy nie dotarli do Charzyków w dniu sympozjum. Są wśród nich materiały na temat osadnictwa pradziejowego nad Łukomiem Krzysztofa Walenty z Uniwersytetu Łódzkiego, prace Artura Trapszyca z Muzeum Etnograficznego w Toruniu o tradycjach szkutniczych i rybackich oraz Krzysztofa Syngierskiego z Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach na temat początków historii letniska Charzykowy.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, Chojnicki Klub Żeglarski oraz Zaborski Park Krajobrazowy, przy wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego. Patronami honorowymi wydarzenia byli: Starosta Chojnicki - Marek Szczepański oraz Wójt Gminy Chojnice - Zbigniew Szczepański.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Brak komentarzy

  Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Dodaj komentarz

   Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

   Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

   Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

   Zaloguj się

   Kursy walut

   Aktualne kursy w kantorze PROMES
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 449.00 459.00 DKKDKK 60.90 62.20
   EUREUR 464.00 471.00 RUBRUB 6.20 7.10
   CHFCHF 472.00 487.00 NOKNOK 44.00 45.70
   GBPGBP 537.00 547.00 SEKSEK 42.10 43.80
   Aktualizacja: 2022-11-28 09:49
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
   Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 449.23 457.00 DKKDKK 61.00 62.10
   EUREUR 466.28 471.23 RUBRUB 6.20 7.10
   CHFCHF 474.54 482.00 NOKNOK 44.38 45.27
   GBPGBP 538.58 544.44 SEKSEK 42.61 43.44
   Aktualizacja: 2022-11-28 09:49
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

   Sondaże Chojnice24 archiwum »

   Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


   Ceny paliw2022-11-25

   E95 E98 ON LPG
   BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
   Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
   Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
   MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
   Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
   PKS 6.52 zł - 7.83 zł 2.92 zł

   Drogi Użytkowniku,

   przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

   Wykorzystanie danych

   Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

   Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

   Pliki cookies

   Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

   Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

   Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

   Przejdź do serwisu Zamknij