Poniedziałek, 25 Stycznia 2021 | Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Na dworcu PKP straszy!

Budynek dworca PKP czeka na prawdziwego gospodarza.

Budynek dworca PKP czeka na prawdziwego gospodarza.

Ponad rok temu (5.10.2011), krótko przed wyborami parlamentarnymi, podpisane zostało porozumienie o bezpłatnym przejęciu praw przez miasto do nieruchomości, na której stoi dworzec kolejowy.

W tym dokumencie władze kolei zadeklarowały wolę przeniesienia na rzecz miasta praw do nieruchomości, na której stoi dworzec wraz z pobliskim terenem. Warunkiem było uzyskanie na to zgody władz PKP oraz ministra zajmującego się sprawami transportu. Natomiast władze miasta oświadczyły wówczas, że o ile rada miejska wyrazi aprobatę, to wykona remont dworca. Od tego momentu niewiele zmieniło się na dworcu i przyległym placu. Pasażerowie swoje potrzeby fizjologiczne mogą już załatwiać wewnątrz głównego budynku dworca, a nie w toi-toi ustawionym obok niego. Bilety kolejowe można kupić tylko w miejscu, gdzie w latach świetności funkcjonowała kasa PKS-u. Nie zapomnieli o tym budynku radni, nie tylko miejscy.

Reklama | Czytaj dalej »

Najpierw na październikowej (22.10) sesji Rady Miejskiej Chojnic Bartosz Bluma dopytywał się o stan przygotowań miasta do odnowienia dworca. - Mieszkańcy mówią mi, że właściwie straszy na naszym chojnickim dworcu. Jak tam te sprawy wyglądają, czy ewentualnie miasto rzeczywiście rozważa, wiem, że nie mamy środków na dzień dzisiejszy, ale jakby nie patrzeć, to jest to  wizytówka naszego miasta. Czy coś w tej sprawie się toczy?

Burmistrz Arseniusz Finster tak odpowiedział: - Nic się nie dzieje w PKP na dworcu, ponieważ model przekazywania budynków dworcowych samorządom bez wsparcia przez państwo tych remontów jest bezcelowy. Nie znam samorządu, który przejąłby dworzec PKP i nagle zawiesił wszystkie swoje działania samorządowe i skupił się na jego remoncie po to, żeby mógł funkcjonować. My będziemy teraz stawiać pytanie takie, a co robi PKP Nieruchomości dla tego dworca w obszarze chociażby zwykłych, logicznych działań? Byłem tam wczoraj. Słupki się przewracają, nawet nie są pomalowane. Wali się płot. Wieża ciśnień powinna być ogrodzona, bo niedługo się zawali. Bałagan totalny. (…) Równolegle w naszym kraju nie ma funduszu na wsparcie remontów dworców, ale dworce się remontuje niektóre. Jeżeli tak, to jak przekonać samorządowców, weźcie dworzec, wyremontujcie, a my innym wyremontujemy, z jakiego to klucza jest robione? Dla mnie sytuacja jest niepojęta, zupełnie niezrozumiała, ale będziemy mocno naciskać.

Na dworcu niedawno był także radny powiatowy Wojciech Rolbiecki. - Panie starosto, tam straszy! Budynki dworcowe są w fatalnym stanie. Z wieży ciśnień pozostanie niedługo tylko zbiornik, jeśli złomiarze go nie wyniosą. Kilkukrotnie na tej sali był już poruszany problem braku poczekalni dla pasażerów. Nadal jej nie ma i nic nie wskazuje na to, żeby miała się tam znaleźć. Okna, w których zamiast szyb jest blacha, obraz nędzy i rozpaczy. Taki widok ma pasażer, który przyjeżdża do stolicy powiatu – takie spostrzeżenia przekazał władzom powiatu na sesji rady z 25.10. Starosta Skaja oczywiście nie czuł się kompetentny w spowodowaniu poprawy wizerunku dworca. Wyjaśnił, że aktualnie odpowiedzialnym za jego stan są władze PKP.

"Dworzec prawie komunalny" - tekst z 5.10.2011.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~fragi
Jan, częściowo masz rację, ale czasy od II wojny światowej się zmieniły, kolej też powinna. Niestety z tymi ludźmi nic sensownego się nie zrobi. Należało by to wszystko sprzedać w prywatne ręce ale Ty pierwszy byś protestował. Czy wiesz że niemieckie DB chce budować linię kolejową w Polsce? Zupełnie nową, swoją niezależną od polaków. I zapewne, jeżeli dojdzie do skutku, będzie o niebo ładniejsza od polskich dworców. Dlaczego "głupie polaczki" protestują gdy chce się sprzedać jakąkolwiek firmę gdy jeszcze jest coś warta? Doprawdy nie wiem. Polaczki muszą zobaczyć na własne oczy jak wszystko się rozsypie. Wtedy zresztą też im źle. Przerobiliśmy już rozliczne przykłady, stocznie, ursus, FSO, i niczego się nie nauczyliśmy. Kolej też już jest trupem im wcześniej to zrozumiemy tym lepiej.
03 Listopada 2012, godzina 07:57
Oceniono 2 razy 2
~kuba
raz przejazdzalem przez mala miejscwosc tam domek 100 m2 kasy maly trawnik przed toaleta czyastko zadbany a po co taki moloch u nas wez to chociaz ogrzej zburzyc to i tyle albo tez mialem inny pomysl kiedys na to aby zatrudnic tzw zlota raczkie ktora by poprosila o szybe ktora jest zbita o puszcze farby aby domalowac taki dozorca etat jeden z urzedu wywalic i dac na dworzec
02 Listopada 2012, godzina 22:59
Oceniono 6 razy 0
~Jan
Dworzec. Nieszczęsny nie tylko dworzec. Nieszczęsna cala kolej. Nieszczęsna reforma a raczej grabież kolei. Przepracowałem na PKP sporo lat obecnie jestem na emeryturze ale co tera się dzieje woła o pomstę do nieba a raczej do prokuratora.
Wsiądźcie w jakikolwiek pociąg do Tczewa, Piły czy gdzie indziej , zobaczcie jak wyglądają przystanki na trasach. Zgroza. Nędza jak oni chcą wozić pasażerów?. No tak jak skoro PR lub inny przewoźnik chce jechać to ma tylko pojazd i wagon reszta należy do kogo innego np; tory do PLK, stacje i przystanki do kogo innego do nieruchomości PKP lub firmy dworce każdy budynek do kogo innego, stacje paliw do PKP Energetyka itp....Właścicieli jest multum i jak tu gospodarzyć?????.
A skoro przewoźnik chce jeździć to jeździ ale przystanki , stacje po co mu..... chyba,że pasażerowi ale czy to ważne. Z terenu dworca w Chojnicach wyszły chyba już wszystkie półki kolejowe, PR na Tucholską, Energetyka do baraku na Towarowej, noclegownia się wali, zabytkowe wieże wodne sypią się , budynek Telekomunikacji sie wali, tunele syf, poczekalni brak, baru brak, świetlicy brak i w tej sytuacji mają wchodzić samorządy ???. Nie to strata pieniędzy. Za taki stan rzeczy odpowiada kolej ale nie poszczególne spółki ale Zarząd PKP w Warszawie oraz Ministerstwo i Rząd.
A jeszcze jedno im więcej spółek tym więcej WAT wpłynie do budżetu, może o to chodzi????
02 Listopada 2012, godzina 21:27
Oceniono 8 razy 6
~smutne
No i wizytówkę Chojnic mamy niezłą Ryneczek wycyckany, a dworzec straszy. Podróżni przejeżdżając przez Chojnice mogą pomyśleć tylko jedno - ale to musi być zadupie. Dziwię się, że ani władze miejskie ani powiatowe nie widzą w tym problemu. Za to widzą potrzebę budowy jakiegoś durnego mostu zwodzonego.
02 Listopada 2012, godzina 20:12
Oceniono 19 razy 11
~fragi
Te dworce do remontu są wybierane na zasadzie takiego samego klucza jak w Chojnicach dofinansowania do remontów kamienic. Jednemu dołożymy do elewacji, drugiemu wyremontujemy klatkę schodową a trzeciemu zablokujemy ocieplenie budynku i będziemy go ciągać po sądach. A niech wie że z władzą się nie zadziera. Czemu tu się burmistrz dziwi?
02 Listopada 2012, godzina 19:49
Oceniono 13 razy 7
Mam pomysł! Może ten cały budynek dworca zburzyć w pi##u i zostawić tylko te "ładne" wiaty. Byłoby przynajmniej bezproblemowo-nikt nie musiałby martwić się ani o toalety, ani o kasy biletowe.
02 Listopada 2012, godzina 15:37
Oceniono 9 razy 1
~ams
taaaa, ale chociaż na zegar by mogli trochę kasy wyskrobać...
02 Listopada 2012, godzina 14:58
Oceniono 7 razy 5
~700
Przeciez to oczywiste, ze jezeli dworca nie bylo w budzecie na 2012r i 2013r to nie ma funduszy na jego remont. Mysle ze jezeli miastu zalezy na tym dworcu to prace rusza w 2014r
02 Listopada 2012, godzina 14:46
Oceniono 3 razy 1
~Mieszkaniec Gdańska k. Chojnic
PKP w ramach oszczędności, ostatnio pozbywa się wielu swoich budynków czy nieruchomości. Tutaj nieruchomości chojnickie:
http://www.pkp-nieruchomosci.pl/article/oferty/index.php/id_item_tree/af16ea0c7a35632fa2c03de7df54ccb5

Szkoda, że na remont dworca przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać. Ciekawe tylko czy dożyje w ogóle tej chwili?
02 Listopada 2012, godzina 13:59
Oceniono 5 razy 3
~kabel
P. burmistrzu. Skoro nie ma żadnych funduszy, to po co w ogóle było podpisywanie tego porozumienia o przejęciu dworca ? Wtedy kasy nie było, teraz kasy nie ma, później kasy nie będzie. Pewnie dojdzie do sprzedaży budynków dworca by jakąkolwiek kasę mieć, byleby długi miasta zmniejszyć, chociaż do tych 50%....
02 Listopada 2012, godzina 13:49
Oceniono 14 razy 10

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-24 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-24 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-22

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.75 zł 2.35 zł
Circle K 4.79 zł - 4.69 zł 2.3 zł
Lotos Optima 4.79 zł - 4.69 zł 2.31 zł
MZK 4.82 zł 4.87 zł 4.7 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.35 zł
PKS 4.82 zł - 4.7 zł 2.31 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij