Środa, 20 Stycznia 2021 | Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fotomontaż (ms)

Jak starosta kupował auto... Aktualizacja

Marek Szczepański wbrew wcześniejszym wypowiedziom nie skorzystał z procedury zapytania ofertowego przy zakupie służbowego auta, chyba że za takowe uznać osobiste wizyty starosty w salonach samochodowych. Wybór padł na volvo xc 40 za 159 tys. zł, które włodarz może użytkować także na cele prywatne za 80 zł miesięcznie. Dopiero po kilku wnioskach powiat udostępnił nam specyfikację "samochodu poniżej średniej".

Cytowane wyżej określenie to wypowiedź Marka Szczepańskiego z lutowej sesji rady powiatu, na której starosta z zakupu auta tłumaczył się opozycji. To dzięki radnej Mirosławie Daleckiej opinia publiczna w ogóle usłyszała o nowych samochodach urzędu (poza volvo starostwo kupiło także vana za 150 tys. zł ze skórzaną tapicerką i fotelami z funkcją masażu do wspólnego użytku urzędu i jednostek mu podległych, w tym PCPR). Na cyklicznych konferencjach prasowych starosty temat nie został nawet zasygnalizowany, choć umowa na zakup volvo został podpisana już 30 września 2019 r.

Oba samochody zostały zakupione poza formułą przetargu. - Złożyliśmy zapytanie ofertowe zgodnie z naszą procedurą wewnętrzną i prawem zamówień publicznych - informował pod koniec lutego starosta. Chcąc sprawdzić, jakie wyposażenie posiada "samochód poniżej średniej" 19 marca wystąpiliśmy do starostwa o tzw. opis przedmiotu zamówienia. Wcześniej podobne dane dotyczące vana uzyskaliśmy od PCPR.

- Mówiąc o zapytaniu ofertowym miałem na myśli rozeznanie cenowe, jakiego dokonałem w kilku salonach. W wyborze auta kierowałem się między innymi takimi parametrami jak moc silnika, pojemność skokowa, warunki bezpieczeństwa dla podróżujących czy system wspomagania hamowania. Nie bez znaczenia był też fakt, że salon volvo zaproponował mimo umowy podpisanej w 2019 roku samochód z linii produkcyjnej 2020. Istotny przy wyborze był też wysoki prześwit, w związku z koniecznością poruszania się po drogach gruntowych. Zapoznałem się z ofertą salonów, skody w Gdańsku, forda w Starogardzie i toyoty w Bydgoszczy. Warunki, jakie zaproponował salon volvo, były najkorzystniejsze - tłumaczył jeszcze tego samego dnia starosta. Nasza redakcja poprosiła więc o doprecyzowanie, jaką procedurę włodarz zastosował przy wyborze auta i przesłanie skanów powiązanej z tym dokumentacji, z uwzględnieniem specyfikacji volvo xc 40. Z wypowiedzi Marka Szczepańskiego wynikało bowiem, że urząd nie rozesłał zapytań ofertowych.

- Nie było konieczności przeprowadzenia przetargu w związku z kwotą nie przekraczającą 30 tys. euro. Byłem w kilku salonach, w których zapoznałem się z ofertą. Byłem między innymi w salonie opla, skody, forda czy toyoty. Przedstawiłem oczekiwania i parametry, jakie powinno spełniać auto, a następnie z otrzymanych ofert wybrałem volvo - odpowiedział po 6 dniach włodarz powiatu, a nasz portal po raz kolejny ponowił prośbę o specyfikację auta. W końcu ta trafiła na redakcyjną skrzynkę.

Służbowe volvo starosty to wersja Inscripton z dodatkowym wyposażeniem za 23 tys. zł. Konfigurując auto Marek Szczepański postawił m.in. na: przyciemniane tylne szyby i podgrzewane przednie, lampy typu LED, podgrzewane dysze spryskiwaczy szyby przedniej, dzieloną podłogę bagażnika z uchwytem na zakupy, elektryczną  blokadę tylnych drzwi czy indukcyjne ładowanie telefonu. Cała specyfikacja dostępna poniżej.

Po kilku prośbach otrzymaliśmy z urzędu także oferty, jakie starosta otrzymał z salonów. O dziwo, te są tylko dwie: BMW i volvo...

Reklama | Czytaj dalej »

Specyfikacja volvo, oferta BMW

 


Departament Kontroli Zamówień Publicznych przy Urzędzie Zamówień Publicznych wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dostawy dwóch auta dla Starostwa Powiatowego w Chojnicach. To efekt zawiadomienia, jakie złożył Wojciech Rolbiecki. - Moim zdaniem celowo rozdzielono przedmiot zakupu, żeby uniknąć przetargu. Poprosiłem urząd o wyjaśnienie moich wątpliwości w tym zakresie - mówi radny.

 

Aktualizacja 29.04.2020 r.


Urząd Zamówień Publicznych kontrolujący zakup samochodów przez chojnickie starostwo nie znalazł podstaw do wszczęcia kontroli doraźnej niniejszego postępowania, ponieważ wartość każdego z zakupionych aut zmieściła się w wymaganej kwocie 30 tys. euro - volvo 29999,67 euro, toyota 28264,93 euro.

Stanowisko UZP

- Wszystko zgodnie z prawem. Kwestia, czy nie można był skonsolidować tych zamówień i być może uzyskać korzystniejszych warunków zakupu w przypadku zakupu dwóch pojazdów. Starosta z volvo korzysta także prywatnie, śmiech przez łzy, że krótko po dostarczeniu tego auta do urzędu zarząd powiatu ogłosił ogólnopowiatową zbiórkę na zakup karetki dla Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach. Najpierw się kupuje za 160 tys. zł samochód, także do użytku prywatnego starosty, a potem wyciąga się ręce do mieszkańców po środki na zakup karetki - komentuje radny Wojciech Rolbiecki.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

57 komentarzy

~ten pojazd to taki samochód
prywatno-publiczny. Coś jak partnerstwo hahaha
30 Kwietnia 2020, godzina 07:25
Oceniono 293 razy 7
~mieszkaniec
Widzę, że urzędnicy Starostwa nie próżnowali w godzinach pracy minusując krytyczne wypowiedzi forumowiczów. Za takim SZEFEM wszyscy murem. Może na "szkolenie" podwiezie srebrnym Volvo.
29 Kwietnia 2020, godzina 19:13
Oceniono 313 razy 7
~Mariusz
Widziałem starostę pakującego zakupy do swojego Volvo. Tak wiec auto nie zostało przekazane do szpitala.
27 Kwietnia 2020, godzina 16:02
Oceniono 345 razy 7
~Anna
Czy starosta nie przekazał nowych samochodów szpitalowi?
Tak czy nie?
26 Kwietnia 2020, godzina 20:59
Oceniono 383 razy 7
~Anna
Czy starosta przekazał już nowe auta szpitalowi?
25 Kwietnia 2020, godzina 16:26
Oceniono 391 razy 7
~bzyk
To uczciwe, że starosta przekaże nowe samochody do szpitala.
24 Kwietnia 2020, godzina 22:26
Oceniono 362 razy 6
~mocek
Czy volvo zostało już przekazane szpitalowi?
24 Kwietnia 2020, godzina 15:15
Oceniono 365 razy 5
~To wstyd dla mieszkańców powiatu chojnickiego
by znany ze swojej skromności i nieprzeciętnych umiejętność starosta musiał jeździć jakimś marnym "samochodem poniżej średniej". To wstyd dla mieszkańców powiatu i miasta, że zamiast "samochodem powyżej średniej" jakim byłby wymarzony przez starostę Porsche za 1 milion złotych ten skromny urzędnik musi się zadowolić jedynie jakimś marnym "samochodem poniżej średniej" jak Volvo XC 40.

To wstyd i hańba dla mieszkańców powiatu, którą naprawić może jedynie szybkie zakupienie dla starosty nowego Porsche za co najmniej 1 milion złotych - takiego pojazdu jaki sobie ten skromny samorządowiec wymarzył!

22 Kwietnia 2020, godzina 19:59
Oceniono 393 razy 7
~Brawo SYGNALIŚCI
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Kwietnia 2020, godzina 17:54
Oceniono 440 razy -50
~Czy szpitalowi potrzeba karetki za 500 tys. zł do wożenia wymazów?
Karetki jako specjalistyczne pojazdy są potrzebne do przewozu osób wymagających pilnej pomocy medycznej. Do zwykłego wożenie wymazów z Chojnic do Gdańska może być użyty "samochód poniżej średniej" taki jak Volvo kupione za społeczne pieniądze na prywatny użytek starosty.

Gdy starosta przekaże swój "samochód poniżej średniej" to dyspozycji szpitala zakup karetki za 500 tys. zł będzie zbędny a zebrane do tej pory pieniądze będzie można wydać na zakup potrzebnych pracownikom szpitala osobistych środków ochrony jak fartuchy, maski, przyłbice, i inne rzeczy.

Nagrodą dla starosty za przekazanie szpitalowi "samochodu poniżej średniej" może być to, że będzie mógł sobie kupić za społeczne pieniądze swoje wymarzone Porsche za około 1 milion zł i co lepsze obecnie społeczeństwo zaabsorbowane niebezpieczeństwami związanymi z pandemią nawet nie zwróci uwagi na to, że starosta kupi sobie "samochód powyżej średniej" za 1 milion zł ze społecznych funduszy. A nieliczne glosy krytyki starosta mógłby zagłuszyć propagandą o tym jak wspaniałomyślnie przekazał swoje prywatne Volvo na potrzeby społecznego szpitala. W każdą stronę byłby to sukces dla starosty!

22 Kwietnia 2020, godzina 15:43
Oceniono 387 razy 7
~prawda cię boli kotek
jedyne co potrafisz to pluć jadem. Umowe jednak do czegoś zobowiązuje. A na ukojenie nerwów sobie pominusuj
22 Kwietnia 2020, godzina 11:32
Oceniono 359 razy 15
~Najlepiej niech wymazy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Kwietnia 2020, godzina 09:32
Oceniono 426 razy -50
~Od "kotka" to się *********
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Kwietnia 2020, godzina 09:05
Oceniono 426 razy -50
~kotek też napisz do rządu
jak masz problem i skończ biadolenie. Czy obecny starosta też jest lepszym sortem, bo łaził do lekarzy bez kolejki?
http://chojnice24.pl/artykul/15127/poza-kolejka-aktualizacja/
kotek zweryfikuj te swoje przygłupie przemyślenia i popatrz na tych których tak zajdle bronisz, czy oni są tak święci i prawi?
22 Kwietnia 2020, godzina 07:21
Oceniono 371 razy 15
~Chyba już nie potrzeba kupować nowej karetki dla szpitala?

Gdy starosta w końcu przekaże szpitalowi nowiutkie Volvo to szpital nie będzie potrzebował nowej karetki na dowożenie wymazów na wirusa do Gdańska. Nowe Volvo zakupione przez starostę doskonale spełni przecież tą funkcje!

21 Kwietnia 2020, godzina 21:00
Oceniono 414 razy 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-20 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-20 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-15

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.79 zł 2.27 zł
Circle K 4.76 zł - 4.69 zł 2.22 zł
Lotos Optima 4.76 zł - 4.69 zł 2.24 zł
MZK 4.78 zł 4.83 zł 4.64 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.27 zł
PKS 4.82 zł - 4.68 zł 2.25 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij