Rekrutacja dawców szpiku
"W imieniu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Poltransplantu oraz Szpitala Specjalistycznego im. J. K. Łukowicza w Chojnicach informuję, że w dniu:
7 listopada b.r. (poniedziałek) od godz. 10.30 do 17.00, w Szpitalu Specjalistycznym
w Chojnicach, przy ul. Leśnej 10, w punkcie poboru krwi laboratorium analitycznego odbędzie się rekrutacja osób do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku.
W związku z powyższym zachęcam wszystkich chętnych w wieku od 18 do 50 lat cieszących się dobrym zdrowiem do udziału w akcji. Żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku wystarczy przyjść dnia 7 listopada 2011 r. do naszej placówki z dowodem tożsamości (potrzebny będzie pesel), wypełnić na miejscu krótki kwestionariusz i oddać niewielką ilość tj. ok. 4 ml własnej krwi. Nie trzeba być na czczo!
Reklama | Czytaj dalej »
Osobom pracującym i uczącym zostaną wystawione usprawiedliwienia.
Przeszczep szpiku od honorowego dawcy może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby krwi, jak również niektóre choroby nowotworowe. Co roku w naszym kraju zachorowalność na białaczkę wynosi od 6 do 9 osób na 100 000 mieszkańców. Na świecie swój szpik oddało już około 9 tysięcy dawców niespokrewnionych i kilkadziesiąt tysięcy dawców rodzinnych. Niektórzy spośród tych dawców oddawali swój szpik wielokrotnie, co nie ma żadnego negatywnego wpływu na ich życie, zdrowie i przyszłość, a podarowanie drugiej osobie tak bezcennego daru, jakim jest życie to niezwykłe doświadczenie. Dawcą może zostać osoba spokrewniona lub niespokrewniona z biorcą.
Jednak w praktyce jedynie co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego, dlatego też tak ważna jest alternatywa, która stwarza Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku. Im więcej chętnych chcących zostać potencjalnym dawcą szpiku przebadanych i zarejestrowanych w banku dawców tym większa szansa na ocalenie komuś życia!
Sam zabieg pobrania szpiku odbywa się w miejscu najbliżej zamieszkania dawcy (w przypadku mieszkańców Województwa Pomorskiego pobranie odbywa się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku). W Gdańsku szpik pobiera się z krwi obwodowej. Zabieg ten nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Hospitalizacja dawcy na okres zabiegu pobrania szpiku trwa 1-2 dni.
Głównym organizatorem akcji jest Poltransplant, jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia.
Więcej informacji można uzyskać na miejscu lub na stronie www.szpik.info lub pod numerem telefonu /58/ 349 21 91 (Pracownia Zgodności Tkankowej UCK) pn - pt 8.00-15.00".
Alina Kamowska
Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (3)
- Komentarze Facebook (...)
3 komentarze
Istotne jest także to, że często akcje rekrutacji na dawców szpiku organizowane są przez różne obcokrajowe organizacje – wówczas rekrutacja odbywa się na terenie Polski jednak na ewentualny przeszczep trzeba jechać do kraju, w którym dana organizacja ma swoją siedzibę. Natomiast POLTRANSPLANT gwarantuje, że przeszczep będzie odbywał się w ośrodku najbliższym miejscu zamieszkania potencjalnego dawcy.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!