Rzeczywistość ujawniana poprzez dyskurs
W środę (22.06) w herbaciarnii Kredenz odbyło się już ostatnie spotkanie z filozofią, prowadzone przez Michała Januszewskiego. Cykl zakończył wykład dotyczący analizy sposobu myślenia, życia i poglądów Michaela Foucault.
Michał zaczął od stwierdzenia, iż aby badać filozofie tegoż myśliciela, trzeba rozpocząć od rekonstrukcji obiektywnej jego myśli. Foucault wiele zaczerpnął od Nietzsche'go (podobnie jak on twierdził, iż człowiek rodzi się poprzez "reset", zapomina o wszystkim i tworzy siebie na nowo). Interesowała go nowa moralność, pragnął jednostki silnej, radosnej, dumnej i pewnej siebie. Posługiwał się strukturalizmem, który widoczny był w jego języku. Nadawał nowe znaczenie definicji; geneaologia, archeologia, dyskurs - to tylko niektóre ze słów, których semantykę zbudował na nowo.
Przedmiotem jego filozofii był dyskurs. Dzięki porządkowi dyskursywnemu posiadał pewność o tym, iż on, jako autor kieruje zdaniem i jego znaczeniem. Utrzymywał, iż człowiekiem rządzą cztery zasady: archeologiczna (człowiek nie szuka źródła własnych myśli), geneaologiczna (brak ciągłości), zasada swoistości (nazywanie i zakładanie występowania dyskursu), zewnętrzności (nie kierowanie się do jądra, ale poszukiwanie możliwości).
Reklama | Czytaj dalej »
Ponadto Foucault, podobnie jak Nietzsche twierdził, iż władza równa się wiedzy. Życie ludzkie porównał do więzienia, w którym strażnik widzi ukaranych, podczas gdy oni jego dojrzeć nie mogą. Zauważył, iż karani jesteśmy cały czas, nazwał to ogólnospołecznym dozorem. Sprzeciwił się nadawaniu większych praw dla rozsądku, stwierdzając prosty fakt - szaleństwo jest jedynie alternatywnym sposobem myślenia.
Mam nadzieję, iż spotkania z filozofią pomogły wielu ludziom poszerzyć horyzonty własnego sposobu myślenia. Za każdym razem powinniśmy zakładać fakt fałszu naszych myśli. Rzeczywistość, jaką oglądamy każdego dnia jest zmanipulowana. Nazbyt przywykliśmy do ram, jakie zostały nam narzucone. Bez nich nie potrafilibyśmy sobie już poradzić. Musimy pamiętać o słowach Nietzschego: "Człowiek jest tylko liną rozpiętą nad przepaścią, między zwierzęciem a Nadczłowiekiem". Sięgajmy po więcej, za każdym krokiem przybliżając się do Absolutu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!