Środa, 26 Stycznia 2022 | Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny ch24 na komórkę
Strona głównaKultura
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ave Maria na placu budowy

Maciej Jarczyński z chórem podczas koncertu laureatów.

Maciej Jarczyński z chórem podczas koncertu laureatów.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego prowadzony przez chojniczanina Macieja Jarczyńskiego (nominowanego w pierwszej edycji Chojniczanina Roku) otrzymał grand prix I Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria”. Jury najbardziej spodobało się też wykonanie utworu „Ave Maria” tegoż chóru. Nagroda dla najlepszego dyrygenta trafiła do kobiety Anny Wilczewskiej z Sopockiego Chóru Kameralnego Continuooo.

Maj to miesiąc maryjny, a przesłuchania festiwalowe odbywały się w parafii Matki Bożej Fatimskiej w przeddzień (12.05) odpustu w kościele. Wszystko złożyło się na to, że pierwsza edycja festiwalu odbyła się właśnie w tym miejscu, choć to w zasadzie plac budowy. - Nie było innego możliwego miejsca. Zresztą rzadko jest okazja by na placu budowy zaśpiewać – mówił dyrektor festiwalu Błażej Połom, dyrygent z Chojnic, asystent na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Reklama | Czytaj dalej »

Już w sobotni wieczór poinformował zgromadzoną widownię, że za rok festiwal potrwa dwa dni 10-11 maja. Do pierwszej edycji zgłosiło się 14 chórów świeckich i kościelnych. - Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania – cieszył się organizator imprezy, dziękując wszystkim za pomoc w przygotowaniach.

Jury, którego przewodniczącym był prof. Marek Rocławski, oceniało chóry w dwóch kategoriach: świeckich i kościelnych. - Jak usłyszałem, że zgłosiło się aż 14 chórów, to się ucieszyłem. Są to chóry o różnym przekroju, co napawa optymizmem. Nie byłoby chórów, gdyby nie było dyrygentów. Sami z kolegami z jury zresztą jesteśmy dyrygentami - mówił przed ogłoszeniem wyników prof. Rocławski z gdańskiej Akademii Muzycznej.

Werdykt jury przedstawia się następująco:

Chóry kościelne

Brązowe pasmo:

  • Chór Lutnia z Chojnic

  • Chór Świętego Grzegorza ze Stężycy

  • Katolickie Stowarzyszenie Śpiewcze i Muzyczne im. ks. Prof. J. Orszulika z Gdańska

Srebrne pasmo:

  • Chór Kameralny Con Brio z Oborników

Złote pasmo:

  • Canticum Novum z Sopotu

 

Chóry świeckie

Brązowe Pasmo:

  • Chór Kameralny Soli Deo z Nakła

Srebrne Pasmo:

  • Międzyszkolny Zespół Muzyki Dawnej Capella pro Musica Antiqua z Tucholi

Złote pasmo:

  • Zespół Wokalny Esperimento z Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku

