Piątek, 20 Czerwca 2025 | Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Robert Ważyński fot.red.

20 ha luster pod Klawkowem. Jak tego uniknąć w przyszłości?

Farma fotowoltaiczna o powierzchni około 20 hektarów ma powstać na polach między cmentarzem komunalnym w Chojnicach a Klawkowem. Mieszkańcy protestują ale niestety nie można już nic zrobić. Gmina nie miała narzędzi prawnych by zablokować budowę. Władze zastanawiają się jak w przyszłości uniknąć takich sytuacji.

Gdy trzy - cztery lata temu gdy trwała procedura wydawania warunków zabudowy i pozwoleń  wszyscy siedzieli cicho a teraz gdy rusza budowa są protesty – opowiada wójt, Zbigniew Szczepański. - To jeszcze nie koniec bo w gminie złożone są wnioski o warunki zabudowy na około 200 hektarów farm fotowoltaicznych! To ogromna powierzchnia jeśli pomyślimy, ze obecnie w gminie jest zaledwie 14,5 ha farm.

Gmina nie miała do tej pory narzędzi by ograniczać ten wysyp luster, a jak mówił na jednej z ostatnich sesji wójt Szczepański: „lustra podobają mi się tylko w łazience” i rzeczywiście trzeba przyznać, że są to budowle, które na pewno nie upiększają wiejskiego krajobrazu.

Reklama | Czytaj dalej »

Władze gminy próbowały blokować powstawanie farm w momencie wydawania warunków zabudowy powołując się, na fakt iż w sąsiedztwie nie ma takich budowli więc zapadały decyzje odmowne. Inwestorzy odwoływali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który niestety uchylał decyzje gminy i ostatecznie inwestycje ruszały.

Teraz jest szansa aby przy okazji zmian w prawie a konkretnie przy tworzeniu planów ogólnych, jakie musi mieć każda gmina w Polsce, chojniccy radni zabezpieczyli interesy gminy w tym aspekcie. Mogą na przykład uchwalić dezycję iż farma fotowoltaiczna może powstać nie bliżej niż 500 metrów od zabudowań mieszkalnych.

To może być nawet kilometr – mówił wójt. – Będziemy o tym rozmawiać na spotkaniach z sołtysami i radnymi. Wypracujemy decyzję i ją uchwalimy.

Aby zrekompensować mieszkańcom niedogodności związane w powstaniem farm fotowoltaicznych władze gminy zamierzają zasilać konta sołeckie kwotą 5 tysięcy złotych za 1 hektar luster. Gmina chce zwiększyć też stawkę za maszty telekomunikacyjne. Za każdy maszt stojący na terenie wsi będzie płacić sołectwu 10 tysięcy złotych (do tej pory było to 5 tysięcy) niezależnie czy maszt stoi na ternie gminnym czy prywatnym.

Zwiększeniu też ulegną stawki wyjściowe w budżetach sołeckich, z 15 tysięcy obecnie, do 20 tysięcy złotych. Do tego dochodzi kwota 116 zł za każdego zameldowanego w sołectwie mieszkańca. Za te pieniądze sołectwa mogą realizować swoje inwestycje lub uczestniczyć w większych przedsięwzięciach wraz z gminą.

Mleko już się rozlało, w przypadku farmy fotowoltaicznej w Klawkowie i nie ma co nad nim płakać. Trzeba myśleć jak takich sytuacji uniknąć w przyszłości i wykorzystać każdą możliwość prawną by niechciane brzydactwa nie szpeciły krajobrazu gminy. Trzymamy kciuki aby udało się zrobić to skutecznie! To krok w stronę uporządkowania przestrzeni i większego wpływu mieszkańców na swoje otoczenie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~gość
Dyktatura wójt miała się zawsze dobrze i ciągle tak jest
24 Maja 2025, godzina 17:38
Oceniono 27 razy 9
~Pytam się gdzie jest ochrona walorów krajobrazowych o których zawsze Wojt mówi
Pytam się gdzie jest ochrona walorów krajobrazowych o których zawsze Wojt mówi. Najlepiej nastawiać nie wiadomo jakich instalacji bo to jest teraz modne. Turbiny wiatrowe też postawicie w lasach - były takie pomysły. Dla mamony sprzedacie i oddacie wszystko.
24 Maja 2025, godzina 10:51
Oceniono 26 razy 10
~Gość
Czytam komentarze i tak się zastanawiam, jednym przeszkadza drugim nie, ale jakby tym zwolennikom za płotem kilka metrów od działki ktoś taka farmę luster postawił to nie wiem czy byłby szczęśliwy. Nikt nie mówi o promieniowaniu czy polu magnetycznym itp. bo to pewnie mało ważne. Ale mnie zastanawia cały czas inny fakt. Wszędzie wiatraki, panele, na domach podwórkach, hektary paneli. Prąd ze słońca czysta i TANIA energia. Tylko kur... Czemu rachunki za prąd wszystkim ciągle rosną????
24 Maja 2025, godzina 09:36
Oceniono 22 razy 6
~jotdwatrzy
Co komu przeszkadzają farmy? Farmy nikomu ale wysokie rachunki jakie za nie dostajemy już trochę przeszkadzają. Przynajmniej ja nie jestem zwolennikiem wysokich rachunków. Mówi się że to najtańsza energia, ale wraz ze zwiększaniem się ilości farm rachunki tylko rosną a powinny spadać. Poza tym wkrótce może czekać nas to, co niedawno spotkało Portugalię.
24 Maja 2025, godzina 09:06
Oceniono 21 razy -1
~TAKIE INWESTYCJE TO TYLKO NA TERENACH REKULTYWOWANYCH A NIE NA ZWYKŁEJ ZIEMI
TAKIE INWESTYCJE TO TYLKO NA TERENACH REKULTYWOWANYCH A NIE NA ZWYKŁEJ ZIEMI
24 Maja 2025, godzina 08:28
Oceniono 20 razy 0
~za pare lat sie okaże żę te farmy to problem jak betonoza
Za pare lat sie okaże że te farmy to problem jak betonowa na którą UE tak chętnie dawała pieniądze. W Eko oszołomstwie nie ma granic jak widać. Zniszczy się biologicznie pracującą 20 ha powierzchnie i to jest tan nowoczesność ta ekologia. Ważna jest kasa - może obłóżmy tymi panelami całą gminę - ciekawe co potem z tym będziemy robić.
24 Maja 2025, godzina 08:11
Oceniono 21 razy 5
a na załatanie dziur i poszerzenie niebezpiecznej drogi Lichnowy -Sławęcin nikt nic niie robi,znowu niedawny wypadek to stan tej drogi,ktoś łapie pobocze i już czołówka...,kto w końcu weźmie za to odpowiedzialność , a jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne to kto to finansuje ,bo sensu to nie ma żadnego,jak i wiatraki. Prąd od tego tańszy nie jest a pożyczki z KPO będzie trzeba spłacać (na duży procent),do tego nie są to urządzenia długotrwałe, ci co posiadają fotowoltaikę nie mogą za dużo "oddać" prądu do sieci, PO wyborach swego czasu wiatraki powstawały lepiej jak grzyby po deszczu
23 Maja 2025, godzina 23:44
Oceniono 21 razy -5
~.....
A co komu przeszkadzają takie farmy przecież to wytwarzanie energii ze słonca. Cóz co by nie wymyślili zawsze się bedzie coś komuś nie podobać. Byle na przekór.
23 Maja 2025, godzina 23:02
Oceniono 21 razy 7
~Czyste źródła energii są dla Pomorza niezbędnie potrzebne!

Polska i Pomorze, w tym region chojnicki, muszą zwiększać ilość energy produkowanych z czystych źródeł!

Dominujące wykorzystanie węgla i ropy jako źródeł generowania ciepła i elektryczności doprowadziło już do znacznego skażenia środowiska naturalnego — gleby, wody, powietrza, i produktów rolniczych, które są wykorzystywane jako pożywienie dla zwierząt i ludzi. Pomijając nieprzyjemne zapachy i pyły z paliw kopalnianych, najgorsze jest to, że skażenie środowiska zwiększa ilość występowania poważnych chorób u ludzi żyjących w chojnickim terenie, jak zwiększona częstotliwość nowotworów, chorób płucnych i kardiologicznych, i zatruć metalami ciężkimi, które wydzielane są w czasie spalania paliw kopalnianych. Jeszcze w latach 60-tych nowotwory były relatywnie nieliczne w porównaniu do obecnych statystyk.

By poprawić zdrowie mieszkańców Pomorza i poprawić jakość wody, powietrza i gleby, na której rosną produkty spożywcze i pasze, należy jak najszybciej odejść od paliw kopalnianych do czystszych źródeł ciepła i energii elektrycznej.

Wbrew zapewnieniom Jurka Erdmana Włochy produkują elektryczność powyżej 15% europejskiej przeciętnej w proporcji ponad 22% elektryczności produkowanej z wykorzystaniem fotowoltaiki i turbin wiatrowych. Jakkolwiek we Włoszech panele i turbiny są dobrze wkomponowane w przestrzeń krajobrazu, nie rzucają się w oczy na tle pięknych widoków. Jakkolwiek jest ich więcej we Włoszech niż przeciętnie w Europie i więcej niż w Polsce i na Pomorzu. Personalne obserwacje Jurka w czasie wakacyjnego wyjazdu nie oddają rzeczywistego stanu rzeczy.

Według Wikipedii:
Italy's largest source of clean electricity is hydro (19%). Its share of wind and solar (22%) is above the global average (15%). Italy relied on fossil fuels for 51% of its electricity in 2024. Its emissions per capita, 1.3 tCO2, were below the global average. (https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_Italy)

23 Maja 2025, godzina 20:58
Oceniono 28 razy 6
~jotdwatrzy
A jeszcze niedawno, dosłownie kilka dni temu, panowie Szczepańscy byli wielkimi zwolennikami paneli i wiatraków https://chojnice24.pl/artykul/45526/spoldzielnia-energetyczna-gminy-chojnice-stawiamy-na-slonce-i-wiatr/ nagle są przeciw i chcą blokować? Czyżby chodziło o to co zwykle, gdy nie wiadomo o co chodzi?
23 Maja 2025, godzina 20:02
Oceniono 18 razy 10
~Lidia
To nie jest problem luster, problem jest w tym gdzie budują. Gdyby budowali na ziemi parafialnej to byłby to dar od Boga a tak to samo zło. Wójt wie coś na ten temat jak ulokował wiatraki na ziemi parafialnej w Lichnowach PRAWDA ?
23 Maja 2025, godzina 14:16
Oceniono 21 razy 7
~Jerzy Erdman
Mam pytanie nie tylko do gminnych samorządowców. Zresztą wspomniałem o tym podczas wczorajszej konferencji prasowej w UG, jest to nagrane. Czy podobałyby Wam się włoskie krajobrazy z lasem wiatraków i hektarami farm fotowoltaicznych? Mnie nie, dlatego to do Włoch walą turyści, którzy - jak robili to moi sąsiedzi z autobusu wycieczkowego i ja także - podczas trasy nagrywali i robili fotki cudnym krajobrazom. We Włoszech zauważyłem panele jedynie na dachach parkingów i przystanków komunikacyjnych. Wiatraków ani jednego. Pieniądze to nie wszystko.
23 Maja 2025, godzina 13:21
Oceniono 29 razy 1
~hmm
Niech mi ktoś wytłumaczy, serio pytam, bez złośliwości i ukrytych intencji... co komu przeszkadzają takie farmy paneli? Dźwięków nie wydają, nie śmierdzą, nie wydaje się, żeby miały jakiś negatywny wpływ na środowisko, nie są szczególnie niebezpieczne dla otoczenia (a z pewnością nie bardziej niż inne instalacje, które ludzie sobie na swoich działkach stawiają).

A to, że komuś się nie podoba, jak to wygląda... to bez znaczenia, bo gdy sąsiad postawi w swoim ogrodzie jakąś szkaradną altankę (albo nawet cały kiczowaty dworek) to przecież nic mi do tego. Jego teren, jego altanka, jemu się ma podobać.

Jeszcze, żeby to było w jakimś reprezentatywnym terenie, ale jest na wsi. Wieś z założenia nie musi być ładna. Wieś od zawsze była przede wszystkim praktyczna. Tak się mieszczuchom tłumaczy, gdy taki przyjedzie i się dziwi, że z obory śmierdzi, albo że na polu hałasują od 4:00 rano. Więc takie panele może i nie są nadzwyczaj ładne, ale z pewnością są praktyczne. Więc do wsi funkcjonalnie pasują idealnie.
23 Maja 2025, godzina 12:53
Oceniono 30 razy 10
~Czytelnik
W artykule jest chyba błąd. Tereny pomiędzy cmentarzem komunalnym w Chojnicach a Klawkowem są w granicach miasta Chojnice. Więc jak tam ma stanąć farma fotowoltaiczna?
23 Maja 2025, godzina 11:38
Oceniono 24 razy 8
~jotdwatrzy
Skąd gmina weźmie pieniądze na te dopłaty? Pytanie retoryczne. Z waszej drugiej kieszeni.
23 Maja 2025, godzina 10:18
Oceniono 26 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 3.690 3.770 DKKDKK 0.498 0.524
EUREUR 4.250 4.320 TRYTRY 0.095 0.113
CHFCHF 4.510 4.580 NOKNOK 0.320 0.348
GBPGBP 4.960 5.030 SEKSEK 0.361 0.394
Aktualizacja: 2025-06-20 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 3.705 3.755 DKKDKK 0.499 0.523
EUREUR 4.265 4.305 TRYTRY 0.096 0.112
CHFCHF 4.520 4.560 NOKNOK 0.321 0.347
GBPGBP 4.970 5.010 SEKSEK 0.362 0.393
Aktualizacja: 2025-06-20 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy niższe stopy procentowe wpłyną na Twój domowy budżet?






Ceny paliw2025-04-17

E95 E98 ON LPG
BP - - - -
Circle K - - - -
Mol Chojnice - - - -
MZK 5 zł - 6 zł 3 zł
Orlen 6 zł 6 zł 6 zł 3 zł
PKS 5.45 zł - 5.59 zł 2.89 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij