Papieros przed śniadaniem
Wcześnie rano na ulicach i chodnikach naszego miasta zaobserwować można mieszkańców zmierzających do miasta czy pracy i zaciągających się „dymkiem z papierosa”. Aby nadrobić braki nikotyny, jakie się wytworzyły w organizmie przez noc, zapalają papierosy już na klatce schodowej, zostawiając za sobą chmury drażniącego i śmierdzącego dymu.
Zapewne nasi Czytelnicy znają ten widok i „aromat”! Ale najsmutniejsze jest to, że wśród tych zatruwaczy powietrza coraz więcej jest dzieci i młodzieży. Według danych Instytutu Onkologii w Warszawie, codziennie w Polsce zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. Rocznie pierwszego papierosa wypala 180 tys. dzieci! Potwierdzają to nasze osobiste doświadczenia wynikające ze współpracy Gabinetu Edukacji i Promocji Zdrowia „GEMINI” i licznych szkół średnich.
Reklama | Czytaj dalej »
Amatorom niebieskiego dymku przypominamy, że w organizmie palacza dochodzi do nadprodukcji tzw. wolnych rodników , które uszkadzają DNA oraz błony komórkowe, stwarzając warunki do rozwoju nowotworów i innych chorób. Wiadomo np., że utleniony przez wolne rodniki cholesterol uszkadza arterie w stopniu poważniejszym niż cholesterol nieutleniony, co automatycznie wyznacza wolnym rodnikom istotną rolę w rozwoju choroby wieńcowej.
Wszystkim uzależnionym radzimy oczywiście skończyć z nałogiem, ale ponieważ wiemy, że wyjście z niego często jest bardzo trudne, to niechaj przynajmniej dowiedzą się, że organizm dysponuje mechanizmem obrony przed skutkami palenia, a dokładnie przed wolnymi rodnikami. Zdolność ich wychwytywania i neutralizowania mają składniki odżywcze o działaniu przeciwutleniającym , które określa się mianem „wymiataczy” wolnych rodników. Należą do nich składniki mineralne wchodzące w skład metaloenzymów przeciwutleniających /selen , żelazo, cynk, miedź i mangan/ , a ponadto witaminy A, C i E. Niektóre inne substancje roślinne również chronią przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki; należą do nich beta-karoten i bioflawonoidy. Antyutleniacze, takie jak witamina C i E oraz karotenoidy, nie są syntetyzowane w organizmie człowieka. Muszą być dostarczane z pożywieniem.
W codziennym jadłospisie palacza bezwzględnie powinny się znaleźć duże ilości warzyw i owoców , które są najlepszym źródłem takich antyoksydantów jak: wit. C, beta-karoten i flawonoidy. Przy okazji warto wiedzieć , że zapotrzebowanie na wit. C osób uzależnionych od nikotyny jest dwukrotnie wyższe aniżeli osób niepalących ! Dieta „palacza” powinna być uboga w tłuszcze, cukier i sól, bogata natomiast w witaminy A, C, E oraz selen, którego naturalnymi źródłami są owoce morza, kiełki pszenicy, otręby, tuńczyk, cebula, pomidory i brokuły. Warzywa najzdrowiej jeść surowe, najlepiej z upraw ekologicznych lub z własnej uprawy. Obierając cytryny, pomarańcze i grejpfruty należy uważać, żeby nie pozbawiać owoców białej skórki i jej części wnikającej do miąższu. Zawiera ona bowiem bardzo cenny składnik zapobiegający nowotworom.
Osoby, które myślą o tym, żeby rzucić palenie zapraszamy do GEMINI. Pomożemy podjąć próbę rzucenia palenia. Nim decyzja o rzuceniu palenia zostanie podjęta, sprawdzimy stan zasmolenia i wydolności oddechowej płuc, skonsultujemy z lekarzem. Lato to dobry okres na rzucanie palenia. Warto pomyśleć o tym na czas urlopu.
Katarzyna Karpus
Gabinet Edukacji i Promocji Zdrowia „GEMINI”
Chojnice, ul. Młodzieżowa 35
www.geminichojnice.pl
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (9)
- Komentarze Facebook (...)
9 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!