Czwartek, 24 Września 2020 | Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Kolejna kontrola w sprawie basenu

Rozmowa burmistrza z uczestnikami pikiety pod basenem toczyła się na korytarzu urzędu.

Rozmowa burmistrza z uczestnikami pikiety pod basenem toczyła się na korytarzu urzędu.

Radni znowu skontrolują burmistrza. To trzecia kontrola w zakresie basenu. Decyzję w tej sprawie zgodnie podjęli wszyscy rajcy na poniedziałkowej sesji. Wniosek złożyła opozycja po skażeniu mikrobiologicznym na pływalni i ukrywaniu tego przed klientami. Wcześniej domagała się głowy prezesa. Mariusza Palucha 9 grudnia oceniać będzie rada nadzorcza.

 

Na posiedzeniu rady miasta mimo deklaracji ze strony burmistrza Arseniusza Finstera, nie pojawił się ani Mariusz Paluch, ani powiatowy inspektor sanitarny Iwona Zalewska. Ten pierwszy był tego dnia w urzędzie, ale nie zaszczycił radnych swoją obecnością. Na poniedziałkowej sesji Mariusz Brunka, radny Projektu Chojnicka Samorządność, zawnioskował, by komisja rewizyjna  RM przeprowadziła kontrolę działań burmistrza w zakresie sprawowanego przez niego nadzoru właścicielskiego nad miejską spółką Centrum Park w przedmiocie możliwego naruszenia zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.  - To nie jest kontrola prezesa Palucha - wyjaśniał radny, który już dużo wcześniej domagał się odwołania szefa basenu, ale tym razem bardzo tonował swoją wypowiedź. Zaczął mieć nawet wyrzuty sumienia i jak tłumaczył, teraz nie chce, żeby jego wypowiedź została odebrana personalnie...

Reklama | Czytaj dalej »

- Nie ukrywajmy, od sierpnia do października wszyscy mieliśmy i mamy problem. Wciąż ponosimy jego skutki. Nawet, jeśli dziś przyniesione zostałoby badanie, z którego by wynikało, że wszystko jest super w porządku, to przecież nikt odpowiedzialny nie położy głowy, że 5 grudnia będzie wszystko ok - mówi Brunka. Dlatego jego zdaniem potrzebna jest współpraca w celu wprowadzenia procedur wynikąjących ze stosownego rozporządzenia ministra zdrowia.

- Nie ukrywajmy. Od sierpnia do października mieliśmy problem...

Jak zauważył, wyniki badań wody basenowej raz do spółki trafiały szybko, innym razem ze zwłoką, więc trudno było w ogóle podejmować decyzje na bieżąco. Radny opozycji przypomniał także, że likwidacja pionu technicznego w spółce była sprzedawana jako sukces, a teraz można to zinterpretować odwrotnie.

Wszyscy radni byli zgodni, że już po raz trzeci trzeba przeprowadzić kontrolę dotyczącą basenu. Potrwać ma ona do końca stycznia. Co do braku jednoznacznej informacji o ponadnormatywnym skażeniu mikrobiologicznym na chojnickiej pływalni wypowiedział się burmistrz. - Przyczyną ropy mogła być awaria, ale informacja powinna być pełna. Zabrakło pełnej informacji, co nie powinno się powtórzyć.

- W tej chwili badania wody będą przekazywane w formie informacji na stronie internetowej i również w formie pisemnej w Parku Wodnym - zapowiedział Arseniusz Finster.

- W tej chwili badania wody będą przekazywane...


Na stronie PW owszem pojawiła się nowość pt. "jakość wód basenowych". Próżno jednak szukać sprawozdań z badań wody, które wykonuje na zlecenie miejskiej spółki certyfikowane laboratorium w Tucholi (aktualnie raz na tydzień, wcześniej dwa razy w miesiącu). Są za to dzienne raporty z badań, które według rozporządzenia ministra zdrowia z 9.11.15 r., trzeba wykonywać codziennie przed otwarciem basennu i nie rzadziej niż co 4 godziny w trakcie jego użytkowania. Nie są to badania mikrobiologiczne, a dotyczą jedynie takich parametrów jak: pH, potencjał redox i stężenie chloru wolnego. Według najnowszych badań ze strony CP, ten ostatni parametr jest powyżej wartości dopuszczalnej.

Burmistrz, który jest jednocześnie jednoosobowym zgromadzeniem spółki Centrum Park zapowiedział, że w spółce trzeba zacząć od procedur. - Procedury są ważne, bo jeżeli one są, to nie będzimy interpretować zarządzeń i ustaw. W procedurze jest zapisane, że ma być tak i tak. I to ma być zrobione. Jeżeli tego nie ma, to wówczas dochodzi do różnych, nieraz błędnych interpretacji.

- Procedury są ważne...


Dla Arseniusz Finstera, głowa prezesa Palucha nie jest teraz najważniejsza, tylko bezpieczeństwo kąpiących się. - Dziś je zapewniamy - deklarował. Natomiast 9 grudnia rada nadzorcza ma ocenić działania prezesa Mariusza Palucha. Także zgromadzenie wspólników wstrzymuje się z ewentualnymi decyzjami. - Nie będę pod presją kilku czy kilkunastu osób podejmował decyzji o restrykcjach wobec prezesa Parku Wodnego. Na pewno będą jakieś uwagi, być może restrykcje i decyzje w stosunku do pana prezesa będą.

- Nie głowa prezesa jest najważniejsza...


W poniedziałek na obradach w ratuszu byli także uczestnicy piątkowej pikiety ze strony Projektu Chojnicka Samorząność. Dlatego na słowa wypowiedziane przez burmistrza, iż jej uczestnicy szli z hasłem bojkotu basenu, zareagował Jacek Studziński. - Nieprawda - powiedział, po czym przewodniczący Mirosław Janowski zwrócił mu uwagę, by nie zabierał głosu. Były radny poprosił o niego wcześniej, ale nie otrzymał takiej możliwości. - Skoro odbiera się prawo głosu obywatelom, to  zostałem zmuszony wyrazić go w taki sposób - tłumaczył potem swoje "nieme" wystąpienie. Jacek Studziński zdjął koszulę, pod którą miał t-shirt z napisem "Burmistrz kłamie". - To są te osoby, które nie pozwolą na dialog - tak występ na gorąco skomentował burmistrz Finster. Tymczasem rozmowa uczestników pikiety z włodarzem odbywała się potem na korytarzu pod drzwiami sali obrad. Radni nie mieli okazji jej wysłuchać. Gorętsza dyskuja toczyła się w kuluarach, niż na sesji.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 9.11.15 r. ws. pływalni

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

39 komentarzy

~do wpisu w stylu: Walczymy o wasze dobro
Te wpisy nie pochodzą od PChS-u. Są po to, aby ludzi tam zrzeszonych ośmieszać. Autor wpisów (bo jest ich więcej) jest niedoinformowany. Pan Marcin już od dawno nie jest członkiem tej organizacji.
30 Listopada 2016, godzina 13:41
Oceniono 65 razy -5
~Weronika Ross
Ale ten studzik jest grozny.
On te cale Chojnice poprzestawia .
Siedzi i pisze pisma i wie gdzie ! to jest najładniejsze .
Pan Studzik jest bardzo madry !
Chcialabym tez taka bluzke z jego podpisem !
Pewnie cena zaporowa za nia ale poswiece sie .
Tak sexownie wyglada Pan na tym zdjeciu jak zdjoł Pan ta bluzke i burmistrzowi pokazał
Pan Studzinski napewno cos zrobi z parkiem wodnym w dobre miejsce napisal
Co jak co ale Pan studzinski ma jaja . Do tego ile dobra chce dla nas ludzi zrobic abysmy sie czuli pewnie . Pracuje ten Pan nie obija sie . Dziala spolecznie za 0 zl ! takich ludzi jest mało .
Pan studzik jest madry , wykształcony i sexowny , a szczegolnie w tej bluzce i okularach.
Gdyby był mlodszy to nie wiem co by było
Pozdrawiam moja ukrytą sympatie
30 Listopada 2016, godzina 13:35
Oceniono 69 razy 7
~Walczymy o wasze dobro
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Listopada 2016, godzina 13:29
Oceniono 66 razy -10
Dzień dobry. Chciałby Państwa poinformować, że przygotowuję pismo do wojewódzkiego inspektora sanitarnego, by ten wyznaczył inny podmiot do sprawowania kontroli nad naszym chojnickim basenem pod względem sanitarnym. Powiatowy państwowy inspektor sanitarny w Chojnicach należy do organów rządowej administracji zespolonej w powiecie. Z mojej wiedzy wynika, że na obsadę stanowisk dyrektora i zastępcy ma wpływ starosta. Uważam, że fakt, iż prezes parku wodnego, który jest radnym powiatowym i członkiem zarząd powiatu uznać należy za niefortunny. W mojej ocenie występuje tu konflikt interesów. Życzę wszystkim miłego dnia.
30 Listopada 2016, godzina 13:20
Oceniono 95 razy 5
~kira
Porypało gościa
30 Listopada 2016, godzina 13:08
Oceniono 63 razy 5
~Zadowolony jesteś Studzik
z pokazywania się w tej koszulce z kretyńskim napisem? Byłbyś też zadowolony gdyby ktoś inny np. burmistrz pokazał się w koszulce z napisem "Studzik to kut..", pewnie byś w te pędy poleciał do prokuratury?
30 Listopada 2016, godzina 12:45
Oceniono 83 razy -1
~cd
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Listopada 2016, godzina 12:34
Oceniono 49 razy -15
~Ciekawe że starosta odpowiedzialny za zdrowie mieszkańców
powiatu (Statut) cyt "W sprawach nie cierpiących zwłoki, związanych z zagrożeniem interesu publicznego,
zagrażających bezpośrednio zdrowiu i życiu oraz w sprawach mogących spowodować
znaczne straty materialne, Starosta podejmuje niezbędne czynności należące do
właściwości Zarządu Powiatu." ! str 18 http://www.powiat.chojnice.pl/asp/pliki/pobierz_2015/statut_powiatu_20110311.pdf
30 Listopada 2016, godzina 12:32
Oceniono 55 razy -5
~pchs
ciency są
30 Listopada 2016, godzina 12:26
Oceniono 69 razy -5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 396.00 DKKDKK 59.90 61.40
EUREUR 450.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 414.00 429.00 NOKNOK 39.80 41.20
GBPGBP 492.00 504.00 SEKSEK 41.90 43.40
Aktualizacja: 2020-09-24 16:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 394.00 DKKDKK 60.70 61.40
EUREUR 452.00 456.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 418.00 426.00 NOKNOK 40.30 41.10
GBPGBP 494.00 500.00 SEKSEK 42.40 43.10
Aktualizacja: 2020-09-24 16:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.53 zł 2.04 zł
Circle K 4.64 zł - 4.48 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.49 zł 2.01 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.47 zł 1.99 zł
Orlen 4.69 zł 4.95 zł 4.53 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij