Sobota, 26 Maja 2018 | Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła | Pogoda: 16°C, 1022 hPa, wiatr 3.2 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

'Chojnicka samorządność 1990-2015 w materiałach i dokumentach'

8 marca (środa) o godz. 17 w sali obrad ratusza odbędzie się promocja drugiego tomu książki o chojnickiej samorządności. - Serdecznie zapraszamy wszystkich radnych, byłych radnych i członków komisji - mówi Przemysław Zientkowski współautor opracowania. Dwaj pozostali to burmistrz Arseniusz Finster i prof. Jacek Knopek.


- Są to materiały i dokumenty. Traktujemy to jako drugi tom książki, która ukazała się w zeszłym roku i planujemy trzeci tom pod tytułem "Wspomnienia" - mówi Przemysław Zientkowski. Przy tworzeniu publikacji skupiono się na składach osobowych. - Chcieliśmy w ten sposób uhonorwać osoby, które w tym okresie zrobiły coś dla miasta - wyjaśnia urzędnik. Data na promowanie wydawnictwa nie została wybrana przypadkowo. 8 marca przypada 27. rocznica uchwalenia ustawy o samorządzie gminnym.

Reklama | Czytaj dalej »

- To była żmudna praca, sporo szukania po archiwach. Bardzo pomógł Mariusz Nica kierownik biura rady - przynaje Zientkowski.

Miasto wydało 300 egzemplarzy książki za 3,5 tys. zł. "Chojnicką samorządność" można otrzymać bezpłatnie w trakcie promocji, a potem w biurze Promocji Regionu Chojnickiego i referacie kultury i sportu. - Jest możliwość dodruku - zaznacza urzędnik.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~Marzenna Osowicka
Panie Burmistrzu, tym razem strzelił Pan sobie w kolano z precyzją snajpera! Pomijam okoliczności zatrudnienia w ratuszu Przemka Zientkowskiego, aczkolwiek wpisują się one w kanon zatrudniania pisowskich Misiewiczów. Z całym szacunkiem dla tego młodego człowieka doceniam Jego działania i życzliwie im przyklaskuję. Bo są nowatorskie, mądre, promujące wiedzę i aktywizujące chojniczan do zdobywania tej wiedzy. I chwała Przemysławowi za to! Natomiast wydanie publikacji n/t samorządności w latach Pańskiej kadencji, to wydanie „dzieła” na oczywisty temat Pańskich dokonań, które z bardzo subiektywnego punktu widzenia reklamuje Pan jako „jedynie słuszne” i uszczęśliwiające mieszkańców. Na razie dywaguję nad uczciwością takiego wykorzystania instrumentów władzy dla celów autopromocji. Natomiast nie omieszkam zapoznać się z tą publikacją nadzwyczaj wnikliwie, a następnie odnieść się do jej treści.
I jeszcze jedno: jestem za DWUKADENCYJNOŚCIĄ, ponieważ W TYMŻE SYSTEMIE nikomu z włodarzy nie przyszłoby na myśl, (ani czasu, ani możliwości, ani publicznych środków finansowych nie mieliby na to), by wykorzystywać władzę sprawowaną przez lata do autopromowania samego siebie – w myśl sentencji autokratycznego Ludwika XIV – „Państwo to ja!”
07 Marca 2017, godzina 23:21
Oceniono 8 razy 4
~Marcin Dobaj
Zdaniem burmistrza

,,Chcą zniszczyć to, co jest najlepsze"

Po 1990 roku było w Polsce wiele reform od ,, Planu Balcerowicz, poprzez reformy ustrojowe, nową konstytucję, po reformę samorządową. Dzisiaj gdy niby pyta się Polaków jaka była najlepsza jaka wytrzymała próbę czasu, to ta ,która stworzyła ,,Nasze małe Ojczyzny", czyli reforma samorządowa.
Przez pierwsze dwie kadencje 1990-1994 i 1994-1998 wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Pierwsze założenia tzw ,, REFORMY" dwukadencyjność , ale działającej wstecz .Oznacza to , że
samorządowcy, którzy pracują już 8 lat nie będą mogli wystartować w wyborach. Dowiadują się o tym w połowie kadencji !Przez taki ruch pozbędziemy się elit, a konkretnie ludzi którzy byli weryfikowani przez wyborców.

Burmistrz Dr Finster nie chce pisać o sobie ale macie spojrzeć jak jego koledzy wygrywają w pierwszych turach.
A przez taki ruch zdaniem Finstera PiS pozbywa się około 1570 wójtów, burmistrzów i prezydentów na 2480 urzędujących.

W województwie pomorskim pozbywa się 90 konkurentów na 123 pracujących.
Jego zdanie to grupowe zwolnienia z pracy.

Odpowiedz . Finster czemu umów o prace za godny zarobek i zakładów pracy- miejsc pracy nie masz dla mieszkańców miasta Chojnice a dla swoich kolesi . Bo masz Armie niedouczonych urzędników- biurokratów którzy patrzą aby zapełnić kosztem podatnika własne kieszenie.
06 Marca 2017, godzina 16:14
Oceniono 7 razy 5
~Marcin Dobaj
Dwadzieścia siedem lat samorządności
Ustawa z 8 marca 1990 roku.

O samorządzie gminnym od ćwierć wieku wyznacza ramy samorządności terytorialnej w
Polsce. Jej wprowadzenie miało podstawowe
znaczenie dla przeprowadzenia gruntownej reformy terytorialnej i
samorządowej. Wraz z jej wejściem w życie doszło do uchylenia regulacji dotyczących systemu rad
narodowych oraz sądów społecznych, co potwierdzało nowy kierunek, a w praktyce
początek samorządności terytorialnej w
Polsce, którego podstawowym ogniwem
były samorządowe gminy z
samodzielnym budżetem, wyodrębnionymi kompetencjami, osobowością prawną, odrębnym majątkiem i zagwarantowaną sądową ochroną samodzielności. Regulacje ustawy miały i
nadal mają znaczenie podstawowe dla
określenia miejsca całego samorządu terytorialnego w
strukturze władz publicznych,
należy bowiem pamiętać, że wraz z
wprowadzeniem w
1999 roku trójstopniowego
podziału terytorialnego Polski większość rozwiązań zawartych w
ustawie o
samo-
rządzie gminnym została przyjęta również w
regulacji dotyczącej samorządowych
powiatów. Część rozwiązań, m.in. w
zakresie kontroli samorządu terytorialnego,
funkcjonuje również w
przepisach regulujących funkcjonowanie samorządu województwa. Dlatego ze względu na zbieżność instytucji prawnych występujących w
ustawach samorządowych wiele z
tez zawartych w
niniejszym opracowaniu z powodzeniem można zastosować do interpretacji ustaw regulujących samorządy powiatowy i wojewódzki.
06 Marca 2017, godzina 16:04
Oceniono 7 razy 3
~znamy te numery
To Finster będzie się habilitował na dorobku Ziętkowskiego? Niegłupie! Młody sie napracuje a stary lis podłączy się do jego publikacji i spije śmietankę. Tak samo było z moskiewskim doktoratem.
06 Marca 2017, godzina 00:45
Oceniono 20 razy 12
~do ponizej:
mozesz przestac juz to wklejac pod roznymi nickami, bo tylko wk... tu wszystkich !!!!!!!!!!!
05 Marca 2017, godzina 18:01
Oceniono 21 razy 9
~zdziwiony ?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Marca 2017, godzina 08:21
Oceniono 33 razy -17
~zdziwiony
znikające komentarze? gdzie się podziały?
05 Marca 2017, godzina 00:05
Oceniono 19 razy 9
~mieszkańcy
Jak to było z konkursem na stanowisko, które objął Zientkowski, o tym już pisano w 2014 roku?

O tak:

Żeby nie było nieporozumień, takie stanowisko jest miastu niepotrzebne. Miasto w zakresie zadań własnych nie ma nic co wiązałoby się chociaż z nauką. Miasto zajmuje się szkolnictwem i w tym celu w strukturze Urzędu Miejskiego funkcjonują odpowiednie wydziały. Nawiązania w wypowiedziach Finstera do wizyt między innymi prof. Hicksa wskazują na tylko jednego kandydata - na dr. Przemysława Zientkowskiego. Co było i jest dla mnie wielkim zaskoczeniem.

Pan dr Zientkowski uważany był za członka PChS-u. Czy człowiek opozycji idzie po pracę do lidera obozu przeciwnego, w tym przypadku do Finstera? W mojej opinii, działania Finstera mają pobudki negatywne, jest nimi między innymi chęć rozbicia środowiska opozycyjnego. To jest prosta zasada, jak bat nie działa, to pokazuje się marchewkę.

Dlaczego uważam, że dr Zientkowski jest głównym kandydatem Finstera w tym konkursie? Wystarczy porównać profil - biogram dr Zientkowskiego z wymogami jakie stawia konkurs (.http://bip.miastochojnice.pl/?pid=304 )

Oto zbieżności:

1. Preferowany kandydat - ze stopniem naukowym (doktorat to stopień naukowy). Przemysław Zientkowski ma stopień naukowy.
2. Ośmioletni okres zatrudnienia - z mojej wiedzy wynika, że Pan Zientkowski pracował równo od 2006 r. (jest osiem lat).
3. Studia podyplomowe - wymóg konkursu - studia podyplomowe w zakresie problematyki prawa do nauki, ochrony wolności naukowych lub zagadnień związanych ze współpracą międzynarodową. Pan Zientkowski ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego. Więc kolejny specyficzny wymóg spełniony.
4. Koncepcja wdrożenia do zadań programowych Chojnic przedsięwzięć z zakresu rozwoju i współpracy naukowej - dokument, którego opracowanie stanowić musi wynik wcześniejszych ustaleń z władzami miasta. Pan Zientkowski z tego co mi wiadomo brał już udział w kilku rozmowach z Panem Finsterem.

A może ktoś na tym stanowisku ma jeszcze pisać prace naukowe burmistrzowi Chojnic? Bo jakoś nie znam żadnych samodzielnych prac "doktora" Finstera. Zresztą do dziś nie podał danych do artykułów o które kiedyś pytał Finstera Radek Sawicki. Może czas je napisać?

http://polityka-chojnice.blogspot.com/2014/09/konfidencja-z-finsteryzmem.html
04 Marca 2017, godzina 11:36
Oceniono 29 razy 9
~chojniczanie
Zientkowski coś robi dla Chojnic? Chyba się komuś coś pomyliło? Zientkowski jest urzędnikiem i pracownikiem ratusza, nie robi dla Chojnic tego społecznie, ale w ramach obowiązków służbowych. Społecznie nie potrafił się wypromować i dlatego coś, co mogłoby istnieć w sferze społecznej w normalnym mieście jest w jakieś mierze realizowane przez urzędnika miejskiego. Czyli władza pisze nam historię...Dotychczasowe wydawnictwa spod ręki Zientkowskiego oceniam jako mierne, a artykuły, takie jak ten z Finsterem o emigracji mało wiarygodne. Interesujące jest też to, że Zientkowski podaje się w Zeszytach Chojnickich za pracownika naukowego jednego z uniwersytetów, ale nigdzie nie można na ten fakt znaleźć potwierdzenia.

Z kolei uważam, że należy oddzielić historię mamy Zientkowskiego od historii syna. Nikt nie odpowiada za działania rodziców, ani za działania dzieci. Ostatnio syn namiestnika Rzeszy Niemieckiej w Polsce oddał dzieła skradzione w czasie okupacji. Postawy mogą się więc znacznie różnić.

Mnie natomiast osobiście brzydzi to, że młody człowiek, uważający się za światłego, poszedł w jasyr do Finstera. To jest sytuacja która nie powinna mieć miejsca, podobnie jak podpinanie Finstera do kolejnych publikacji o których tematyce Finster ma blade pojęcie - jak o migracjach. Wiadomo przecież, że ten "moskiewski doktor" o nauce wie tyle, co nic. Jego praca kandydata nauk o 41 przypisach jest tego dobitnym dowodem. Każdy szanujący się młody i światły człowiek unikałby wszelkiej styczności na gruncie nauki z Finsterem i jego pseudointelektualnymi wywodami.
04 Marca 2017, godzina 11:29
Oceniono 32 razy 14
~abc
powiedzcie mi jedno: skoro ~chojniczanin i ~zdziwiony piszą prosto z mostu i oceny ich wypowiedzi są podzielone tzn. że coś musi być na rzeczy !!!!!!!!!!!!!!!

ps: ja nie znam tematu tej pani, która ponoć nakradła 500 tysi itd. ale nie można wrzucać wszystkich do jednego worka i trzeba sprawy oddzielić od siebie. a tym bardziej ujmować p. Przemkowi, że cokolwiek robi dla Chojnic w jakimkolwiek zakresie !!!! książka ok ale jak napisał jeden z przedmówców - w formie elektronicznej także by się przydało.

opanujcie się i rozdzielajcie tematy bo mogę napisać o p. dyrektor z ratusza i jej rodzinie ale po co...
04 Marca 2017, godzina 10:29
Oceniono 21 razy -7
~żal
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Marca 2017, godzina 10:18
Oceniono 31 razy -15
~ziomek
Moskiewski doktor wszelkimi drogami, i bez względu na koszty, dąży do polskiej habilitacji. Szkoda tylko tych ludzi, którzy mu w tym pomagają.
04 Marca 2017, godzina 09:24
Oceniono 27 razy 7
~po ile dostali za napisanie tej książki???
po ile kasy autorzy dostali z państwowych pieniędzy???? ile to mnie i reszty podatników kosztowało tym razem???
04 Marca 2017, godzina 09:15
Oceniono 33 razy 5
~Powinieneś zatem niezwłocznie poinformować o tym prokuraturę.
lepiej nie proście o to, bo jak ten facet pójdzie z tym, co ma, to skandal nie będzie na Chojnice, ale na całą Europę. Dlatego nikt go nie szuka, nie oskarża o pomówienia, tylko wszyscy opisywani cicho siedzą
04 Marca 2017, godzina 09:13
Oceniono 25 razy -9
~marnotrawienie pieniędzy????
po co to komu to w formie książki????? nie łatwiej i TANIEJ!!! umieścić w internecie? kto to będzie czytał? znowu poszły pieniądze, 3,5 tysiąca na zbyteczne książki, no tak, skoro 7 tysięcy poszło na róże i 100 tysięcy na psi park......
04 Marca 2017, godzina 09:11
Oceniono 27 razy 13

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 363.00 375.00 DKKDKK 56.90 58.40
EUREUR 424.00 436.00 RUBRUB 5.60 6.60
CHFCHF 364.00 379.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 485.00 498.00 SEKSEK 41.30 42.80
Aktualizacja: 2018-05-25 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 367.00 371.00 DKKDKK 57.30 58.00
EUREUR 428.00 432.00 RUBRUB 5.70 6.50
CHFCHF 369.00 376.00 NOKNOK 44.80 45.50
GBPGBP 488.00 493.00 SEKSEK 41.70 42.40
Aktualizacja: 2018-05-25 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno wypłacić przedszkolom niepublicznym dotację na dzieci wyższą niż minimalna, czyli 75 % kosztów funkcjonowania samorządowego przedszkola?
Ceny paliw2018-05-23

E95 E98 ON LPG
BP 5.19 zł 5.55 zł 5.09 zł 2.17 zł
Circle K 5.16 zł 5.51 zł 5.06 zł 2.17 zł
Lotos Optima 5.16 zł - 5.06 zł 2.17 zł
MZK 5.08 zł 5.2 zł 5.01 zł 2.17 zł
Orlen 5.19 zł 5.44 zł 5.09 zł 2.17 zł
PKS - - - -