Wtorek, 22 Stycznia 2019 | Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego | Pogoda: -4°C, 1019 hPa, wiatr 3.2 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Monitoring w każdej szkole

Kamery potrzebne w budynku, ale i poza nim. Na zdjęciu boisko przy SP 1.

Kamery potrzebne w budynku, ale i poza nim. Na zdjęciu boisko przy SP 1.

Taką potrzebę widzą radni z komisji kultury i sportu oraz edukacji. O kamery mocno dopomina się Marek Szank pracujący jako wuefista w "jedynce". W ratuszu zapewniają, że właśnie ta szkoła, po "siódemce" i "ósemce" także będzie wyposażona w monitoring.


Marek Szank szukał pieniędzy na monitoring w Szkole Podstawowej nr 1 w planie przyszłorocznego budżetu i się nie doszukał, stąd dalej "męczy" dyrektora wydziału edukacji. Grzegorz Czarnowski poinformował, że po uchwaleniu budżetu, z rezerwy w dziale oświaty chce zrealizować właśnie ten wydatek. - To jest mój punkt honoru. To będzie - zapewniał nauczyciela na posiedzeniu komisji. Choć, jak przekazał, nie wszyscy widzą potrzebę instalowania kamer, np. dyrekcja "piątki".

Reklama | Czytaj dalej »

- To jest mój punkt honoru...

- Bez względu, jakie kto opory będzie stawiał, w każdej szkole musi być monitoring - uważa Maria Błoniarz - Górna. Zwłaszcza, że teraz w podstawówkach będą starsze roczniki, bo doszły przecież dwie klasy z likwidowanych gimnazjów. Co zdaniem radnej, może rodzić niebezpieczne sytuacje.

- Bez względu, jakie kto opory będzie stawiał...

- Posiadanie jakiegokolwiek monitoringu pozwala zachować pewien komfort pracy. Bo wiemy, że dzieci wiedzą, że są w jakiś sposób monitorowane, śledzone. Tam, gdzie nas nie ma, jest kamera i nagra, to co się może wydarzyć - argumentuje Szank. Na terenie jego szkoły jakaś kamera co prawda jest, ale skierowana w stronę boiska i podłączona do miejskiej sieci obsługiwanej przez strażników miejskich. To jeszcze nie to samo, co odrębny system  obejmujący budynek.

- Posiadanie jakiegokolwiek monitoringu...

Jeśli już kamery mają być we wszystkich szkołach, to na takich samych zasadach, uważa Marzenna Osowicka. SP 7 i SP 8 mają specjalne stanowiska monitoringowych. Jak tłumaczył Czarnowski w "jedynce", która wchłonęła pobliskie Gimnazjum nr 2, to woźny i wicedyrektor spoglądają w monitor. - Dajemy wolną rękę dyrektorom szkół, w jaki sposób będą to sobie chcieli zorganizować.

- Jak dyrektorzy będą mieli sprzęt i narzędzia, to sobie poradzą. Musimy ich tylko w nie wyposażyć - podkreśla Marek Szank, który wielokrotnie o to wnioskował. Na ostatniej komisji wobec zapewnień dyrektora wydziału edukacji wniosek sobie już podarował. Zastrzegł jednak od razu, że jak nie zobaczy konkretu na poniedziałkowej sesji w postaci osobnej puli, to wtedy będzie zmuszony dalej się dopominać. Podobnie jak o zabezpiecznie kasy na opiekę nad szkolnymi boiskami po lekcjach i w czasie wakacji. Błoniarz - Górna podkreśla, że dla wszystkich boisk i orlików przy miejskich szkołach. - Żeby w okresie letnim zabezpieczyć zajęcia, ale na to potrzebne są pieniądze i animator.

Budowa najnowszego boiska trwa przy "piątce". - By od września, kiedy zostanie oddane, nie stało puste i nie było problemów z wejściem dzieci i młodzieży po południu. By było tam po prostu bezpiecznie - uczulał radny zawczasu uczony doświadczeniem ze swojej szkoły.

- Dyrekcja jest do pewnego momentu, nauczyciele też. Nastaje taki czas, kiedy boisko jest otwarte, a przestrzeń do dyspozycji wszystkich. Młodzież z centrum schodzi na plac przy SP 1 i urządza sobie tam rajdy samochodowe, niszczy boisko i plac zabaw.

- Dyrekcja jest do pewnego momentu...


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~ERUDYTA
obraża ludzi w internecie - umawia się w Chojnicach aby ludzi bić - tak owszem, bo potrzebuje ADRENALINY, aby odreagować sobie złe wspomnienia z dzieciństwa i stres za czasow szkolnych !!!!!
21 Grudnia 2017, godzina 10:46
Oceniono 1 raz 1
~obraża ludzi w internecie -
- umawia się w Chojnicach aby ludzi bić - tak owszem, bo potrzebuje ADRENALINY, aby odreagować sobie złe wspomnienia za czasow szkolnych !!!!!!!!!!!!!!!!!
20 Grudnia 2017, godzina 09:14
Oceniono 4 razy 4
~ponownie do: 19 Grudnia 2017, godzina 20:48
wszystko sie zgadza, poza 2 szczegółami:
nigdy w życiu nie bylem w zadnym wariatkowie ani psychiatryku oraz
z tabletek biore tylko Witamine C i czosnek w kapsułkach, czy to jest zabronione? NIE !!!
Poza tym, odczep sie wreszcie ode bo ja tez mam prawo do SWOBÓD OBYWATELSKICH !!!
Jeszcze jeden taki wpis na mnie, to cie znajde chłopczyku i obije ci gębę, co ty na to ?????
20 Grudnia 2017, godzina 09:10
Oceniono 4 razy 2
~jeszcze raz do: 19 Grudnia 2017, godzina 20:48
Co ty o mnie wiesz ???
19 Grudnia 2017, godzina 22:01
Oceniono 4 razy 2
~do 19 Grudnia 2017, godzina 20:48
Nie znam mnie wcale, a już oceniasz, jest mi WSTYD ŻYĆ W TAKIM NIETOLERANCYJNYM KRAJU
JAK PO-LSKA !!!
19 Grudnia 2017, godzina 21:59
Oceniono 4 razy 2
~do 19 Grudnia 2017, godzina 20:54
Wiem o tym, znam temat i jeszcze nawet po smierci nie dali mu spokoju, hejtowali go na Facebook'u, bylo o tym w TTV Uwaga.
19 Grudnia 2017, godzina 21:58
Oceniono 3 razy 3
~bo nauczycielka sie nad nim znecała !!!
nie tylko ona, rówieśnicy także, TRAGEDIA!!!!!!!!!
19 Grudnia 2017, godzina 20:54
Oceniono 3 razy 3
~uratowało mnie nauczanie indywidualne????????????????
bezrobotny, na lekach, obraża ludzi w internecie, zamykany w wariatkowie, na zapomogach od państwa, umawia się w Chojnicach aby ludzi bić - coś to indywidualne nie bardzo się udało

znowu smrodzisz tutaj??????
19 Grudnia 2017, godzina 20:48
Oceniono 4 razy -2
~ZROBIC PORZĄDEK !!!
wprowadzic w szkołach
taki reżim, jak u George Orwella ROK 1984, to sie gówniarze nauczą,
a nie tak jak w Bieżuniu uczeń popełnił samobójstwo, bo nauczycielka sie nad nim znecała !!!
i nic jej nie można zrobić, bo jest żoną burmistrza !!!
WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!! Co za kraj, zmienic szkoły i to natychmiast !!!!!!!!!!!!!!!!
ja też byłem prześladowany w szkole przez innych uczniów z powodu mojego Aspergera i co !!!
uratowało mnie nauczanie indywidualne i... determinacja rodziców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NIECH ŻYJE UTOPIA !!!!!!!!
19 Grudnia 2017, godzina 18:56
Oceniono 6 razy 4
~wprowadzic w szkołach
taki reżim, jak u George Orwella ROK 1984, to sie gówniarze nauczą,
a nie tak jak w Bieżuniu uczeń popełnił samobójstwo, bo nauczycielka sie nad nim znecała !!!
i nic jej nie można zrobić, bo jest żoną burmistrza !!!
WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!! Co za kraj, zmienic szkoły i to natychmiast !!!!!!!!!!!!!!!!
ja też byłem prześladowany w szkole przez innych uczniów z powodu mojego Aspergera i co !!!
uratowało mnie nauczanie indywidualne i... determinacja rodziców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NIECH ŻYJE UTOPIA !!!!!!!!!!!!!!
18 Grudnia 2017, godzina 10:50
Oceniono 8 razy 4
~Antek Szlanga to perfekcyjny kandydat na szefa chojnickich struktur ORMO!


Tolek Szlanga to jedyny potencjalny kandydat na szefa chojnickich struktur ORMO, który posiada już odpowiednie doświadczenie w tej dziedzinie!

17 Grudnia 2017, godzina 18:35
Oceniono 19 razy 11
~wprowadzić rządy takie jakie
panowały w filmie "EQUILIBRIUM" to wandalizm zaraz się skończy !!!
NIECH ŻYJE UTOPIA !!!!!!!!!!!!!!!!!
17 Grudnia 2017, godzina 17:26
Oceniono 9 razy 1
~ocenzurowany prewencyjnie komentarz~ORMO poradzi sobie z prymitywnym wandalizmem!

Nie kamery ale dbający o społeczny majątek mieszkańcy Chojnic są w stanie zminimalizować wandalizm i chuligaństwo w naszym mieście!

Jestem przekonany, że znakomitym sposobem na wandali i niszczycieli społecznych obiektów, urządzeń, i ogólnie społecznego majątku było by stworzenie organizacji woluntariuszy, którzy przez cały czas monitorowali by społeczny majątek miasta.

Obywatelski Rekonesans Monitorująco - Obserwacyjny (ORMO) stworzony z przeszkolonych woluntariuszy bezkonfliktowo monitorował by i obserwował działania wandali, chuliganów, i innych osób, które dopuszczają się społecznie niepożądanych działań jak wandalizmu, zanieczyszczania (na przykład niesprzątanie po swoim psie), chuliganizmu, i innych społecznie negatywnych działań.

Woluntariusze w przypadku zaobserwowania na przykład wandalizmu bezkonfliktowo monitorowali i obserwowali by złoczyńce, udokumentowali by zdarzenie kilkoma zdjęciami lub nagraniem wideo, i następnie w dogodnym momencie zadzwonili by po policje by przyjechała złapać zidentyfikowanego przez woluntariusza wandala. Przeszkoleni woluntariusze nie podejmowali by żadnych działań bezpośrednich i konfrontacji ze złoczyńcą tak jak policja a jedynie po zmonitorowaniu problemu i wizualnym zidentyfikowaniu osoby dopuszczającej się niepożądanego zachowania wezwali by policjantów do zaobserwowanych przypadków przestępstwa lub wykroczenia i służyli by jako świadkowie.

Obywatelski Rekonesans Monitorująco - Obserwacyjny (ORMO) mógłby monitorować i obserwować przypadki wandalizmu i inne wykroczenia na publicznych obiektach sportowych, szkolnych, w parkach, na plaży, w czasie impres publicznych (sportowych, rekreacyjnych, lub kulturalnych), w urzędach, restauracjach, na ulicach, dworcach i w innych miejscach. Głównym zadaniem ORMO-wców było by monitorowanie i obserwacja osoby dopuszczającej się wykroczenia lub przestępstwa oraz zgłoszenie zaistnienia tego faktu na policje, która była by odpowiedzialna za złapanie, oskarżenie, i wystąpienie o ukaranie złapanej osoby.

Jestem przekonany, że jednym z najlepszych organizatorów nowej grupy woluntariuszy Obywatelskiego Rekonesansu Monitorująco - Obserwacyjnego (ORMO) byłby Tolek Szlanga - ogólnie znany w Chojnicach lojalny i posłuszny wobec burmistrza Arka radny miejski. Tolek w tworzeniu nowej grupy woluntariuszy ORMO mógłby oprzeć się na swoich własnych doświadczeniach z młodszych lat gdy sam ochotniczo współpracował ze służbami porządkowymi. Jestem przekonany, że pod nadzorem Tolka Szlangi woluntariusze ORMO mogli by okazać się bardzo skuteczną organizacją by zwalczać i zminimalizować bezmyślne niszczenie i dewastowanie publicznego majątku, który powinien służyć długie lata wszystkim mieszkańcom Chojnic i odwiedzającym nas turystom.

Tolek do roboty - jestem pewien, że pod twoich doświadczonym nadzorem wielu woluntariuszy chętnie zapisze się i będzie aktywnie działać w chojnickich strukturach ORMO i chronić nasz wspólny majątek miasta dla dobra wszystkich mieszkańców i dla wygody przybywających do naszego miasta gości!

Jeżeli burmistrzowi Arkowi dewastacja majątku miejskiego leży na sercu to nakaże Tolkowi zorganizowanie struktur ORMO - a lojalny i posłuszny Arkowi Tolek nie będzie śmiał się przeciwstawić i odmówić uwielbianemu przez skorumpowanych kolesi burmistrzowi!


Tolek Szlanga to jedyny kandydat na szefa chojnickich struktur ORMO, który posiada już odpowiednie doświadczenie w tej dziedzinie!

Obywatelski Rekonesans Monitorująco - Obserwacyjny (ORMO) może być kluczem do zminimalizowania chuligaństwa i wandalizmu w Chojnicach. Chojnice potrzebują ORMO-wców by rozprawić się z patologią wandalizmu społecznego majątku miasta, a także by poprawić poczucie bezpieczeństwa i porządku społecznego na terenie naszego miasta.

Każdy chojniczanin popierający ten pomysł powinien poprzeć go wysyłając maila z poparciem dla utworzenia w Chojnicach ORMO z Tolkiem Szlangą jako szefem do burmistrza Arka, przewodniczącego rady miejskiej Tolka Szlangi, i do wszystkich radnych miejskich w Chojnicach.

12 Grudnia 2017, godzina 17:51
12 Grudnia 2017, godzina 23:16
13 Grudnia 2017, godzina 18:21
13 Grudnia 2017, godzina 20:50
14 Grudnia 2017, godzina 17:30
15 Grudnia 2017, godzina 18:17
Oceniono 22 razy 12
~szkołach powinien być dziennik elektroniczny
najpierw musi być w każdej sali komputer i dobry internet, aby na bieżąco wpisywać obecności, oceny i zadania domowe / zapowiedzi sprawdzianów i innych rzeczy, czy znowu nauczyciele będą z domu swoje do szkól przynosić????

potem taki buc dyrektor siedzi i się chwali - u mnie jest e-dziennik, ale już nie doda, że jego pracownicy na domowym sprzęcie ten dziennik uzupełniają, bo kasa przeznaczona na komputery / laptopy poszła się pierdddlic na prywatne/inne potrzeby!!!
13 Grudnia 2017, godzina 18:57
Oceniono 17 razy -1
~ALUTKA
A może zamiast monitoringu w szkołach powinien być dziennik elektroniczny. Na wioskach jest a w takich Chojnicach nie ma. I czas zabrać się za remonty toalet w szkołach niektóre pamiętają czasy początków szkoły. Smród i brud w szkołach podstawowych.
13 Grudnia 2017, godzina 16:57
Oceniono 21 razy 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 56.50 58.00
EUREUR 422.00 434.00 RUBRUB 5.20 6.20
CHFCHF 371.00 386.00 NOKNOK 43.10 44.60
GBPGBP 478.00 491.00 SEKSEK 40.90 42.30
Aktualizacja: 2019-01-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 56.90 57.60
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 374.00 381.00 NOKNOK 43.50 44.20
GBPGBP 482.00 488.00 SEKSEK 41.30 42.00
Aktualizacja: 2019-01-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy robisz postanowienia noworoczne?
Ceny paliw2019-01-10

E95 E98 ON LPG
BP 4.95 zł 5.31 zł 5.17 zł 2.39 zł
Circle K 4.92 zł - 5.14 zł 2.36 zł
Lotos Optima 4.95 zł - 5.17 zł 2.39 zł
MZK 4.87 zł 5.02 zł 5.15 zł 2.36 zł
Orlen 4.95 zł 5.19 zł 5.17 zł 2.39 zł
PKS 4.88 zł - 5.19 zł 2.33 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij