Czwartek, 22 Października 2020 | Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Komu umorzono podatek od nieruchomości? Aktualizacja

Bartosz Bluma z PiS interesował się na sesji z 25.03. skalą umorzeń podatku od nieruchomości.

Bartosz Bluma z PiS interesował się na sesji z 25.03. skalą umorzeń podatku od nieruchomości.

Na ostatniej sesji rady miejskiej z 25 marca Bartosz Bluma chciał dowiedzieć się komu władze miasta umorzyły podatek od nieruchomości w latach 2010 – 2012. Burmistrz Arseniusz Finster wyjaśnił, że odpowiedź na to pytanie jest w Biuletynie Informacji Publicznych. Sprawdziliśmy to.

W swej interpelacji szef klubu radnych z Prawa i Sprawiedliwości zainteresowany był skalą umorzeń podatku od nieruchomości. – Jakim podmiotom i w jakiej wysokości umorzono należności z tego tytułu w latach 2010 – 2012? Proszę o odpowiedź w wersji elektronicznej, bez papieru – zwrócił się do burmistrza Bartosz Bluma. W odpowiedzi usłyszał: - Jeżeli chodzi o podatki, to wszystko jest w BIP – ie. Są informacje komu i ile – wyjaśnił Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Zajrzeliśmy na stronę Biuletynu Informacji Publicznej urzędu miejskiego do działu „Podatki i opłaty”. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych z 2009 roku w tym miejscu powinny być podane do 31 maja roku następnego (ale nie ma zakazu, by zrobiono to w styczniu czy w marcu) wykazy nie tylko tych, którym umorzono podatki w roku poprzednim, ale i odroczono je, rozłożono na raty czy udzielono ulg, jeśli ich łączna kwota przekracza 500 zł. Należy także podać wysokość umorzenia i przyczynę takiej decyzji. Kolejnym obowiązkiem urzędu jest podanie wykazu podmiotów, którym udzielono pomocy publicznej. Pod wykazem druków do pobrania i uchwał rady w sprawach podatków i opłat, jest zestawienie dotyczące umorzeń podatków za lata 2010 i 2011 oraz udzielono pomocy publicznej w 2011. Dane za rok 2012 zostaną umieszczone najpóźniej w maju. Takie wyjaśnienia otrzymaliśmy telefonicznie od skarbnik Krystyny Perszewskiej i pisemnie od burmistrza Arseniusza Finstera. Nasza prośba o udostępnienie wykazu decyzji o umorzeniach, odroczeniach i rozłożeniu na raty zobowiązań podatkowych za rok 2012 tak właśnie została rozpatrzona przez burmistrza. Równocześnie otrzymaliśmy wykazy podmiotów, którym odroczono i rozłożono na raty zobowiązania podatkowe w 2010 i 2011, oraz udzielono pomocy publicznej w 2010. Nasze pytanie, dlaczego nie ma wszystkich powyższych zestawień za 2010 i 2011 w BIP, pozostało bez odpowiedzi. Poza tym we wniosku nie prosiliśmy o podanie treści decyzji dotyczących podatków, a jedynie ich wykazu, jak można wywnioskować z odpowiedzi burmistrza Arseniusza Finstera.

Liczymy na to, że wkrótce brakujące dane każdy, nie tylko radny, będzie mógł znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zestawienie wszystkich ulg podatkowych za rok 2010

Zestawienie wszystkich ulg podatkowych za rok 2011

Aktualizacja z 11.04.2013.

Publikujemy nadesłane wczoraj wyjaśnienia burmistrza Arseniusza Finstera.

"W związku z umieszczeniem w dniu 8 kwietnia 2013 roku na portalu internetowym Chojnice24.pl artykułu pt. „Komu umorzono podatek”, w treści którego stwierdza Pan, iż nie otrzymał odpowiedzi na pytanie, dlaczego w BIP nie zamieszczono zestawień wykazu osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia, jak również wykazu osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej, wyjaśniam, co następuje.

Wykonując obowiązek nałożony przez art. 37 ust. 2 w związku z art. 38 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych Burmistrz Miasta Chojnice podaje do publicznej wiadomości w terminie do 31 maja roku następnego m. in. wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym  w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot  i przyczyn umorzenia oraz wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej. Jednocześnie ustawodawca nie wskazuje sposobu, w jaki rzeczone informacje należy upublicznić. Przyjąć zatem należy, iż dopuszczalna jest każda forma upublicznienia danych, pod warunkiem, że zasada jawności gospodarki finansowej środkami publicznymi wyrażona w art. 33 ust. 1 ustawy o finansach publicznych zostanie zachowana, a sposób przekazania danych będzie miał charakter "publiczny", tj. odbywający się wobec świadków, w miejscu dostępnym dla wszystkich, oficjalny, jawny. Warunek podania do publicznej wiadomości spełnia ogłoszenie danych w Biuletynie Informacji Publicznej. Dopuszczalne jest również publikowanie w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie danej jednostki samorządowej. Decyzję w tym zakresie podejmuje Burmistrz.

Burmistrz Miasta Chojnice podał do publicznej wiadomości w zakreślonym przez ustawodawcę terminie zarówno wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia, jak i wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej za 2010 i 2011 rok. Na pytanie radnego Bartosza Blumy dotyczące umorzeń należności z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2010 i 2011, na sesji Rady Miejskiej w Chojnicach w dniu 25 marca 2013 roku Burmistrz wskazał, iż informacja w tym zakresie znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej. Faktem pozostaje bowiem, iż informacja w przedmiocie umorzeń należności podatkowych oraz udzielonej pomocy publicznej w Urzędzie Miejskim  w Chojnicach publikowana jest w Biuletynie Informacji Publicznej, w pozostałym zaś zakresie wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł podlega upublicznieniu w sposób zwyczajowo przyjęty, poprzez wywieszenie wykazu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Chojnicach.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż zawarte w Pańskim artykule stwierdzenie o niezamieszczeniu w BIP stosowanych zestawień, sugeruje niewypełnienie przez Burmistrza Miasta Chojnice ciążących na nim obowiązków ustawowych i jako takie winno zostać sprostowane.

Uprzejmie proszę o zamieszczenie mojego wyjaśnienia pod treścią artykułu pt. „Komu umorzono podatek od nieruchomości?”

dr Arseniusz Finster

burmistrz Chojnic

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~co to za pożytek
W roku 2010 i 2011 umorzono podatki w znacznej kwocie Fundacji dla Zdrowia. O fundacji mało obecnie wiadomo, oprócz tego, że zarejestrowana jest pod adresem Urzędu Miejskiego. W 2008 roku jej prezesem był pan Leszek Bonna. To ta organizacja prowadziła bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego we Wszechnicy.
Źródło: http://www.chojnice.pl/index.php/region/miasto-chojnice/2934-1965_Fundacja_dla_Zdrowia_dostala_1_4_mln_zl Sprzęt w większości pochodził z darów z Holandii. Wypożyczalnia już nie działa, sprzęt w magiczny sposób się rozpłynął. Mało kto wie co się z nim stało. Nie wiem dlaczego na jednej ze stron z krsami kontakt do tej fundacji to adresy mailowe do sekretariatu w szpitalu. Podana strona www też jest stroną chojnickiego szpitala. Szpital jednak, jak wszystkim wiadomo, nie znajduje się przy ul. Stary Rynek 1, a przy ul. Leśnej.
08 Kwietnia 2013, godzina 21:04
Oceniono 24 razy 20
~xxx
Zaprawdę piszą dziennikarze podlegli to co im właściciel każe i nawet pięknie by te i owe poczynania wiadomo kogo wybarwiały. Ważne że zaprawdę właściciel wie co i jak nakazywać aby włodarz podatki umarzał. Więc zapewne jednak robią sobie dobrze w imię obopólnej radości.
08 Kwietnia 2013, godzina 16:02
Oceniono 15 razy 9
~666
Jakoś nie zauważyłem, aby pisał pieknie, bo co to znaczy pięknie?, że obiektywnie bez urojeń JE? Na tym polega informacją, a czytający mają sami sobie wyciągać wnioski, malo tego, zauważyłem u nich relacje video z konferencji PCHS i inne komunikaty tego Stowarrzyszenia, których tu próźnych szukać, wieć nie dziwię się, że oszołomiony oszołom nie kuma w czym rzecz.
08 Kwietnia 2013, godzina 13:33
Oceniono 23 razy 9
~Oszołom oszołomiony
Szkoda ze brakuje informacji ile udzielono pomocy publicznej, ile umorzono, ile rozłożono podatku jednemu z nielicznych beneficjentów, właścicielowi portalu Chojnice.com który tak pięknie pisze o najlepszym burmistrzu Chojnic. Ale jaja po wielkanocny. Brawo panowie dwaj, wy sobie dobrze robicie.
08 Kwietnia 2013, godzina 13:13
Oceniono 28 razy 12
~To jest niewiarygodne-umorzenie skazanemu oszustowi
W wykazie osób, którym umorzono podatki widnieje własciel komisu samochodowego, który sprzedawał auta, nie płacąc za nie włascicielom. Został skazany, a pieniędzy do tej pory nie widzą oszukani.
08 Kwietnia 2013, godzina 12:46
Oceniono 23 razy 15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 381.00 394.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 451.00 464.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 420.00 435.00 NOKNOK 40.90 42.40
GBPGBP 496.00 511.00 SEKSEK 43.20 44.70
Aktualizacja: 2020-10-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 388.00 DKKDKK 60.90 61.60
EUREUR 455.00 459.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 422.00 429.00 NOKNOK 41.20 42.00
GBPGBP 502.00 508.00 SEKSEK 43.60 44.30
Aktualizacja: 2020-10-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij