Tradycje rybackie u Słowian
Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach oraz Lokalna Grupa Rybacka „Mórenka” zapraszają na Festyn Świętojański – Tradycje Rybackie u Słowian, który odbędzie się 25 czerwca w Swornychgaciach.
W programie między innymi:
Warsztaty wikliniarskie (od 12:00 Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego)
Warsztaty pieczenia chleba (od 12:00 Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego)
Zawody wędkarskie (od 16:00 - do 19:00 Plaża w Swornegaciach – regulamin w załączniku)
Konkurs „Najciekawszy przepis na danie z ryb” (około 17:00 Plaża w Swornegaciach)
Konkurs na najładniejszy wianek świętojański (od 18:00 Plaża w Swornegaciach – regulamin w załączniku)
Reklama | Czytaj dalej »
Wioska dawnych Słowian wraz z Obrzędem Kupały (Plaża w Swornegaciach)
Koncerty zespołów: Roma i We Play Blues (amfiteatr w Swornegaciach)
„Osada Rycerska z obrzędem kupalnym”
Osada stanowi scenografię dla przygotowywanych pokazów. W skład obozowiska wchodzą namioty, skóry, kotły, sprzęty codziennego użytku, uzbrojenie, naczynia, stanowiska rzemieślników, itp. Na terenie obozu będzie można zobaczyć pokazy inscenizujące średniowieczne życie: warzenie jadła, stanowisko skórnicze, średniowieczną zbrojownię (prezentacja pancerzy z możliwością przymierzania), tkanie na bardzie, wybijanie monet
średniowiecznych. Centralnym elementem obozu będzie palenisko do wypiekania
starosłowiańskich podpłomyków. Program działań na terenie osady obejmuje pokazy walk, rzemiosł, konkursów rycerskich, gier i zabaw średniowiecznych. Walki posiadają bogatą narrację, a ich fabuła nawiązuje do starodawnych legend oraz wydarzeń historycznych z dziejów Polski.
Po zapoznaniu się z życiem obozu piastowskiego rozpoczyna się blok konkursowy (strzelanie z łuku, kuszy, miotanie toporem i oszczepem). Dla zwycięzców przygotowane będą nagrody. Po zakończeniu konkursów następują kolejne pokazy walk (inscenizacja bitwy Bolesława Chrobrego z Rusinami). Po prezentacji walk rozpoczyna się kolejny blok konkursowy (nauka fechtunku, ścinanie głów kapusty, walki na miękkie poduchy itp.). Pomiędzy walkami i konkursami publiczność zapraszana będzie do obozowiska, gdzie w sposób stały prezentowane będą wymienione wyżej atrakcje. W odpowiednim czasie odbędzie się rekonstrukcja obrzędowości dawnych Słowian. Obrzędowość nawiązuje do dawnych obyczajów związanych ze świętem plonów. Uroczystość odtworzona została na podstawie źródeł etnograficznych i historycznych, ze zwróceniem uwagi na starosłowiańską obyczajowość, która przybliża duchową kulturę wczesnopiastowskiej Polski. Prowadzącym jest kapłan rodem ze " Starej Baśni", a obrzęd odbywa się wokół rozpalonego ogniska i ma na celu zapewnienie sobie szczęścia, pomyślności i dobrobytu na kolejny rok (typowe dla ludów słowiańskich). Częścią ceremonii jest duchowy kontakt zgromadzonego ludu z ogniem (symbolem słońca i życia). Kapłan wypowiada zaklęcia zapewniające pomyślny los i szczęście na przyszły rok paląc w kupalnym ogniu pierwsze tegoroczne zboża, okadzając zgromadzonych piołunem. Widowisko odbywa się o zmroku z towarzyszeniem instrumentów muzycznych, a naturalną oprawę stanowią wojowie zgromadzeni wokół kręgu przybliżając publiczności magiczny świat dawnych Słowian.
Regulamin Spławikowych Zawodów Wędkarskich.
Wydarzenie promocyjne współfinansowane przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo.
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!