Wtorek, 17 Lipca 2018 | Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny | Pogoda: 21°C, 1007 hPa, wiatr 4.8 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

W Chojnicach plac można wykonać dobrze albo i nie

Na zdjęciu z lewej zjeżdżalnia na nieodebranym placu przy ul. Jabłoniowej, po prawej ślizgawka z ul. Sybiraków.

Po przerwie na nieodebrane place zabaw wrócił wykonawca. Wcześniej miasto wezwało firmę Apis do dokończenia prac i zaczęło naliczać odsetki za zwłokę. Burmistrz Arseniusz Finster rozważa nawet rozwiązanie umowy z wykonawcą z południa Polski, bo nikłe zaangażowanie w pracach i wcześniejsza fuszerka nie rokują dobrze, ale gotowy też jest iść na ustępstwa. Zgodny z projektem ma być plac zaprojektowany przez szefową "czwórki" Kornelię Żywicką, a reszta przewodniczących... No cóż, chyba ma przymknąć oko.

Reklama | Czytaj dalej »


 

Włodarz Chojnic przed dwoma tygodniami wzywał firmę Apis do dokończenia inwestycji realizowanych w ramach budżetów osiedlowo - obywatelskich i poinformował o rozpoczęciu naliczania odsetek w wysokości 1 tys. zł  za każdy kolejny dzień opóźnienia. Arseniusz Finster zamierzał czekać kilkanaście dni, po czym, w przypadku braku reakcji, rozwiązać umowę z firmą z południa Polski. Doprowadzić place do stanu używalności miał kolejny wykonawca, bo w miejskiej kasie pozostało 500 tys. zł  z budżetów obywatelskich za obiekty, które jeszcze nie przeszły odbioru. - Można szukać winnego. Można też wykorzystywać sytuację do krytyki mojej osoby, ale uważam, że gdyby ta firma się spisała, jak miała się spisać, to wszystko byłoby ok - stwierdził Finster. Do poniedziałku (7.08) Apis ma czas na prace naprawcze i zgłoszenie gotowości do odbioru.

Na poprawki czekają   place z osiedla Bytowskiego, Słonecznego, Hallera i Michała Drzymały. Przy Modraku doszło już do nieszczęśliwych wypadków z udziałem dzieci, bo wykonawca nie zabezpieczył placu budowy. Firma z Jarosława kilkukrotnie zgłaszała inwestycje do odbioru, choć place nie były wykończone. Tutaj na uwagę zasługuje przykład placu przy Modraku. Obiekt został zgłoszony do odbioru w momencie, gdy prace przy boisku do piłki plażowej w ogóle nie zostały jeszcze rozpoczęte. Na obiektach wielokrotnie stawiała się komisja odbiorowa, kończąc swoją pracę protokołem odbioru końcowego zadania inwestycyjnego. I tak w II części dokumentu komisja stwierdzała, że "Roboty zostały wykonane zgodnie z umową, projektem i zgłoszeniem do Starostwa Powiatowego w Chojnicach", co też podtrzymywała w kolejnym punkcie uznając jednak inwestycję za nieodebraną! Punkt IV dokumentu stanowią  "wady, usterki, niedoróbki, uwagi" dość obficie wyliczane przez ratuszowych urzędników. Wśród nich znajdziemy choćby uwagę o tym, że zjeżdżalnie zgodnie z projektem powinny być samonośne. Dzisiaj ten zapis zdaje się nie mieć mocy. - Te podpory w niczym nie przeszkadzają moim zdaniem. Tutaj możemy pójść na pewien kompromis, chociaż w specyfikacji firma Apis pokazywała, że zjeżdżalnie są samonośne - odpowiada włodarz. Dlaczego miasto nie egzekwuje wykonania inwestycji zgodnie z SIWZ-em? - Te podpory pełnią też funkcje przenoszenia obciążenia i one moim zdaniem nie budzą kontrowersji. Bo dziecko jak zjedzie ze zjeżdżalni, nie idzie pod zjeżdżalnię, tylko idzie na schodki i dalej zjeżdża. Problemem są kwestie techniczne. Oni się upierają, że śrubka na belce może wystawać. Tak nie może być. (...) Gdybym teraz się uparł, że robimy samonośne, to musiałbym zdemontować wszystkie zjeżdżalnie, które są. W ocenie tych osób, które się tym zajmują, a to są inżynierowie, te podpory w niczym nie przeszkadzają. One wręcz usztywniają te konstrukcje, samonośne byłyby bardziej niebezpieczne - podkreśla Arseniusz Finster.

Miasto do nadzorowania inwestycji zatrudniło Dariusza Rząskę. Za nadzór od 20 lutego do czasu zakończenia inwestycji urząd zapłaci inspektorowi 23 tys. zł. Wśród jego obowiązków są m.in. "sprawdzanie i egzekwowanie od wykonawcy zgodności realizacji robót z dokumentacją projektową i przetargową oraz specyfikacją wykonania i odbioru robót".

Wczoraj pracowników Apisu spotkaliśmy na placu przy ul. Kopernika. Ekipa z Jarosławia wymieniała m.in. kotwy na ściance wspinaczkowej. -  Wszystko jest ocynkowane, zabezpieczone. Dodaliśmy nierdzewne gratis, bo to przecież nie było w zamówieniu - informował na miejscu Artur Kołakowski. Wykonawca pojawił się także na placu zabaw przy ul. Jabłoniowej, gdzie do wymiany jest cała nawierzchnia z tartanu. Póki co wycięto w niej dwa koła i założono betonowe wieka, żeby woda ze studzienek nie wypłukiwała kruszywa. Kiedy nawierzchnia zostanie wymieniona, a plac oddany do użytku, tego wykonawca nie umiał powiedzieć. Za to intensywnie przekonywał nasza dziennikarkę, że zjeżdżalnia z podporami równa się samonośnej. - Proszę zobaczyć na jedynym placu w mieście nierealizowanym przez naszą firmę. Tam też jest podpora - radził. Chodzi o plac zabaw na Sybiraków wykonany przez Biuro Handlowe Małgorzaty Kosmeckiej z Bydgoszczy. Inwestycja jako jedyna w mieście została oddana na czas i bez uwag. Tymczasem w magazynie Apisu na montaż czekają zabawki na plac przy Modraku. Jednak nie Saternusa z certyfikatami, jak obiecano szefowej "czwórki" po demontażu bardzo niebezpiecznych urządzeń, a kolejne urządzenia firmy Apis.

- Nie wiem, jak firma Apis poradzi sobie z Kornelią Żywicką. Spotkałem się wczoraj z przewodniczącą i ma ode mnie carte blanche na odbiór tego placu i jestem przekonany, że pani Kornelia im tego placu nie odbierze - powiedział burmistrz. W trakcie realizacji inwestycji sporo zastrzeżeń zgłaszał także długoletni przewodniczący osiedla Słoneczne-Leśne. Gorzkich słów Edward Gabryś nie żałował na posiedzeniach rady miasta i komisjach. - Dzieci oglądają plac zabaw prze płot jak zwierzęta w zoo - mówił poirytowany. Zaniepokojenie sposobem realizacji budżetowych inwestycji wyrażał także radny Marek Bona. We wtorek na placu przy ul. Jabłoniowej doszło do spotkania inwestora z wykonawcą. Do rozmów Edwarda Gabrysia nie zaproszono. - O niczym nie wiedziałem - przyznał szefujący "trójce". Z kolei przewodniczący Bytowskiego o odbytym spotkaniu dowiedział się z prasy. - Byłem rozgoryczony, że żadna informacja do mnie nie dotarła. Po cichu liczę, że urząd jeszcze się odezwie. Trzeba coś zrobić z płytą naszego boiska, bo kilka godzin po opadach stoi na niej woda - mówił Marek Szmaglinski. Przewodniczący "dwójki" trzykrotnie już przekładał festyn osiedlowy, który ma się odbyć na nowym obiekcie. Na zwrot akcji w kwestii placów zabaw czeka także prezes Spółdzielni Mieszkaniowej. - Mamy na Łanowej zabawki do poprawki. Ostatni przegląd, o którym mi wiadomo, odbył się w połowie lipca i od tego czasu nic się nie zmieniło. Za to firma zdążyła wnieść uwagi, że na urządzeniach pojawiły się uszkodzenia mechaniczne. Do momentu, kiedy plac nie został odebrany,  odpowiada za niego wykonawca, który zresztą urządzeń nie zabezpieczył - informuje prezes.
Inwestycje z budżetów obywatelskich miały być gotowe do 20 maja. Z założenia większa kasa dla osiedli miała aktywizować mieszkańców do działania. To oni mieli decydować na co i jak wydadzą kase. Praktycznie niemalże od początku ta inicjatywa została im zabrana. Burmistrz powołał pełnomocnika ds. budżetów obywatelskich w osobie Andrzeja Ciemińskiego i to on zaprojektował wszystkie miejsca rekreacji, poza osiedlem Hallera, gdzie działała Kornelia Żywicka, prowadząca własną pracownię projektową. Za podniesienie alarmu, że Apis często montuje urządzenia bez certyfikatów szefowa "czwórki" została ostro skrytykowana przez burmistrza. Artykuł z jej wypowiedziami włodarz przesłał nawet do prezesa firmy. "Niepokorna" przewodnicząca okazała się skuteczna. Dzisiaj ma błogosławieństwo burmistrza na odbiór placu zgodnie z założonym projektem. Ciężko zrozumieć, jak przy inwestycjach wartych łącznie 1,3 mln zł pozwala się na "wyjątki od reguły". Każdy jeden plac powinien prezentować się tak jak zakładano w dokumentacji.
Mocowania ścianki wspinaczkowej przed i po wymianie.
Plac zabaw przy ul. Jabłoniowej (fot. z dn. 3.08)

Plac zabaw przy ul. Kopernika (fot. z dn. 3.08)

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~użytkownik
akurat DR Spill to jest chińszczyzna , tylko w trochę lepszym wydaniu
05 Września 2017, godzina 11:44
Oceniono 1 raz 1
~balia
Ale beznadzieja. My nie mieliśmy takich problemów. Na naszym osiedlu zbudowali plac zabaw Dr Spil Polska http://spil.pl/plac-zabaw-konfigurator/. Mam wrażenie, że tylko im można ufać, bo ich place zabaw są certyfikowane i bardzo bezpieczne.
21 Sierpnia 2017, godzina 09:31
Oceniono 2 razy 2
~odbiorca

Ważny jest rozdział 11 SWIT. Czy wykonawca spełnił warunki w nim określone. Z tych fuszerek, które są, widać ,że nie. To dlaczego i na jakich podstawach wybrano tę firmę ? Samo ułożenie nawierzchni poliuretanowej jest trudne i bez doświadczenia i szkoleń nie da się tego prawidłowo wykonać . Na projekcie jest przekrój podbudowy systemu. Na zdjęciu widać, że po wycięciu 2 zapadniętych części brak w ogóle podkładu, zrobiono teraz podbudowę betonową . A mamy zatrudnionego inspektora nadzoru, który powinien odebrać roboty ulegające zakryciu i poświadczyć to wpisem do dziennika budowy. Inspektor tego nie zrobił i dlatego na Jabłoniowej, poliuretan pęka , zapada się i kolory maja po kilka odcieni. A to jest najdroższa część inwestycji. Pytanie . Po co miasto zatrudniło inspektora nadzoru budowlanego
09 Sierpnia 2017, godzina 11:37
Oceniono 11 razy 11
~odbiorca

Na Jabłoniowej uwag jest wiele, szczególnie do samego projektu , który nie był uzgodniony z Zarządem Osiedla . Już samo ogrodzenie zostało zaprojektowane niezgodnie z normą PN-EN 1176;2009 . Ogrodzenie ma ostre zakończenie , furtka otwiera się tylko do wewnątrz , a powinna otwierać, się obustronnie lub na zewnątrz nigdy do wewnątrz, bo to jest wyjście awaryjne. Według tej normy najdalsza odległość do wyjścia nie może być większa niż 30m, tutaj są 34metry. Kolejne kuriozum to parking rowerowy zaprojektowano w środku placu zabaw . Siłownia zewnętrzna została przeniesiona bez konsultacji z Zarządem Osiedla w inne miejsce ,mimo ,że poprzednie jest oddalone od najbliższego budynku o 14m (wg normy odległość nie mniejsza niż 10m). Projekt jest na stronie miasta i wykonała go pani Kornelia Żywicka i architekt miejski.
09 Sierpnia 2017, godzina 08:01
Oceniono 10 razy 8
~prywatny plac zabaw .......

..... od Arka dla Ani

07 Sierpnia 2017, godzina 20:02
Oceniono 22 razy 20
~Arek za społeczne pieniądze wynagradza swoich wybrańców!

Ania - sekretarka Arka - widocznie dogodziła Arkowi i z tego powodu burmistrz w nagrodę pobudował pod jej domem na ul Sybiraków plac zabaw, by jej dzieci miały atrakcje tuż przy domu.

Tylko ten jeden plac zabaw osobiście obchodził Arka i jedynie z tego powodu wykonanie placu zabaw dla Ani na ul Sybiraków został pobudowany przez rzetelną i uczciwą firmę z Bydgoszczy a nie przez nieuczciwy APIS.

To wyjaśnia cały galimatias z placami zabaw jaki Arek stworzył w Chojnicach - place zabaw poza jednym wyjątkiem wcale go nie obchodziły!

07 Sierpnia 2017, godzina 17:35
Oceniono 25 razy 21
~Za co dostał pieniądze Darek Rząska? Za znajomość z Arkiem?

Wszystko wskazuje na to, że prace budowlane na placach zabaw nie były w ogóle nadzorowane i korygowane gdy pojawiały się problemy. Czy Darek chociaż bywał na tych placach zabaw w czasie spartaczonych prac konstrukcyjnych? Czy Darek jako przedstawiciel miasta do nadzorowania inwestycji chociaż raz podjął interwencje i podjął rozmowy z wykonawcą by naprawił usterki i niedoróbki?

07 Sierpnia 2017, godzina 06:18
Oceniono 35 razy 31
~Tu nie biega o kase
a o to, czy nadzorujący ma właściwe papiery, uprawnienia do kontroli budowlanych obiektów.
06 Sierpnia 2017, godzina 12:13
Oceniono 25 razy 1
~ziom
"- Proszę zobaczyć na jedynym placu w mieście nierealizowanym przez naszą firmę. Tam też jest podpora - radził". Pierwsze zdjęcie pokazuje jak różny jest sposób ich montowania. na sybiraków podpora jest wtopiona niejako w konstrukcje ślizgawki, na jabłoniowej żal na to patrzeć
06 Sierpnia 2017, godzina 11:19
Oceniono 17 razy 11
~Archiwum X
Do - "Mocowania ścianki wspinaczkowej przed i po wymianie". Które jest które nie wiadomo ale bezpieczne jest zielone. Najwyżej można sobie "guza" nabić, na srebrnym możliwe są wszelkie rany cięte.
05 Sierpnia 2017, godzina 22:10
Oceniono 25 razy 13
~ja również gratuluję Pani Kornelii Ż
Pan Rząska dostał kasę za nic, figura bez pokrycia, to powinno byc wyjasnione i kasa zwrócona , zaś Pani Kornelia Ż darmo projektowała i jeszcze dostała "popalić " od pana burmistrza za prawdę i uczciwość ....prawda jak oliwa prędzej czy później wypływa ...Pani Kornelio gratulacje i bardzo prosimy nie zniechęcac i działać dalej , tacy jak Pani są nam potrzebni bardzo....szkoda że pan burmistrz nie docenia Pani ale to nic - my doceniamy i trzymamy kciuki
05 Sierpnia 2017, godzina 21:22
Oceniono 37 razy 21
~Finio....
Jak zwykle mądrzejszy od ludzi , dal place zabaw robic firmoe ktora znana jest z fuszerek
05 Sierpnia 2017, godzina 08:25
Oceniono 28 razy 6
~Zla
Skoro nadzór nie zadbał odpowiednio, aby wszystko zostało poprawnie wykonane to powinien oddać pieniądze... 23 tys. Szok! I za co to? Teraz to niestety już wiem, że najważniejsze aby kumpel przy okazji kasę sobie nabił...niestety tak to wyglada
05 Sierpnia 2017, godzina 07:56
Oceniono 33 razy 13
~juz widzę, że srebrne to nowe powymienie
taki ostry drut wystający do dzieci, na plac zabaw????????? to zgodne z normami/przepisami? nie było innego zabezpieczenia jak drut wystający?
04 Sierpnia 2017, godzina 21:22
Oceniono 26 razy 0
~Mocowania ścianki wspinaczkowej przed i po wymianie
które jest które? to zielone jest jakieś stare, a to srebrne ma wystający drut ostry, więc które jest bezpieczne?
04 Sierpnia 2017, godzina 21:20
Oceniono 23 razy -1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 376.00 DKKDKK 57.00 58.50
EUREUR 427.00 436.00 RUBRUB 5.60 6.60
CHFCHF 367.00 382.00 NOKNOK 44.70 46.20
GBPGBP 486.00 497.00 SEKSEK 40.80 42.30
Aktualizacja: 2018-07-17 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 365.00 370.00 DKKDKK 57.20 57.90
EUREUR 428.00 432.00 RUBRUB 5.70 6.50
CHFCHF 365.00 372.00 NOKNOK 44.90 45.50
GBPGBP 482.00 487.00 SEKSEK 41.30 42.00
Aktualizacja: 2018-07-17 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty w obronie niezawisłości Sądu Najwyższego?
Ceny paliw2018-07-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.19 zł 5.55 zł 5.06 zł 2.34 zł
Circle K 5.17 zł 5.47 zł 5.04 zł 2.32 zł
Lotos Optima 5.17 zł - 5.04 zł 2.32 zł
MZK 5.14 zł 5.29 zł 5.01 zł 2.29 zł
Orlen 5.19 zł 5.44 zł 5.06 zł 2.34 zł
PKS - - - -