Trwa nabór na komputery
Do 31 sierpnia Urząd Miejski w Chojnicach czeka na wnioski mieszkańców, którzy chcieliby wziąć udział w programie unijnym „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion”.
Dla grupy osób o niskich dochodach zarezerwowano pulę 50 komputerów. Do 17 sierpnia do Wydziału Edukacji w UM wpłynęło jedynie 37 wniosków. Takie informacje przekazał nam ratuszowy koordynator projektu Grzegorz Czarnowski. Również od niego pochodzą odpowiedzi na nasze pytania.
- W załączniku nr 1 do wniosku składanego przez zainteresowanego jest zobowiązanie do "Nieodpłatnego przyjęcia do użytkowania i do korzystania zgodnie z przeznaczeniem sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem i dostępem do Internetu przez okres realizacji projektu tj. przez 3 lata oraz 5 lat po zakończeniu realizacji projektu." Czy to oznacza, że od czwartego roku odbiorca peceta na swój koszt opłaca dostęp do Internetu? Co stanie się z komputerem po 8 latach? Czy przechodzi na własność UM czy prywatnego użytkownika?
Reklama | Czytaj dalej »
- W trakcie trwania projektu, tj. przez okres 3 lat, Urząd Miejski zapewnia bezpłatnie: szkolenie 24h z podstaw obsługi komputera, komputer z oprogramowaniem, drukarkę, dostęp do Internetu, serwis, ubezpieczenie sprzętu komputerowego oraz niezbędną modernizację sprzętu komputerowego (pod koniec 3 roku). Po tym okresie beneficjent ostateczny będzie zobowiązany przez kolejne 5 lat użytkować przekazany sprzęt komputerowy zgodnie z przeznaczeniem na własny koszt. Dopiero po tym okresie sprzęt komputerowy zostanie przekazany na własność użytkownikowi.
- W Regulaminie Rekrutacji i Uczestnictwa jest mowa o tym, że gdyby w czasie trwania projektu ostatecznemu beneficjentowi zwiększyłyby się dochody, kończy on udział w projekcie i zwraca sprzęt. Czy to jest wymóg tzw. unijny, czy pomysł własny UM?
- Podstawowym celem projektu jest zapewnienie dostępu do Internetu dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności, dlatego też w przypadku gdy beneficjent ostateczny w czasie trwania projektu, tj. 3 lat, przestanie spełniać warunki określone w regulaminie (§ 4 pkt 1 i 2) zobowiązany będzie powiadomić Urząd Miejski oraz zwrócić przekazany sprzęt. Jest to nasze rozwiązanie.
- Wśród 10 załączników do wniosku brakuje projektu umowy użyczenia sprzętu. Gdzie można go odnaleźć?
- Wszystkie obowiązki stron projektu, tj. użytkownika ostatecznego i urzędu, będą zawarte w umowie użyczenia, którą postaram się ostatecznie uzgodnić i niezwłocznie opublikować na stronie internetowej UM.
Wynika z tych odpowiedzi, że chojniczanin o niskich dochodach będzie musiał przez 5 lat na swój koszt naprawiać sprzęt komputerowy i opłacać dostęp do Internetu. Inaczej nie będzie zachowana "trwałość projektu". Czy nie byłoby właściwsze zmniejszyć pulę "samorządową", aby wystarczyło środków na obsługę tych 50 pecetów przez 8 lat? Są gminy, które tak postępują w ramach dotacji albo własnego budżetu. Jeszcze kilka rzeczy zastanawia w warunkach naboru. W formularzu zgłoszeniowym w p.6 należy wyrazić zgodę na zamontowanie na budynku anteny do odbioru Internetu. Taką deklarację powinien złożyć właściciel budynku, a nie jego mieszkaniec. Trudno także zdecydować się na udział, gdy potencjalny wnioskodawca nie zna treści przyszłej umowy. A może będzie w niej zakaz instalowania nielegalnego oprogramowania? Jego złamanie mogłoby skutkować zwróceniem komputera.
Spotkanie urzędników UG Puck, wójta T.Puszkarczyka z zainteresowanymi mieszkańcami.
Gmina wiejska Puck także bierze udział w tym programie. Łączna wartość ich projektu to 1,5 mln zł. Za te pieniądze gmina planuje zapewnić komputery i dostęp do Internetu przez 8 lat 130 gospodarstwom domowym. We własnym regulaminie zawarli od razu warunek, że w przypadku nieosiągnięcia wielkości grupy docelowej, próg dochodowy zostanie podwyższony o 50 %. Do wypełnienia mieszkańcy gminy Puck mają trzy dokumenty – formularz zgłoszeniowy, oświadczenie o dochodach i deklarację uczestnictwa. W pierwszym podejściu (4.07-18.07) zebrano tylko 22 wnioski. Wkrótce będzie ogłoszony dodatkowy nabór.
Całość dokumentacji, czyli wszystkie załączniki, zarządzenie burmistrza oraz Regulamin, do pobrania tutaj.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (6)
- Komentarze Facebook (...)
6 komentarzy
/ koniecznie ratusz musi założyć konto na nk-aby mógl sprawdzić,ogladając zdjęcia beneficjentów czy sie statusik broń boże nie poprawił/
Poza tym środki na modernizację sprzętu tylko do końca trwania 3 roku umowy?a kolejne 5 lat?sprzęt powinnien wrócić na biurka i biureczka ratuszowych majstrów,taki zmodernizowany 8letni napewno będzie im służył kolejne długie lata
i na jakiej zasadzie - skoro maja zamontować antene to pewnie jakiś "bezprzewodowy" czyli w naszym okręgu chojnet, oslink, abc, czy coś podobnego....
ciekaw jakie łacze będzie udostępniane - chodzi mi o prędkość i jaki jest przewidywany koszt świadczenia takiej usługi?? Moze ktoś wie?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!