W Silnie o Kosznajderii
W minioną sobotę w Silnie odbyła się biesiada z historią w tle. Było to podsumowanie unijnego projektu „Remont Wiejskiego Domu Kultury w Silnie w celu stworzenia miejsca spotkań i edukacji - Kosznajderia Fenomen Tożsamości”.
Był on dofinansowany w ramach RPO dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013 Osi Priorytetowej 9 – Lokalna Infrastruktura Społeczna i inicjatywy obywatelskie oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to 293 tys. zł. Udział własny gminy wyniósł 25 %. Za te środki firma R-Bud wykonała docieplenie ścian zewnętrznych, remont dachu i jego opierzeń, odnowienie sal na piętrze, które mają posłużyć na cele wystawowe i edukacyjne. Jako główny cel projektu, wnioskodawca uważa - przybliżenie i wyeksponowanie fenomenu Kosznajderii mieszkańcom Silna, okolicznych wsi i turystom odwiedzającym nasz region. (…) Materiały będą przekazywane będą także turystom odwiedzającym zabytkową chatę przy WDK. Wcześniej gmina Chojnice dokonała rewitalizacji otoczenia WDK, ustawiono tablice informacyjne. Niedawno Gminny Ośrodek Kultury złożył wniosek do Lokalnej Grupy Działania Sandry Brdy, by zdobyć środki na wyposażenie WDK, które ma pomóc w dokumentowaniu historii dawnej i najnowszej Silna.
Reklama | Czytaj dalej »
Ta starsza nierozerwalnie jest związana z Kosznajderią. Wykład Marcina Wałdocha ze Stowarzyszenia Arcana Historii na temat „Asymilacja Kosznajderii. Mit współczesnej historiografii?” otworzył sobotnią imprezę w wyremontowanym WDK w Silnie. Wzięło w niej udział ponad 130 mieszkańców tej miejscowości, władze gminy Chojnice z wójtem Zbigniewem Szczepańskim i jego zastępcą Piotrem Stanke, pracownicy GOK z dyrektor Justyną Rząska oraz księża z parafii Silno i Ostrowite. Drugim prelegentem był Marcin Synak z Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach. Przedstawił on zarys dziejów Silna od XIV do XVII wieku.
Projekt „Kosznajderia Fenomen Tożsamości” obejmował także zbieranie pamiątek – fotografii, kronik, dawnego wyposażenia gospodarstw domowych, udział mieszkańców w 4 spotkaniach roboczych. Najaktywniejsi z nich zostali nagrodzeni akwarelami z widokiem kaszubskiej chaty z Silna. Wyróżniono także uczestników konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych i wiejskich świetlic w gminie Chojnice. Odbywał się pod hasłem „Kosznajderia wczoraj i dziś”. W salach WDK można było zapoznać się z efektami konkursu, a także z zebranymi pamiątkami. Mieszkańcy przeglądali kroniki szkoły i parafii, oglądali pokaz multimedialny. Była też okazja skosztować regionalnych potraw i ciast – był sworski chleb ze smalcem, kapusta z kaszą, zupa dyniowa, „kuchy” z owocami.
Treść wykładu M.Wałdocha o Kosznajderii
Lista nagrodzonych w konkursie plastycznym
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (9)
- Komentarze Facebook (...)
9 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!