Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Ch24

Rozmawiali o marszu, blokadzie i niczym

M. Wałdoch i R. Sawicki razem prowadzili protest na Starym Rynku przeciw prywatyzacji PS-9

M. Wałdoch i R. Sawicki razem prowadzili protest na Starym Rynku przeciw prywatyzacji PS-9

W naszym cyklu „Rozmowy o niczym” gościmy Radosława Sawickiego i Marcina Wałdocha. Mariusza Brunkę zaintrygowało to, że znani w Chojnicach ze wspólnych działań, stanęli naprzeciwko siebie podczas warszawskich wydarzeń w dniu Święta Niepodległości.

Zgodnie współpracowali przy okazji takich akcji, jak petycja w sprawie zmian na pomniku na cmentarzu żołnierzy radzieckich, protestowali pod Galerią Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego przeciwko dzieleniu chojniczan na elitę i hołotę czy przeciw przekształceniu Przedszkola Samorządowego nr 9. Razem działają w stowarzyszeniu Projekt Chojnicka Samorządność, które było organizatorem niedawnych prawyborów parlamentarnych. Równocześnie żaden z nich nie ukrywa, że mają odmienne poglądy polityczne.

Reklama | Czytaj dalej »

Wszystkich, których interesuje, co skłoniło tych dwóch chojnickich społeczników do stania po przeciwnych stronach (na szczęście w cudzysłowie) „barykady”, jak to uzasadniają, czy zamierzają dalej wspólnie działać na naszym gruncie, zapraszamy do obejrzenia dwuczęściowego wywiadu.

Po dwóch stronach barykady cz. 1

Po dwóch stronach barykady cz.2

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

32 komentarzy

~Eugenia Majewska
A w Hiszpanii tak kochają Zapaterę, że już go nie wybrali. Na dwoje babka wróżyła.
22 Listopada 2011, godzina 18:56
~x-Teodoziusz-x
W Chile tak "kochają" Pinocheta, że po upadku dyktatury przez 20 lat w każdych wyborach głosowali na lewicę i to lewica rządziła. Ta sama lewica, który powoływała się na Allende.
22 Listopada 2011, godzina 16:32
~NO PASARAN
Ten gest (pięć piw) to podobno nic groźnego. Salut rzymski. Tak tłumaczą nacjonaliści, w zasadzie z całego świata. To nie ma nic wspólnego z nazistowskimi Niemcami, podobnie jak cała prawica zresztą, bo nazizm to była lewica. Bo narodowy socjalizm. Co, może nie? Był w nazwie socjalizm? Był. Tak więc Hitler to lewica, a nie porządna narodowa prawica, bo jak wiadomo lewicowy aspekt narodowego socjalizmu, te wszystkie volkswageny i elementy centralnego planowania w gospodarce były największym złem nazizmu, które doprowadziły do wojny. A nie taki niewinny nacjonalizm, antydemokratyzm, ksenofobia, narodowy egoizm, które były glebą z jakiej wylągł się autorytaryzm. Który szybko przerodził się w totalitaryzm. I publiczne piętnowanie wszystkich, którzy nie idą w imię nacjonalistycznej ideologii.
Frankizm nie był nazizmem, był natomiast prawicą w pełnej krasie. Katolicki konserwatyzm w przestrzeni obyczajowej, cenzura i połączenie ambony i politycznej mównicy. Piętnowanie i blokowanie karier niekatolików i tych, którym katolicki i tradycjonalistyczny gorset uwierał – czy to obyczajowo, czy intelektualnie. Od muzułmańskiego państwa z szariatem jako podbudową prawa różniło się to głównie formą.
Autorytaryzm, narzucanie wartości i nacjonalizm jako element cementujący kraj był tak samo toksyczny, jak wszystkie inne systemy, w których władza myśli za obywateli i podsuwa im ideologicznych wrogów na pożarcie. I naprawdę nie ma tu różnicy, czy mowa o frankistowskiej Hiszpanii, socjalistycznych demoludach, irańskiej republice islamskiej czy innych reżimach wygiętych w prawo czy w lewo, naruszających prawo do indywidualizmu. Które nadal mają wzięcie, mimo, że – póki co – doświadczenie pokazuje, że to indywidualistyczny i liberalny Zachód stworzył najbardziej atrakcyjną cywilizację na świecie – taką, która emituje najsilniejszy soft power i przyciąga do siebie największą liczbę tych, którzy chcą w niej uczestniczyć. Po zakończeniu działań wojennych w latach 1939-43 zostało rozstrzelanych lub zmarło we frankistowskich więzieniach 200 000 osób.
TU MASZ PRZEDSTAWIONE CZARNE NA BIAŁYM ŻE NACJONALIŚCI TO TACY SAMI MORDERCY JAK KOMUNIŚCI.WIĘC NIE KOMPROMITUJ SIĘ TYLKO Z MÓDL PARĘ ZDROWASIEK I ZAMÓW PIĘĆ PIW I ZRÓB SOBIE DOBRZE PRAWĄ RĄCZKĄ. Tu przedstawiony jest FRANCISCO FRANCO TAKI SAM ZBRODNIARZ JAK HITLER I STALIN
21 Listopada 2011, godzina 21:53
~od komunistów wzywających Boga uchowaj nas Panie
Internetowy detektywie, wkleiłem ci ten tekst zebyś w koncu pojął żeś jest w błędzie wrzucając do jednego nawiasu nacjonalistów z hitlerowcami a wybielając przy tym twoich czerwonych braci.
21 Listopada 2011, godzina 18:01
~Boże kopsnij mu rozum.Biała cywilizacja( ha ha ha)
Synuś pisz sam a nie kopiuj z kibice.net Bo to jest już prawdziwa żenada co Ty tutaj zapodałeś!!!Nawet jedno zdanie nie jest Twoje!To co tu skopiowałeś z tej strony http://www.kibice.net/forum/viewtopic.php?p=569625 to ŻENADA!!!
20 Listopada 2011, godzina 22:33
~czerwone=brunatne
Narodowy Socjalizm z punktu widzenia prawicowca
1. Bolszewia nacjonalistyczna a internacjonalistyczna.

Z programu Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej (Adolf Hitler, "Mein Kampf", Krosno'92 - Aneks):

"- żądamy nacjonalizacji wszelkich przedsięwzięć, które dotychczas ukształtowały się w formie kompanii (trustów)

- żądamy stworzenia i utrzymania zdrowej średniej klasy, natychmiastowego uspołecznienia nieruchomości służących działalności hurtowej i oddania ich w dzierżawę drobnym kupcom za niewielką opłatą (...).

- żądamy reformy własności ziemskiej zgodnej z naszymi narodowymi potrzebami, uchwalenia prawa konfiskaty ziemi na cele społeczne bez odszkodowania, zniesienia odsetek od pożyczek przeznaczonych na rolnictwo oraz zapobiegania wszelkim spekulacjom ziemią

- należy zakazać wydawania prasy, która nie przyczynia się do pomyślności narodu. Domagamy się stosowania środków prawnych umożliwiających zwalczanie wszelkich tendencji w sztuce i literaturze oraz zlikwidowanie instytucji, które występują przeciwko wymienionym zadaniom."

Tyle program. Teraz fascynacja.
"... W Berlinie, po wojnie, byłem obecny na masowej demonstracji marksistów przed królewskim pałacem. Morze czerwonych flag, czerwonych szarf i czerwonych kwiatów dawało zewnętrzny obraz siły temu tłumowi, który oceniłem na około sto dwadzieścia tysięcy osób. Czułem i rozumiałem, jak łatwo człowiek na ulicy pozostaje pod wrażeniem sugestywnej magii - takiego wspaniałego przedstawienia."

Adolf Hitler, "Mein Kampf", Krosno '92, s. 193

Fakt, że jednocześnie akcentował wrogość do internacjonalistycznych bolszewików jest interesujący w takim samym stopniu jak to, że z równą zaciekłością zwalczał inne nacjonalistyczne niemieckie ugrupowania, określając je mianem "klik". Ot - ciekawostka autorytarnego umysłu psychotyka.

2. Polska a narodowy socjalizm

Polska jako państwo ciężko doświadczyła obu socjalizmów. Teoretyczne rozważanie, którego bardziej i "co by było gdyby" jest obrazą pamięci milionów Polaków. Stawianie na przeciwnej szali np. kondolencji nazistów dla rodziny Marszałka po jego śmierci pozostawiam bez komentarza. Poza wszystkim - pakt Ribbentrop - Mołotow wszedł w życie i tyle na ten temat.
3. Symboliczne podwaliny nazizmu

Małe przypomnienie - wszystko się zaczęło od Koła Studiów Nordyckich (niem. – Thule Gessellschaft), założonego pod koniec I wojny światowej przez Waltera Nauhausa (Daniel M. Bubel, „Rozwój myśli różokrzyżowej oraz jej wpływ na życie społeczne od XVII do XX wieku”). Była to najprężniejsza z pogańsko - „nordyckich” sekt tamtego okresu, inne to: Religijne Wspólnoty Niemieckie (założone w 1907 roku), Zakon Niemiecki (1911), czy Niemiecka Wspólnota Wiary (1917).

