Piątek, 12 Kwietnia 2024 | Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst - je, fot. - Krzysztof Różycki, je

Wybory zakończone - komentarze

Kto zasiądzie w ławach sejmowych kadencji 2011 - 2015, wkrótce będzie wiadome.

Kto zasiądzie w ławach sejmowych kadencji 2011 - 2015, wkrótce będzie wiadome.

Od 7.00 do 21.00 w niedzielę 9 października można było oddawać głos w wyborach parlamentarnych. Poniżej relacja z wyborów w Chojnicach, pierwsze komentarze wyników sondaży.

10.30 - W Chojnicach wszystkie 23 wyborcze komisje obwodowe planowo rozpoczęły swą pracę. Nie stwierdzono żadnych problemów. Do godziny 9.00 z możliwości oddania głosu skorzystało 3,7% uprawnionych chojniczan. Najwyższa frekwencja była w Domu Pomocy Społecznej. W skali kraju wynosi 2,79%.

14.30 - Publikujemy pierwsze zdjęcia z wyborów. Nasz fotoreporter wykonał je w Śródmieściu - Zespół Szkół Licealnych przy ul.Nowe Miasto, SP - 1, ChDK. Niestety, nie pozwolono nam wykonać zdjęć wewnątrz lokali wyborczych, gdzie odbywało się głosowanie. Przewodniczący Komisji nr 9 wyjaśnił, że taką otrzymał instrukcję na szkoleniu. Dyrektor Generalny Robert Wajlonis przekazał nam, że w wytycznych otrzymanych z PKW jest zakaz wykonywania zdjęć i filmowania wewnątrz lokali.

Reklama | Czytaj dalej »

Galeria zdjęć - Śródmieście

15.20 - Frekwencja w Chojnicach na godzinę 14.00 - 26,62%, czyli wydano karty do głosowania 8435 mieszkańcom. W kraju była na poziomie 23,03%. Żadnej bomby ani jej atrapy, "niestety" nadal w Chojnicach nie odnaleziono. Uwaga! Rozpoczęła się w TVP-2 "Szansa na sukces" z Moniką Brodka. Wkrótce wystąpi chojniczanka Agata Szark!

16.10 - Jak już wcześniej "przewidzieliśmy", Agata wygrała dzisiejszy odcinek "Szansy..." Wkrótce u nas wywiad ze zwyciężczynią oraz zapis jej występu u Wojciecha Manna. Czy swoją szansę na sukces parlamentarny wykorzystają inni chojniczanie, okaże się najprawdopodobniej jutro przed południem.

17.10 - Po konsultacjach z burmistrzem Arseniuszem Finsterem - Ostateczna decyzja należy do przewodniczącego komisji obwodowej. Moim zdaniem nie ma całkowitego zakazu - uzbrojeni w wydruk zdjęcia z gazeta.pl z parą prezydencką wrzucającą dziś kartki do głosowania do urny, ruszyliśmy w teren. Odwiedziliśmy komisje wyborcze zlokalizowane na osiedlach Hallera i 700 - lecia. Wszędzie udało nam się, z większym lub mniejszym oporem, przekonać szefów komisji obwodowych, że źle im przekazano wiedzę na szkoleniach, co do uprawnień dziennikarzy. W Szkole Specjalnej przy ul. Jana Pawła II pomogła w tym lektura "Wytycznych dla członków Komisji Wyborczych". W paragrafie nr 6 jest zapis, z którego wynika jedynie zakaz przeprowadzania wywiadów wewnątrz lokali i przebywania w nich przed rozpoczęciem głosowania, jak i po jego zakończeniu, przez dziennikarzy.

Galeria zdjęć z os. Hallera i 700 - lecia.

18.15 - Otrzymaliśmy sygnał o nietypowej sytuacji od jednego z chojniczan, który głosował w Zespole Szkół nr 7. Twierdził, że jednemu z członków komisji niewystarczająca była legitymacja poselska, która okazał Piotr Stanke. Uznał, że potrzebny jest dokument tożsamości z adresem zamieszkania. Legitymacja ma, oprócz imienia i nazwiska, tylko zdjęcie. Poprosiliśmy o potwierdzenie tego faktu przez posła - Faktycznie, najpierw pokazałem moją legitymację sejmową. Jeden z członków komisji doszedł do wniosku, że konieczny jest dokument z adresem zamieszkania. Na szczęście miałem jeszcze dowód osobisty. Przyglądał się temu bez słowa przewodniczący komisji Paweł Wajlonis. Pierwszy raz spotkałem się z taką interpretacją prawa wyborczego. Przed rokiem podczas wyborów samorządowych wystarczyła legitymacja poselska - Sprawdziliśmy w Kodeksie Wyborczym, jaki dokument jest wymagany podczas głosowania. Jest tylko ogólne sformułowanie "dokument umożliwiający stwierdzenie tożsamości".

19.20 - Jest już znana frekwencja wyborcza na godzinę 18.00. Wynosi ona w Chojnicach 43,23%. Jest to 13712 osób z ponad 31 tys. uprawnionych. Jest to ponownie więcej, niż w całym kraju - 39,65%.

20.10 - Zostało kilkadziesiąt minut do zakończenia wyborów parlamentarnych. Wahającym się, czy iść; jak i kandydatom w tych wyborach, dedykujemy przebój zespołu Europe.

21.00 - Sondaż TNS OBOP dla TVN i TVP - PO - 39,6% (212 mandatów), PiS - 30,1% (158), Ruch Palikota - 10,1% (39), PSL - 8,2% (27), SLD - 7,7% (23), PJN - 2,2%. Frekwencja - 47,7%.

22.15 - Mamy pierwsze komentarze wyników sondaży wyborczych. Udzielili ich telefonicznie - Leszek Redzimski (PO), Piotr Stanke (PiS) i Jacek Kowalik (SLD).

Jacek Kowalik

Piotr Stanke

Leszek Redzimski

 

22.30 - Przekazało nam swoją opinię o wstępnych wynikach wyborów stowarzyszenie Projekt Chojnicka SamorządnośćTegoroczne wybory parlamentarne dają przyczynek do poszukiwania odpowiedzi na pytanie o niską frekwencję. Cztery lata temu frekwencja wynosiła ponad 50%, w tych wyborach niestety nie sięgnęła nawet tego pułapu. Słabe zainteresowanie obywateli światem polityki i ogólne zniechęcenie do klasy politycznej, było też widoczne podczas Chojnickich Prawyborów 2011. Pomimo szerokiego udziału przedstawicieli różnych partii, zainteresowanie chojniczan było stosunkowo niskie, co zapowiadało słabą frekwencję wyborczą. Skala poparcia dla poszczególnych partii w wyborach była zbieżna z tą z Chojnickich Prawyborów. Jest to sygnał tak dla organizatorów, jak i dla polityków, o dużej wartości prognostycznej organizowanych przez PChS prawyborów. Mamy nadzieję, że Chojnice staną się wkrótce znane z prawyborów w całej Polsce, a same prawybory będą tak poważnie traktowane przez polityków w kraju, iż będzie się uważać Chojnickie Prawybory za barometr poparcia podobny do tego, jakim jest New Hampshire w USA.

22.40 - Skomentowali dla naszego portalu wyniki sondażowe także Marek Szczepański (PO) oraz Artur Grodziski (Ruch Palikota).

Artur Grodziski

Marek Szczepański

 

23.15 - Sondaż partyjny TNS OBOP dla woj. pomorskiego - PO - 51,2%, PiS - 25,2%, Ruch Palikota - 8,9%, PSL - 5,2%, SLD - 5,6%, PJN - 3%. Frekwencja 51,4%.

