Poniedziałek, 28 Września 2020 | Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Burmistrz odpowiada na zarzuty PChS-u

 Arseniusz Finster i Robert Wajlonis na wtorkowej konferencji prasowej.

Arseniusz Finster i Robert Wajlonis na wtorkowej konferencji prasowej.

Wtorkowa (19.03) konferencja prasowa burmistrza Arseniusza Finstera była przede wszystkim polemiką jej uczestników z wypowiedziami działaczy Projektu Chojnicka Samorządność, które kilka dni wcześniej padły na ich spotkaniu z większością lokalnych mediów.

W związku z obszernością przedstawionych na niej wyjaśnień, osobno zrelacjonujemy wątek dotyczący przedszkola Skrzaty oraz korespondencji rzecznika praw obywatelskich z ratuszem w sprawie zablokowania kandydatury Marcina Wałdocha w komisji grantowej.

Arseniusz Finster w kilkunastominutowej wypowiedzi ustosunkował się do każdego tematu, który poruszyli w Kredenzie członkowie PChS. Na „pierwszy ogień”, nie licząc „Skrzatów”, poszły sprawy, które omawiał Marcin Wałdoch. Burmistrz nie zgodził się z tezą, że radni nie protestowali przeciw zapisom ustawy o zagospodarowaniu odpadów. – Radni z mojego klubu Program 2014 zgłosili na sesji wniosek, by poprzeć Inowrocław w skardze do Trybunału Konstytucyjnego. Wielokrotnie krytykowałem publicznie tę ustawę nazywając ją knotem. Ponadto mamy jedne z najniższych stawek za śmieci w województwie. Zdecydowaliśmy o podzieleniu miasta na 4 sektory do wywozu odpadów, by nie było monopolisty. Sprawa jest pokazana w złym świetle – uważa Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Nie zgodził się także z tezą, że wobec Marcina Wałdocha jest stosowany przez niego ostracyzm. – Nigdy nie wykluczałem jego ze społeczności miasta. Mówiłem, że oni nie dając mi mikrofonu na Rynku we wrześniu 2011 roku czy nie biorąc udziału w otwarciu galerii Trzebiatowskiego, sami się wykluczyli – jest zdania burmistrz. Był bardzo oburzony na porównanie prac Rady Strategii do procesu przywódców państwa podziemnego, który miał miejsce w Moskwie w 1945 roku, którego autorem był prezes Arcan Historii. – Nie ingeruję w pracę zespołów Rady. Nie ja buduję strategię, a zespół ekspertów i sama rada. Ja tylko przedstawiłem na posiedzeniu rady 15 problemów, które moim zdaniem powinny być przeanalizowane przez jej członków – uważa Arseniusz Finster.

Burmistrz zaprezentował nowe stanowisko wobec lansowanego przez PChS pomysłu na umożliwienie zgłaszania przez chojniczan projektów uchwał, które rozpatrzyliby miejscy radni. – Byłem rzecznikiem inicjatywy uchwałodawczej, ale metody działania PChS, sposób przedstawiania faktów w sposób nieprawdziwy, powoduje, że muszę pochylić czoła przed radnymi i powiedzieć im – mieliście rację. Wówczas zapewne sparaliżowaliby działacze PChS pracę rady ilością projektów uchwał. Ich partner Mariusz Janik zadał mi już 500 pytań. Też mogą zadawać mi pytania. Na każde odpowiem – zadeklarował Finster.

Włodarz miasta bardzo ogólnikowo obiecał, że spróbuje znaleźć środki na realizację programu edukacji regionalno – historycznego, ale nie chciałby, aby realizował go jeden z liderów PChS: – Broń Boże, aby robił to Marcin Wałdoch. Proszę, aby tego nie chciał robić. Niech publikuje w Arcanach Historii.

Nie zabrakło także polemiki z Marzenną Osowicką, której nie spodobała się forma kontaktu z nią burmistrza po mityngu z 8 marca na rynku z jej udziałem. – Często w minionych latach nawzajem do siebie dzwoniliśmy i mieliśmy dialog. Postawa Marzenny Osowickiej, którą zaprezentowała w mediach, pokazuje, że zrywa ten dialog. Zarzut, że nie zauważyłem jej, gdyż schudła, w związku z czym nie było jej na zdjęciach umieszczonych na ratuszowej stronie w relacji, jest nietrafiony. Nie było jej również w Czasie Chojnic. Demokracja polega na tym, że mogę, ale nie muszę. Dlaczego tylko mnie się oskarża, skoro inni też nie pokazali? – zapytał Arseniusz Finster.

Całość wypowiedzi burmistrza w powyżej przytoczonych tematach, w tym także o nieuczestniczeniu M.Wałdocha w pracy komisji grantowej, w pliku audio o długości 11 minut i 25 sekund.

Burmistrz o zarzutach PChS

"Przy herbacie o przejmowaniu władzy" - relacja z konferencji prasowej PChS z 15.05.2013

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

47 komentarzy

~wieszcz
Nie takie zmiany mam na myśli.
28 Marca 2013, godzina 08:50
Oceniono 1 raz 1
~;)
mówisz o tym pełzającym pochodzie, którzy wlecze zwłoki przytwierdzone do krzyża i blokuje centrum miasta aby unaocznić światu swoją metafizyczną sprawność? spektakl teatralny w wykonaniu władzy kościelnej i kolaborującej z nią władzy świeckiej niedługo się zacznie
28 Marca 2013, godzina 08:42
Oceniono 3 razy 3
~wieszcz
Idą zmiany! Idą....
28 Marca 2013, godzina 08:19
Oceniono 3 razy 3
~ROBERT GENERALNY
BURMISTRZ BOI SIĘ ENERGII KOBIECEJ, JEST TYPEM PATRIARCHY, DOMINATORA. DLATEGO NIE POSZŁO MU W ZWIĄZKACH, BO NIE POTRAFI STWORZYĆ ZWIĄZKU. MUSI DOMINOWAĆ LUB UCIEKAĆ. CZUJE DUŻY DYSKOMFORT GDY ZMUSZANY JEST DO DIALOGU Z SILNĄ, PEWNĄ SIEBIE KOBIETĄ, JAKĄ JEST NP. MARZENNA OSOWICKA. BURMISTRZ JEST TECHNOKRATYCZNYM AUTOKRATYCZNYM ZDOBYWCĄ, MIASTU TRZEBA EMPATYCZNEJ I MĄDREJ WŁADZY.
26 Marca 2013, godzina 09:52
Oceniono 9 razy 9
~Marzenna Osowicka
Nieśmiały, ciekawy ten wywód o statusie kobiet w naszej Perełce Chojnicami zwanej...
26 Marca 2013, godzina 00:35
Oceniono 11 razy 11
~Marzenna Osowicka
Dzisiejszy wieczór skłonił mnie do kilku refleksji, które postanowiłam popełnić na forach pod wpływem bardzo ciekawej lektury zaoferowanej przez portal chojnice24. Nie czyniłam zarzutu z faktu niezauważenia mnie podczas happeningu, Panie Burmistrzu! Z mojej strony była to czysta, żywa ironia komentująca Pańską kolejną próbę zamiecenia pod dywan problemu, jaki zaistniał w naszych relacjach na linii Gimnazjum 1 – Ratusz Chojnicki. Problemu nie ma, pozbyliśmy się go, bo nie ma zdjęć dokumentujących mały, nieistotny fragment happeningu… Czyżby na pewno???
P.S.
Aż tak bardzo potrzebne było podparcie się Czasem Chojnic? Brakuje Panu przeświadczenia, że postąpił Pan słusznie? Ciekawe, co zachwiało Pańskim przekonaniem? A Michał doskonale wie, co myślę o jego wyborze...
26 Marca 2013, godzina 00:34
Oceniono 11 razy 11
~nieśmiały parafianin
Skąd się bierze różnica w reakcji burmistrza na pytania skierowane do niego od pana Mariusza Janika i od mobbowanych nauczycielek?

W przypadku pana Janika burmistrza stwierdza: "Mariusz Janik zadał mi już 500 pytań. Na każde odpowiem – zadeklarował Finster"
Gdy pytania, inicjatywa dyskusji i dialogu wypływa od mobbowanych nauczycielek to pan Arseniusz Finster dzielnie stwierdził: "Demokracja polega na tym, że mogę, ale nie muszę".

Tak wiec z reakcji burmistrza wynika, że pytania i potrzeba dyskusji wypływająca od mężczyzny jest godna reakcji i odpowiedzi, natomiast gdy to kobiety zadają pytania i potrzebują dialogu to burmistrz nie czuje się zobowiązany do odpowiedzi. Jeżeli burmistrz odpowie kobietom i podejmie z nimi dialog to zrobi im wielka łaskę bo "może ale nie musi" je zaszczycić swoimi odpowiedziami, wszystko będzie zależeć od jego humoru lub krnąbrności w danej chwili? Czyżby dla burmistrza kobieta była jakąś gorszą istotą i gorszym obywatelem niż mężczyzna?

To bardzo ciekawe podejście pana burmistrza do obywateli różnej płci, i jakże katolicko-tradycyjne poniżanie kobiet! Wielebny mecenas sztuki proboszcz Jacek Dawidowski na pewno pochwali burmistrza z ambony za tak prawdziwie katolickie i tradycyjne zachowanie, i traktowanie kobiet.
20 Marca 2013, godzina 22:22
Oceniono 26 razy 26
~;)
nie widać jego miny tylko kawał starczej łysiny
20 Marca 2013, godzina 21:44
Oceniono 15 razy 15
~Jest Czerepach!
Minę ma nietęgą.
20 Marca 2013, godzina 19:15
Oceniono 16 razy 14
~do powyżej
Zdjęcie naprawdę niezłe
20 Marca 2013, godzina 17:56
Oceniono 15 razy 13
~Czytacz Pomorskiej
Niezłe zdjęcie zamieszczono na stronie Pomorskiej. Ciekawe, co pan Wajlonis tak żarliwie tłumaczy zapatrzonej w niego pani Paterek?
20 Marca 2013, godzina 17:48
Oceniono 17 razy 15
~Znany gość
Rada Miejska Chojnic przystąpiła do zmiany uchwały dotyczącej opłaty za odpady. Część danych oznaczono symbolem gwiazdka i opisano - dobrowolne, podanie danych ułatwi kontakt z osobą. W przypadku nieżyjącego ojca lub matki, podanie ich imion nie ułatwi kontaktu, bo kontakt ze światem pozagrobowym nie leży w gestii samorządu. Wpisywane dane nie są potrzebne do ustalenia wysokości opłaty (np. wspomniany Inowrocław takich danych w deklaracji nie wymaga), a są potrzebne jedynie straży miejskiej do sporządzania wniosków o karanie mieszkańców. Każdy sposób na wypracowanie pieniędzy np. na trzynastki dla burmistrzów jest dobry. Cel uświęca środki - do czasu Panie Arseniuszu. Opłatę też można było pozostawić kwartalną (tak jest np. w Koszalinie), a nie wybierać model moskiewski z opłatą comiesięczną.
20 Marca 2013, godzina 17:13
Oceniono 14 razy 10
~czytacz portali
Z forum pod artykułem w Gazecie Pomorskiej.
"Podsumowanie.
1. "...Owszem, grupy są liczne - mówiła Paterek...".
2. "...Faktycznie remonty odbywały się w czasie pracy przedszkola...".
3. "...Owszem, kilkoro rodziców zabrało swoje dzieci z przedszkola (...) z uwagi na zmiany kadrowe...".
4. "...Rzeczywiście nie pytano rodziców o zgodę na zainstalowanie monitoringu...".
5. "...Magdalena Paterek potwierdza, że zwolniła cztery osoby...".
6. A co do wyżywienia. Wysłuchałem konferencji w/s przedszkola na której padło stwierdzenie, że od 25 podwieczorki będą bardziej obfite.
7. Również z konferencji. Ile zarabiają pracownicy po prywatyzacji nie odpowiedziano. Czy lepiej czy gorzej również nie. Stawiam na gorzej.
Konkluzja. Nie uważam, że wskazane zarzuty zostały odparte. Raczej potwierdzone przez samą właścicielkę przedszkola. Ufam, że po piśmie PChS-u będzie już tylko lepiej. Czego życzę wszystkim zainteresowanym. Ciekaw jestem jaka będzie odpowiedź na pismo PChS-u z ratusza?".
Źródło; http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130320/INNEMIASTA04/130329969
20 Marca 2013, godzina 16:55
Oceniono 18 razy 14
~nieśmiały parafianin
Gdyby szanownemu burmistrzowi chciało się rozwiązać sprawę mobbingu w Gimnazjum nr 1 już 2 lata temu gdy urząd miasta otrzymał zawiadomienie od pani Kreft, to nie byłoby poniżającego dla wszystkich procesu karnego, nie było by już atmosfery przemocy w Gimnazjum nr 1 i nauczyciele mogli by poświecić 100% czasu pracy pedagogicznej a nie, w obawie przed mobbingiem, pracować w stresie i próbować chronić się przed agresja socjopatycznej Malgosi Henszke. Także, gdyby szanownemu burmistrzowi zachciało się wyplenić mobbing z Gimnazjum nr 1 w roku 2011, to jestem przekonany, pani Marzenna nie miała by powodu pokazać się z plakatem o mobbingu przed ratuszem i tuż przed nosem burmistrza i jego świty. Nie byłoby głupawych telefonów do pani Marzenny z pretensjami, nie byłoby artykułów w gazetach na temat mobbingu i protestu, i nie byłoby moich komentarzy na portalu Chojnice24.pl.

Nie było by wielu tych niepotrzebny rzeczy, gdyby wielebnemu panu burmistrzowi chciało się zareagować na mobbing, i pomimo korumpujących powiązań ze socjopatyczną panią Henszke potępić ją za mobbing podwładnych, i naprawić patologiczną sytuację w Gimnazjum nr 1, zanim dojdzie do większej katastrofy i tragedii! Lecz, ani w roku 2011, ani w 2012, ani do tej pory w 2013, panu burmistrzowi się nie chce, bo nie musi.

Rzadko można od polityków usłyszeć tak ekstremalny idiotyzm w rodzaju powiedzenia o swoich obowiązkach służbowych “mogę ale nie muszę”. Szanowny pan burmistrz ustanowił nowy rekord głupoty i ignorancji. Naiwnie można by oczekiwać, że tytuł doktora nauk ekonomicznych zdopinguje i zobowiąże burmistrza do działania na najwyższym poziomie osobistej i profesjonalnej etyki. Niestety, realna charakterystyka burmistrza nie dorasta do takich wyidealizowanych oczekiwań. Burmistrz przynosi wstyd wszystkim osobom posiadającym naukowy tytuł doktora, który zobowiązuje do prezentowania najwyższych standardów osobistej i profesjonalne kultury i etyki!
20 Marca 2013, godzina 15:23
Oceniono 34 razy 32
~nieśmiały parafianin
Szanowny pan burmistrz kilkakrotnie swój brak prawidłowego działania i reagowania na problemy Chojnic wyjaśniał stwierdzeniem – “Demokracja polega na tym, że mogę, ale nie muszę”. I faktycznie to stwierdzenie wyjaśnia jego działania: pan burmistrz mógłby działać logicznie lecz woli bezmyślnie; mógłby być pro-aktywny lecz woli czekać aż problem urośnie do wymiaru katastrofy; mógłby lepiej kontaktować się z krytykami lecz woli eskalować konflikty; mógłby kierować się w swoich decyzjach obiektywnością i bezstronnością lecz woli skorumpowane relacje i bezkrytyczne popieranie swoich znajomych; pan burmistrz mógłby w przejrzysty sposób podejmować i motywować obywatelom swoje decyzje lecz woli podejmować je autorytatywnie trzymając w tajemnicy swoje (często nieuczciwe) rzeczywiste motywy; pan burmistrz mógłby być prawdomówny lecz woli kłamać; mógłby być uczciwy lecz woli oszukiwać; mógłby zachowywać się etycznie lecz woli nieuczciwe manipulacje na koszt obywateli Chojnic. Tak to prawda, pan burmistrz może ale nie musi.

Jakkolwiek nie tak dawno, w czasie wyborów pan burmistrz obiecywał, że zawsze będzie się kierować najlepszym interesem społeczeństwa Chojnic, będzie walczyć ze szkodliwym systemem układów i znajomości, będzie prawdomówny, uczciwy, obiektywny, pro-aktywny, będzie przejrzyście podejmować decyzje i wyjaśniać swoje motywy, będzie przedkładać dobro ogółu Chojniczan ponad dobro małych wpływowych grup, będzie przestrzegać prawa i przepisów, i zawsze będzie działać według najwyższych standardów etyki.
W czasie wyborów szanowny pan burmistrz podkreślał, że zawsze będzie działać według najwyższych standardów -- i ani razu nie wyjaśnił, że tak naprawdę, to może postępować według najwyższych standardów jak mu się zachce, lecz nie musi.

Jak przykład, wystarczy przeanalizować działania burmistrza w sprawie problemu przemocy i mobbingu w Gimnazjum nr 1. Po pisemnym zgłoszeniu przez panią Kreft w marcu 2011 urzędowi miasta faktu zaistnienia mobbingu, pan burmistrz oficjalnie zignorował problem i przez 2 lata pani Kreft nie otrzymała nawet odpowiedzi na swoje pismo. Jakkolwiek, z powodu skorumpowanych relacji (być może finansowych, związanych z zatrudnieniem rodziny, lub uczuciowych) z mobberką panią Małgosią Henszke, pan burmistrz stronniczo ostrzegł ją o fakcie złożenia na nią zażalenia o mobbing. Przez ostatnie 2 lata, burmistrz nigdy nie rozpoczął komunikacji i rozmów z poszkodowanymi mobbingiem nauczycielami. Tak, pan burmistrz mógł potępić mobbing już w marcu 2011 i rozpocząć prewencyjne działania antymobbingowe jak nakazuje kodeks pracy, lecz i tym razem pan burmistrz wybrał opcje, ze nie musi. W międzyczasie, zachęcona pobłażliwością i bezkarnością burmistrza mobberka pani Henszke, by zastraszyć innych nauczycieli, pozwała do sądu nauczycielki poszkodowane mobbingiem. Proces karny ciągnie się już 2 lata i tylko intensyfikuje stres nauczycieli, którzy doświadczyli mobbingu. Gimnazjum nr 1 gdzie panuje przemoc mobbingu od ponad 2 lat, stale nie ma żadnego systemu prewencyjnego zapobiegającego mobbingowi, a dyrektorka, która dopuszcza się mobbingu wobec pracowników stale jest bezkarna dzięki skorumpowanej pobłażliwości pana burmistrza. W Gimnazjum nr 1, stres i presja narasta u mobbowanych nauczycieli. Może to doprowadzić do personalnych i społecznych tragedii. Niekontrolowany i bezkarny mobbing w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić do śmierci ofiar mobbingu tak jak w Limanowej (http://limanowa.naszemiasto.pl/tag/mobbing-podobin.html). Jak do tej pory mobbing w Gimnazjum nr 1 nie został przez burmistrza ukrócony, ani terapeutyczna lub psychologiczna pomoc ofiarom mobbingu nie została udzielona. Dotychczas, zamiast potępienia mobberki pani dyrektor Henszke i ukarania jej za mobbing, pan burmistrz wybrał publiczne i prywatne szkalowanie i karcenie ofiar mobbingu za fakt zgłaszania problemu przemocy, i (na przykład panią Osowicką) za publiczne protestowanie przeciwko tolerancji mobbingu przez urząd miasta i przez samego burmistrza przez ponad 2 kata.

Gdzie się podziała etyka, praworządność, i uczciwość burmistrza w tej sprawie. Kto ma egzekwować przestrzeganie kodeksu pracy jeżeli nie urząd miasta. Czemu ofiary przemocy mobbingu zostały pozostawione bez pomocy? A na przykładzie przypadku mobbingu w Limanowej (http://limanowa.naszemiasto.pl/tag/mobbing-podobin.html) można zobaczyć do jak wielkich tragedii prowadzi tolerowanie przemocy mobbingu. W Limanowej, rodzina ofiary mobbingu żąda od lokalnego samorządu ponad 1 milion złotych odszkodowania za tolerowanie mobbingu, który doprowadził do rodzinnej tragedii. Na dodatek, w cywilnych procesach rodzina będzie także dochodzić zadośćuczynienia od indywidualnych osób odpowiedzialnych za tolerowanie mobbingu. Jeżeli tolerowanie mobbingu przez burmistrza doprowadzi do tragedii w Gimnazjum nr 1, to nie tylko urząd miasta będzie narażony na płacenie olbrzymich odszkodowań, ale i osobiście burmistrza może stracić swój domek na wsi by zapłacić zadośćuczynienie gdyby w wyniku jego pobłażania w sprawie mobbingu doszłoby do tragedii.
20 Marca 2013, godzina 12:49
Oceniono 36 razy 34

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 397.00 DKKDKK 60.10 61.60
EUREUR 450.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 414.00 429.00 NOKNOK 40.00 41.30
GBPGBP 496.00 507.00 SEKSEK 42.00 43.50
Aktualizacja: 2020-09-28 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.50 393.50 DKKDKK 60.60 61.40
EUREUR 452.00 456.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 418.00 425.00 NOKNOK 40.30 41.10
GBPGBP 498.00 504.00 SEKSEK 42.50 43.20
Aktualizacja: 2020-09-28 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.53 zł 2.04 zł
Circle K 4.64 zł - 4.48 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.49 zł 2.01 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.47 zł 1.99 zł
Orlen 4.69 zł 4.95 zł 4.53 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij