Środa, 29 Maja 2024 | Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

PMDK w Brusach zlikwidowany

Moment głosowania nad uchwałą o likwidacji PMDK. Przeciw są radni PiS.

Moment głosowania nad uchwałą o likwidacji PMDK. Przeciw są radni PiS.

Na dzisiejszej (25.08.) sesji powiatowi radni przegłosowali uchwałę o zlikwidowaniu Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Brusach.

Debatę rozpoczął wicestarosta Przemysław Biesek – Talewski. Przedstawił przesłanki, którymi kierowały się władze powiatu przy podejmowaniu decyzji o przekształceniu PMDK w Brusach. Przypomniał obietnicę, którą zawarto w uzasadnieniu projektu uchwały, że powiat będzie przekazywać od 2012 roku przez 3 lata ok. 250 tys. złotych rocznie. Wyliczył, że ta kwota pozwoli na opłacenie tej samej ilości godzin pracy mniejszej liczby instruktorów, co teraz nauczycieli. Nie ukrywał, że za decyzją Zarządu przemawiał także dotychczasowy status PMDK, który powodował, że pracowali w nim nauczyciele objęci Kartą. Marek Szczepański uzupełnił, że złożył niedawno na ręce przewodniczącego Rady projekt uchwały, która zmaterializowałaby obietnicę dotacji dla Brus.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrz Witold Ossowski i delegacja radnych z gminy Brusy.

W prawie godzinnej dyskusji przerzucano się argumentami za i przeciw. Mieczysława Blocha interesowało, czy także inne samorządy z powiatu, niż gmina Brusy, otrzymają pomoc finansową dla własnych domów kultury. Mieczysław Pruski obliczył, że gdyby Brusy wydawałyby na kulturę tyle, co jego macierzysta gmina Konarzyny w przeliczeniu na mieszkańca, to dałoby to kwotę ok. 720 tys. zł. Sugerował także przekazanie niektórych form działalności PMDK do gminnych szkół czy klubów sportowych. Aleksander Mrówczyński zgłosił wniosek, aby zrezygnować z likwidacji PMDK w zamian za deklarację władz Brus o zwiększeniu wkładu finansowego w jego funkcjonowanie. Na sesji był obecny, wraz z grupą gminnych radnych, burmistrz Brus Witold Ossowski. Również on próbował przekonać Radę Powiatu do zmiany stanowiska. – Nie jest to słuszna decyzja. Jako samorząd Brus stoimy na stanowisku, że ta działalność musi być stale dofinansowywana przez powiat. Przekazywanie ćwierci miliona rocznie przez 3 lata spowoduje jedynie odłożenie zamknięcia tej placówki. Organizacyjnie sobie poradzimy, finansowo nie. – stwierdził.

Większym optymistą od burmistrza Brus był wicestarosta Biesek – Talewski. – Gmina Brusy na pewno sobie poradzi. Być może za mało rozmawialiśmy, ale na pewno nie zostawimy Brus samych sobie.

W głosowaniu za uchwałą o likwidacji PMDK opowiedziało się 11 radnych, przeciw głosowało pięciu, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Pozostałe uchwały przeszły już bez takich emocji. Doszło nawet do swoistego ukłonu koalicji w stronę opozycji, gdyż rozszerzono skład Rady Programowej Centrum Edukacyjno – Wdrożeniowego do dwóch miejsc dla radnych. Zajęli je Andrzej Plata oraz Aleksander Mrówczyński.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

41 komentarzy

~Może zapytać Adama Chojnickiego
Kultura i ochrona dóbr jest na 7 miejscu. Promocja powiatu jest na 21.
A w Chojnicach jak to wygląda?
05 Września 2011, godzina 09:42
Oceniono 1 raz -1
~Ooo
Ooo...
04 Września 2011, godzina 21:52
Oceniono 1 raz -1
~Jacek S.
Małe co nieco z zadań przypisanych powiatowi. (W dalszym ciągu twierdzę, że zatłuczono kulturę na szczeblu powiatowym)
Art. 4. 1. Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie:
1) edukacji publicznej,
2) promocji i ochrony zdrowia,
3) pomocy społecznej,
4) polityki prorodzinnej,
5) wspierania osób niepełnosprawnych,
6) transportu zbiorowego i dróg publicznych,
7) kultury i ochrony dóbr kultury,
8) kultury fizycznej i turystyki,
9) geodezji, kartografii i katastru,
10) gospodarki nieruchomościami,
11) administracji architektoniczno-budowlanej,
12) gospodarki wodnej,
13) ochrony środowiska i przyrody,
14) rolnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,
15) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
16) ochrony przeciwpowodziowej, przeciwpożarowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska,
17) przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy,
18) ochrony praw konsumenta,
19) utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych,
20) obronności,
21) promocji powiatu,
22) współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Zlikwidujcie wszystko, a ostatni niech zgasi światło.
29 Sierpnia 2011, godzina 16:48
Oceniono 1 raz -1
~kolega Jacka
nie powiedziałeś, że za darmo. ale znam szkolne realia aż za dobrze. i zaprawdę powiadam Ci, za darmo będzie, jeśli będzie. a co do karty nauczyciela - inne zawody mają swoje przywileje, mają i nauczyciele. jak zabierać, to wszystkim. takie jest moje zdanie.
29 Sierpnia 2011, godzina 16:04
Oceniono 1 raz 1
~Jacek S.
I jeszcze jedno. Może porozmawiamy w realu, jak tak bardzo mnie lubisz? Okaże się, czy i ja Ciebie? Namiary masz na moim blogu.
29 Sierpnia 2011, godzina 13:49
Oceniono 1 raz 1
~Jacek S.
A czy ja wytykałem? Chyba jednak nie.

Co do mojej działalności w radzie.
Pewnie i były decyzje błędne. Nie twierdzę, że nie. Natomiast jak wiesz, należałem do tej nielicznej grupy radnych (mimo swego udziału w koalicji) , którzy, co jak nie byli przekonani do pewnych pomysłów, za nimi nie głosowali. Zawsze byłem przeciwny też tzw. "dyscyplinie klubowej". Jak się z czymś nie zgadzam, to się nie zgadzam (w uproszczeniu rzecz jasna). Pamiętasz, że byłem radnym "niepokornym" w wielu sprawach. A sesja jest miejscem "burzy umysłów", a nie jak się dzieje, dyskusję spycha się na posiedzenia komisji. Radni w określonych okolicznościach są organem samorządowym zdolnym do podejmowania decyzji. A uchwały podejmuje się podczas sesji rady po wysłuchaniu wszystkich "za" i "przeciw".
29 Sierpnia 2011, godzina 13:27
~Do do kolegi jacka
Jeżeli jesteś za zabieraniem przywilejów, to w pierwszej kolejności żądaj odebrania ich rządzącym.
29 Sierpnia 2011, godzina 13:07
~kolega jacka
Jacku lubię Cię.Ale ,na miły Bóg, naucz się czytać ze zrozumieniem i odrzuć swoje ego. To forumowicze wytykali NIEWŁASCIWE wykształcenie Staroscie a Ty co? Nic. Ponieważ Ty masz własciwe (wystarczające). A co? Starosta ma niewystarczające? I to Cię nie wkurza? Ważne.że Ty masz wystarczające. Jak byłes radnym-nie podejmowałes (z kolegami) uchwał baboli? Chcesz to Ci je przypomnę?To wcale nie jest nie na temat!
29 Sierpnia 2011, godzina 13:03
~Jacek S.
Czyżby?... Nie wypominasz? W zawodzie, który wykonuję wykształcenie mam wystarczające. Aż za nadto. I zapewniam Ciebie, że i w tym zakresie pogłębiam swoją wiedzę, aby być na bieżąco. Nie osiadłem na laurach.

A błąd błędowi nie równy. Faktem jest, że ideału nie znajdziesz. Byłbym durniem twierdząc, że wszystko wiem.
Natomiast w przypadku ratusza nie jest to pierwsze wejście "w pokrzywy". Przypomnę kadencją wcześniej. Nie wpuszczenie na Komisję Rewizyjną radnych nie będących jej członkami. Ci co twierdzili, że mogli im to ograniczyć nie mieli racji. Sprawdź.
Mnożyć przykłady?

Kończę tą dyskusję. Odbiega od tematu.
29 Sierpnia 2011, godzina 12:49
~do kolegi jacka
Dziękuję za komentarz popierający likwidację PMDK i promujący likwidację Karty Nauczyciela. Dobrze wiedzieć, że ktoś jeszcze rozsądnie myśli i potrafi wyrażać na forum swoje uzasadnione poglądy.
29 Sierpnia 2011, godzina 12:14
~kolega jacka
Ja przede wszystkim nikomu wykształcenia nie wypominam i nie wysmiewam uczelni,którą ktos kończył.To cecha ludzi zakompleksionych i małych. I też uczę sie życia. A teraz Jacku przekornie - nigdy nie byłem radnym i dlatego nie podejmowałem głupich decyzji i takich samych uchwał. A Ty co na to?
Pamiętaj - kto nic nie robi-błędów nie popełnia...
29 Sierpnia 2011, godzina 12:07
~Motto ignoranta
Jak zmotywować uczniów do nauki? Motto ignoranta: "człowiek całe życie się uczy i głupim umiera". Pan Jacek S. trafnie podsumował swoją osobę.
29 Sierpnia 2011, godzina 12:06
Oceniono 2 razy 0
~Jacek S.
Super? Co to znaczy? Człowiek całe życie się uczy i głupim umiera. (czyżbyś był wyjątkiem?)
A ja, chociaż nie muszę, to w dalszym ciągu pogłębiam swoją wiedzę. I w odróżnieniu od naszych władz miejskich wiem, co należy do kompetencji takich organów jak: Rada Miejska i Burmistrz. I żaden Sąd nie musi mnie w tym zakresie uświadamiać. A tak w przypadku dotacji dla przedszkoli się stało. Przeczytaj protokół z ostatniej sesji. Porażka.
29 Sierpnia 2011, godzina 11:56
Oceniono 1 raz -1
~kolega jacka
Tak i jeszcze raz tak! Zlikwidować kartę nauczyciela! Koniec z komunistycznymi (socjalistycznymi) przywilejami! Jacku, swoją drogą, ty chyba też nie jestes tak super wykształcony?! Druga sprawa: Rada czy to powiatowa czy gminna jest reprezentacją społecznosci.A co to od kiedy 100 procent obywateli naszego pieknego powiatu ma wyształcenie wyższe?! Uroczysko-proponuję uwaznie czytać.Nigdzie nie pisałem,że za darmo.Za darmo nawet n ie biją.
29 Sierpnia 2011, godzina 11:29
Oceniono 1 raz -1
~Jacek S.
Zależy jak kto do tego podchodzi. Politolog, to nie to samo co "politolog".
Potwierdzam, jest to nauka, która rozszerza horyzonty. I to bardzo.
27 Sierpnia 2011, godzina 20:38
Oceniono 1 raz -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.86 395.02 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 423.95 428.12 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.30 33.50
GBPGBP 496.77 502.31 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.69 zł 7.19 zł 6.74 zł 2.63 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij