Środa, 06 Grudnia 2023 | Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. Krzysztof Różycki

Zmiana przy wejściu, na pomniku już nie

SAH chce by z pomnika zniknął napis: Bohaterom ZSRR.

SAH chce by z pomnika zniknął napis: Bohaterom ZSRR.

Radni na poniedziałkowej sesji odnieśli się do petycji w sprawie zmiany inskrypcji na obelisku na cmentarzu żołnierzy radzieckich. W przeciwieństwie do ostatniej, burzliwej sesji, tym razem nastroje były stonowane. Radni propozycję zmiany napisu na pomniku zaopiniowali negatywnie, zalecają jednak burmistrzowi dokonanie zmiany napisu przy wejściu na cmentarz.

 

Z petycją kojarzone jest głównie Stowarzyszenie Arcana Historii, ale przypomnijmy, że pod pismem podpisały się też osoby reprezentujące inne stowarzyszenia. A byli to: Zbigniew Reszkowski - przewodniczący Koła Związku "Solidarności" Polskich Kombatantów, Radosław Sawicki - prezes Stowarzyszenia Wspólna Ziemia, Mariusz Brunka - prezes Fundacji Inicjatyw Obywatelskich im. Marcina Fuhrmanna.

Reklama | Czytaj dalej »


Rada miejska negatywnie zaopiniowała propozycję zmiany na obelisku, jednocześnie wyrażając aprobatę dla zmiany treści na tablicy przy wejściu. 18 radnych zagłosowało za wnioskiem, przeciwny był jedynie Krzysztof Haliżak. Radni pod uwagę wzięli też opinię Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która została odczytana także podczas obrad. Jak z niej wynika, propozycja zmiany zasługuje na rozważenie. W piśmie jest też proponowana przez WKOPWiM treść: „Pamięci żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z niemieckim okupantem w 1945 r.” Problemem jest finansowanie zmian. Urząd wojewódzki nie ma środków na przedsięwzięcie. Pada też propozycja, by może SAH zorganizował zbiórkę pieniędzy. Pismo odczytał przewodniczący RM Mirosław Janowski.

 

Opinia WKOPWiM

Prezes SAH Marcin Wałdoch pytany o ewentualną kwestię sfinansowania przedsięwzięcia odpowiada:

 

- W ramach czynu społecznego, za zgodą wojewody, zmienimy napis na pomniku.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~Jan
Ja nie mam wątpliwości .Miejsca pamięci należy godnie upamiętnić stosownie do zasług. Podobnie jak pan Buszak uważam, ze w naszej historii , (naszego regionu) jest wiele miejsc do upamiętnienia.
19 Listopada 2012, godzina 21:43
~Jan
Ja nie mam wątpliwości .Miejsca pamięci należy godnie upamiętnić stosownie do zasług. Podobnie jak pan Buszak uważam, ze w naszej historii , (naszego regionu) jest wiele miejsc do upamiętnienia.
19 Listopada 2012, godzina 21:43
~P-64
Do "ona75" - Popieram Cię, bo masz 100% racji i słusznie zrobiłaś powiadamiając ambasadę Rosji! Natomiast co do dyskusji z kimkolwiek z SAH, to Szanowna Koleżanko daruj sobie gdyż z takim elementem się nie dyskutuje gdyż ich historii uczył PIS i IPN specjaliści od siedmiu boleści uważający się za wielkich historyków! Pozdrawiam!
19 Września 2011, godzina 21:34
~Radek Sawicki
do ona75 - odpowiadam: Oczywiście, że sprajowanie pomnika uważam za naganne i niewłaściwe, bez względu na motywy kierujące sprawcą. Takie działanie to kiepska droga do wprowadzania zmian w zastanej rzeczywistości. Konspiracja była dobra za komuny, gdy nie było wolności słowa. Teraz można protestować legalnie, z otwartą przyłbicą. Natomiast co do mojej odpowiedzialności za ten akt wandalizmu, choćby pośredni - proszę nie żartować sobie! Czy jak jakiś wariat podłoży bombę pod Ratusz to czy ja będę winny jako krytyk polityki Ratusza? No litości!
19 Września 2011, godzina 20:34
Radek Sawicki - czy toleruje pan takie akta wandalizmu na teranie Cmentarza Radzieckiego ? Czy swoim zachowaniem w stosunku do Cmentarza Radzieckiego nie czuje się pan choć w jakimś stopniu odpowiedzialny za to co się stało ? przecież każdy (nazwijmy go debilem) mógł wziąć pana słowa do serca i zdewastował pomnik. Czy jest pan wstanie oficjalnie potępić taki czyn który dokonano na terenie Cmentarza Radzieckiego ? Oczywiście nie osądzam pana o ten czyn, ale każdy zdrowo myślący potrafi wiązać fakty. Jeśli pana osobę obraziłam to przepraszam, ale co do działalności SAH po tym incydencie jeszcze bardziej mnie oburzyły. Jak wyżej napisałam, ambasada Rosji została już o tym fakcie powiadomiona. Resztę zostawiam Policji by ustaliła przyczyny i wykonawców tego haniebnego czynu.
19 Września 2011, godzina 15:05
~Radek Sawicki
do ona75: Szanowna Pani, oskarżanie działaczy SAH o to, że ich aktywność jest przyczyną wandalizmu, to tak jakby oskarżać nauczycieli historii za niechęć wielu Polaków do Niemców za zbrodnie II wojny światowej. Sugeruje Pani przemilczeć pewne, konfliktogenne, elementy historii? Data 17 września to rocznica najazdu ZSRR na Polskę w 1939 roku. Akt wandalizmu ma zatem podtekst historyczny. Autorem tych bazgrołów mógł być niemal każdy - pod warunkiem, że choć trochę zna historię i choć trochę nie lubi dokonań stalinistów...
19 Września 2011, godzina 14:53
bzdura. to zwykle dzialanie huliganow ktorzy widzac relacje w tv z polski tez chcieliby zablysnac. tylko cieniasy nawet nie potrafili czegos sensownego napisac. i przewrotnie, gdyby rm zgodnie z sugestiami sah zrobila "porzadek" z tym pomnikiem to dzis nie bylby pomalowany.
19 Września 2011, godzina 14:38
Wandalizm i nic więcej. Zobaczcie do czego działania SAH doprowadziły do dewastacji na cmentarzu.Nie chodzi już o symbolikę, ale o to, że to jest cmentarz, teraz panowie z SAH nabrali wody w usta i oczywiście będzie oświadczenie,że nie mają nic z tym wspólnego, a ja im odpowiadam , mają dużo wspólnego z tą dewastacją, przecież jak nie kto inny w Chojnicach nawołuje do nienawiści.Znalazł się jeden idiota z drugim , którzy słowa SAH zamienili w czyn i zmielili napis na pomniku dewastując go. Oczywiści ja nie pozostawiam tego bez echa i postanowiłam powiadomić ambasadę Rosji o incydencie w Chojnicach i wzajemnego szacunku jaki niektórzy "polacy" np. z SAH mają do miejsc pochówku żołnierzy ze wchodu.
19 Września 2011, godzina 14:19
~do IXI
dwa razy wstydzić czy wstydzić podwójnie? ;-)
19 Września 2011, godzina 13:26
~IXI
Zachowanie SAH mogło kogoś pchnąć do popełnienia tego debilnego czynu, więc jakby nie patrzeć, też SAH odpowiada za ten haniebny czyn, ale od tego jest Policja by ustalić sprawców i motywatorów. Ci co zrobili to powinni się wstydzić a także powinni się wstydzić.
19 Września 2011, godzina 12:44
~Tecumseh
z pewnością zrobił to jakiś debil. Nie sądzę by maczało w tym palce pewne stowarzyszenie. Jeśli nie jest to zwykły chuligański wybryk to raczej próba wrobienia w coś kogoś. Zastanówmy się zatem: kto w Chojnicach jest mistrzem manipulacji i wrabiania niewinnych ludzi?
19 Września 2011, godzina 11:11
Chamstwo i brak szacunku dla zmarłych nie zna granic
Kto to mógł zrobić? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na członków lub sympatyków pewnego stowarzyszenia, które za wszelką ceną chce zmiany na terenie cmentarza.
Policja powinna przyjrzeć się ich działalności.

http://static.chojnice24.pl/albumy/11380/952.jpg

http://static.chojnice24.pl/albumy/11380/953.jpg

http://static.chojnice24.pl/albumy/11380/954.jpg


Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne nie tylko za ten czyn, ale do podżegania swoją postawą będą ukarane.
19 Września 2011, godzina 10:45
~Jan Buszak
Do Alfy - czytanie tekstu ze zrozumieniem (!) Nigdy nie twierdziłem, że sprawa pomnika żołnierzy sowieckich jest błachostką. Co więcej widzę wiele racji w projekcie owej zmiany. Aczkolwiek sposób "załatwiania" tej sprawy jest dalece nieodpowiedni. Nie trzeba być wybitnym znawcą zagadnień dyplomacji, aby wiedzieć że tego typu delikatne/drażliwe sprawy załatwia się: powoli, rozważnie, wykładając swe argumenty w sposób klarowny, stonowany i pozbawiony emocji a nade wszystko pozbawiony pierwiastka nacisku - w myśl zasady, iż nasza (SAH) racja jest racniejsza. Sam czas wysunięcia tego postulatu już wydaje się nieodpowiedni ( można było z tym zaczekać odrobinę). Można było porozumieć się przed tym z odpowiednią instytucją FR, która jak sądzę patrzałaby przychylnym okiem na zastąpienie skrótu ZSRR innym (nawet proponowanym) tekstem. Spokojnie przygotować fundament pod sprawę. Wdawanie się w "bitewki słowne" (ciśnie mi się na klawiaturę inne określenie, które jednak pominę) czy to w miejscach publicznych czy też na forach do niczego nie prowadzi, gdyż - jak zauważyłem - każdy myśli i pisze kierując się zasadą:... "moja racja jest mojsza, a nawet jeśli twoja jest twojsza, to moja i tak jest bardziej mojsza nisz twojsza!........." ( jak pewnie Wszyscy wiedzą "Dzień świra" Marka Koterskiego) Pozdrawiam Alfe, Pana Burmistrza i Członków i sympatyków SAH. Jan Buszak
23 Marca 2011, godzina 15:22
~ciekawostka
Do ~ALFA, to już kwestia dyskusji jeśli chodzi o słowo niezależna, bo ja tu widzę anty sympatię do wszystkiego i wszystkich, którzy mają inne poglądy polityczne i wyznaniowe niż SAH . No i znowu na szczątkach żołnierzy Radzieckich ktoś chce zabłysnąć. Zostawcie już ich w spokoju i zajmijcie się pożytecznymi rzeczami niż siać zamęt.
23 Marca 2011, godzina 14:53
~ALFA
Sprawa pomnika to nie błachostka. Gdyby była to tylko błachostka, to dlaczego Finster walczy o to jak o Westerplatte? Do tego popełnia masę brzydkich rzeczy... Wypowiedzi burmistrza są poniżej krytyki. W stylu "macie zerowy poziom", "usuchnie wam korzeń", "czy ja jestem nieumyty"? I takie tam inne tragi komiczne reakcje. Do tego wyrzucenie Arcan z ratusza, gdzie mieli rezerwację i głosowanie dosłownie nad miejscem, gdzie się ma spotkać niezależne stowarzyszenie to jest dosłownie BIAŁORUŚ!
23 Marca 2011, godzina 14:42

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 51.00 54.80
EUREUR 428.00 440.00 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 452.00 465.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.28 404.65 DKKDKK 51.50 54.70
EUREUR 431.11 436.32 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 454.71 460.98 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.51 507.78 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.52 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij