Środa, 28 Października 2020 | Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Projekt Chojnicka Samorządność

Manipulacja czy amnezja?

Odblaski rozdają (od lewej) Violetta Kasprzak, Kamil Kaczmarek i Alicja Kreft. Akcję zainicjowano 3 lutego.

Odblaski rozdają (od lewej) Violetta Kasprzak, Kamil Kaczmarek i Alicja Kreft. Akcję zainicjowano 3 lutego.

W związku z informacjami i komentarzami przekazanymi dziennikarzom na dzisiejszej (28.02) konferencji prasowej przez burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera, pragniemy uzupełnić narrację burmistrza i przedstawić pełen kontekst zdarzeń związanych z kulisami organizowanego przez stowarzyszenie PChS „okrągłego stołu” na rzecz bezpieczeństwa na chojnickich drogach.

 

Od kilku tygodni prowadzimy społeczną kampanię informacyjną pod nazwą „Bezpieczne Przejście”. Jej ważnym elementem ma być spotkanie wszystkich stron zainteresowanych problemami komunikacyjnymi w naszym mieście, w tym przede wszystkim strony społecznej. Podczas „okrągłego stołu” chcemy skonfrontować oczekiwania użytkowników chojnickich ciągów komunikacyjnych z uwarunkowaniami prawnymi i stanem faktycznym.

Pomni tego, iż burmistrz Arseniusz Finster odebrał nam przed kilkoma miesiącami możliwość organizowania konferencji prasowych w pomieszczeniach należących do Gminy Miejskiej Chojnice oraz mając w pamięci jego niechętny stosunek do wszystkich inicjatyw PChS, zwróciliśmy się do wójta Gminy Chojnice, Zbigniewa Szczepańskiego, z prośbą o udostępnienie na potrzeby „okrągłego stołu” sali obrad w Urzędzie Gminy Chojnice. Wójt werbalnie, w rozmowie telefonicznej z Mariuszem Brunką, przychylił się do naszego wniosku. Siedziba Urzędu Gminy wydała nam się właściwym i neutralnym miejscem do organizacji planowanego spotkania. Także z udziałem burmistrza i jego urzędników, którzy w naszej opinii są bardzo ważnymi partnerami w debacie o bezpieczeństwie w mieście.

Wkrótce po ogłoszeniu przez nas (podczas ostatniej konferencji prasowej PChS) daty „okrągłego stołu” wraz ze wskazaniem ustalonego miejsca spotkania, do Mariusza Brunki zadzwonił wójt Zbigniew Szczepański informując go, że na prośbę burmistrza Arseniusza Finstera cofa zgodę na użyczenie nam sali! O tym fakcie burmistrz zapomniał wspomnieć na swojej dzisiejszej konferencji prasowej, gdy relacjonował zebranym dziennikarzom przebieg swojej rozmowy z Violettą Kasprzak, przewodniczącą PChS:

„(…) Nagle otrzymałem list, tego samego dnia, kiedy czytam, że czwartego mamy się spotkać w Gminie i rozmawiać, otrzymuję list od pani przewodniczącej, że pani przewodnicząca prosi o salę obrad Rady Miejskiej jedenastego marca, czyli się ten termin spotkania zmienił (…)”

Cóż za pożałowania godna hipokryzja!

Wniosek (a nie prośbę!!!) o użyczenie sali obrad w chojnickim Ratuszu na potrzeby naszego „okrągłego stołu” wystosowaliśmy jako swoisty test zmian jakościowych jakie – mieliśmy nadzieję – nastąpiły w Ratuszu. Odmowa ze strony burmistrza skutkowałaby konsekwencjami prawnymi, bowiem jako organizacja pozarządowa mamy święte prawo (potwierdzone w zapisach Programu współpracy Miasta Chojnice z organizacjami pozarządowymi na rok 2014) do korzystania z mienia pozostającego w zarządzie Miasta. Odmowy nie było, doceniamy to, jednak nie możemy pozostawić bez komentarza faktu, że burmistrz skutecznie (acz skrycie i wbrew zasadom etyki) storpedował nasz pierwotny plan organizowania spotkania w siedzibie Gminy.

Burmistrz zaproponował nam udział w spotkaniu w dniu 19 marca w Ratuszu. Tradycyjnie już próbuje on przejąć cudzą inicjatywę i przedstawić ją opinii publicznej jako swoją własną. Tym niemniej deklarujemy, że reprezentacja PChS weźmie udział w spotkaniu w Ratuszu, gdzie przedstawi wnioski z realizacji kampanii „Bezpieczne Przejście” oraz z obrad „okrągłego stołu” jaki tydzień prędzej przeprowadzimy we Wszechnicy Chojnickiej.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Z poważaniem – Radosław Sawicki

rzecznik prasowy PChS

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

52 komentarzy

~Praktyk
A jednak choćby 10 fachowców mówiło, że rozwiązania komunikacyjne są w mieście idealne, a ginęliby ludzie, wciąż wypadałoby się zastanowić co można zmienić. A druga rzecz - teoria sobie, a w praktyce mieszkańcy miasta mają prawo przedstawiać i ferować swoje rozwiązania, bo miasto jest budowane dla nas, a nie my dla niego i w tym duchu należy działać...
01 Marca 2014, godzina 13:48
Oceniono 20 razy 20
~podatnik
Działania Finstera są godne pożałowania. Historycy niezależni ocenią tą hucpę. Dziwi mnie, że ta chojnicka pseudointeligencja tak mu wtóruje.
A już niezrozumiałe jest dla mnie, że kler chojnicki (są wyjątki) angażuje tego pana do Marszy Trzech Króli czy Drogi Krzyżowej itp. działań. Posłowie w publikacjach okolicznościowych "Drogi Krzyżowej" autorstwa burmistrza Finstera uważam za PROFANUM. Może jeszcze w koncelebrze Mszy Świętej zacznie brać udział? I dziwić się, że młodych coraz mniej w Kościele? Wstyd. Najzwyczajniej wstyd.
01 Marca 2014, godzina 13:46
Oceniono 26 razy 14
~W.Miller
Szanowny Panie Radku,zawsze starałem się być realistą,a że czasem wygląda to naiwnie? no cóż ,proste,czyste myślenie,bez emocji ,powoduje,że myślimy jasno i dochodzimy do prawdziwych wniosków.Do adremu (hihihii),więc.Byłem w Chojnicach w grudniu-styczniu(2013-2014),jezdziłem po ulicach i drogach powiatu.Tylko dzięki rozwadze i ostrożności i kulturze jazdy, chojniczan, nie spowodowałem stłuczki,czy tez grozniejszego wypadku.Organizacja ruchu nie wygląda najlepiej i jest miejscami niebezpiecznie to fakt.Wypadków było sporo,w tym z ofiarami śmiertelnymi.Nie wiem, jak to wygląda statystycznie i porównawczo z innymi miastami,podobnymi do Chojnic.Wiem,że każda zmiana oznakowania,czy organizacji ruchu ulicznego powoduje następstwa na innych ulicach i ciągach komunikacyjnych,dlatego odradzam wprowadzanie zmian z powodu:bo mi się wydaje,a w moim mniemaniu,a w moim przekonaniu(ad hock).To poważne sprawy,od których może zależeć ludzkie zdrowie i życie.Dziesięć minut szukałem w necie fachowca od takich problemów i znalazłem prof. dr hab. inż. Iouri N. Senenov.Kierownik katedry Logistyki i Ekonomiki Transportu na Politechnice w Szczecinie.Może warto zadzwonić do owego profesora,poradzić się ,może są fachowe wydawnictwa w tej materii?.Wtedy,z tą wiedzą,będzie Pan mógł lepiej ocenić działania fachowców samorządowych(lepiej nie znaczy pozytywniej).Myślę,że wtedy,Pański głos będzie donośniejszy,a na pewno rzeczowy.Pozdrawiam.
01 Marca 2014, godzina 13:35
Oceniono 20 razy 18
~do powyżej
ten żart jest dla mnie porażający - to taką mamy teraz jakość w samorządach? To po to wybraliśmy tych ludzi, żeby stać przed nimi ze spuszczoną głową, kajać się? Co to są za standardy? I my na to się godzimy? Kiedy do ludzi wreszcie dotrze, że to trzeba zmienić? Twój wpis powinien dać niektórym lub niedowiarkom do myślenia, ale czy właściwie to przeanalizują?
01 Marca 2014, godzina 13:22
Oceniono 20 razy 12
~wyborca
Brawo Panie Radku. "Fachowcy" również projektowali ul. Bytowską na której nie mogły minąć się tiry, bo urywały lusterka.
Finsterowi jak go będę spotykać zacznę pluć w gębę. Twój czas cwaniaczku dobiega końca. Przekonasz się o tym jesienią.
Czas na zmiany. Głosuję na Mariusza Brunkę i ludzi z Projekt Chojnicka Samorządność.
01 Marca 2014, godzina 13:19
Oceniono 27 razy 17
~Rosczeniowcy
Nie dość suweren pozwolił wam przemówić, to jeszcze chcielibyście gadać co ślina na język przyniesie, na własnych warunkach, a może nawet na stojąco. Mówcie co władza lubi słyszeć, kiedy i gdzie wam każe, ze spusczoną głową i na klęczkach, to nie tylko będziecie mieli salę na konferencje, ale może kilka dyrektorskich gabinetów?

01 Marca 2014, godzina 13:14
Oceniono 19 razy 13
Szanowny Panie Miller, chyba już bardzo długo przebywa Pan zagranicą i odzwyczaił się od chojnickich realiów. Proszę mi wybaczyć, ale Pański wpis trąci naiwnością. Oczywiście, że chcieliśmy rozmawiać o bezpieczeństwie na drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych w Chojnicach! Nadal chcemy. Upolitycznienie tej sprawy, która powinna być ponad podziałami i taka była nasza (PChS) wola, również nas boli. Burmistrz intrygą i manipulacją zamienił ten temat w kolejną linię frontu, gdzie przy huku dział i okrzyków, meritum schodzi na dalszy plan. To jest sytuacja patologiczna.
Patologiczne jest też to, że jeden samorządowiec dzwoni do drugiego i prosi go o utrudnianie działalności organizacji społecznej! A ten drugi się zgadza! Czy wg Pana mamy milczeć kiedy traktuje się nas przedmiotowo? I jeszcze, co podnosi światowy rekord bezczelności, ten pierwszy samorządowiec na swojej konferencji prasowej opowiada bajki, udaje zdziwionego, raczy dobrymi radami i podpowiedziami. Cyniczny hipokryta.
Co do fachowców. Mamy ich całe urzędy! To właśnie ci fachowcy stawiają słupy na środkach ścieżek rowerowych (wbrew przepisom prawa), robią ścieżki rowerowe zbyt wąski, ze zbyt wysokimi krawężnikami lub nie robią ich wcale planując nowe inwestycje drogowe w mieście (np. wokół ronda biszkoptowego). Panie Miller, fachowcy są niestety upolitycznieni! Dlatego to głównie użytkownicy ciągów komunikacyjnych muszą zainicjować ruch naprawczy, reformatorski.
Pozdrawiam serdecznie.
01 Marca 2014, godzina 13:03
Oceniono 31 razy 23
~Arkadio
No i wójt stracił w moich oczach, miałem o nim lepsze zdanie. No cóż, polityki nigdy nie zrozumię. A działaczy PChS popieram, chociażby dlatego, że mimo ataków na poszczególnych członków, stosowania wykluczenia i polityki pełnej dyskredytacji - walczą dzielnie dalej. I to mi imponuje, bo mają przed sobą WIELKĄ ścianę nienawiści i oporu. Powodzenia!
01 Marca 2014, godzina 13:01
Oceniono 25 razy 19
~Koko
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Marca 2014, godzina 12:33
Oceniono 32 razy -20
~W.Miller
Czy w całej tej "dyskusji",aby naprawdę chodzi o bezpieczeństwo i dobrą organizację ruchu drogowego?.Zaczynam się martwić.Dawno postulowałem,aby zaprzęgnąć do rozwiązania tej sprawy,fachowców,a nawet naukowców.A tu widzę,chodzi,aby, albo dokopać ,albo podrapać.Może zacznijmy dyskutować o bezpieczeństwie na chojnickich ulicach w końcu?.
01 Marca 2014, godzina 11:47
Oceniono 20 razy 8
~;)
a sam prowadzi prywatną listę nadzianych na członek
01 Marca 2014, godzina 11:31
Oceniono 24 razy 22
~toto
Misją spółki Promocja Regionu Chojnickiego jest partnerska współpraca gmin i powiatu m.in. w zakresie skutecznej promocji gospodarczej. Jak już wiemy, według burmistrza gospodarka i polityka to synonimy, więc skuteczna promocja polityczna wpisuje się wzorowo w misję spółki. Czy nie powinni jej przekształcić w coś na kształt "biura wywiadu", którego zadaniem byłoby utworzenie bazy osób o skłonnościach reakcyjnych? To tylko żart, prawda...?

http://chojnice24.pl/artykul/12596/burmistrz-pyta-stowarzyszenia/

Pod koniec marca (2012 r.) burmistrz Arseniusz Finster wysłał do czterech lokalnych organizacji, które znane są z krytycznego podejścia do jego działań, pismo:
Zwracam się z wnioskiem o wskazanie liczby członków Waszego stowarzyszenia.
01 Marca 2014, godzina 10:57
Oceniono 22 razy 14
~eduk
Świadome niszczenie wszelkiej obywatelskiej aktywności. Pamiętacie chociażby odrzucenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej i budżetu obywatelskiego?

Zapisy z konferencji mogłyby stanowić materiał edukacyjny z tematyki tańca godowego, który mógłby być wykorzystany przez uniwersytety przyrodnicze.
01 Marca 2014, godzina 10:27
Oceniono 22 razy 14
~cd.
pani eichler wykazała się kompletnym brakiem profesjonalizmu publikując niedawno w pomorskiej artykuł na temat rzekomych nadużyć popełnianych przez dr Osowickiego w szpitalu.. a tutaj naiwnie udaje, że nie jest tubą tego moralnego kloszarda w markowym garniturze.. zakaz udzielania odpowiedzi mediom pod nieobecność w/wym. istnieje i dowodzi, że w/wym. traktuje stanowisko i urząd jak prywatny folwark..
pracowników jak służbę, a niedowartościowane pracownice jak nałożnice
01 Marca 2014, godzina 10:22
Oceniono 33 razy 5
~do powyżej
Kto rządzi tym miastem jak finster jest rzecznikiem prasowym urzędu?
01 Marca 2014, godzina 10:09
Oceniono 18 razy 14

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 398.00 DKKDKK 61.00 62.50
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 426.00 441.00 NOKNOK 41.00 42.50
GBPGBP 503.00 518.00 SEKSEK 43.50 45.00
Aktualizacja: 2020-10-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 397.00 DKKDKK 61.60 62.30
EUREUR 460.00 465.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 430.00 436.00 NOKNOK 41.50 42.30
GBPGBP 508.00 514.00 SEKSEK 44.00 44.70
Aktualizacja: 2020-10-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij