Komputery dla wykluczonych
Rozpoczyna się realizacja programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic”. Urząd Miasta pozyskał dla niego około 1,5 mln zł unijnego dofinansowania.
Jest to 85% wartości całego projektu. Udział budżetu miasta wynosi 15%, czyli ok. 260 tys. zł. Do grona beneficjentów wnioskodawca zaliczył przede wszystkim miejskie placówki oświatowe, przedszkole samorządowe, bibliotekę miejską oraz ośrodek profilaktyki rodzinnej. Trafi do nich zdecydowana większość sprzętu, gdyż będzie to 175 zestawów komputerowych. Pozostała pula – 50 komputerów, jest przeznaczona dla osób, które spełniają kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej. Skorzystać mają na tym programie rodziny zastępcze, dzieci i młodzież ucząca się z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. W ramach projektu zostanie zakupionych 61 drukarek, z czego 50 trafi do chojniczan; przeprowadzone będą szkolenia dla 50 osób. Zapewniony będzie przez 3 lata serwis, ubezpieczenie oraz bezpłatny dostęp do Internetu.
Reklama | Czytaj dalej »
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w tym programie mogą składać wnioski od 11 lipca do 31 sierpnia w Urzędzie Miejskim, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Tam też będzie dostępny regulamin ich rozpatrywania i odpowiednie formularze. Umieszczone będą także na stronie internetowej ratusza. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na dostawę sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz serwis. Odrębne postępowanie przetargowe zorganizowane zostanie na dostęp do sieci internetowej. W specyfikacji przetargowej zapisano takie parametry komputerów: procesor dwurdzeniowy, uzyskujący co najmniej 200 punktów w programie Sysmark 2007; 2 GB pamięci RAM, z możliwością rozbudowy do 16 GB; 500 GB HDD; monitor 19 calowy. Nie wskazano konkretnego systemu operacyjnego.
Niewykluczone, że pula komputerów dla mieszkańców Chojnic zostanie zwiększona. – Jest możliwość, że po odświeżeniu sprzętu komputerowego w naszych placówkach, zbędne używane jednostki przekażemy wnioskodawcom prywatnym. Mogą także być dokonane przesunięcia nowych komputerów z grupy „samorządowej” do „indywidualnej”. Mamy ponadto zgłoszenia od instytucji zainteresowanych pozyskaniem starszych komputerów. Jedną z nich jest chojnicka Policja. – stwierdził burmistrz Arseniusz Finster.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (6)
- Komentarze Facebook (...)
6 komentarzy
Moim zdaniem te komputery powinny być poleasingowe, o mocy pozwalającej na swobodne przeglądanie internetu, z zainstalowanym linuxem i zwykłym 15-calowym monitorem. W ten sposób z pomocy mogłoby skorzystać znacznie, znacznie więcej osób! Jak można narzekać na coś, co się dostaje? Odechciewa się pomagać, zero wdzięczności, dasz palec to chcą całą rękę!
Inna sprawa - co zrobi z superszybkim komputerem osoba, której nie stać na chleb? Pewnie będzie kupować oprogramowanie, co?
Poza tym: komputer i internet to jest DOBRO LUKSUSOWE. To nie jest niezbędne do życia.
Jak ktoś chce wyszukać informację na wikipedii, bo podręcznik szkolny z powodu jakiegoś mu nie wystarcza, to może to zrobić właśnie w szkole czy innej bibliotece. Jak chce posiedzieć na facebooku i wrzucać słitfocie z swojego ajfona, to niech to robi za własne pieniądze.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!