  • Sopocki Chór Kameralny Continuooo

Grand prix - Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

Najlepszy dyrygent – Anna Wilczewska z Continuooo

Najlepsze wykonanie „Ave Maria” - Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~Continuo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Maja 2012, godzina 08:25
Oceniono 19 razy -11
~maruda w kasku
Organizatorom gratuluję szczęścia, że żadna belka czy cegłówka nikomu z gości na głowę nie spadła. Jak to jest, że imprezę przy świeczkach (o ile jakieś tam były) zamyka burmistrz w asyście policji, a oficjalna impreza wspomagana przez Urząd może odbyć się na placu budowy, nie posiadającym pozwoleń na użytkowanie, nie kontrolowanym przez straż pożarną. Takie rzeczy tylko w Chojnicach?
14 Maja 2012, godzina 19:26
Oceniono 11 razy 1
Długo się zastanawiałam czy podjąć głos w tej forumowej przepychance... Doszłam do wniosku,że skieruję parę słów do wszystkich malkontentów i szukających przysłowiowej dziury w całym...
Erazm z Rotterdamu powiedział bardzo mądre słowa: " Mądry wie co mówi,a głupi mówi co wie " .... I tak to właśnie jest... Ktoś gdzieś coś przeczyta i później pisze bzdury.Chór Continuoo z Sopotu jest całkowicie chórem amatorskim,który przyjechał na festiwal na własny koszt w okrojonym składzie . T jedno. Po drugie : festiwal zorganizowało Stowarzyszenie Muzyczne Cantabile z Chojnic,a konkretnie członkowie chóru Cantabile na czele z jego dyrygentem Błażejem Połomem ; tylko dzięki ciężkiej pracy,ogromu czasu i wyrzeczeń osobistych oraz istotnego wsparcia chojnickiego Urzędu i licznych sponsorów,ten przepiękny festiwal doszedł do skutku... Życzę wszystkim malkontentom większej pogody ducha i więcej optymizmu ! Zróbcie chociaż minimum z tego co zrobiło Stowarzyszenie Cantabile,a zapewne kultura w chojnickim narodzie wzrośnie i życie nabierze barwniejszego wizerunku ! Gratuluję wszystkim,którzy przyczynili się do organizacji festiwalu i czekam z niecierpliwością na kolejne edycje...
14 Maja 2012, godzina 17:58
Oceniono 24 razy 10
~W sprawach związanych z kosciołem zawsze
coś się przekręci. Ale tylko w jedną stronę:-)))
14 Maja 2012, godzina 17:57
Oceniono 7 razy 3
~gosc dzisiejszy
W sobote w Chojnicach odbyl sie pierwszy festiwal chorow (zaznaczmy AMATORSKICH), w ktorym Zlote Pasmo zdobyl chor Continuooo z Sopotu - po wejsciu na strone internetowa choru czytamy informacje, iz chor nie bral udzialu w festiwalu, zas jego rzekoma dyrygentka (ktora otrzymala nagrode dla najlepszego dyrygenta) od jakiegos czasu choru nie prowadzi... - czyli jak to rozumiec? ekipa zawodowcow nazwana dla wyzszych celow amatorami??
14 Maja 2012, godzina 16:41
Oceniono 12 razy 4
~eVKI
Jacy Chojniczanie są tempi bez kitu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wam nic nie pasuje... idcie się nachlac za Wasze pieniądze i nie gadajcie..
14 Maja 2012, godzina 09:10
Oceniono 13 razy -3
~Aaaa
Po co się ateisto wypowiadasz na ten temat?
14 Maja 2012, godzina 09:09
Oceniono 11 razy -7
~do danuty
to są dopiero pieniądze.. może niejaka danuta przestanie pieprzyć o dobroczynności czarnej mafii?
14 Maja 2012, godzina 08:49
Oceniono 14 razy 8
~gość
Kościół rzymskokatolicki jest w Polsce instytucją szczególnie uprzywilejowaną. Oprócz ponad 1,2 mld złotych z kieszeni wiernych, blisko 2 mld zł dostaje od państwa w formie dotacji. Hierarchowie, którzy bardzo krytycznie odnosili do naszego wejścia do Unii Europejskiej, chętnie sięgają też po pieniądze z Brukseli. Ich coroczne wpływy to łącznie ponad 3 mld złotych.
Kościoły są zwolnione z podatków lokalnych i tych od nieruchomości. Ponadto duchowni nie płacą podatków od czynności cywilnoprawnych, od spadków i darowizn, oraz zwolnieni są z opłat celnych. - Wszystkie te ulgi nie dotyczą jednak działalności gospodarczej - zastrzega Brzoza.

Za to dodatkowym bonusem jest to, że kościelne rozgłośnie radiowe zyskały status nadawców społecznych i zwolniono je z opłat koncesyjnych. Z racji swojej dominującej roli najbardziej korzysta na tym Kościół rzymskokatolicki.
Przede wszystkim państwo finansuje naukę religii w szkołach podstawowych, gimnazjach i średnich. W poprzednim roku szkolnym wynagrodzenia katechetów kosztowały budżet 1 132 mln zł.

Państwo dokłada jeszcze do wyznaniowych uczelni, szkół i innych instytucji prowadzonych przez kościoły. Dotyczy to miedzy innymi aż pięciu uczelni katolickich, wśród nich jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Budżetowe dotacje do kościelnych uczelni w ubiegłym roku sięgnęły 180 mln zł. Na ponad 850 katolickich ochronek, przedszkoli oraz szkół wydano blisko 300 mln zł.

Z naszych podatków finansowane są także pensje kapelanów i duchownych w wojsku, policji, straży granicznej, więzieniach oraz straży pożarnej. Na duchownych w mundurach idzie rocznie ponad 21 mln zł
14 Maja 2012, godzina 06:25
Oceniono 16 razy 2
~SeNToS
Brawo Jary Nic tylko gratulować i cieszyć się, że miałem możliwość w LO im. Filomatów śpiewać na próbach, gdy czasami zastępowałeś naszą Mamusie.
Gratulacje również dla Błażeja!! Złota robota Chłopie
14 Maja 2012, godzina 04:14
Oceniono 13 razy 1
~rodzina
MACIEK,ZAWSZE W cIEBIE WIERZYLAM I ZYCZYLAM cI WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO.Powinieneś startowac w konkursie na szefa Centrum Kultury w chojnicach, jesteś kompetenty i znasz sie na tym co robisz.Załuje.że nie mogliśmy być na koncercie, ale wynik przewidzieliśmy.Następnym razem powiadamiaj wczesniej.
13 Maja 2012, godzina 23:26
Oceniono 12 razy 0
~michalina
Contiuooo? a co to za pokemon?
13 Maja 2012, godzina 23:20
Oceniono 3 razy -3
~danuta
zacznijcie myśleć POganie przecież to wykształcony i bardzo mądry rząd
funduje polskim dzieciom głodówki -a nie kościł - bo rząd się wyżywi To kościół od lat ratuje biedne rodziny, hospiscja i przez Caritas dożywia dzieci .jeśli biedni ludzie chcą mieć kościół to jest im potrzebny. Bogaci i super mądrzy ministrowie ,budowniczowie autostrad , których nie ma , ale będą dostępne na euro 2012 bez odbiorów technichnych i innych - Przykład idzie z góry.
Gratuluję Festiwalu - mamy 2000 lat praktyki i byle kto kościoła nam nie ruszy bo z nami Patronka tego przedsięwzięcia i Jej Syn.
13 Maja 2012, godzina 22:28
Oceniono 17 razy -3
~konrad
Wszystkie te głosy ateistów, komunistów itp. zgrzytają ze złości i dziwię się , że jeszcze tacy ludzie istnieją którzy są wyznawcami marksizmu- systemu który upadł ekonomicznie, kulturowo itd. Bardzo się cieszę, że udała się w kościele w Chojnicach taka impreza, która potwierdza, że kościół zawsze był prekursorem we wprowadzaniu oświaty i kultury w Polsce. A tym nieukom powiem, że prawda jest taka, że to kościół chciała komuna zniszczyć i ograbić, a teraz nawet połowy nie oddała. Cieszę się na tą piękną imprezę, co dowodzi, że powoli dochodzimy do starej polskiej patriotycznej i katolickiej tradycji. Z tego co wiem poziom koncertów festiwalowych był bardzo doby i można było usłyszeć wiele cennych utworów. Organizatorom gratulacje - Tak trzymać i nie zwracać uwagi na tych nielicznych nieuków. Pozdrawiam
13 Maja 2012, godzina 21:50
Oceniono 20 razy 0
no no Maciek zawsze był zdolny, takim pamiętam go z podstawówki
13 Maja 2012, godzina 21:30
Oceniono 7 razy 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 414.00 DKKDKK 60.50 62.00
EUREUR 456.00 466.00 RUBRUB 4.80 5.50
CHFCHF 434.00 449.00 NOKNOK 44.60 46.10
GBPGBP 543.00 555.00 SEKSEK 42.70 44.20
Aktualizacja: 2022-01-26 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.00 403.00 DKKDKK 61.10 61.80
EUREUR 450.70 455.00 RUBRUB 5.10 5.80
CHFCHF 432.50 439.00 NOKNOK 45.10 45.80
GBPGBP 539.00 545.00 SEKSEK 43.40 44.00
Aktualizacja: 2022-01-26 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy odczuwasz skutki smogu w Chojnicach?

Ceny paliw2022-01-24

E95 E98 ON LPG
BP 5.85 zł 6.2 zł 5.89 zł 3.18 zł
Circle K 5.8 zł - 5.84 zł 3.13 zł
Lotos Optima 5.85 zł - 5.89 zł 3.15 zł
MZK 5.77 zł 5.82 zł 5.82 zł 3.13 zł
Orlen 5.85 zł 6.09 zł 5.89 zł 3.18 zł
PKS 5.84 zł - 5.88 zł 3.13 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij