Piątek, 03 Maja 2024 | Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A

Jak to z tymi drzewami było?

Redakcja portalu chojnice24.pl otrzymała do publikacji pismo skierowane do Starostwa i Urzędu Miejskiego w Chojnicach przez Prezesa Fundacji Ekologicznej Marka Wituszyńskiego.  W poniedziałek 2 lutego we Wszechnicy o godzinie 9.00 odbędzie się konferencja prasowa odnośnie tematuów wycinki drzew w Parku 1000-lecia. Pismo publikujemy w całości:

W nawiązaniu do informacji, które ukazały się w lokalnej prasie oraz na stronie Urzędu Miejskiego, a dotyczących wycinki drzew w Parku 1000 – lecia informuję, iż autor tych ogłoszeń podaje informacje nieprawdziwe.
Fakty są następujące:
W 2006 roku (czerwiec - sierpień) odbyła się lustracja terenów zielonych w Chojnicach. Uczestnikami tych działań oceniających zieleń był dr Maciej Korczyński oraz przedstawiciele naszej fundacji. W wyniku tej lustracji poswatało opracowanie pn. "Stan zieleni miejskiej w Chojnicach". W lutym 2007 roku odbyła się we "Wszechnicy Chojnickiej" publiczna debata dotycząca zieleni w Chojnicach, która byłą podsumowaniem wcześniejszych działań lustracyjnych. W trakcie tej debaty dr M. Korczyński (dendrolog i architekt krajobrazu) przedstawił swoje krytyczne uwagi co do stanu zieleni w mieście - skwery, zieleńce, ogródki jordanowskie, zieleń uliczna oraz parki. Szczególnie krytycznie oceniono zieleń w centrum naszego miasta oraz wyrażono negatywne opinie dotyczące zaniedbań pielęgnacyjnych w Parku 1000 - lecia. Debata ta przebiegała z udziałem radnych (miejskich i powiatowych), a  także byli przedstawiciele UM, organizacji społecznych, samorządów osiedlowych, PNBT, lokalnych mediów, a także w części debaty uczestniczył poseł Lamczyk. Dyskutanci w trakcie spotkania podzielili krytyczną opinię fachowca z Bydgoszczy, a efektem końcowym debaty były artykuły prasowy oraz wnioski skierowane do Burmistrza Chojnic. Jednym z wniosków było zatrudnienie ogrodnika miejskiego i to zostało zrealizowane. Podczas debaty we wszechnicy nikt z UM nie wspomniał wówczas o planowanej, gruntownej przebudowie Parku 1000 - lecia. W listopadzie 2007 tym razem z inicjatywy UM odbyła się publiczna debata dotycząca propozycji zagospodarowania w/w parku. UM przygotował na to spotkanie ankiety, które zebrani wypełnili. Uczestnicy spotkania wyrazili sugestie dotyczące konieczności zachowania pierwotnej powierzchni parku, a nie przeznaczania jej pod parkingi i inne cele inwestycyjne gdyż będzie to ze szkodą dla "zielonej strefy" naszego miasta. Przekształcenie tego miejsca w park rozrywki wzbudziło kontrowersje.

Reklama | Czytaj dalej »

Organizacje ekologiczne stanęły na stanowisku, że rekonstrukcja parku powinna przebiegać w kierunku poprawy właściwości "zielonych płuc" Chojnic z korzyścią dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Mimo, iż od tego społecznego, publicznego spotkania minęło już 14 miesięcy UM nie opublikował wyników ankiet i debaty. W parku zaczęły się działania inwestycyjne, tj. skomunikowano parking przy NETTO z ulicą Sukienników. Z niepokojem o działaniach w parku 1000 - lecia mówili nauczyciele na ekologicznym spotkaniu w dniu 15.09.2008 r., które odbyło się w ZKP przy ulicy Dworcowej.
Na kolejne wnioski fundacji w październiku 2008 odbyła się w Ratuszu debata dotycząca zieleni w Chojnicach. Natomiast w listopadzie 2008 roku w UM odbyło się kolejne spotkanie, które dotyczyło: 1.. zatruwania naszej rzeczki - Strugi Jarcewskiej oraz Jeziora Charzykowskiego..  2.. zagospodarowanie Parku 1000 – lecia.

Ad 1. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie Strugi Jarcewskiej to przedstawiciel fundacji M. Wituszyński stwierdził, iż główna przyczyną są prawdopodobnie ścieki bytowe płynące poprzez nielegalne podłączenia do rowów melioracyjnych i kolektorów deszczowych i dalej płyną one do Strugi i Jeziora Charzykowskiego. Od przedstawicieli UM usłyszeliśmy odpowiedź, że jeśli chodzi o te nieprawidłowości i wykroczenia w zakresie gospodarki wodno - ściekowej to wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pracuje nad tym łącznie z Wodociągami Miejskimi, ale wykrycie sprawców nielegalnych podłączeń jest bardzo trudne, wymaga długich działań kontrolnych i tu należy być cierpliwym.
Ad 2. Natomiast jeśli chodzi o Park 1000 - lecia to poinformowano zarząd fundacji, iż został opracowana wstępna koncepcja pn. "Zagospodarowanie zielonego obszaru centrum miasta Chojnice". Etap pierwszy nosi nazwę "Poprawa bilansu wodnego poprzez przebudowę i rozbudowę systemu odbioru, odprowadzania i oczyszczania wód opadowych i roztopowych" .

Przedstawiciele UM omówili założenia tej koncepcji kładąc nacisk na poprawę retencji wód oraz budowę urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe. Zaplanowane działania inwestycyjne wiążą się jednak z koniecznością usunięcia około 350 drzew. Ogrodnik będący na tym spotkaniu stwierdził, iż drzewa oglądał i zdecydowane większość z nich to osobniki chore i stare które zagrażają bezpieczeństwu osób spacerujących po parku.

M. Wituszyński reprezentujący Fundację Ekologiczną wyraził zdziwienie tak nagłym pogorszeniem się stanu zdrowotnego drzew. Stwierdził, iż park był lustrowany wcześniej (w 2006 i 2007 r.) przez fachowca z Bydgoszczy oraz przedstawiciela fundacji i wówczas stwierdzono, iż zdecydowana większość drzew to osobniki zdrowe, a tylko nieliczne z przyczyn sanitarnych i ze względów bezpieczeństwa należałoby usunąć. Wyrażono, tak jak wspomniałem wcześniej, tylko opinie, iż w parku są potrzebne pilne zabiegi pielęgnacyjne pod okiem fachowca. Zdaniem dr M. Korczyńskiego i naszej fundacji park że względu na bliskie położenie chojnickiej starówki powinien być modelową "zieloną wizytówką" Chojnic.

Na wyżej wymienionym spotkaniu w UM (listopad 2008) nie mając bezpośredniego wglądu do dokumentacji wyraziliśmy tylko wstępną pozytywna opinię co do konieczności wycinki drzew starych, chorych, zaatakowanych przez szkodniki, które zwłaszcza przy silnych wiatrach mogą stanowić zagrożenie dla ludzi. Poprosiliśmy ponadto o kserokopię koncepcji zagospodarowania parku. Dokumentacja ta został poddana przez nas analizie, w trakcie której nasunęło się nam szereg pytań i wątpliwości. Wyraziliśmy je na dwóch spotkaniach Komisji Rady Miejskiej oraz w Starostwie Powiatowym w dniach 26 - 28.01.2009. Poprosiliśmy również o dopuszczenie organizacji ekologicznych, tj. LOP i fundacji do działań administracyjnych w charakterze strony zgodnie z art. 28,28 i 31 k. p. a. Wniosek w tej sprawie złożony został w dniu 29.01.2009 r. Do 31.01.2009 postaramy się przedstawić wszelkie uwagi, które nasunęły się po analizie koncepcji zagospodarowani Parku 1000 - lecia.

Swoje negatywne stanowisko co do wycinki 350 drzew w Parku 1000 – lecia wyrażone zostało przez fundację w artykule "Dioksyny nowe logo Chojnic", który ukazał się w Gazecie Pomorskiej.
                                                                                          
Z poważaniem
Marek Wituszyński

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

104 komentarzy

~skejt
Jacku zapytaj prosze, na konferencji prasowej o tych fachowcow od ksztaltowania terenow zielonych i od wtapiania nowych obiektow w istniejaca zielen.Zapytaj w moim imieniu o to czy byly konsultacje z fachowcami od ekosystemow i kto to konsultowal?,jakie sa wyniki badan fachowcow i jakie sa ich propozycje?.Oczywiscie nie interesuje mnie to, ze jakis pan profesor doktor nawet wielokrotnie habilitowany sie przespacerowal po Parku!Zadaj wynikow badan i propozycji fachowcow-plan zagospodarowania zieleni i ekosystemow zwierzecych.Jesli to nie jest zrobione to jak mi Bog mily przyjade i bede protestowal !
01 Lutego 2009, godzina 12:05
~Jacek S.
Do wpisu 2009.01.31 19:06:28. Pokaż mi człowieku na terenie powiatu miejsce gdzie występują traszki. Przypomnę, są pod prawną ochroną. Sądzę, że będzie to dla Ciebie trudne. A nawet bardzo. Zwykli ludzie potrafią w swoich ogrodach tworzyć przeróżne oczka wodne, a my w niebyt mielibyśmy wysłać siedlisko rzadkich zwierząt. Trochę dobrej woli i można pogodzić interesy ludzi i otaczającego ich świata roślin i zwierząt. Gdyby ufoludek zrobił kupkę na jakimś kamieniu, to pewien jestem, że miejsce to otoczono by najwyższą ochroną i czcią. Chroń człowieku, to co masz cenne tu i teraz, choć wydaje się to Tobie śmieszne. Wiedz, że tylko się to Tobie wydaje. Na marginesie. Ciekaw jestem czy pozwolenie na wykonanie robót nie zostało wydane z naruszeniem prawa. Sądzę, że będzie okazja o to zapytać podczas konferencji prasowej.
01 Lutego 2009, godzina 10:06
~Jacek S.
Do wpisu 2009.01.31 19:06:28. Pokaż mi człowieku na terenie powiatu miejsce gdzie występują traszki. Przypomnę, są pod prawną ochroną. Sądzę, że będzie to dla Ciebie trudne. A nawet bardzo. Zwykli ludzie potrafią w swoich ogrodach tworzyć przeróżne oczka wodne, a my w niebyt mielibyśmy wysłać siedlisko rzadkich zwierząt. Trochę dobrej woli i można pogodzić interesy ludzi i otaczającego ich świata roślin i zwierząt. Gdyby ufoludek zrobił kupkę na jakimś kamieniu, to pewien jestem, że miejsce to otoczono by najwyższą ochroną i czcią. Chroń człowieku, to co masz cenne tu i teraz, choć wydaje się to Tobie śmieszne. Wiedz, że tylko się to Tobie wydaje. Na marginesie. Ciekaw jestem czy pozwolenie na wykonanie robót nie zostało wydane z naruszeniem prawa. Sądzę, że będzie okazja o to zapytać podczas konferencji prasowej.
01 Lutego 2009, godzina 10:06
~
Na spacer i komentować.
01 Lutego 2009, godzina 09:42
~
Na spacer i komentować.
01 Lutego 2009, godzina 09:42
~skejt
Dlatego proponowalem zatrudnienie architektow zieleni! Jest taki wydzial na politechnice,ktory ksztalci fachowcow!,dajmy im szanse wykazania sie.Mysle ze mozna zabezpieczyc wspaniale drzewa,zabezpieczyc krzewy i zwierzeta zyjace w Parku , a zarazem osiagnac cele proponowane przez Burmistrza.Trzeba spokojnie, bez emocji wsluchac sie w glos niezaleznych fachowcow,zapoznac sie z ich propozycjami i wtedy mozemy dyskutowac.Jeszcze nie jest za pozno.Panie Burmistrzu - do roboty !!!
31 Stycznia 2009, godzina 19:54
~skejt
Dlatego proponowalem zatrudnienie architektow zieleni! Jest taki wydzial na politechnice,ktory ksztalci fachowcow!,dajmy im szanse wykazania sie.Mysle ze mozna zabezpieczyc wspaniale drzewa,zabezpieczyc krzewy i zwierzeta zyjace w Parku , a zarazem osiagnac cele proponowane przez Burmistrza.Trzeba spokojnie, bez emocji wsluchac sie w glos niezaleznych fachowcow,zapoznac sie z ich propozycjami i wtedy mozemy dyskutowac.Jeszcze nie jest za pozno.Panie Burmistrzu - do roboty !!!
31 Stycznia 2009, godzina 19:54
~romi
Popieram Marka Wituszyńskigo,Nic na siłę,czy wszystko musi być "scywilizowane"?
31 Stycznia 2009, godzina 19:06
~romi
Popieram Marka Wituszyńskigo,Nic na siłę,czy wszystko musi być "scywilizowane"?
31 Stycznia 2009, godzina 19:06
~
Traszka do studni panie Jacku S.
31 Stycznia 2009, godzina 16:51
~
Traszka do studni panie Jacku S.
31 Stycznia 2009, godzina 16:51
~R.Ch
Też właśnie przed chwilą wróciłem z popołudniowego spaceru. W pełni podzielam obawy Jacka S. Nie wiem czy czerwone kropki znaczają drzewa do wycinki, czy tylko do zabiegów pielęgnacyjnych? Jednak jest sporo drzew zaznaczonych takich jak: buk zwyczajny, klon, robinia akacjowata, jesiony. Najgorsze że wyznaczono prawie całą alejkę bukową w kierunku ulicy Prochowej niemal całą do wycięcia. Buk w wieku około 50 lat jest oznaczony czerwoną kropką - chyba jedyny taki osobnik na plantach. W pełni zgadzam się z wyciięciem topól, czy zagrzybionych i wydzielających się wierzb, jednak chyba można tak inwestycję poprowadzic aby oszczędzic szlachetne gatunki. Jest jeszcze przed nami niedzielne popołudnie, zachęcam do spaceru.
31 Stycznia 2009, godzina 16:47
~R.Ch
Też właśnie przed chwilą wróciłem z popołudniowego spaceru. W pełni podzielam obawy Jacka S. Nie wiem czy czerwone kropki znaczają drzewa do wycinki, czy tylko do zabiegów pielęgnacyjnych? Jednak jest sporo drzew zaznaczonych takich jak: buk zwyczajny, klon, robinia akacjowata, jesiony. Najgorsze że wyznaczono prawie całą alejkę bukową w kierunku ulicy Prochowej niemal całą do wycięcia. Buk w wieku około 50 lat jest oznaczony czerwoną kropką - chyba jedyny taki osobnik na plantach. W pełni zgadzam się z wyciięciem topól, czy zagrzybionych i wydzielających się wierzb, jednak chyba można tak inwestycję poprowadzic aby oszczędzic szlachetne gatunki. Jest jeszcze przed nami niedzielne popołudnie, zachęcam do spaceru.
31 Stycznia 2009, godzina 16:47
~Jacek S.
Sęk w tym, że przy okazji usunięcia wierzb i topoli ( na temat niektórych też bym podyskutował), pod topór przeznaczono, moim skromnym zdaniem wiele porządnych drzew. Wymienię tu olchy czarne, jesiony, klony, jawory, widziałem oznaczone numerem nawet dęby (!!!), modrzew, brzozę, głogi, lipy i inne których nie znam. Przed chwilą wróciłem z parku i wiem co mówię. Ponadto gro drzew oznaczono czerwoną farbą o ciemniejszym kolorze. Ciekaw jestem czy są przeznaczone do wycinki w drugim etapie. Park trzeba uporządkować. Przede wszystkim główny rów i staw. Ale czy aż takim kosztem ?!... Wybierzcie się drodzy internauci do parku, by przekonać się jak wielką planuje się rzeź.
31 Stycznia 2009, godzina 16:32
~Jacek S.
Sęk w tym, że przy okazji usunięcia wierzb i topoli ( na temat niektórych też bym podyskutował), pod topór przeznaczono, moim skromnym zdaniem wiele porządnych drzew. Wymienię tu olchy czarne, jesiony, klony, jawory, widziałem oznaczone numerem nawet dęby (!!!), modrzew, brzozę, głogi, lipy i inne których nie znam. Przed chwilą wróciłem z parku i wiem co mówię. Ponadto gro drzew oznaczono czerwoną farbą o ciemniejszym kolorze. Ciekaw jestem czy są przeznaczone do wycinki w drugim etapie. Park trzeba uporządkować. Przede wszystkim główny rów i staw. Ale czy aż takim kosztem ?!... Wybierzcie się drodzy internauci do parku, by przekonać się jak wielką planuje się rzeź.
31 Stycznia 2009, godzina 16:32

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 409.00 DKKDKK 51.30 55.20
EUREUR 429.00 438.00 RUBRUB 4.22 4.45
CHFCHF 440.00 450.00 NOKNOK 31.10 33.80
GBPGBP 502.00 512.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-05-03 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.25 405.71 DKKDKK 51.40 55.10
EUREUR 430.94 435.22 RUBRUB 4.22 4.50
CHFCHF 442.61 448.93 NOKNOK 31.20 33.70
GBPGBP 503.63 508.97 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-05-03 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?




Ceny paliw2024-04-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.92 zł 7.62 zł 6.99 zł 2.69 zł
Circle K 6.84 zł - 6.91 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.86 zł - 6.93 zł 2.69 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.82 zł 2.69 zł
Orlen 6.86 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.78 zł - 6.86 zł 2.69 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij