Poniedziałek, 18 Stycznia 2021 | Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Komu umorzono podatek od nieruchomości? Aktualizacja

Bartosz Bluma z PiS interesował się na sesji z 25.03. skalą umorzeń podatku od nieruchomości.

Bartosz Bluma z PiS interesował się na sesji z 25.03. skalą umorzeń podatku od nieruchomości.

Na ostatniej sesji rady miejskiej z 25 marca Bartosz Bluma chciał dowiedzieć się komu władze miasta umorzyły podatek od nieruchomości w latach 2010 – 2012. Burmistrz Arseniusz Finster wyjaśnił, że odpowiedź na to pytanie jest w Biuletynie Informacji Publicznych. Sprawdziliśmy to.

W swej interpelacji szef klubu radnych z Prawa i Sprawiedliwości zainteresowany był skalą umorzeń podatku od nieruchomości. – Jakim podmiotom i w jakiej wysokości umorzono należności z tego tytułu w latach 2010 – 2012? Proszę o odpowiedź w wersji elektronicznej, bez papieru – zwrócił się do burmistrza Bartosz Bluma. W odpowiedzi usłyszał: - Jeżeli chodzi o podatki, to wszystko jest w BIP – ie. Są informacje komu i ile – wyjaśnił Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Zajrzeliśmy na stronę Biuletynu Informacji Publicznej urzędu miejskiego do działu „Podatki i opłaty”. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych z 2009 roku w tym miejscu powinny być podane do 31 maja roku następnego (ale nie ma zakazu, by zrobiono to w styczniu czy w marcu) wykazy nie tylko tych, którym umorzono podatki w roku poprzednim, ale i odroczono je, rozłożono na raty czy udzielono ulg, jeśli ich łączna kwota przekracza 500 zł. Należy także podać wysokość umorzenia i przyczynę takiej decyzji. Kolejnym obowiązkiem urzędu jest podanie wykazu podmiotów, którym udzielono pomocy publicznej. Pod wykazem druków do pobrania i uchwał rady w sprawach podatków i opłat, jest zestawienie dotyczące umorzeń podatków za lata 2010 i 2011 oraz udzielono pomocy publicznej w 2011. Dane za rok 2012 zostaną umieszczone najpóźniej w maju. Takie wyjaśnienia otrzymaliśmy telefonicznie od skarbnik Krystyny Perszewskiej i pisemnie od burmistrza Arseniusza Finstera. Nasza prośba o udostępnienie wykazu decyzji o umorzeniach, odroczeniach i rozłożeniu na raty zobowiązań podatkowych za rok 2012 tak właśnie została rozpatrzona przez burmistrza. Równocześnie otrzymaliśmy wykazy podmiotów, którym odroczono i rozłożono na raty zobowiązania podatkowe w 2010 i 2011, oraz udzielono pomocy publicznej w 2010. Nasze pytanie, dlaczego nie ma wszystkich powyższych zestawień za 2010 i 2011 w BIP, pozostało bez odpowiedzi. Poza tym we wniosku nie prosiliśmy o podanie treści decyzji dotyczących podatków, a jedynie ich wykazu, jak można wywnioskować z odpowiedzi burmistrza Arseniusza Finstera.

Liczymy na to, że wkrótce brakujące dane każdy, nie tylko radny, będzie mógł znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zestawienie wszystkich ulg podatkowych za rok 2010

Zestawienie wszystkich ulg podatkowych za rok 2011

Aktualizacja z 11.04.2013.

Publikujemy nadesłane wczoraj wyjaśnienia burmistrza Arseniusza Finstera.

"W związku z umieszczeniem w dniu 8 kwietnia 2013 roku na portalu internetowym Chojnice24.pl artykułu pt. „Komu umorzono podatek”, w treści którego stwierdza Pan, iż nie otrzymał odpowiedzi na pytanie, dlaczego w BIP nie zamieszczono zestawień wykazu osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia, jak również wykazu osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej, wyjaśniam, co następuje.

Wykonując obowiązek nałożony przez art. 37 ust. 2 w związku z art. 38 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych Burmistrz Miasta Chojnice podaje do publicznej wiadomości w terminie do 31 maja roku następnego m. in. wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym  w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot  i przyczyn umorzenia oraz wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej. Jednocześnie ustawodawca nie wskazuje sposobu, w jaki rzeczone informacje należy upublicznić. Przyjąć zatem należy, iż dopuszczalna jest każda forma upublicznienia danych, pod warunkiem, że zasada jawności gospodarki finansowej środkami publicznymi wyrażona w art. 33 ust. 1 ustawy o finansach publicznych zostanie zachowana, a sposób przekazania danych będzie miał charakter "publiczny", tj. odbywający się wobec świadków, w miejscu dostępnym dla wszystkich, oficjalny, jawny. Warunek podania do publicznej wiadomości spełnia ogłoszenie danych w Biuletynie Informacji Publicznej. Dopuszczalne jest również publikowanie w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie danej jednostki samorządowej. Decyzję w tym zakresie podejmuje Burmistrz.

Burmistrz Miasta Chojnice podał do publicznej wiadomości w zakreślonym przez ustawodawcę terminie zarówno wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia, jak i wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej za 2010 i 2011 rok. Na pytanie radnego Bartosza Blumy dotyczące umorzeń należności z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2010 i 2011, na sesji Rady Miejskiej w Chojnicach w dniu 25 marca 2013 roku Burmistrz wskazał, iż informacja w tym zakresie znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej. Faktem pozostaje bowiem, iż informacja w przedmiocie umorzeń należności podatkowych oraz udzielonej pomocy publicznej w Urzędzie Miejskim  w Chojnicach publikowana jest w Biuletynie Informacji Publicznej, w pozostałym zaś zakresie wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł podlega upublicznieniu w sposób zwyczajowo przyjęty, poprzez wywieszenie wykazu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Chojnicach.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż zawarte w Pańskim artykule stwierdzenie o niezamieszczeniu w BIP stosowanych zestawień, sugeruje niewypełnienie przez Burmistrza Miasta Chojnice ciążących na nim obowiązków ustawowych i jako takie winno zostać sprostowane.

Uprzejmie proszę o zamieszczenie mojego wyjaśnienia pod treścią artykułu pt. „Komu umorzono podatek od nieruchomości?”

dr Arseniusz Finster

burmistrz Chojnic

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~Oburzona
te nazwiska to po prostu skandal, co to za środowisko ??
12 Kwietnia 2013, godzina 11:31
Oceniono 5 razy 3
~jasiu u
ludzie czego wy sie tu tak nagle ekscytujecie, przeciez to tylko nasza stara Chojnicka Ośmiornica
11 Kwietnia 2013, godzina 23:51
Oceniono 16 razy 12
~Rysiu
Może się mylę ale wydaje mi się że to nie jest prywatna firma ani pana burmistrza ani pana dyrektora generalnego dlatego panie Bluma proszę napisać pismo i poprosić o odpowiedz na wszystkie nurtujące nas pytania i podaniedo publicznej wiadomości.
11 Kwietnia 2013, godzina 22:20
Oceniono 11 razy 7
~Popo
Ale tak konkretnie Arseniuszu, po polsku i bez dopierdleniA . Komu?
11 Kwietnia 2013, godzina 21:56
Oceniono 8 razy 8
~ekspert
A może by poprosić pana burmistrza o listę wszystkich wnioskujących i podpytać czym się sugerował ???????
11 Kwietnia 2013, godzina 20:20
Oceniono 10 razy 10
~GCH
Panie Burmistrzu
Jeśli czuje się Pan urażony ty co piszą ludzie, to czemu nie chce Pan w rzetelny sposób tego wyjaśnić ?
tylko zastawia się Pan , jak poniżej
& ustawa & ustawa & ustawa & ustawa & ustawa & itd. itd.

Może musimy wezwać jako chojniczanie NIK i wtedy się dowiemy się całej prawdy.

Bo nie ukrywamy chyba już że to strasznie śmierdzi.
Co widać po wpisach.
11 Kwietnia 2013, godzina 18:55
Oceniono 17 razy 11
~GCH
Gdybym był na takim stanowisku i wiedział że moja kadencja się już kończy.
To umarzał bym podatki tylko największym firmom w mieście, aby gdzieś móc zostać dyrektorem albo prezesem.
No zapewne było by trudno ale jeśli by się udało, to lepsze to niż zasiłek.11 Kwietnia 2013, godzina 18:37
Oceniono 15 razy 11
~GCH
Umarza podatki a właściciele tych firm czy zakładów kupują nowe samochody.
To jest dopiero Sajgon.
11 Kwietnia 2013, godzina 17:59
Oceniono 17 razy 11
~Żal.pl
Zauważyłem że w Chojnicach pan Finster ma swoich znajomy , Fundacje i kluby , którym daje duże pieniądze lub umarza podatki a na innych na wy**bane !!!
11 Kwietnia 2013, godzina 16:47
Oceniono 12 razy 6
~fragi
A co pan ma do ukrycia panie Finster że nie publikuje się tych danych w internecie tylko wywiesza w gablotce gdzie mało kto to przeczyta? I dlaczego na sesji mówi pan "wszystko jest w BIP-ie"?
11 Kwietnia 2013, godzina 16:06
Oceniono 16 razy 12
~-i-i-i
pkt. 5 - uzasadniony ważny interes podatnika... nic dodac nic ujac
11 Kwietnia 2013, godzina 15:27
Oceniono 12 razy 8
~Zdziwiony
Dziwne ze nie zlicytowano Skockiemu nieruchomości aby zaspokoić okradzionych ludzi. Czym sugerował się burmistrz aby złodziejowi darować umarzać podatki?
09 Kwietnia 2013, godzina 17:08
Oceniono 20 razy 12
~Czas wrócić do Skockich
Skockiego szukali wysłannicy wierzycieli, a on ukrył sie za granica, gdzie jest teraz, skoro burmistrz umarza mu podatek od nieruchomości, musi być mieszkancem Chojnic.
Wszystkim oszukanym wmawiał, że odda długi, skoro sprzeda plac, na którym handlował. W planach zgospodarowania miał tam stanąc hotel, nagle stanął polo market b.posła lobysty. Coś nie tak.
09 Kwietnia 2013, godzina 16:12
Oceniono 20 razy 12
~~~~~
Nie wytrzymała, musiałam coś napisać jak przeczytałam że w 2010 r. Klanowi Skockim umorzono podatek od nieruchomości. Oszukali tyle osób na kolosalną kwotę a miasto robi im ukłon w postaci takiego prezentu za nasze podatki, za podatki osób oszukanych, którzy swoich pieniędzy nie otrzymali do dzisiejszego dnia. My podatki musimy płacić!!!!!!!

Powstaje pytanie za co im umorzono ten podatek skoro Pani Komornik Krauze nic im nie mogła od tych oszustów odzyskać żadnych pieniędzy ponieważ podobno nic nie posiadali. To jest grubą nicią wszystko szyte. Chojnicami rządzi klan oszustów i kolesiów wszyscy się wzajemnie znają.
A jak był czas zająć Skockim plac , gdzie stoi market Polo to Pani komornik czekała aż Państwo Skoccy do niej przyjdą a oni w między czasie ( w okresie 3 dni) potrafili sprzedaż niby ten plac gościowi, który nie posiadał ani złotówki i mieszkał w Bydgoszczy, he,he a zapis zrobili u notariusza w Świeciu, ktoś ich ładnie pokierował. Jedna ręka myje drugą
09 Kwietnia 2013, godzina 07:56
Oceniono 30 razy 24
~Wniosek
Warto być kolesiem Finstera jak Bona aby mieć umorzone podatki, nie ponosić konsekwencji za zmarnowanie darów z Holandii służących ludziom chorym, niepełnosprawnym i zazwyczaj biednym aby potem jak gdyby nic się nie stało zostać dyrektorem szpitala...............Kiedy łobuzie zmarnujesz szpital ????????
08 Kwietnia 2013, godzina 21:41
Oceniono 28 razy 22

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-17 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-17 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-15

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.79 zł 2.27 zł
Circle K 4.76 zł - 4.69 zł 2.22 zł
Lotos Optima 4.76 zł - 4.69 zł 2.24 zł
MZK 4.78 zł 4.83 zł 4.64 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.27 zł
PKS 4.82 zł - 4.68 zł 2.25 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij