Boże Ciało
Tradycyjnie w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Chojnic przeszły procesje, które zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Dzieci idą w procesji w strojach komunijnych, a małe dziewczynki sypią kwiaty.
Inspiracją do ustanowienia Bożego Ciała były między innymi objawienia, jakie miała siostra z konwentu augustianek w miejscowości Mont Cornillon, niedaleko miasta Liege - bł. Julianna (1193-1258).Święto to po raz pierwszy wprowadził w 1246 r. dla diecezji Liege biskup Robert, a w kilka lat później zatwierdził je kardynał Hugo z Saint-Cher. Wkrótce w 1263 r. miał miejsce niezwykły cud.W Bolsenie niedaleko Rzymu podczas przełamania Hostii zaczęła z niej kapać krew. Był to znak, który otrzymał kapłan odprawiający Mszę świętą, gdy zwątpił, że pod postacią opłatka kryje się Ciało Chrystusa. Poruszony tym zdarzeniem papież Urban IV wprowadził w 1264 r. święto Bożego Ciała w Rzymie, a o opracowanie tekstów liturgicznych zwrócił się do św. Tomasza z Akwinu. Jak czytamy w papieskiej bulli, uroczystość miała być przebłaganiem i zadośćuczynieniem za znieważanie Najświętszego Sakramentu i odstępstwa od wiary świętej oraz miała upamiętniać ustanowienie Eucharystii. Poważny nastrój Wielkiego Tygodnia nie pozwalał na uroczyste obchody tego radosnego wydarzenia, wyznaczono więc inny termin uroczystości. Ogłoszeniu bulli przeszkodziła śmierć jej autora; święto Bożego Ciała wprowadził ostatecznie papież Jan XXII w 1. połowie XIV wieku. W Polsce obchody Bożego Ciała zainicjował w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker.
Tradycja organizowania w tym dniu procesji jest późniejsza niż samo święto. Zapoczątkowano ją w latach 1265-1275 w Niemczech, w Kolonii, a już w XV w. procesje urządzano w całej ówczesnej Europie, w tym także w Polsce.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (36)
- Komentarze Facebook (...)
36 komentarzy
no, nie da się ukryć, trochę racji masz. przyznaję. mimo to można nad naszymi argumentami dyskutować pozdrawiam.
@Ch - nie, nie muszę mieć dnia wolnego. Więcej - pracuję dzisiaj normalnie, z wyjątkiem tego, że klienci nie dzwonią.
@ToOna - hola, hola, jakie "atehole", jestem chrześcijaninem, ale nie katolikiem - to przecież nie to samo. Nigdzie też nie napisałem, że "wszystko co złe to wina kosciola". Mam tylko pobożne życzenie, żeby KK był podporządkowany tym samym regułom co inne wyznania i organizacje oraz żeby brał za siebie pełną odpowiedzialność. Nie ma w tym nic niewłaściwego.
Zauważ tylko, że marsze równości i parady nie blokują całego miasta (nie organizuje się 10 parad w jednym mieście w jednym czasie) i z ich okazji nie zamyka się sklepów. Gdy ktoś chce urządzić jakiś pochód to jako organizator musi również po tym sprzątnąć, a nie zostawić syf do posprzątania służbom komunalnym za darmochę.
Natomiast co do choinek to są specjalne "szkółki" choinek przeznaczone na zimowe święta. Owszem, jest też masa idiotów, co wycinają sobie z lasu nielegalnie, ale to też jest tępione głośno przecież. Natomiast to, co jest "sypane" w czasie procesji to nic innego, jak kwiaty z okolicznych łąk.
Co do kolęd... cóż. Wystarczy nie słuchać radia, natomiast, gdy mi pod domem na zazwyczaj spokojnym osiedlu stoi rzesza ludzi, blokuje wjazd, z którego chcę akurat skorzystać spiesząc się na dworzec to już trochę inna sprawa. Oczywiście pewnie powinienem wiedzieć (pytanie: skąd?), że oni tam będą akurat wtedy i sobie inaczej wszystko zorganizować, bo teraz mój wyjeżdżający samochód będzie zakłócał ich obrządek religijny, tak?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!