23.25 - Robert Biedroń (nr 1 na liście Ruchu Palikota w okręgu gdyńsko - słupskim) dla trójmiasto.gazeta.pl - Jestem bardzo szczęśliwy, że mimo braku struktur, dofinansowania, jesteśmy dziś trzecią siłą w Polsce. Pokonaliśmy PSL partię o stuletniej tradycji ze strukturami i pieniędzmi, pokonaliśmy SLD wydawało się, że jedyną siłę na lewicy. To duży kredyt zaufania, którym nas obdarzyli obywatele, kredyt, którego nie możemy zmarnować. To też szansa na nowoczesną obywatelską Polskę, na koniec wojny polsko-polskiej, na takie państwo, które jest takie jak cała Europa. Gratuluje Platformie Obywatelskiej, to bardzo duży sukces tej partii, to też gwarantuje stabilizację w kraju. Ubolewam oczywiście nad 30-procentowym wynikiem PiS-u, że jeszcze są ludzie w kraju, którzy głosują na taką partie. Najważniejsze byśmy tego zaufania społecznego nie zmarnowali to poważne zadanie i jesteśmy tego świadomi.

23.35 - Znalezione na facebookowym profilu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - Nie mogę się jednak powstrzymać od skrytykowania PiS za zorganizowanie wieczoru partyjno-politycznego w historycznej sali BHP. Uważam za wysoce NIESTOSOWNE organizowanie wieczoru wyborczego w sali BHP. To miejsce dla mnie i wielu Polaków jest wyjątkowe, niemal święte. To tu nastąpił zwrot w historii Polski i Europy. Żadna partia nie może uzurpować sobie wyłącznego prawa do tego miejsca. Poproszę Przewodniczącego Dudę by nigdy więcej nie wynajmował SALI BHP na doraźne gry partyjne. Dziedzictwo Solidarności nie można partyjnie komercjalizować!

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

do Kuby
Nie pytaj, co ktoś inny mógł zrobić ! Powiedz, co Ty zrobiłeś!
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wynik wyborów, za to jakie płacimy podatki, za to jak wychowujemy swoje dzieci. Zły wybór jest lepszy niż strach przed dokonaniem wyboru.
Mam nadzieję, że nasze społeczeństwo pójdzie do wyborów za 4 lata i frekwencja przekroczy 90 %.
10 Października 2011, godzina 14:00
~Kuba
Po wynikach widać, że koncepcja startowania tylu kandydatów z Chojnic była słuszna. Każdy z nich osiągnął bardzo dobre wyniki. Redzimskiemu zabrakło około 70 głosów, Stankiemu około 200. W tej sytuacji nie można mieć do nikogo pretensji poza...kandydatami. Ja np. nie otrzymałem ani jednej ulotki wyborczej, nie znam programu kandydatów, ani tego co planują zrobić dla naszego regionu. Czyli drogi ANTYLOGICZNY: Trzeba było się trochę bardziej zaangażować w kampanię, namawiać ludzi na wyboru, rozdawać ulotki, a nie teraz marudzić, że nie mamy przedstawiciela w sejmie. Zadaj sobie pytanie CO TY ZROBIŁEŚ DLA SPRAWY? HĘ?
10 Października 2011, godzina 13:10
przyznajcie mi rację ! Nie ma większego barana nad Chojniczana ! Nikt nie będzie reprezentował nas ani w sejmie, ani w senacie.
10 Października 2011, godzina 10:37
Oceniono 1 raz -1
~ob.
P.Stanke jeszcze 3 tygodnie może chwalić się legitymacją poselską, dlatego na miejscu komisii, nie dziwiłbym się bardzo. Teraz nie będzie już skakał przez barierki na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim, chyba, że za swoje...
10 Października 2011, godzina 10:33
Są wśród nas ludzie, którym chyba płacą, gdy namawiają innych do nie uczestniczenia w wyborach.
Jeśli nie głosujesz to spisujesz się na margines milczenia o tym, co nas otacza. Nie masz prawa narzekać, że paliwo jest drogie, długie kolejki w przychodni, że małe emerytury. Nie masz prawa, ponieważ nie głosując, akceptujesz stan obecny.

Przy okazji, chciałbym zauważyć, iż Chojniczanie dokonali wyboru w taki sposób, iż naszego miasta nikt nie będzie reprezentował ani w sejmie, ani w senacie. GRATULACJE !
10 Października 2011, godzina 10:23
Oceniono 1 raz -1
~kazi
Ale naiwny naród jeszcze chodzi na wybory i tóska popiera,grozi wam za to argentyna lub gożej,będziecie z glodu powoli umierać,ale to wasz problem bo trzeba być glupkem żeby 2 razy na to samo glosować ,na tych co tylko obiecywać potrafią i nic więcej żal mi was NAIWNYCH.
10 Października 2011, godzina 10:15
Oceniono 1 raz 1
~ccc
niech nie zmienia..kaczorzasty mimo, że zapowiedział odejście w razie przegranej i tak zostanie i będzie pogrążał tę bandę dalej
10 Października 2011, godzina 10:03
Oceniono 1 raz -1
~ewa
PIS powinien zmienić przywódcę!!! KONIECZNIE!!! Myślę, że wtedy wzrosłoby ich poparcie!!! W tej sytuacji wolę, że rząd tworzą inni ludzie!!!
10 Października 2011, godzina 09:41
Oceniono 1 raz -1
~123
10 Października 2011, godzina 09:40
~Czerwony
Przypominam Jarosławowi Wielkiemu, że dzisiaj jest 10-ego i należy się udać na Krakowskie Przedmieście, złożyć kwiaty i zameldować księciu Poniatowskiemu: "Jaśnie Książę melduję, że zadanie nie zostało wykonane", po czym udać się do domu i wypłakać Alikowi w futerko, lub poszukać malutki pistolecik i strzelić sobie w łeb!!!
10 Października 2011, godzina 09:20
Oceniono 1 raz -1
~do "zero"
Twój sposób postrzegania swiata odchodzi w niebyt. PiS umiera. Na tym wózku (zwolenników PiS) jechało 5% wierzacych wodzowi, a reszta w nadzei załapania się na okruchy ze stołu w przypadku wygranej. PiS przegrał, wódz sie starzeje, a szczury powoli opuszcza tonący okręt. W następnych wyborach PiS dostanie tyle głosów co obecnie SLD.
10 Października 2011, godzina 09:14
Oceniono 1 raz -1
~katja
elektorat pis tworzą pozamykane w celach niewiedzy zakonnice i klerycy ( współczuję) oraz chorzy na starczą demencję emeryci i renciści.. poparcie tego marginesu dla partii nienawiści i pustych haseł nacjonalistycznych jest zbyt duże...a to przeraża!!!
10 Października 2011, godzina 06:40
Oceniono 1 raz -1
~do przemyslenia
co to za atak na komisie wyborcze przez rodzinę wajlonis?????? pęd do władzy jest zaraźliwy, trochę pokory życzę!!!
10 Października 2011, godzina 06:31
Oceniono 1 raz 1
~do zera
Kogo cieszy? Ciebie? Jak ktoś podpisuje się zero to wszystko jasne.Nic więcej nie musisz PISać domyślam się. hehe.Zero,znaczy ZERO!!Jaki pis tacy jego wyborcy1!
10 Października 2011, godzina 01:53
Oceniono 1 raz -1
~zero
Ponad 30% dla PiS - TO CIESZY! PO ma słabszy wynik niż cztery lata temu i to o kilka procent! Szkoda,że PO w ogóle wchodzi do Sejmu, a co więcej, że będzie formowała rząd...być może z tym Panem co Palikoty ;-)
10 Października 2011, godzina 01:28
Oceniono 1 raz 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.50 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.40 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.85 404.93 DKKDKK 50.60 53.40
EUREUR 427.66 432.47 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 438.52 444.92 NOKNOK 31.50 33.40
GBPGBP 498.32 503.77 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Moll Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij