25 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chojnicach
Czym jest 25 lat? Dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chojnicach to ćwierć wieku spotkań, wykładów, wycieczek, inspirujących rozmów i budowania społeczności, która nie zwalnia tempa. Obchody jubileuszu były pełne wzruszeń, wspomnień, ale i humoru – bo jak podkreśliła Maria Wróblewska, prezes UTW: Drodzy Państwo, dzisiejsza uroczystość to jedna wielka improwizacja. Ma być wesoło i zabawnie. I tak właśnie było!
Od pomysłu do rzeczywistości
Reklama | Czytaj dalej »

Historia chojnickiego UTW rozpoczęła się w 2000 roku, a jego powstanie było wynikiem obserwacji i społecznej wrażliwości Barbary Kłodzińskiej, która pracując w Domu Pomocy Społecznej, dostrzegła, że seniorzy potrzebują nie tylko opieki, ale i przestrzeni do nauki, rozwoju oraz spotkań.
Wtedy do gry weszły Mariola Majewska i Krystyna Pokorska, które pojechały do Bydgoszczy podpatrzeć, jak funkcjonuje tamtejszy Uniwersytet III Wieku. Pomysł szybko zyskał aprobatę ówczesnego starosty Janusza Palmowskiego, a wsparcie zapewniły lokalne samorządy.
Pierwsza Rada Programowa, w skład której weszli Marcin Wozikowski, Bogna Klunder, Paweł Boczek i Janina Cherek, zaczęła budować fundamenty. A skoro był już plan i wykładowcy, brakowało tylko studentów. I tu nieoceniona okazała się Ewa Armada, która potrafiła wokół siebie skupić grupę aktywnych seniorów.
Rozwój i wyzwania
UTW szybko stał się jednym z najbardziej prężnie działających ośrodków aktywizacji seniorów w regionie. Początkowo zajęcia odbywały się w Zespole Szkół nr 8, później w liceum Filomatów, a finalnie w Pomeranii. Ilość studentów rosła, a wraz z nią oferta edukacyjna. Wśród tematów pojawiły się m.in. ekologia, historia regionalna, zdrowie, rehabilitacja czy turystyka.
Jak wspomina Maria Wróblewska, w kronikach z tamtych czasów nie było tylu zdjęć co dziś, ale prasowe wycinki pokazują, jak wielkim zainteresowaniem cieszyła się inicjatywa. Pierwsze oficjalne spotkanie odbyło się 11 marca 2000 roku w Auli Nauki Komatów Chojnickich, a inauguracyjny wykład wygłosił ks. Biskup Jan Bernard Szlaga.
Społeczność, która żyje pełnią życia
Obchody jubileuszu były okazją do przypomnienia licznych inicjatyw UTW. Wspomnienia snuły się wokół sal wykładowych, ale i wydarzeń w plenerze. To tu narodziła się tradycja corocznych koncertów noworocznych, a także pierwszy w Chojnicach projekt Nordic Walking, który sprawił, że na ulicach miasta pojawiły się grupy seniorów z kijkami, wzbudzając początkowe zdziwienie, a później – podziw.
Nie brakowało anegdot – jak ta, gdy burmistrz Arseniusz Finster obiecał, że za cztery lata dołączy do UTW jako student. Na razie jadę na rezonans – dodał z uśmiechem. Prezentacja historyczna przygotowana przez Marii Wróblewską pokazała też wiele twarzy, które przez lata współtworzyły ten uniwersytet. Byli wykładowcy, jak dr Violetta Ciepluch-Trojanek, dr Kazimierz Marek-Jaruszewski, dr Marcin Synak, Bogdan Kufel i Ryszard Kuchta, byli studenci, którzy spędzili tu całą akademicką "karierę".
Żyjemy tu i teraz
Jubileuszowa uroczystość była pełna wspomnień, ale też planów na przyszłość. Jak podkreśliła prezes Maria Wróblewska, UTW nie zamierza zwalniać tempa. Nowe projekty, kolejne wycieczki (w tym kontynuacja cyklu „Szlak Latarni Morskich” oraz „Zamki Gotyckie Pokrzyżackie”), sekcje tematyczne i zajęcia sportowe mają na celu jedno – aktywizację i integrację seniorów.
Po części oficajlnej z rysem histoczrycznym nastąpiła część artystyczn, a na koniec w hallu ChCK była okazja, by przy kawie i ciastku porozmawiać o uniwersyteckich planach, wspomnieniach i wyzwaniach.
Ciekawostką jest plan wydania kalendarza Dziewczyny do kalendarza, nawiązującego do jubileuszowej sesji zdjęciowej pań związanych z UTW. Jak mówi Maria Wróblewska:
"Kto nam zabroni? 25 lat minęło, ale my dopiero się rozkręcamy!"
Na zakończenie panelu dyskusyjnego w formie kawiarenki na scenie głos zabrał Paweł Boczek, emerytowany dyrektor Zespołu Szkół przy Nowym Mieście, który podsumował uroczystość symbolicznymi słowami:
Od jutra zaczynacie nową drogę. Idziecie po następny jubileusz – złoty!
I patrząc na energię tej społeczności, trudno mieć wątpliwości – UTW w Chojnicach będzie kwitł przez kolejne lata, czego wszystkim zaangażowanym - społecznikom, wykładowcom i studentom, jako redakcja Chojnice24 serdeczne życzymy!
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!