Sobota, 23 Stycznia 2021 | Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Urzędnicza samowola

Nie tylko obywatelom zdarza się nie dochować procedur. Tym razem to urzędnicy dopuścili się samowoli budowlanej. Bez wymaganych pozwoleń pobudowano przepust drogowy na końcu ulicy Asnyka. Obiekt jest w trakcie rozbiórki. Pewnie sprawy by nie było, gdyby nie to, że po przebudowie zalewało okoliczne pola, których właściciele podnieśli larum.

- Inwestycja gminy miejskiej powstała bez stosownego pozwolenia. To samowola budowlana – informuje inspektor nadzoru budowlanego Jerzy Kolc. Roboty budowlane rozpoczęto w kwietniu 2011 roku. Istniejący w tym miejscu przepust się zawalił. - Musieliśmy go odtworzyć – tłumaczy dyrektor wydziału komunalnego ratusza Jarosław Rekowski. - Przepust został przebudowany, ale roboty objęły także rozbudowę – zwraca uwagę inspektor Kolc. 13-metrową rurę zamieniono na 25-metrową. W tym wypadku koszty legalizacji samowoli wynoszą aż 125 tysięcy złotych. Urząd miejski nie skorzystał z prawa do legalizacji. Drugą drogą jest rozbiórka. Urzędnicy zawiadomili inspektora, że przystępują do rozbiórki. Jak informuje dyrektor Rekowski, rozbiórka już trwa. Później, już legalnie, przepust ma zostać powtórnie pobudowany. - Teraz będzie głębiej osadzony zgodnie z roszczeniami rolników, których pola były zalewane. Mamy już dokumentację przygotowaną – informuje Jarosław Rekowski. Jak dodaje, materiał będzie ten sam, a dodatkowym kosztem będzie praca. Ostatnio cały koszt przebudowy przepustu wyniósł 84 tys. zł. Niewykluczone, że w przyszłości w tym miejscu powstaną zbiorniki retencyjne. - Takie zapisy są w planie miejscowym - informuje urzędnik. W planie jest także droga, tzw. mała obwodnica.

Reklama | Czytaj dalej »

Dlaczego urzędnicy nie uzyskali stosownych pozwoleń od starosty? - Zgłosiliśmy to u nas jako potrzebę (UM Chojnice – przyp. red.), bo my administrujemy rowami w mieście. Myśleliśmy, że odtworzenie nie wymaga pozwoleń od starosty, ale się myliliśmy – przyznaje dyrektor Rekowski. - Urząd miejski nie jest organem właściwym do pozwoleń i zgłoszeń – podkreśla inspektor Kolc.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

55 komentarzy

Ten, kto podjął decyzję o przebudowie urządzenia bez wymaganych pozwoleń, powinien ponieść konsekwencje finansowe. Nie tylko karę przewidzianą w kodeksie pracy za szkody wyrządzone pracodawcy (do wysokości trzykrotności pensji). Powinien ponieść koszty budowy i rozbiórki nielegalnie posadowionego urządzenia, ewentualnie również pokryć roszczenia odszkodowawcze osób trzecich. Może wówczas przestałby "myśleć iż odtworzenie nie wymaga pozwoleń od starosty", a zaczął sprawdzać, jak powinno być, czyli wykonywać rzetelnie swoje obowiązki. Nie widzę przyczyn, dla których za ewidentną ignorancję urzędnika, który nie pofatygował się, aby przeczytać ze zrozumieniem lekturę prawa budowlanego, czy skonsultować przepisy z radcą prawnym (przecież urząd ma ich kilku), mieliby płacić podatnicy.
10 Lipca 2014, godzina 10:59
Oceniono 13 razy 13
~zuczek malutki
Slusznie,a ja z uporem maniaka dopytuje tak jak dopytywalem i dopytywac nie przestane dyrektora Rekowskiego, kiedy wreszcie odzyska pieniadze za ukradziony miejski prad ?
10 Lipca 2014, godzina 06:45
Oceniono 13 razy 13
~nieśmiały parafianin
W przypadku gdyby burmistrza Arek zażądał od portalu chojnice24.pl cenzury mojego komentarza to oryginalny tekst bez zniekształceń cenzury jest dostępny na stronie http://chojnice.livejournal.com.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
09 Lipca 2014, godzina 22:21
Oceniono 35 razy 33
~nieśmiały parafianin
Jarek Rekowski ma spory talent by zostać odnoszącym sukcesy komediantem. Jarek z poważną twarzą plecie chojniczanom brednie o wymogach prawa administracyjnego a jednocześnie sam obchodzi i ignoruje wszystkie te prawa, których przestrzegania wymaga od innych mieszkańców Chojnic. Jestem pewien, ze Jarek jako lojalny ratuszowy urzędnik bierze przykład ze swego szefa - z naszego (EDIT) burmistrza Arka Finstera. A Arek co rusz daje wszystkim swoim urzędnikom przykłady, że żadne przepisy i regulacje prawne nie dotyczą najwspanialszego burmistrza Chojnic - czy to decyzje RIO, wyroki sądu administracyjnego, przepisy regulujące działalność szkół, przepisy kodeksu pracy, kodeks karny, czy też nawet i artykuły Konstytucji RP - Arek Finster jest ponad tymi regulacjami prawnymi i z pogarda patrzy na wszystkie te przepisy, które jedynie utrudniają mu (EDIT) trud pełnienia obowiązków burmistrza Chojnic. Arek uważa się za osobę stojącą powyżej tych wszystkich przepisów, które obowiązują jedynie zwykłych obywateli i mieszkancow Chojnic.
Czy można dziwić się lojalnemu dyrektorowi Jarkowi Rekowskiemu, że próbuje iść śladami swojego wspaniałego (EDIT) przełożonego - burmistrza Arka Finstera? Chyba nie, gdy atrakcyjny przykład (EDIT) i pogardy dla polskiego prawa idzie z góry!

Poniżej cytuje słowa naszego ratuszowego komedianta Jarka Rekowskiego w czasie spotkania sprawozdawczego mieszkańców i samorządu osiedlowego nr 4, czyli osiedli Hallera, Bursztynowego i Igieł, z końca marca 2014.
Najbardziej dali się usłyszeć mieszkańcy ul. Młodzieżowej. Szukali wokół bloków 1-3 dodatkowego miejsca dla aut. Ich nadzieje niestety rozwiał dyrektor komunalki Jarosław Rekowski. Trzeba zacząć od projektu budowlanego, podobnie jak w przypadku nieszczęsnej drogi dojazdowej do garaży. Od czerwca zeszłego roku wypompowano tam łącznie 47 beczek wody. Zdaniem jednego z mieszkańców Młodzieżowej to zbędny koszt, a wystarczy przy pomocy ekipy, rury "dwusetki" i niwelatora rozwiązać problem. - Musi być projekt, pozwolenie na budowę. Nie możemy tego przeskoczyć – tłumaczy dyrektor z ratusza.


Gdy z inicjatywy ratusza "Bez wymaganych pozwoleń pobudowano przepust drogowy na końcu ulicy Asnyka" to Jarek Rekowski jedynie stwierdził, że jego nie dotyczą wymogi uzyskania wymaganych prawem pozwoleń na budowę.
Myśleliśmy, że odtworzenie nie wymaga pozwoleń od starosty, ale się myliliśmy – przyznaje dyrektor Rekowski.
Ciekawe, czemu Jarek mówi o sobie w liczbie mnogiej - "ale się myliliśmy"? Czyżby decyzje by zignorować wymagane prawem pozwolenie na budowę konsultował z Arkiem Finsterem?


Przy tak wielu opisanych w chojnickich mediach przypadkach wskazujących na oczywiste błędy merytoryczne i formalne, na brak stosowania się i znajomości podstawowych praw i przepisów, i brak profesjonalizmu u urzędników w ratuszu, starostwie i w gminie, trzeba by się zapytać dlaczego tak się dzieje?

Teoretycznie urzędnicy odpowiedzialni za poszczególne dziedziny działalności i aktywności społecznej w Chojnicach, w powiecie chojnickim, i regionie, powinni mieć doskonałą wiedzę przepisów i regulacji prawnych w swoich specyficznych dziedzinach. Powinni oni być profesjonalistami w swoich dziedzinach działalności! Społeczeństwo oczekuje od urzędników profesjonalizmu, uczciwości, i efektywności w dziedzinie ich specjalizacji. Zaufanie społeczne bazuje właśnie na tym, że ci urzędnicy powinni mieć profesjonalną wiedzę i umiejętności by wykonywać swoje obowiązki służbowe.

Dlaczego tak nie jest?
Dlaczego w ratuszu, gminie i starostwie ciągle ujawnia się dyletanctwo, amatorszczyzna, ignorancja, często wręcz bezprawie, i generalne olewanie swoich obowiązków u urzędników odpowiedzialnych za prawie wszystkie rodzaje aktywności i działalności społecznej w Chojnicach i okolicy?

Według moich obserwacji, główną przyczyną degeneracji chojnickich urzędów i niskiej jakości pracy chojnickich urzędników jest wszechobecna (EDIT). Według moich osobistych obserwacji i wiedzy, jest to w Chojnicach rzadkim i wyjątkiem przypadkiem, jeżeli nowy urzędnik zostanie zatrudniony w jakimkolwiek chojnickim urzędzie jedynie z powodu posiadania kwalifikacji i kompetencji potrzebnych do sprawnego wypełniania swoich obowiązków służbowych. Urzędnicy w Chojnicach są rutynowo zatrudniani po znajomości, w zamian za różne (EDIT) przysługi, które w zamian za prace świadczą burmistrzowi, staroście, lub jakiemuś dyrektorowi. Ten stan rzeczy powoduje, że zatrudnieni po znajomości urzędnicy zajmujący odpowiedzialne stanowiska nie maja potrzebnych im kompetencji by wypełniać fachowo swoje obowiązki służbowe. Głównym kryterium do obsadzania profesjonalnych stanowisk w chojnickich urzędach jest posiadanie znajomości i korupcyjnych wpływów, a nie profesjonalizm i kompetencje zawodowe. Z tego trywialnego powodu, chojniccy urzędnicy odpowiedzialni poszczególne dziedziny działalności, nie mają jakiegokolwiek profesjonalnego pojęcia ani kompetencji by wykonywać swoje obowiązki. Dla osób zatrudnionych jedynie dzięki (EDIT) znajomościom, najważniejszym obowiązkiem służbowym jest bezwzględna i(EDIT) a lojalność wobec przełożonego, który zatrudnił takiego niekompetentnego urzędnika po znajomości. Tak wiec zatrudnieni dzięki (EDIT) znajomościom urzędnicy gro czasu pracy marnują na kamuflowanie błędów swego (EDIT) przełożonego, i na ukrywanie swoich własnych głupot, a także na stwarzanie pozorów jak bardzo są zapracowani i zajęci, chociaż taka ich praca nie daje żadnych rzeczywistych efektów mieszkańcom Chojnic i regionu. Tak wiec, zatrudnieni dzięki (EDIT) niekompetentni urzędnicy w swojej ignorancji kierują się jedynie dyletanckim poczuciem lojalności wobec (EDIT) przełożonego przy podejmowaniu istotnych decyzji w swoich specyficznych dziedzinach. Po prostu, (EDIT) i zatrudnionym po znajomości urzędnikom i dyrektorom brak jest wiedzy i profesjonalnych kompetencji by podjąć fachowe i profesjonalne decyzje zgodne z prawem i obowiązującymi przepisami. Brak profesjonalizmu u zatrudnionych po znajomości urzędników jest wyjaśnieniem powodu, dlaczego podejmowane przez nich decyzje są tak często sprzeczne z przepisami i regulacjami prawnymi, są naiwne i wręcz dziecięco głupie, i co rusz ujawniają wszechobecną w chojnickich urzędach prymitywną ignorancje!

Tak to wszechobecna w Chojnicach urzędnicza (EDIT) , zatrudnianie po znajomości niekompetentnych osób - owocuje obniżeniem jakości i sprawności chojnickich urzędów. Podobne problemy spowodowane korupcją w chojnickich urzędach są widoczne we wszystkich chojnickich instytucjach samorządowych i we wszystkich dziedzinach działalności chojnickich urzędów -- nasze chojnickie urzędy są wypełnione po brzegi niekompetentnymi, zatrudnionymi w wyniku (EDIT) urzędnikami.

(EDIT) zatrudnianie po znajomości jest rutynowym modelem działania w ratuszu i starostwie. Wystarczy przypomnieć upubliczniony (EDIT) proces wyboru przez starostę nowego dyrektora wydziału oświaty - gdzie nie kompetencje zawodowe lecz (EDIT) układy były jedynym kryterium dla (EDIT) starosty i jego kliki. Także ratuszu wystarczy spojrzeć na (EDIT) zatrudnienie przez burmistrza Arka po znajomości niekompetentnej socjopatki Gosi Henszke na stanowisko dyrektora Gimnazjum nr 1 i całej jej rodziny: jej męża na specjalnie stworzone dla niego stanowisko podglądacza (monitoringowego) w tym samym Gimnazjum nr 1, zatrudnienie niekompetentnej córki Gosi Henszke w ratuszu jako urzędniczki, i zatrudnienie po znajomości synka Gosi Henszke jako strażnika miejskiego. Za (EDIT) utrzymywanie na posadzie partacza Mariusza Paluszka przez Arka co roku z budżetu miasta tracimy oficjalnie od 0,6 do 0,8 miliona złotych (a w rzeczywistości więcej - może aż 1,5 miliona złotych - bo wiele dotacji do Parku Wodnego jest zakamuflowanych jako granty i dotacje na naukę pływania, sport, lub na rekreacje). Są to akademickie przykłady urzędniczej (EDIT) jakiej dopuszcza się nasz (EDIT) burmistrz Arek Finster i(EDIT) starosta Staszek Skaja.

Niestety, w naszych chojnickich instytucjach samorządowych (EDIT) to rutyna a nie wyjątek. Jedynie wymiana burmistrza i starosty na nowych uczciwych ludzi może poprawić sytuacji i uzdrowić nasze chojnickie urzędy. Burmistrz Arek i jego koleś starosta Staszek są (EDIT) aż po uszy, i z braku rzeczywistych umiejętności i wiedzy posługują się(EDIT) by utrzymywać się przy władzy. Szczególnie burmistrz Arek korzystając ze społecznych pieniędzy i ze społecznego majątku (EDIT) kleru, sędziów, prokuratorów, i innych wpływowych w Chojnicach osób.

Koszty(EDIT) w chojnickich urzędach ponosi cale nasze społeczeństwo - tak pośrednio finansowo z powodu niskiej efektywności i przerostu biurokracji, jak bezpośrednio z powodu efektów głupich, bezprawnych, i nieuczciwych decyzji podejmowanych przez (EDIT) urzędników, jak i we formie obniżonej jakości usług świadczonych przez niesprawne i (EDIT) urzędy, i przez niekompetentnych urzędników.nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
09 Lipca 2014, godzina 22:10
Oceniono 35 razy 35
~miki
Do mar napisz oficjalne pismo do Jurka Kolca to się zajmie ta sprawą.
09 Lipca 2014, godzina 21:35
Oceniono 5 razy 5
~gość
Czas aby urzędnicy odpowiadali całym swoim majątkiem za decyzje, które podejmują błędnie, w końcu żyją z naszych podatków. Zobaczymy jak się rozwinie sprawa z przedszkolami.
09 Lipca 2014, godzina 21:14
Oceniono 11 razy 11
~mar
a nikt nie widzi samowoli na strzeleckiej, że podnoszą teren bez pozwolenia ? Sypią śmieci, podnoszą rzędne terenu i wszystko bez pozwolenia?
09 Lipca 2014, godzina 21:06
Oceniono 11 razy 11
~zuczek malutki
Oto jak Naszą Polske rozpier.... nasi urzędnicy.
09 Lipca 2014, godzina 19:13
Oceniono 11 razy 11
~mieszkaniec
oddać gnoja do sądu, z wnioskiem o złamanie prawa budowalnego!!

Jeszcze koleś kłamie w żywe oczy że jest to w stanie rozbiórki-gówno prawda, odkopanie nie znaczy wyburzenie, zero szacunku, a jakby rolnicy sami to rozpierdolili to byłby szum na całą polskę!!
09 Lipca 2014, godzina 12:06
Oceniono 11 razy 11
~mieszkaniec Chojnic
Bezkarność i buta urzędnicza bierze się z faktu, że nabici w butelkę obywatele nie podejmują żadnych konkretnych działań, by wyciągnąć wobec nich konsekwencje. Ponadto kruczki prawne pozwalają cwanym prawnikom, opłacanym przez ratusz z pieniędzy podatników, wymigać się od odpowiedzialności i wybronić z konsekwencji każdemu niekompetentnemu urzędnikowi, który popełni błąd. Korzystają na tym urzędowi partacze a burmistrz zamiata niedosiągnięcia swoje i swoich podwładnych pod dywan. Może warto założyć organizację pozarządową, która skupi obywateli zlekceważonych przez naszych decydentów? W sposób profesjonalny powalczy z dyletanctwem i urzędniczą samowolą?
09 Lipca 2014, godzina 09:39
Oceniono 11 razy 11
~Radek
Niech Rekowski odpowiada finansowo za swój głupi błąd i niewiedzę. Dlaczego za amatorszczyznę urzędnika mamy płacić my?!
09 Lipca 2014, godzina 08:24
Oceniono 15 razy 15
~chojniczanin
Jak dyr. Rekowski wydaje decyzje na budowę zjazdu to wie i w niej pisze ze trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Dziwne, że w tym wypadku nie wiedział. Czy w ratuszu nie ma prawnika, a może ciężko było zadzwonić do starostwa i zapytać ? Pensje to wie jak brać i kiedy a resztę ma w d... jak widać.
09 Lipca 2014, godzina 08:23
Oceniono 11 razy 11
~Panie burmistrzu.
Ile straciło miasto miasto w wyniku niewyegzekwowania należności za kradziony prąd.
09 Lipca 2014, godzina 08:03
Oceniono 11 razy 11
~Do gosc
panie Rekowski, odejdź pan sam, bo wstydu pan sobie robisz po calosci!


Jest pan przykładem hołoty przed którą ostrzegał nas wielki CHojnicki Artysta!
08 Lipca 2014, godzina 21:09
Oceniono 15 razy 13
~do chojniczanina
Dlaczego urzędnik nie ponosi odpowiedzialności za wydane niezgodnie z prawem decyzje. Ja przystępując do przełożenia-obniżenia o c-a 15 cm chodnika na szerk. 4m.z kostki betonowej musiałem otrzymać
-decyzję Zarządu Powiatu o budowie tzw. zjazdu
-wykonać projekt na spec mapce /za 500pln/geodezyjnej
-napisać do administratorów urządzeń podziemnych /prąd, gaz, woda,kanaliza, kablówka iitd/ pomimo tego, że parę lat temu właściciel drogi powiatowej samowolnie wszystkim mieszkańcom wykonywał zjazdy do działek i doskonale orientował się, co biegnie pod chodnikiem .
-muszę zatrudnić inspektora nadzoru
-pobrać książkę budowy - nie wiadomo dlaczego Wydz. Architektury boi się wydać ten dokument tydzień przed uprawomocnieniem się pozwolenia, argumentując to kontaktami z Policją ...
- pozwolenie na budowę może być wydane w ciągu 60, z 12 dniowym terminem uprawomocnienia.
To jest absurdalne w stosunku do tej drobnej inwestycji, przy tym naciąganie klientów na niepotrzebne koszty i dyktat urzędników.

08 Lipca 2014, godzina 18:25
Oceniono 17 razy 15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-23 12:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-23 12:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-22

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.75 zł 2.35 zł
Circle K 4.79 zł - 4.69 zł 2.3 zł
Lotos Optima 4.79 zł - 4.69 zł 2.31 zł
MZK 4.82 zł 4.87 zł 4.7 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.35 zł
PKS 4.82 zł - 4.7 zł 2.31 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij