Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Program naprawczy na kolanie, a strata tylko na papierze

Sprawy szpitala zdominowały wczorajszę sesję rady powiatu chojnickiego. Rajcy zatwierdzili jego program naprawczy, choć najpierw pojawiły się zakusy opozycji, by w ogóle go zdjąć, bo jest napisany byle jak. Tymczasem dyrektor szpitala twierdzi wręcz, że strata jest tylko wirtualna. Radni powiatowi będą mieli w dalszym ciągu wgląd w finanse szpitala, choć początkowo sprawozdania miały trafiać tylko do zarządu powiatu. Po dyskusji zmieniono ten zapis w przyjętym wczoraj statucie. Do radnych w tej sprawie apelowały nawet związki zawodowe działające w szpitalu.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Z uwagi na błędy w statucie szpitala zdjęcia tego punktu domagała się radna Mirosława Dalecka. Zapisano w nim np. sprzedaż m.in. wyrobów tytoniowych, co skończyło się niedawno nałożeniem grzywny, bo narusza to ustawę o ochronie zdrowia. - Widać, że statut zawiera błędy, a dyrektor skupił się tylko nad zapisem, w jaki sposób ograniczyć radzie powiatu dostęp i kontrolę nad sprawozdaniami finansowymi szpitala i wyborem biegłego rewidenta.


- Widać, że statut zawiera błędy, a dyrektor skupił się tylko nad zapisem...

Postawiony wniosek poparło 9 rajców, 6 było przeciw, a 3 wstrzymało się. Do wykreślenia punktu potrzebna była bezwględna większość, więc uchwała o nadaniu statutu pozostała. Jeszcze przed głosowaniami ogłoszono kwadrans przerwy.

Jako pierwsza pod obrady trafiła uchwała o zatwierdzeniu programu naprawczego. Radna oczekiwała go z niecierpliwością, bo w czerwcu na sesji zauważyła, że wskaźniki sytuacji finansowej nie uwzględniały programu naprawczego. Dyrektor lecznicy wówczas wyszedł z sali. - Wicestarosta atakując mnie nie odpowiadał merytorycznie, tylko uprawiał politykę, że obecna władza jest wszystkiemu winna. A przypominam państwu, że 58 mln zł strat szpitala powstało za czasów rządów partii bliskiej panu dyrektorowi szpitala oraz wicestaroście pełniącego zarazem funkcję przewodniczącego rady społecznej szpitala.

Dalecka zwracała uwagę, że program jest zaledwie kilkustronicowy, bez załączników, żadnej analizy ekonomicznej i szacunkowych oszczędności. Przypomniała, że dyrektor potrafił jakoś teoretycznie wyliczyć zyski na wprowadzeniu cateringu, co przedstawił kiedyś na sesji. Po porównaniu z innym programami stwierdziła: - Ten został pisany na kolanie, byle jak.

Dyrektor rozdzielił jedno stanowisko zastępcy dyrektora ds. ekonomicznych na dwa stanowiska: zastępcy dyrektora i głównego księgowego. Radna wskazywała, że to kolejne generowanie kosztów, podobnie jak zatrudnienie pracownika ds. socjalnych. Zaskakujący był dla radnej kolejny cel - zwiększenie świadomości personelu związanej z kosztami jakie ponosi szpital. Do tego wpisanie jako odpowiedzialnych za realizację celów starostwa powiatowego, a nawet Związku Powiatów Polskich. - Może warto od razu zrobić odpowiedzialnym ministra zdrowia. Nie można takiej odpowiedzialności wprowadzać, gdyż program dotyczy chojnickiego szpitala, a nie całej sieci szpitali.

Mirosława Dalecka chciała, by program odrzucić i poprawić lub stworzyć nowy, który będzie zawiarał analizę ekonomiczną.

Leszek Bonna swój wywód zaczął od tego, że od 1 października, kiedy zmieniły się reguły finansowania szpitali, żyjemy w innej rzeczywistości. Wobec czego niemożliwe było napisanie innego programu naprawczego, bo nie ma danych. - Program jest krótki, skondensowany i napisany w oparciu o dużą dozę niepewności - stwierdził dyrektor. Za co winę zrzucił na dysponentów środków publicznych. - To nie dyrektor jest winny finansowaniu służby zdrowia. Tylko wzrost nakładów może zmienić sytuację. Dlatego właśnie w programie naprawczym wpisano Związek Powiatów Polskich. - Pojedynczy głos małego dyrektora zginie. Za to głos ZPP może być uwzględniony. To mój świadomy zapis.

Bonna wyjaśniał, że pracownik socjalny ma uporządkować różne kwestie i pomóc pacjentom odnaleźć się w "życiu poszpitalnym". Z kolei rozdzielenie funkcji wicedyrektora i głównego księgowego określił jako racjonalizację, a stanowiska są zwyczajnie potrzebne w tak dużej placówce o 100-milionowym budżecie.

Dyrektor  w ogóle nie bierze na poważnie tego, że szpital ma zacząć generować zysk. - Szpital ma się bilansować, nie być zadłużony, a nie jest. Finansowo się bilansuje. Księgowo ma stratę, owszem. Ale tylko księgowo - na papierze. A papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie.

- Szpital ma się bilansować...Ostatecznie 11 rajców zatwierdziło program naprawczy dla Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach, przy sprzeciwie radnej Daleckiej i 6 głosach wstrzymujących.

Do rajców trafiło też pismo związków zawodowych działających w lecznicy, które ostrzegały, że proponowane zmiany w statutcie mogą im odebrać możliwość zapoznania się z działalnością, sprawozdaniami finansowymi i ogólną kontrolą pracy szpitala. Na to powołał się Leszek Redzimski z PO, wnosząc, by to jednak rada powiatu zatwierdzała roczne sprawozdanie lecznicy.

Dyrektor tłumaczył, że sprawozdanie trafi na zarząd powiatu, a radni dostaną potem raport.    - Będzie to jawne, jak do tej pory, tylko w innej formie.

Jak dowiedziała się Dalecka, związki zawodowe nic nie wiedziały o zmianach w statucie, o co spytała dyrektora lecznicy. - Czy pan dyrektor szpitala zapoznał związki zawodowe oraz radę społeczną szpitala ze zmianami w statucie? Bonna stwierdził, że na ostatnim posiedzeniu rady społecznej przy okazji omawiania regulaminu była też mowa o statucie.

Starosta Stanisław Skaja stanął w końcu na stanowisku, by zmienić zapis statutu i zostawić zatwierdzenie finansów radnym. Pozostawić za to ten o powołaniu biegłego rewidenta przez zarząd powiatu.

Ostatecznie poprawiony statut został przyjęty 9 głosami przy 3 przeciw i 4 wstrzymujących.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~pani radna nie ma żadnych pomysłów ???
Rozmawiając z tymi ludźmi z którymi przyszło rozmawiać Daleckiej, jakiekolwiek pomysły to strata czasu, bo ci panowie mają swoją wizję wszystkiego, a pomysły są dla współpracujących, otwartych, nowatorskich rozmówców.

Teraz do ciebie jotdwatrzy - dla nich trzeba pomysłów czy czasem prokuratora? uwaga jotdwatrzy - włączamy myślenie!!!
14 Października 2017, godzina 09:09
Oceniono 56 razy 22
~czytelnik
~jotdwatrzy
Odwagi? Litości, pani radna nie ma żadnych pomysłów, zero merytoryki wyłącznie tania krytyka.
13 Października 2017, godzina 16:31

Jotdwatrzy jesteś małym karaluchem bez odwagi co by podpisać się pod swoimi internetowymi wypocinami. Ta kobieta - radna Dalecka ma odwagę mówić prosto w oczy skorumpowanym gnojom co o nich myśli. Ty jesteś odważny tylko pod osłoną internetu. Gardzę tobą tak samo jak gardzę tą całą sitwą.
14 Października 2017, godzina 06:39
Oceniono 65 razy 25
~pacjent
Przewały jakie dyrektor robi z ordynatorami w szpitalu narażają NFZ na koszty a tracą wszyscy pacjenci.
14 Października 2017, godzina 06:24
Oceniono 58 razy 22
~EwaEwa
czyli mamy 2 szpitale w powiecie:
szpital publiczny zarządzany przez L. Bonna, oraz
szpital prywatny zarządzany przez B. Bonna
i rozumiem, że żaden konflikt interesów nie zachodzi?! jeden i drugi mają umowy z NFZ !
14 Października 2017, godzina 00:08
Oceniono 71 razy 33
~może dyrektor powinien uczyć się od żony jak dbać o finanse lecznicy
dziwne, że tam mają się interesy świetnie i nie ma żadnych strat tylko duże zyski
13 Października 2017, godzina 23:50
Oceniono 76 razy 38
~Ewa
a czy to prawda że chojnicki szpital przegrał z prywatnym szpitalem w Jarcewie pieniądze z NFZ na rehabilitacie?
13 Października 2017, godzina 23:48
Oceniono 74 razy 36
~Zarząd chcial wybierać biegłego rewidentwa , gdyż wybierze tak jak w ubiegły roku
KUMPLA PARTYJNEGO SYNALKA, KTÓRYM MOŻNA MANIPULOWAĆ I DO TEGO BYŁEGO PRACOWNIKA SZPITALA, UKŁADY, UKŁADZIKI ZA ROK SIĘ ROZLECĄ ŁĄCZNIE Z TYMI KOLESIAMI NA ZBITY PYSK
13 Października 2017, godzina 22:07
Oceniono 71 razy 29
Brawo Mirosławo!!!
Miałam dzisiaj okazję zapoznać się z przebiegiem wczorajszej sesji Powiatu Chojnickiego. Chylę czoła przed Twoją konsekwencją i nieustępliwością w domaganiu się wyjaśnień w sprawach dotyczących zaniedbań ze strony włodarzy powiatu oraz dyrektora szpitala. To aż niesamowite, jakich wymijających odpowiedzi używają nasi rządzący, by wymigać się od odpowiedzialności za powierzone im sprawy MIESZKAŃCÓW POWIATU. Przysłuchując się odpowiedziom pana starosty oraz obserwując jednego z członków Zarządu podsuwających mu kartki (czyżby z gotowymi odpowiedziami???), zastanawiam się nad rolą pana starosty w tym pięcioosobowym teamie rządzącym naszym powiatem. Ponadto zastanawiam się, czy to jeszcze jest tylko POWIATOWY TEATR, czy też już GROTESKA???
13 Października 2017, godzina 21:42
Oceniono 85 razy 37
~czas pokaże
Poniższy komentarz nie dotyczył tej kobiety, radnej Daleckiej.
13 Października 2017, godzina 21:06
Oceniono 65 razy 21
~czas pokaże
Niech ci wszyscy ludzie na tej sali zadadzą sobie pytanie - jak osądzi nas historia, jak będziemy wyglądać za 10 lat w oczach innych. Metoda tylko tu i teraz jest ważne nie sprawdza się, czego dowodem jest zmienianie po latach nazw ulic, zabieranie emerytur. Wszyscy macie dzieci i to, czy będą się was i waszego nazwiska wstydzić zależy właśnie od takich spotkań i decyzji na ich podejmowanych.

13 Października 2017, godzina 21:05
Oceniono 67 razy 21
~ciekawy
To już Stach nie jest kumplem szczurka...?!A jednak okazało się że dalej pierdzą w ten sam kibel!!!!!!
13 Października 2017, godzina 20:46
Oceniono 75 razy 27
~nie mogę uwierzyć, radni zaakceptowali statut szpitala
z wpisem, że można sprzedawać wyroby tytoniowe. To chyba żart, radna Dalecka miała rację, statut jest to poprawki, nie miał prawa być przyjęty. Widać, że na tej sali są prawie sami bezradni. Nie ma prawa zawierać takiego wpisu. Przecież dyrektor płacił karę za to, że w kiosku szpitalnym sprzedawano papierosy. Pani radna musi pani coś w tej sprawie zrobić, taki zapis narusza ustawę antynikotynową.
13 Października 2017, godzina 18:17
Oceniono 89 razy 29
~do jotdwatrzy
zero merytoryki tylko ciągła tania krytyka w twoich komentarzach, może wreszcie coś sam/a dokonaj
13 Października 2017, godzina 18:13
Oceniono 82 razy 28
~do poniżej
To tobie się coś wiecznie nie podoba, zobacz plan naprawczy, który rada powiatu zatwierdziła i zobacz plany naprawcze innych szpitali, to jest porażka. Brawo radna, od tego jest dyrektor, aby umieć przedstawić dobry plan, a nie radna. W końcu za coś bierze dyrektorek 20 tys zł. miesięcznie
13 Października 2017, godzina 17:00
Oceniono 89 razy 27
~jotdwatrzy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Października 2017, godzina 16:31
Oceniono 98 razy -20

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 387.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.70 61.40
EUREUR 453.00 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 416.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij