Sobota, 04 Lipca 2020 | Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. (aw), (az)

Nowy trakt pieszo-rowerowy w parku Tysiąclecia

Inwestycja jest już po odbiorze. Ciąg pieszo-rowerowy biegnący od pomnika upamiętniającego zwycięstwo nad Krzyżakami do ul. Prochowej liczy 330 metrów.


Lubiący spędzać czas w miejskim zieleńcu mogą już eksplorować nową ścieżkę łączącą park z ul. Prochową. Trakt przed tygodniem przeszedł pomyślnie obiór techniczny. Za 311 tys. zł inwestycję wykonał charzykowski Marbruk.

- Wybudowano 330 metrów ścieżki i chodnika oraz wjazdy na posesje. Jest tam 12 lamp, 6 ulicznych i 6 parkowych tj. ledowych. Również wykonaliśmy zieleń dookoła.  Przeprowadziliśmy wycinkę i nasadziliśmy 13 drzew - zakres wykonanych prac podaje burmistrz Arseniusz Finster.

- To bardzo fajne skomunikowanie z ul. Prochową. Prosi się aż o tę odnogę w lewo, jak będą robić ulicę biskupa Krasickiego - ocenia nowo powstały trakt Bogdan Kuffel, radny miejski i mieszkaniec Samorządu Osiedla Mieszkańców nr 9, który wsparł inwestycję środkami z tzw. budżetu osiedlowo-obywatelskiego w wysokości 91 tys. zł.
Wykonanie ww. chodnika było na osiedlowej liście ostatnim z zadań przeznaczonych do realizacji w 2017 roku. W praktyce okazało się pierwszym z tych wymagających większych nakładów finansowych. Budowa traktu wyprzedziła m.in. zagospodarowanie górki w miejskim zieleńcu czy uporządkowanie miasteczka rowerowego.

- Jeśli chodzi o miasteczko rowerowe nasza kwota byłabym minimalnym elementem. W urzędzie szukają jakiegoś programu, z którym można by się pod to podpiąć. W priorytecie potrzeb uznaliśmy, ze ważniejsze jest wykonanie ścieżki, bo służy większej ilości mieszkańców. Taką decyzję podjęliśmy kolektywnie na zarządzie, po konsultacji, żeby to jednak było na pierwszym miejscu - mówi Kuffel zaznaczając, że lista potrzeb "dziewiątki" była większa niż posiadanych środków.

Reklama | Czytaj dalej »

Pobudowanie ciągu ma też przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w parku. Amatorzy mocniejszych trunków szczególnie upodobali sobie prawą stronę  zieleńca.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~nawet 330 metrów ciągu ścieżki urzędnicy nie potrafili prawidłowo pobudować

Ten nowy trakt to zwykły bubel!

27 Sierpnia 2018, godzina 16:03
Oceniono 9 razy -1
~było śmieszniej z nadmiarem barier i słupków

Co spowodowało, że usunięto z nowego traktu cześć słupków i barier?

Ciekawe, dlaczego urzędnicy nie kazali zainstalować na tym nowym trakcie progów spowalniających?

26 Sierpnia 2018, godzina 20:07
Oceniono 16 razy -2
~spieprzone 330 metrów ciągu pieszo-rowerowego

Nawet te 330 metrów nie udało się urzędnikom z ratusza pobudować tak aby było prosto, wygodnie, praktycznie, trwale, i zgodnie z przepisami.

Na dodatek te słupki ii bariery - na początku bezmyślnie instalowane w nadmiarze a potem usuwane w pośpiechu. Po co instalować kosztowne bariery by potem je pośpiesznie usuwać?

25 Sierpnia 2018, godzina 21:30
Oceniono 18 razy -4
~nawet urzednicy wykazali sie odrobina rozsadku i ...
... kazali usunąć nadmiar bezmyślnie zainstalowanych słupków i barier
25 Sierpnia 2018, godzina 18:15
Oceniono 18 razy -2
~zniknęły niektóre barierki i słupki

Czyżby urzędnicy zaczęli logicznie myśleć?

Coś spowodowało, ze ratuszowi urzędnicy zarządzili usunięcie części zainstalowanych w ekscesywnych ilościach słupków i barierek. Jaki był sens by je montować w nadmiarze w pierwszym miejscu a potem je usuwać? Czy za nadmiar zainstalowanych słupków i barier urzędnicy dostali premie?

Czy urzędnicy funkcjonują w alternatywnej rzeczywistości?

24 Sierpnia 2018, godzina 00:05
Oceniono 23 razy -3
~Nowy trakt pieszo-rowerowy w parku 1000-lecia to urzędniczy bubel!

Jeszcze jedna nowa ścieżka rowerowa została odwalona byle-by-było aby spełniała wymagania prawne i praktyczne jedynie na papierze urzędniczych statystyk!

W praktyce wartość użytkowa dla rowerzystów i pieszych jest poniżej wymaganego prawem minimum!

23 Sierpnia 2018, godzina 15:44
Oceniono 26 razy -6
~ścieżka rowerowa nie spełniająca minimum wymagań prawnych

Na papierze przybyła w Chojnicach jeszcze jedna ścieżka rowerowa! Jednakże tak jak i inne pobudowane byle jak i na odwał ścieżki - byle by było - tak i ta nowo-pobudowana nie spełnia nawet podstawowych wymogów technicznych - szczególnie wymogu minimalnej szerokości.

Wystarczy spojrzeć na czwarte zdjęcie (http://static.chojnice24.pl/galleries/trakt-pieszo-rowerowy-do-ul-prochowej/127364.jpg) by zobaczyć, że w niektórych intensywnie osłupkowanych miejscach szerokość nowo-pobudowanej ścieżki pomiędzy słupkami a słupem lampy jest funkcjonalnie mniejsza niż 1 metr na wspólny użytek rowerzystów i pieszych. Zainstalowane na powierzchni ścieżki słupki i cokoły lamp tworzą martwą przestrzeń bo ani rowerzyści ani piesi nie mogą korzystać z całej szerokości nowej ścieżki bo muszą zachować dystans od słupków i omijać je w bezpiecznej odległości by nie uderzyć w nie w czasie jazdy rowerem.

22 Sierpnia 2018, godzina 15:03
Oceniono 37 razy -3
~szczęście, że nie użyto granitowej kostki do budowy ścieżki

Szczęście, że jakiś genialny ratuszowy pseudo-historyk nie wymusił by ścieżka rowerowa przez park była pobudowana z granitowej kostki by nadać jej pseudo-historyczny charakter - tak jak genialnie zainstalowano granitową kostkę na ścieżkach rowerowych biegnących wzdłuż głównych arterie miasta!

20 Sierpnia 2018, godzina 17:18
Oceniono 41 razy -5
~marzyciel

Ciekawe, czy nadejdzie w Chojnicach taki dzień, że ścieżki dla rowerzystów zostaną pobudowane z asfaltu, bez niebezpiecznych wystających krawężników, bez barier, bez słupków, i bez znaków drogowych zainstalowanych na środku ścieżki, i ze slupami oświetleniowymi zainstalowanymi poza krawędzią ścieżki rowerowej.
19 Sierpnia 2018, godzina 16:05
Oceniono 52 razy -4
~chojniczanin
Chojnickim rowerzystom jeszcze nikt nie dogodził. Zachowują się jak udzielni książęta. Proszę zobaczyć ich zachowanie na pieszo-jezdniach. Nikomu nie przyjdzie do głowy żeby zwolnić i dzwonkiem ostrzec wyprzedzanego pieszego, który nie ma pojęcia, że zaraz w odległości 20-30 cm od niego przemknie jakiś zagubiony "zawodowiec" z TDP. Wyluzujcie rowerzyści. Pieszy to też pełnoprawny uczestnik ruchu na pieszo-jezdniach. Przyjmijcie też do wiadomości, że zgodnie z przepisami to właśnie pieszy ma tam pierwszeństwo. A może tam powinna interweniować Policja? Oj przydałoby się.
19 Sierpnia 2018, godzina 12:18
Oceniono 59 razy -5
~poi
ile metrów ?? 330m ?? normalnie zapiera dech w piersiach !! polać im a potem dolać !! zbliżają się wybory i trzeba dupkę lizać...
ps: tyle metrów że autor zdjęć musiał zapchać artykuł dwoma takimi samymi zdjęciami - brawo REDAKCJA !!
19 Sierpnia 2018, godzina 07:32
Oceniono 56 razy -6
~asdyk
Mieszkańcy ul. Prochowej korzystają ze ścieżki która od dziesięcioleci czyli od zawsze jest gruntowa i dziurawa. Po deszczach czy roztopach często jest nie do pokonania bo można w błocie stracić obuwie. Więc pytam dla kogo jest ta obecna ? Dlaczego nic nie robi się ze ścieżką od stacji pomp w kierunku ul. Prochowej na wprost ? Trudno zrozumieć decyzje samorządu o przebiegu nowej ścieżki. Aż samo nasuwa się pytanie : o co chodzi ? .............
18 Sierpnia 2018, godzina 19:40
Oceniono 51 razy 3
~.. i oczywiście betonowa kostka zamiast asfaltu! Szczęście, że nie kostka granitowa!

Ponownie ścieżka rowerowa została pobudowana z kostki betonowej zamiast z asfaltu by rowerzyści doświadczali wibracji ciała od trzęsienia się na kostkowych nierównościach.

Chyba powinniśmy się cieszyć, że nie jest jeszcze gorzej bo przecież jakiś geniusz spośród samorządowców lub urzędników mógł wpaść na pomysł by pobudować ścieżkę rowerową z kostki granitowej - tak jak niektóre odcinki ścieżek rowerowych przy głównych ulicach Chojnice lub powierzchnie starego rynku w samym centrum - by w ten niezwykle inteligenty sposób nawiązać do historycznego charakteru miasta!

Ciekawe, czy nadejdzie w Chojnicach taki dzień, że ścieżki dla rowerzystów zostaną pobudowane z asfaltu, bez niebezpiecznych wystających krawężników, bez barier, bez słupków, i bez znaków drogowych zainstalowanych na środku ścieżki, i ze slupami oświetleniowymi zainstalowanymi poza krawędzią ścieżki rowerowej.

Obecnie możliwość pobudowania w Chojnicach bezpiecznej, logicznie zaprojektowanej, trwałej, i wygodnej ścieżki rowerowej jest jedynie marzeniem niemożliwym do spełnienia się!

18 Sierpnia 2018, godzina 18:48
Oceniono 54 razy 4
~Kostek Bałm
Pamiętam, że dawno temu, gdy wybudowano wzdłuż "berlinki", między Rychnowami a Człuchowem, pseudorowerowy chłam z kostki, też jakiś "inteligentny inaczej" decydent (projektant?) zablokował słupkami ową "ścieżkem" (oczywiście jako zabezpieczenie przed zmotoryzowanymi kretynami). Słupki były postawione w odległości niecałego metra od siebie. Najwyraźniej ktoś ostro interweniował przeciwko tej głupocie, bo po jakimś czasie słupki całkowicie zdemontowano... Oczywiście ten "niecały metr" jest o tyle istotny, że np. legalna przyczepka rowerowa może mieć do 90 cm szerokości...
18 Sierpnia 2018, godzina 13:33
Oceniono 49 razy 5
~Sherlock
W dokumentacji ze strony int UM nie znalazłem słupków więc to nie twórczość projektanta. Pewnie Ratusz sam wymyślił takie rozwiązanie...
17 Sierpnia 2018, godzina 19:24
Oceniono 55 razy 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 405.00 DKKDKK 58.90 60.40
EUREUR 440.00 452.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 413.00 428.00 NOKNOK 40.90 42.40
GBPGBP 488.00 503.00 SEKSEK 41.60 43.20
Aktualizacja: 2020-07-04 17:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 401.00 DKKDKK 59.30 60.10
EUREUR 444.00 448.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 417.00 424.00 NOKNOK 41.30 42.10
GBPGBP 492.00 498.00 SEKSEK 42.00 42.80
Aktualizacja: 2020-07-04 17:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Jak oceniasz zdalne nauczanie w czasach pandemii?

Ceny paliw2020-06-30

E95 E98 ON LPG
BP 4.15 zł - 4.12 zł 1.93 zł
Circle K 4.14 zł - 4.09 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.15 zł - 4.11 zł 1.9 zł
MZK 4.25 zł 4.45 zł 4.12 zł 1.92 zł
Orlen 4.15 zł 4.49 zł 4.12 zł 1.96 zł
PKS 4.17 zł - 4.12 zł 1.9 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij