Rozmowy z mistrzem
Janusz Jutrzenka Trzebiatowski w galerii swojego imienia chce stworzyć centrum sztuki. Pośród obrazów i rzeźb artysty znajdzie się miejsce dla innych dziedzin szeroko pojętej kultury i sztuki. Rusza cykl „Rozmowy z mistrzem”.
Pierwsze spotkanie już 14 maja o godz. 19.00 w baszcie przy ul. Sukienników. Gościem będzie wówczas dyrygent Tadeusz Strugała, były już dyrektor Filharmonii Krakowskiej. - Od Brazylii do Pragi, łącznie z Moskwą, dyrygował wszędzie – zapowiada gościa Janusz Jutrzenka Trzebiatowski.
Swój przyjazd zapowiedział też aktor Jerzy Trela. Krakowski artysta chciałby też ściągnąć do Chojnic Andrzeja Wajdę, Jerzego Stuhra i Włodzimierza Łajminga.
Reklama | Czytaj dalej »
Porozmawiać z zaproszonym mistrzem będą mogły osoby, które otrzymają zaproszenie. Jak informuje kustosz galerii Julia Chabowska-Reca, zaproszenia zostały już wysłane. Listę ustalała Promocja Regionu Chojnickiego. Znalazły się na niej osoby związane ze sztuką, a także miejscy radni. Spotkanie przygotowane jest na ok. 50 osób, bo na więcej nie pozwalają też warunki lokalowe.
Może warto byłoby pomysleć, aby na przyjazd (jeśli dojdzie do skutku) chociażby popularnego aktora Jerzego Stuhra, pomyśleć o innej lokalizacji, jak. np. ChDK, by więcej chojniczan doświadczyło spotkania z mistrzem.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (166)
- Komentarze Facebook (...)
166 komentarzy
W sobotę 14 maja o godzinie 18:45 na Starym Rynku w Chojnicach rozpocznie się obywatelski protest mieszkańców miasta przeciwko polityce Ratusza dotyczącej funkcjonowania i finansowania Galerii i Muzeum Janusza Jutrzenki – Trzebiatowskiego.
Bezpośrednim powodem protestu jest organizowana w najbliższą sobotę przez Trzebiatowskiego impreza pod hasłem „Rozmowy z Mistrzem”. Gościem Galerii przy ul. Sukienników w Chojnicach będzie tego dnia dyrygent Tadeusz Strugała, były dyrektor Filharmonii Krakowskiej. Na spotkanie z nim zaproszono imiennie pięćdziesiąc osób wytypowanych przez spółkę Promocja Regionu Chojnickiego i zaakceptowanych przez Jutrzenkę - Trzebiatowskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. chojniccy radni miejscy.
- To jest niewybredna kpina z mieszkańców Chojnic – komentuje sprawę Marcin Wałdoch, prezes Stowarzyszenia Arcana Historii i jeden z organizatorów sobotniego protestu. – Galeria Trzebiatowskiego utrzymywana jest z podatków wszystkich obywateli miasta, tymczasem do korzystania z jej oferty zapraszana jest imiennie wąska grupa uprzywilejowanych osób. Takie praktyki dopuszczalne są w prywatnych instytucjach, jednak segregowanie odbiorców kultury jest niedopuszczalne w przypadku funkcjonowania obiektów publicznych.
Wtóruje mu Radosław Sawicki, prezes chojnickiego Stowarzyszenia „Wspólna Ziemia”, który współorganizuje protest mieszkańców: - Zarządzanie Galerią i Muzeum pana Jutrzenki – Trzebiatowskiego pozostawia wiele do życzenia. Ta komunalna instytucja przypomina raczej prywatny folwark artysty funkcjonujący za miejskie pieniądze i pod życzliwym patronatem burmistrza Chojnic. Organizowanie zamkniętej kameralnej imprezy dla wskazanych przez artystę wybrańców wzbudza uzasadniony gniew chojniczan, którym po raz wtóry, tym razem nie wprost lecz pośrednio, powiedziano, że są hołotą.
Sobotni protest przebiegał będzie pod hasłem „Prywatna baszta? Mówimy basta!”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich mieszkańców Chojnic, którzy podzielają krytyczny pogląd na sposób funkcjonowania i finansowania Galerii. Spotkanie protestacyjne rozpocznie się na płycie Starego Rynku o godzinie 18:45. Następnie zgromadzeni przejdą ul. Bankową do ul. Sukienników gdzie znajduje się budynek mieszczący Galerię i Muzeum Jutrzenki – Trzebiatowskiego. Tam protest będzie kontynuowany.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!