"Na procesie przywódców nazistowskich w Norymberdze A. Rosenberg, czołowy ideolog hitlerowski, zeznawał: 'Thule? Ależ wszystko wyszło stamtąd! Pouczenie tajne, ktoreśmy mogli stamtąd zaczerpnąć, pomogło nam więcej w dojściu do władzy niż dywizje SA i SS. Ludzie, którzy zalożyli to stowarzyszenie, byli prawdziwymi magami'." (Andrzej Zwolinski,"Tajemne niemoce"
Zwoliński za G. Galli ("Hitler i nazizm magiczny" pisze, że Stowarzyszenie Thule powstało w 1918 r., jako filia masonerii staropruskiej, w szczególności Zakonu Germanow. Przyjęło za symbol swastykę. Wśród 1.500 członków Thule znajdowali sie m.in. Hitler, Hess, Himmler, Rosenberg, Frank, Bormann, a więc przywodcy reżimu nazistowskiego. Członkowie Thule założyli w 1919 r. Partię Robotnikow, która w rok poźniej stała się nazistowską partią Hitlera. Wielki wpływ na dostojnikow III Rzeszy mieli nieliczni filozofowie i okultyści, a wśród nich D. Eckart i Guido von List (zm. 1919 r).

Obecnie nawiązuje do nich np. The Black Order, który jest nazistowską sektą satanistyczną. Właśnie ludzie z tych organizacji (np. Walter Nauhaus) "przetransponowali" symbol słońca (swastykę) znany m.in. w Indiach i Egipcie. Prawdopodobnie zaczął Guido von List. Jak wiadomo - narodowy socjalizm wywodzi się w prostej linii z ruchu volkistowskiego, który jako pierwszy zaczął nawiązywać do historii Niemiec, głównie do Germanów. Guido von List uważał, że swastyka (w trochę zmienionej postaci) była runicznym odpowiednikiem litery G i miała tajemne znaczenie dla plemion germańskich. Badacze uważają, że von List zainspirowany był tym motywem, który pochodził z jakiegoś średniowiecznego witraża kościelnego. Jeden z nich - King (Francis King, "Szatan i swastyka. Okultyzm w partii nazistowskiej" - sugeruje, że von List był "przekonany iż wszyscy średniowieczni malarze fresków i rzemieślnicy wykonujący witraże byli, wszyscy bez wyjątku, alchemikami i magami, którzy, pod płaszczykiem chrześcijańskiej symboliki, ukrywali w swych dziełach określone przekazy okultystyczne".

Reasumując:

- geneza symboliki nazistowskiej - zwariowami okultyści o wspólnych korzeniach z masonerią (Różokrzyżowcy).

- narodowy socjalizm (jak każdy socjalizm) jest z zasady sprzeczny z jakąkolwiek myślą prawicową, bo m.in. podważa prawo własności; chce objąć państwową kontrolą wychowanie dzieci uznając, że zrobi to lepiej, niż rodzice; podważa tradycyjną strukturę społeczeństwa gardząc klasą, którą Hitler w "Mein Kampf" nazywa "mieszczaństwem"; zwalcza religię.

- narodowy socjalizm z polskiej perspektywy jest ideologią morderców Narodu (podobnie jak komunizm) i jako taki jest sprzeczny z postawą patriotyczną.

- rasizm w ogóle, a w sensie nazistowskim ("rasa aryjska", itp.) szczególnie, jest surrealistyczny, każde dziecko wie, że przez wieki krew w Europie mieszała się w stopniu uniemożliwiającym wyodrębnienie populacji "czystej rasowo", a wymysły "jak określić czystość" dziwnie przypominają rozwiązania przyjęte przez... Żydów.

Tyle z mojego dyżurnego tekstu kierowanego do narodowych lewicowców, sympatyzujących z Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partią Robotniczą. W uzupełnieniu do kwestii rasizmu - jak każdy prawicowiec, cenię sobie cywilizację zachodnią (nie wnikając już w dziedzictwo Rewolucji Francuskiej i jakobinizmu, które tak dobrze widać w UE). Wolę kulturę i sztukę białego człowieka (bo bardziej mi się podoba), widzę zagrożenie ze strony Islamu z jednej strony, lobby lewicowej inteligencji, często pochodzenia żydowskiego - z drugiej (chociaż moim zdaniem malejące) oraz ze strony azjatyckiego Bizancjum ze stolicą w Moskwie z trzeciej. Wszystko to ma jednak kontekst cywilizacyjny, społeczny lub polityczny, i nie ma nic wspólnego z "obliczaniem" w procentach zawartości aryjskości w "aryjczyku". I na koniec z innej beczki - nie zapominajmy czyją ideologią był NS w latach '30-tych w Niemczech. Był ideologią sfrustrowanych pokonanych w pierwszej wojnie światowej. Musieli wymyślić sobie "nadczłowieka" (wszelkie rzekome nawiązania do Nietzschego w tym kontekście są przezabawne) i uznać samych siebie za nadludzi, bo po prostu czuli, że zostali potraktowani przez zwycięzców jak podludzie. Ot, i cała wielka filozofia.
20 Listopada 2011, godzina 22:12
~Plujący pod siebie weź po polsku pisz!!!
Upraszam Ciebie Karzełku byś polską mową rozporządzał.Bo forum Ch24 to nie pisownia SMS tu można stawiać kreski i kropki nad literkami.Mało tego możesz używać dużych liter jak pisze się nazwiska.Bo tak to sorry nie jesteś wiarygodny bo nawet PO POLSKU PISAĆ NIE POTRAFISZ A WYPOWIADASZ SIĘ O HISTORII POLSKI.Z poważaniem nauczyciel historii J.M.
20 Listopada 2011, godzina 12:38
~Pawlic
Ci kolorowi lewicowcy z blokady marszu nie mają nic wspólnego z Jaruzelskim, często przeciwko niemu także występowali (ci starsi) działając w Solidarności czy socjalista Ikonowicz. Nie mieszaj wszystkiego. Nie mów o lewicowych dyktaturach, bo to nie ta liga, po prawej też jest Pinoczet, Franco, Mussolini, Hitler i paru innych...
20 Listopada 2011, godzina 11:12
~zapluty karzel reakcji
zapytaj sie swoich niemieckich albo sowieckich agentów ktorzy od lat za pomoca m.in takich pozytecznych idiotów jak wy dzielą społeczenstwo naszego kraju.

wszelkiej masci lewicowcy na sile poprawiajacy porzadek swiata-od ZSRR poprzez Kambodze po Koree Północną-tak wyglada wasza wizja swiata spolecznej rownosci czytaj nedzy połaczonej z ludobójstwem.

Tak wiec skoro chcesz wiedziec gdzie podzial sie usmiech ludzi na ulicach zapytaj o to jaruzelskiego, kiszczaka i innych namiestników moskiewskich zarzadzajacych naszym krajem. Oni akurat maja wysokie emeryturki, nie to co ludzie co walczyli z niemieckim okupantem w AK, oni musza dorabiac do swoich emerytur sprzedając czosnek pod marketem.
20 Listopada 2011, godzina 10:35
~PRECZ Z FASZYSTOWSKĄ PRAWICĄ
ONR & MW są jawnymi organizacjami antydemokratycznymi.Więc niech nie pieprzą że ich blokowano.Nie chcecie demokracji to macie Wszawiczki prawiczki blokadę.Też blokujecie marsze tolerancji więc wasza propaganda do nas nie dociera!!!Za komuny było o wiele lepiej niż teraz nikt nie chodził po śmietnikach nie było bezdomnych,nie było takiego bezprawia na ulicach,ludzie nie popełniali samobójstw z przyczyn materialnych,nie było takiej narkomani jak teraz jest,nie było faszyzmu,ludzie się częściej uśmiechali...Więc coście śmierdziele uczynili z tą krainą?!!!
19 Listopada 2011, godzina 14:56
~Gosia Antyfaszystka
Adolf Hitler miał ambasady i w Moskwie i Warszawie,tak samo Józiu Stalin miał w Warszawie i w Berlinie a oby dwa systemy w każdym występie na temat polityki zagranicznej względem Polski podkreślały o zlikwidowaniu państwa polskiego, bękarta traktatu Wersalskiego.Znaleźli tacy czarnego na dodatek na wózku inwalidzkim żeby pokazać rodakom że oni nic nie mają wspólnego z rasizmem.Propaganda niczym z głębokiego stalinizmu lub z epoki III Rzeszy.Tylko idioci się na to nabiorą panie Nikt:-)Czy Ty uważasz rodaków za idiotów że z taką propagandą przejdziecie?Śmieszni kolesie z ONR-u w mundurkach szkolnych napalających się na siebie nawzajem:-)Weź kolo odmów parę zdrowasiek może CI bozia rozum kopsnie :-)
19 Listopada 2011, godzina 14:49
~murzyni na Marszu Niepodległości
O tym dlaczego szedł w Marszu Niepodległości, życiu w Polsce i czy możliwe jest wspólne świętowaniu Niepodleglości z lewakami – mówi portalowi Bawer Aondo-Akaa w rozmowie z Jarosławem Wróblewskim.

Dlaczego pan szedł w pan w Marszu Niepodległości

- Chciałem pokazać ludziom, że jestem patriotą. Mam Nigeryjskie imię, mój tata pochodzi z Afryki, a ja kocham Polskę. Jestem Polakiem, nie wstydzę się tego i chciałem iść w marszu w wolnej Polsce.

Jak czuł się pan na marszu?

- Na początku, przed marszem była niepotrzebna prowokacja, ale sam marsz był spokojny, było dużo ludzi z dziećmi, małżeństwa, miła atmosfera. Po marszu pewna pani, której mama walczyła w Powstaniu Warszawskim przyjęła nas do siebie i mogliśmy u niej przenocować. Ten masz był dla mnie czymś ważnym, ale widziałem też jak policjanci prowokowali moich przyjaciół i pobili dwóch z nich.

Ma pan inny kolor skóry, jak panu żyje się w Polsce?

- Urodziłem się w Nowej Hucie, jestem Polakiem. Mam 26 lat, to jest mój kraj. Z rasizmem spotkałem się może 3-4 razy w życiu. Takie spotkanie mogło się zdarzyć każdemu człowiekowi, który wyglądał trochę inaczej, był np. zbyt otyły, czy ma inne okulary. Jestem dumny z Polski.

Czy pana zdaniem można świętować 11 listopada wspólnie, patrioci i lewacy razem?

- Jeśli ktoś kocha Polskę, to może świętować, ale przy tym szanować przekonania innych. Dobro wspólne nie polega na blokowaniu marszu czy zapraszaniu niemieckiej Antify. Nie wiem czy z zamaskowanymi ludźmi możemy świętować odzyskanie Niepodległości, jeśli oni nie szanują naszego święta, nie szanują nas i chcą atakować?

Co pan robi na co dzień?

- Jestem na I roku studiów doktoranckich na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Studiuję teologię, a tematem mojego doktoratu jest człowiek niepełnosprawny w społeczeństwie będę pisał o tym jak Kościół postrzega takie osoby odwołując się do katolickiej nauki społecznej.

W internecie jest popularne pana zdjęcie z napisem „Faszyzm nie przeszedł, on przejechał”. Mogę je umieścić przy wywiadzie?

- Polubiłem je bardzo, bo jestem na nim z moimi przyjaciółmi. Ono jest sympatyczne, pokazuje, że zarzuty o faszyzm wobec marszu są absurdalne. Może pan umieścić to zdjęcie przy naszej rozmowie.

Bardzo dziękuję.

- Również panu bardzo dziękuję za naszą rozmowę. Czytam Frondę, bardzo ją lubię.

Rozmawiał Jarosław Wróblewski

http://www.fronda.pl/obrazy/75041.jpg

19 Listopada 2011, godzina 09:29
~WG
Panie Sawicki skąd Pan wie czy ją działam czy też nie ? mogę zagwaranrowac, że moje działania niosą za sobą więcej pożytku niz te Wasze nic niewarte protesty. to jest tolerancyjne z Pana strony, że atakuje Pan osobe nawet jej nie znając za to, że nawołuje do zgody. przeczy Pan sam sobie. Pozdrawiam
19 Listopada 2011, godzina 08:23
~heh
a Pan Marcin to też wrrrrrrrrrrrr heh przepiękna Nasz Opozycja
19 Listopada 2011, godzina 00:54
~:)
ale Pan Radzio jest ciacho jejuuuuuuuu
19 Listopada 2011, godzina 00:52

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 387.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 4.80 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 378.00 384.00 DKKDKK 60.70 61.50
EUREUR 453.50 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 408.00 416.00 NOKNOK 44.80 45.50
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij