Dusimy się we własnym mieszkaniu - sąsiedzi kontra palacze
Mieszkańcy bloków Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul Młodzieżowej skarżą się na sąsiadów - palaczy, szczególnie uciążliwych wiosną i latem, gdy wychodzą na balkony odpalać się a smród i dym papierosów trafia do mieszkań wokół. Czy w jakiś sposób można sobie z tym poradzić? Co zrobić, gdy mamy takie kłopotliwe sąsiedztwo? Czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, do której należą budynki, mogą nam pomóc?
Sąsiad palacz to chyba najgorsze co mogło nam się tu przytrafić – mówi mieszkanka bloku przy ulicy Młodzieżowej. – Wychodzi na balkon dosłownie kilka razy na godzinę i pali te papierosy. Cały smród i dym wpada do naszego mieszkania. Mam dwójkę małych dzieci. Zarówno ja jak i mąż jesteśmy niepalący.
Marek Bona, były zastępca prezesa ds. technicznych SM w Chojnicach mówi, że przez ostatnie kilka lat, gdy był w zarządzie, nie miał ani jednego zgłoszenia o takich sytuacjach choć wie, że problem istnieje.
Być może trafiało to to administratorów budynków, którzy załatwiali sprawę we własnym zakresie – mówi Bona. – Tu chodzi o dobrą wolę obu stron no i kulturę osobistą. Choć przyznaję, że co do palenia na balkonach, to my, jako spółdzielnia nie mamy możliwości zakazania ludziom palenia w swoich mieszkaniach.
Nie ma narzędzi jest smród
Reklama | Czytaj dalej »

Dokładnie przed rokiem Minister Sprawiedliwości w odpowiedzi na interpelacje poselskie w tej sprawie przyznał, że palenie papierosów na balkonie nie jest wykroczeniem ponieważ balkony oraz tarasy w budynkach wielorodzinnych nie zostały ujęte w ustawie z 1995 roku dotyczącej ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
No i co, mamy pozamykać okna przy 25 stopniach Celsjusza aby nie wdychać tej trucizny?! – pyta nasza czytelniczka. – Prawo palaczy do wolności jest ważniejsze od naszego prawa do zdrowia? To jakiś absurd! Mamy sobie klimatyzację zainstalować?
Część mieszkańców się na to decyduje. Jak mówi prezes Bona, regulamin spółdzielni jasno określa w jaki sposób można taką instalację zamontować. Mowa jest w tym regulaminie m.in. o poziomie głośności agregatu klimatyzacji aby nie zakłócał spokoju sąsiadów!
Marek Bona, zapytany przez nas czy spółdzielcy mogliby podjęć uchwałę zakazującą palenia na balkonach odpowiada, że jest taka możliwość bo na zebraniach wychodzą różne tematy i jeśli ten pojawi się, na pewno będzie dyskusja.
Jedna sprawa to uchwalenie zakazów i nakazów. Druga, to możliwość ich egzekwowania. Daria Sołtysińska, zarządzająca wspólnotami mieszkaniowymi na terenie Polski północnej, w tym kilkoma w Chojnicach, mówi, że zarządcy mają związane ręce .
Skoro nie ma regulacji prawnych w tym zakresie to w jaki sposób mamy egzekwować zapisu takiego regulaminu? – pyta retorycznie. - Mam taką wspólnotę w Chojnicach, gdzie jeden pan pali w mieszkaniu a potem otwiera drzwi na klatkę schodową i ten cały dym jest na klatce. Jesienią i zimą balkonu nie otworzy bo twierdzi, że będzie miał chłód w domu i wyższe rachunki za ogrzewanie. Sąsiedzi są wściekli. Nie ma niego siły.
Takie konflikty międzysąsiedzkie z balkonem w tle powoduje wiele innych przyczyn.
Ludzie zostawiają na balkonach ujadające psy, podlewając kwiatki zalewają sąsiadów poniżej, trzepią dywany i pościele a śmieci lecą na sąsiadów, dokarmiają ptaki, których odchody spadają na pranie sąsiadki. Mam skargi na pana, który rozwiesza na sznurku na balkonie kawałki słoniny. W ciepłe dni słonina się topi i spada na balkon sąsiadów brudząc im rzeczy – opowiada Daria Sołtysińska.
Można iść do sądu
Gdy nie mamy już pomysłu jak się przed takim truciem bronić, pozostaje oddanie sprawy do sądu. Chojnicki radca prawny, Tomasz Mrozek Gliszczyński mówi, że składając pozew przeciwko sąsiadowi - palaczowi powinniśmy powołać się na artykuł 144 kodeksu cywilnego, który mówi o immisji pośredniej. Co to takiego?
Nie można poprzez działania na jednej nieruchomości zakłócać funkcjonowania innych nieruchomości ponad przeciętną miarę – mówi Tomasz Mrozek Gliszczyński.
Oznacza to, że gdy nasz sąsiad zapaliłby raz – dwa razy na balkonie w ciągu dnia to nie moglibyśmy się powołać na to prawo ale jeśli robi to na przykład 10 razy w trakcie popołudnia, to zakłóca "ponad miarę" nasz spokój i sposób funkcjonowania w naszym domu. Mówimy tu zarówno o naszym zdrowiu fizycznym jak i psychicznym, gdyż w naszym domu powinniśmy czuć się bezpiecznie i komfortowo a w sytuacji podtruwania nas tak nie jest.
Oczywiście przygotowując się do procesu trzeba mieć dowody. Najlepiej nagrania kamery monitoringu, na których widać, że sąsiad często pali. Dobrze mieć świadków, którzy zdecydują się wystąpić przed sądem. I tu zaczyna się problem. Mówi o tym Daria Sołtysińska:
Jeśli ktoś się na to zdecyduje, trudno uzyskać mu świadków sytuacji bo sąsiedzi nie chcą występować z imienia i nazwiska. Twierdzą, że nie ma potrzeby, że to jest chyba przesada oddawać sprawę do sądu. Chcemy żyć miło, spokojnie ale nie zawsze chcemy o to walczyć.
To poważny i niestety coraz częstszy problem w budownictwie wielorodzinnym – kolizja prawa do prywatności i swobody z prawem do czystego powietrza i zdrowia. Skoro prawo nie nadąża za rzeczywistością, mieszkańcom pozostaje jedynie dobra wola sąsiedzka albo – w ostateczności – spór sądowy. Szkoda, że musi dojść aż do tego, by chronić coś tak podstawowego jak powietrze we własnym mieszkaniu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (9)
- Komentarze Facebook (...)
9 komentarzy
.
Warto powiedzieć, że sąsiad nie pozostałby bez wyjścia, bo mógłby palić sobie e papierosa, który nie śmierdzi, a ja w tej sytuacji nie mogę zrobić nic z dymem…
Jeśli chodzi o klimatyzację to warto dodać, że nie jest tak łatwo założyć. Nie można zamontować na elewacji, a jak wiadomo- balkony w wielu blokach są tak małe, że zmieściłaby się na nim wyłącznie klimatyzacja, bo pranie już z pewnością nie.
A Spoldzielnia już któryś raz twierdzi, że nie było pytan w tej sprawie, mimo wykonywanych telefonów. Zawsze odpowiadają, że pierwszy raz słyszą o danym problemie
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!