Napisy na pomniku radzieckich żołnierzy
W sobotę (17.09) w godzinach wieczornych policyjny patrol stwierdził pojawienie się napisów na pomniku na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Kościerskiej.
Następnego dnia zostało wszczęte postępowanie mające na celu ustalenie sprawców tego czynu. Mogą zostać im postawione zarzuty o naruszenie art. 288 Kodeksu Karnego - zniszczenie mienia oraz art. 261 – znieważenie pomnika. – Do chwili obecnej nie udało nam się ustalić osób, które mogły się tego dopuścić – przekazała nam Magdalena Stolp, p.o. rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach.
Dziś (19.09) na zlecenie urzędu miejskiego rozpoczęły się prace przy usuwaniu napisów na pomniku. – Staramy się zmyć te napisy, a następnie cały pomnik odświeżyć i odmalować na nowo. Nie mogę w tej chwili ocenić wysokości kosztów tych prac. Będą znane po ich zakończeniu – poinformował nas Jarosław Rekowski, dyrektor wydziału komunalnego.
Reklama | Czytaj dalej »
Poprosiliśmy o komentarz do tego wydarzenia burmistrza Arseniusza Finstera. - Natychmiast po otrzymaniu wiadomości o pojawieniu się napisów na pomniku wydałem polecenie, aby jak najszybciej je usunięto. Jest to akt wandalizmu, który stanowczo potępiam. Pomnik jest ubezpieczony, więc będziemy starali się odzyskać koszt jego naprawy.
Taki był stan pomnika na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Kościerskiej przed rozpoczęciem prac w dniu 19.09 nad usuwaniem napisów na nim.
Aktualizacja z 20.09.2011. Napisy na pomniku zostały zamalowane, co widać na zdjęciach wykonanych w dniu dzisiejszym.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (77)
- Komentarze Facebook (...)
77 komentarzy
W księdze pomnika:
- Lista historyków z podpisami, potwierdzających obiektywność dokonanego czynu.
- Lista obywateli z podpisami popierających czyn.
Komentarze?
1. Kto postawił pomnik?
2. Komu?
3. Za co?
Nagrody otrzymują konkretne osoby za konkretne działania, a nie za bycie, obecność lub nieobecność (śmierć). Podobnie, pomniki stawiają konkretne osoby, konkretnym jednostkom za ich konkretne działania. Doprecyzowanie kontekstu może pomóc rozwiązać wątpliwości i usunąć negatywne emocje przeciwników danego pomnika.
Kto leży na cmentarzu - czy zbrodniarze, czy bohaterowie - kto to wie?. Czy powstało dotąd jakieś opracowanie naukowe, historyczne opisujące dokładnie ten element historii miasta? Chyba nie.
Najgorszym będzie to jak będziemy budować nastroje negatywne. Antagonizmy na pewno tego problemu nie rozwiążą. Obie strony - i Ci którzy bronią napisu i Ci którzy walczą z nim powinny dojść do konsensusu. Ocena dokonań żołnierzy radzieckich nie powinna go przesłaniać, chociaż na pewno są jeszcze wśród naszych mieszkańców tacy, którzy pamiętają ich złe dokonania. Z różnych źródeł słyszałem, że żołnierze Ci palili nasze miasto. Czy to prawda powinni rozważyć historycy a sprawą pomnika zająć się zwaśnione strony.
Szacun.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!