Sobota, 16 Stycznia 2021 | Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Chojnicka 'Bitwa pod Grunwaldem

Płaskorzeźba autorstwa Ewarysta Zbąskiego na podstawie Matejkowskiej

Płaskorzeźba autorstwa Ewarysta Zbąskiego na podstawie Matejkowskiej

Prostokątną płaskorzeźbę o niewielkich rozmiarach, ale za to powstałą na bazie wielkiego Matejkowskiego pierwowzoru historycznej bitwy przywiózł z targu staroci w Niemczech Mariusz Janik. Ta na tyle zaintrygowała Mariusza Brunkę, że o jej autorze postanowił dowiedzieć się czegoś więcej.


- Uwielbiam szczegóły, artefakty z przeszłości. To skłania do zastanowienia do kogo należał przedmiot, do czego służył i jaki wywarł wpływ na dzieje – piątkowe spotkanie w Bramie Człuchowskiej zaczął Mariusz Brunka, autor publikacji pt. Chojnicka „Bitwa pod Grunwaldem”. Płaskorzeźbę metodą galwanoplastyczną, stanowiącą odzwierciedlenie słynnego obrazu Jana Matejki, wykonał Ewaryst Zbąski ok. 1880 roku. Do takiej daty i kilku innych faktów doszedł Brunka, który na wszelki wypadek efektem swoich poszukiwań podzielił się z dr Agnieszką Morawińską, dyrektorką Muzeum Narodowego w Warszawie. Recenzja była życzliwa, a muzeum objęło patronat honorowy nad publikacją. Jej wydanie zasponsorowała Lidia Wilk. Wydawcą jest Fundacja Inicjatyw Obywatelskich Marcina Fuhrmanna. - Obraz Matejki należy do archetypów polskiej kultury. Do tej daty wiele się odnosi i z nią Polacy nie mają problemu – zauważył prezes fundacji Mariusz Brunka, który celowo tytuł Matejkowskiego obrazu poprzedził przedrostkiem „chojnicka”. Informacja o posiadaniu jednego z trzech egzemplarzy płaskorzeźby Zbąskiego w Chojnicach już poszła w świat i z muzeów napływają prośby o jej udostępnienie.

Reklama | Czytaj dalej »

Jej właściciel, uznany chojnicki skandalista – jak określił go Brunka, płaskorzeźbę przywiózł z Niemiec z targu staroci przed laty. - Kosztowała 1200 marek – wspominał Mariusz Janik, któremu wówczas towarzyszył brat Leszek. A że obaj lubują się w kolekcjonowaniu staroci i akurat taką sumą dysponowali, to uznali że warto. „Chojnicki” egzemplarz ma mały ubytek. Brakuje prawego dolnego rogu, ale na szczęście bez uszczerbku dla prezentowanej treści, co można było zauważyć porównując płaskorzeźbę z obrazem. Została ona należycie zabezpieczona, oprawiona i oszklona przez Krzysztofa Pestkę.

„W sumie „chojnicka” „Bitwa pod Grunwaldem” Ewarysta Zbąskiego nie budzi żadnych wątpliwości, ani co do autorstwa, ani co do jej zgodności z innymi egzemplarzami tego dzieła w kraju. Tak więc należą obecnie Chojnice do tych nielicznych ośrodków w Polsce, które mogą poszczycić się posiadaniem nietypowego dzieła nietypowego artysty” - pisze w broszurze Mariusz Brunka. Zbąski parał się głównie rzeźbiarstwem... nagrobkowym.

Na razie płaskorzeźba znajduje się w Bramie Człuchowskiej. W związku ze zmianą ekspozycji na początku tygodnia będzie wiadomo, jak długo jeszcze pozostanie w muzeum.

Video dzięki uprzejmości www.chojnice.tv

Sprostowanie:

Publikację pt. Chojnicka "Bitwa pod Grunwaldem" sfinansował Mariusz Janik, a nie jak wcześniej napisaliśmy Lidia Wilk. Przy okazji tego wydarzenia podziękowano jej za wsparcie finansowe publikacji wydanych w 2013 roku.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

43 komentarzy

~Janik czy Dawidowski mecenasem sztuki
Na początku ubiegłego roku ks. dziekan Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki za sprawą burmistrza Finstera i starosty Skaji. Mecenasowania ks.Dawidowskiego nie mogę się gdziekolwiek dopatrzeć. Mariusz Janik widoczny zawsze i wszędzie jako nasz lokalny artysta pisarz, malarz, rzeźbiarz, organizator promocji sztuki, i obecnie prawdopodobnie największy promotor regionu za własne pieniądze.
02 Lutego 2014, godzina 07:47
Oceniono 37 razy 33
~Clemens
Wydaje mi się, że przentacja takiego dzieła, w miłej atmosferze wśród tłumu ludzi, którzy przyszli, bo chcieli, a nie "bo wypada" jest wzorem, jak świętować rocznice takie jak 31 stycznia. Należy cieszyć się i świętować, a nie z cmentarną powagą składać wieńce.. Brawo panie Brunka!
02 Lutego 2014, godzina 00:11
Oceniono 28 razy 24
~Janusz z miasta Kraków
Mariusz Janik tą prezentacją Grunwaldu Ewersta Zbąskiego leczy naród polski z kompleksów i to jest wielki wkład tej osoby Mariusza Janika w historią kraju.To nie może tak być jak w przypadku wielkiego zwyciestawa Sobieskiego pod Wiedniem, że kiedy już Sobieski wygrał z Karą Mustafą to to Leopold Habsburg wręcz wygonił Sobieskiego jako niepotrzebnego. Hwała ludzim takim jak Mariusz którzy odkurzając historyczne artefakty przypominają iż My Polacy swą historię mają. Chojnice za sprawą Mariusza stało sie w posiadaniu "ikony" symolizujacej naszą polskośc. Powoduje że takie słowo jak Ojczyzna Patryjoityzm staja się aktualne. Wielkie słowa uznania dla organizatorów tego wydarzenia.
01 Lutego 2014, godzina 23:55
Oceniono 32 razy 28
~Leszek Dziaduch Kraków
Czas zwycięstwa grunwaldzkiego pozostawił narodowi w spadku przede wszystkim poczucie własnej wartości i chwała tym którzy potrafą nam w tym czasie, szczególnym czasie zanikających naszych narodowych tradycji to ważne wydarzenie przypomnić ..
01 Lutego 2014, godzina 23:19
Oceniono 34 razy 30
~leszek Krudysz
oto mieliśmy przykład jak można wpływać na bieg wydarzeń;kolekcjoner udostępnia swoje zbiory i daje wzorzec postępowania, akceptowany i poparty przez instytucję powołaną do ochrony dziedzictwa narodowego. Zabytek ożył i wzmocnił naszego ducha, przypomniał, że jednak warto pochylić się i przypomnieć że My w tej Europie zawsze dużo znaczyliśmy, gratulujemy pomysłu. Na pochwałę zasługuje również wspaniała, królewska oprawa dzieła Ewarysta Zbąskiego
01 Lutego 2014, godzina 23:09
Oceniono 36 razy 32
~ade
Miła impreza, sporo ludzi i żadnych publicznych pieniędzy. Pan Finster wydaje Zeszyty Chojnickie i Kwartalnik Chojnicki, a za wszystko płacą chojniczanie. Gratulacje Panie Brunka, po wyborach powinien Pan trzymać się tego kursu.
01 Lutego 2014, godzina 21:37
Oceniono 24 razy 18
~Archiwum X
Do "zero". Masz minus. Ale jak zwykle należałby Ci się i plus za pierwszą część. Niestety matematyka jest nieubłagana . Plus i minus daje minus .
01 Lutego 2014, godzina 16:40
Oceniono 26 razy 16
~zero
Grunwald - Grunwaldem, Chojnice - Chojnicami, średniowiecze - średniowieczem, a my żyjemy we współczesności. Dlatego mnie interesuje symboliczne przesłanie tego zdarzenia i odniesienia do współczesności, tej lokalnej również.

Dzieło to wielkie jak zapewniła Dyrektork Muzeum Narodowego w Warszawie, ale co ono wnosi dla nas - dla chojniczan?

Osoby Mariusza Janika i Mariusza Brunki to już tradycyjne grono - rdzeń opozycji. Proszę spojrzeć przy jakim artefakcie ludzie ci gromadzą się i świętują. Jest to dzieło nawiązujące do pięknej polskiej tradycji zwycięstwa - do króla, któremu zawdzięcza się podłożenie fundamentów pod złoty wiek w historii Polski, kiedy wiele jeszcze bitew zwycięskich i wojen wygranych było. Także opozycja nawiązuje do polskiej tradycji, do przesłania niepodległościowego, do walki w imię honoru i wolności. Więcej do walki z butą, tyranią i zakłamaniem. Do walki z uzurpatorami wolności. Temu hołd oddano w postaci dzieła Zbąskiego, a temu dziełu z kolei hołd dali wczoraj zgromadzeni.

Czemu natomiast hołd oddają władze Chojnic? Co chwalą, przed czym klękają? Co sławią i cenią? Otóż cenią sowietów, rzezie Armii Czerwonej, gwałty i morderstwa, czemu wyraz dają 14 lutego na ul. Kościerskiej, przybyć można bez specjalnego zaproszenia, żeby na własne oczy zobaczyć jak dawne kacyki pzpr-owskie biją pokłony i beszczeszczą Flagę Polski przed symbolami komunistycznej i totalitarnej władzy sowieckiej.

Takie są różnice i podobieństwa, takie są odniesienia do współczesności. Jedni wielbią Grunwald i polskie zwycięstwa, a inni Moskwę, sowietów i ich czerwoną gwiazdę i więcej! Bohaterów ZSRR!
01 Lutego 2014, godzina 14:58
Oceniono 62 razy 6
~wyborca
To się nazywa promocja Chojnic. Brawo.
Nie jest Chojnicom potrzebny twór zarządzany przez kolegę burmistrza Pana Guzelaka. Szkoda pieniędzy. Nie potrafią nawet zadbać, by Chojnice pojawiły się na mapie pogody w Panoramie Gdańskiej o czym przypomniał Studziński. Dla zainteresowanych: http://studzik.blogspot.com/2014/01/po-zartem-po-serio.html
01 Lutego 2014, godzina 13:12
Oceniono 40 razy 30
~Elżbieta
Nasz przyszły burmistrz Chojnic, Pan Mariusz Brunka jest bardzo miłym i sympatycznym człowiekiem. Jestem dumna, że będę mogła na Niego zagłosować.
01 Lutego 2014, godzina 13:03
Oceniono 46 razy 26
~wyborca
Brawo dla Panów Mariuszów.
01 Lutego 2014, godzina 12:56
Oceniono 33 razy 29
~do powyżej
Widzieli, widzieli. Autorstwa chojniczanina Henryka Merchla.
01 Lutego 2014, godzina 12:53
Oceniono 25 razy 25
~A może ktoś widział wielką płaskorzeźbę
bitwy pod Grunwaldem wykonaną w drewnie w budynku Wszechnicy Chojnickiej. Niestety widzieli to tylko Ci którzy jeszcze czytaja i wypożyczaja książki
01 Lutego 2014, godzina 12:06
Oceniono 24 razy 24

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-16 13:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-16 13:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-15

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.79 zł 2.27 zł
Circle K 4.76 zł - 4.69 zł 2.22 zł
Lotos Optima 4.76 zł - 4.69 zł 2.24 zł
MZK 4.78 zł 4.83 zł 4.64 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.27 zł
PKS 4.82 zł - 4.68 zł 2.25 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij