Środa, 29 Maja 2024 | Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. Krzysztof Różycki

Niemieccy żołnierze tylko na polu walki

Na stoiskach podczas inscenizacji szarży ułańskiej w Krojantach zakazana jest sprzedaż emblematów i akcesoriów o charakterze nazistowskim. Jak wyjaśniają w urzędzie gminy, wynika to z art. 256 kodeksu karnego. Mało tego, organizatorzy zastrzegli, że 4 września podczas 72. rocznicy szarży nie będzie można chodzić w niemieckim umundurowaniu poza polem wyznaczonym do inscenizacji.

Przepisy prawne dotyczące kwestii propagowania totalitarnych ideologii brzmią następująco:

Art. 256. § 1. Kto publicznie propaguje faszystowską, komunistyczną lub inną totalitarną ideologię lub faszystowski, komunistyczny lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,

Reklama | Czytaj dalej »

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania sporządza, gromadzi, przechowuje, przewozi, przenosi lub przesyła pismo, druk, nagranie, film lub inny przedmiot zawierający treść określoną w § 1.

 

Punkt dotyczący stoisk handlowych, a który znalazł się na stronie gminy Chojnice, brzmi następująco:

UWAGA! Zakazuje się handlu emblematami, znakami i akcesoriami o charakterze nazistowskim. Handlujący tym asortymentem będą usuwani z terenu imprezy.

O ile rozpowszechnianie faszystowskich emblematów jasno wynika z przepisów, o tyle można mieć pewne wątpliwości co do inscenizacji i grup rekonstrukcyjnych. Bowiem jako wyjątek traktowana ma być działalność artystyczna, edukacyjna, kolekcjonerska czy naukowa.

Podczas ostatniego ze spotkań organizatorzy szarży pod Krojantami, czyli władze gminy i Gminny Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ustalili, że niemieckich mundurów nie będzie można nosić już poza polem wyznaczonym do inscenizacji. Dotyczy to zarówno widzów, którzy nie biorą udziału w inscenizacji, jak i aktorów tegoż wydarzenia.

- Niektórzy np. nie uczestniczą w inscenizacji szarży i chodzą w hitlerowskich mundurach jako obserwatorzy. To jest niedopuszczalne. Zgodnie z ustawą nie wolno promować emblematów faszystowskich. Zwracamy na to uwagę i sobie tego nie życzymy. Nie wolno wykorzystywać tej wielkiej imprezy do promowania faszyzmu – wójt Zbigniew Szczepański poinformował o ustaleniach organizatorów.

Jak też informuje Krystyna Kijek z GKOPWiM, również osoby, które występują w inscenizacji szarży ułańskiej po jej zakończeniu powinny przebrać się w cywilne stroje i w takim też ubraniu pójść np. na grochówkę. Nie powinni natomiast kręcić się po terenie w niemieckich mundurach. Organizatorzy wyczulą najpierw uczestników inscenizacji, a w trakcie imprezy będą upominać poprzez policję i ochronę, aby albo przebrać mundur, albo opuścić pole szarży.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~Gustav Hirsch
Ups, nie dodały się cytaty.
Pierwszy:

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania sporządza, gromadzi, przechowuje, przewozi, przenosi lub przesyła pismo, druk, nagranie, film lub inny przedmiot zawierający treść określoną w § 1.

Drugi:

produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła
11 Października 2011, godzina 22:41
~Gustav Hirsch
Kolejni, którym się zdaje, że znają prawo.

Cytują:


a tymczasem jest napisane:przy czym coś z powyższego trzeba robić w celu rozpowszechnienia (to się nazywa przestępstwo kierunkowe). Skoro tak, to prezentowanie samo w sobie nie wystarcza, trzeba prezentować w celu rozpowszechnienia (np. na straganie, zwł. z ceną). Prezentować tak po prostu wolno.
11 Października 2011, godzina 22:39
~niemce
I tak rodzi się początek końca świetnej imprezy w Krojantach ! Szkoda ale ..."Niemce" też wybierają Borne k/Szczecinka !
05 Sierpnia 2011, godzina 04:32
~BEATA
JASNIE PANU WÓJTOWI COŚ SIĘ POKICKAŁO W GŁÓWCE. TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY UCHYLIŁ TE PRZEPIS USTANOWIONY PRZEZ PANÓW OSŁÓW
02 Sierpnia 2011, godzina 19:05
~rolly
my też rezygnujemy z Krojant (z wielkim żalem !) ale za namową innych wybieramy inny piknik militarny ! wójt moze bawic się sam - chyba gościu nie ma pojęcia o co w tym chodzi ?!
02 Sierpnia 2011, godzina 17:45
~racja
zmienić Wójta i to jak najszybciej . pozdrawiam grupy rekonstrukcyjne w Krojantach i w Bornym
01 Sierpnia 2011, godzina 11:25
~zlotowicz
Czy Gmina Chojnice znowu musi wychodzić "przed szereg" ?! Takiej bzdurnej decyzji odnośnie zakazu chodzenia w umundurowaniu niemieckim czy też radzieckim nie było na żadnych zlotach czy tez piknikach militarnych. Takie imprezy żądzą się swoimi prawami. Byłem uczestnikiem już wielu takich imprez i nie widziałem aby ktoś tam propagował jakieś nacjonalistyczne ideologie.
Ale Wójt Gminy jest znany w całej Polsce (czytaj śmieją się z Niego) ze swoich kontrowersyjnych pomysłów(chociażby ostatni o usypianiu zwierząt w schronisku).
01 Sierpnia 2011, godzina 09:47
~ktos
Noszenie np. bluzek z sowiecką gwiazdą jest traktowane przez prawo identycznie jak symbole hitlerowskie, niestety w tej materii ani służby, ani władze samorządowe nie są już takie nagdorliwe.
31 Lipca 2011, godzina 20:52
~zawiedziony
Borne Sulinowo to idealny przykład ! Tam w trakcie zlotu żyje tym całe miasteczko. Nikt nie mówi o propagowaniu jakichś ideologii. To jest zabawa i nic więcej. W umundurowaniu wolno się poruszać po całym mieście - nie ma żadnych ograniczeń. Oj, Panie Wójcie - nie tędy droga! A taka była fajna zabawa. Piknik robił się sławny w całej Polsce a teraz nędza. Wycofujemy swoją grupę rekonstrukcyjną z imprezy w Krojantach. Jedziemy tam gdzie panuje zdrowy klimat !
Mamy nadzieję, że kiedyś nastąpi zmiana Wójta w Gminie Chojnice i nowy wójt będzie miał inne zdanie na ten temat - wtedy napewno wrócimy.
31 Lipca 2011, godzina 09:01
~miłośnik zlotów militarnych
Misquamacus ma w 100% rację !!! GRH to nie żadne bojówki - komuś tu pomyliły się pojęcia.
Zapraszam Naszych Włodarzy na zloty militarne czy to do Bornego Sulinowa czy to do Darłówka czy też do pobliskiego Krąpiewa . Tam nikt nie propaguje nazizmu czy też stalinizmu a każdy paraduje w takim mundurze jaki mu odpowiada. To są hobbyści i miłośnicy takich imprez a nie żadni propagatorzy nazizmu. Ale Wójt woli prowadzi swoją wojnę z Burmistrzem gdzie śmieją się z tego już w całej Polsce. Dlatego odpuszczam sobie wójtową imprezę w Krojantach i walimy całą ekipą do Bornego - tam to jest impreza i dobra zabawa na całego. Zapraszamy Naszych Włodarzy - niech zobaczą czy tam się coś propaguje !
31 Lipca 2011, godzina 04:51
~Ht
~apa, co ty chrzanisz? Specjalnie siejesz zamęt w komentarzach? 'Biedni Niemcy, źli Polacy' ??
Takie wypowiedzi są typowe dla ludzi z pis-u.... Straszne co mówisz...
Poza tym słownik nie gryzie - to, że nie podkreśliło ci wyrazu 'drug' czerwonym zygzaczkiem, nie oznacza, że wyraz 'droga' brzmi w liczbie mnogiej 'drug'.. (jak dalej nie kumasz (co jest bardzo prawdopodobne) to podpowiem, że drug (czy. drag) oznacza m.in. narkotyk, a liczba mnoga od wyrazu droga to 'drogi', w odpowiednim przypadku będzie to 'dróg')...
Pozdrawiam...
30 Lipca 2011, godzina 23:47
~apa
Ta inscenizacja to skandal. Herr Tusk caluje sie z Angelą a Herr Bauer-Siorski łasi się do szwabów jak glodny kot.
Uwazam, ze tegoroczna inscenizacja powinna pokazac prawde czyli:

1. Wielkie zaslugi Hitlera dla budowy drug w Polsce - trasa 22
2. Zdradzecką napasc pogranicznikow polskich na straznice niemieckie pod Czluchowem
3. Cierpienia ludnosci niemieckiej na terenie Gemeinde Konitz we wrzesniu 1939 roku
4. Tragiczny finał - czyli wypedzanie niewinnych Niemcow z Chojnic w 45 roku i zbrodnie ludności polskiej na tychże.
30 Lipca 2011, godzina 22:04
GRH to nie są faszystowskie bojówki. To zarejestrowane stowarzyszenia. To też w sumie aktorzy i tak należy ich traktować. Szarża, to cykl imprez - część patriotyczna, inscenizacja jak i festyn z grochówką, orkiestrą woskową i jarmarkiem militarystczno-kolekcjonerskim. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby dać ludziom, którzy poświęcają swój czas, sprzęt oraz niemałe pieniądze po prostu plakietki "AKTOR" na czas wyjścia na plac festynu, zamiast straszyć ich policją oraz ochroną? Ludzie zastanówcie się! Poszanowanie prawa, szacunek do kombatantów lub/i poszkodowanych przez wojnę i zbrodniczy system faszystowski oraz walka z faszyzmem to jedno, ale popadanie w skrajność to już zupełnie inna sprawa. Równie dobrze można by ścigać tych którzy mają na sobie mundur Wojska Polskiego a którego elementy nie są zgodne z aktualnym rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej. Wy jesteście od tego, żeby a impreza miała ręce i nogi, więc stańcie na wysokości zadania zamiast zrażać do siebie ludzi, dzięki którym ta imprez żyje i z każdym rokiem wygląda coraz lepiej.
30 Lipca 2011, godzina 21:13
~zero
Bardzo dobrze! Należy tylko jednakowo interpretować przepisy również do ideologii komunistycznej! Precz z czerwoną gwiazdą, precz z bohaterami ludobójczego ZSRR!
30 Lipca 2011, godzina 20:47
~Zajac
Nie mają już nasi urzędnicy się do czego doczepić, kombinują jak się da byle by coś pożytecznego nie zrobić.
30 Lipca 2011, godzina 17:16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.86 395.02 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 423.95 428.12 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.30 33.50
GBPGBP 496.77 502.31 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.73 zł 7.29 zł 6.75 zł 2.64 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij