Przetarg na komputery ogłoszony
Znane są już dokładne wymagania, jakie Urząd Miejski w Chojnicach postawił dostawcy sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, które są częścią unijnego programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic”.
Jak już wcześniej pisaliśmy, do grupy wykluczonych UM zaliczył 50 chojniczan będących w trudnej sytuacji materialnej, miejskie szkoły, bibliotekę, przedszkole samorządowe oraz Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej. Łącznie ma zostać zakupionych 225 zestawów komputerowych wraz z niezbędnymi programami. Na oferty ratusz czeka do 8 września.
W specyfikacji przetargowej znajduje się załącznik zatytułowany „Wymagane minimalne parametry sprzętu komputerowego”. Procesor powinien być co najmniej dwurdzeniowy z możliwością wykonywania przynajmniej czterech niezależnych wątków. Pamięć RAM ma mieć nie mniej niż 4 GB DDR3. Dwa gniazda pamięci powinny być wolne, aby była możliwość rozbudowy do 16 GB. Twardy dysk o pojemności minimum 500 GB. W obudowie typu minitower ma znaleźć się także zasilacz o mocy maksimum (???) 250 W. Monitor w formacie obrazu 16:9, czas reakcji matrycy 5 ms, kontrast co najmniej 50 tys.:1.
Reklama | Czytaj dalej »
Dla gospodarstw domowych przewidziano zakup 50 wielofunkcyjnych drukarek atramentowych, które także skanują i kopiują. Miejskie placówki otrzymają 11 sieciowych drukarek kolorowych (atrament lub laser), które także pełnią funkcję skanera i kserokopiarki.
System operacyjny wymagany przez zamawiającego to „Windows 7 Professional PL lub inny równoważny z zainstalowaną przeglądarką internetową w polskiej wersji językowej. (…) Do zainstalowanego oprogramowania należy dołączyć nośnik wraz z licencją.” Również produkt z Redmond jest sugerowany przy wyborze pakietu biurowego – „Microsoft Office 2010 lub równoważny w polskiej wersji językowej wraz z nośnikiem pozwalającym na ponowną instalację, który posiada: (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, baza danych, program do tworzenia prezentacji, program do obsługi poczty elektronicznej).”
Całość wymagań dotyczących serwisowania, gwarancji, sprzętu i oprogramowania zajmuje 16 stron. Nie czujemy się na siłach ocenić czy parametry sprzętu komputerowego są na wyrost. Takie wątpliwości mogą się jednak nasunąć, jeśli słyszymy, że podstawowym celem programu unijnego jest umożliwienie osobom o niskich dochodach dostępu do Internetu. Natomiast określanie, że wymagany jest Windows 7 czy Office 2010 lub inny równoważny, budzi skojarzenie z przetargiem na samochód dla starostwa. Tam jednak nie wpadli na pomysł, aby wpisać w warunki – Potrzebujemy Forda Mondeo lub równoważnego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (7)
- Komentarze Facebook (...)
7 komentarzy
należy zapewnić odpowiednie szkolenie użytkowników i
administratorów w siedzibie zamawiającego. Bardzo ważne zdanie więc nikt niczego nie narzuca.
Krzys nikt nie narzuca systemu operacyjnego. W myśl ustawy o zamówieniach publicznych gdy zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń wówczas kiedy jest to naprawdę trudne dopuszcza się opis przedmiotu przetargu przez wskazanie znaku towarowego z możliwością składania ofert równoważnych. Trzeba jednak dookreślić parametry równoważności a więc opisać produkty o jakich właściwościach uzna się je za równoważne. Jeśli jest system, który ma te same funkcje co Windows 7 to może śmiało konkurować a jeśli chodzi o pakiet biurowy to dopisane jest, iż musi posiadać edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, baza danych, program do tworzenia prezentacji, program do obsługi poczty elektronicznej. Więc istnieją takowe programy po polsku. Dla mnie jest wszystko ok, no poza wygórowanymi wymaganiami rozbudowy pamięci do 16 GB.
1. miasto umiescilo siebie w grupie wykluczonych cyfrowo- czyli potraktowalo cala grupe mieszkancow gorzej niz wykluczonych. zamiast zainwestowac w powszechny i bezplatny dostep do internetu wymieni sobie sprzet komputerowy na nowszy. o tyle nowszy ze parametry sprzetu stawiane w zamowieniu to napewno nie do korzystania z internetu tylko do pracy typowo biurowej.
2.narzucanie konkretnych systemow operacyjnych czy tez programow jest chyba niezgodne z ustawa o zamowieniach publicznych. ale to juz standard.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!