Wspominali Rydzkowskiego
Wczoraj w klubie Filomata przy ul. Nowe Miasto miało miejsce kolejne wydarzenie, które zorganizowano z okazji 120 rocznicy urodzin Juliana Rydzkowskiego. Z inicjatywy Pawła Boczka i Janusza Trzebiatowskiego odbył się panel dyskusyjny.
Gości, którzy szczelnie wypełnili salkę klubową, przywitała nastrojowa muzyka Zbigniewa Preisnera, którą napisał po śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Wprowadzenie do cyklu wspomnień uczestników panelu było autorstwa Janusza Trzebiatowskiego, który pełnił rolę moderatora. Dowcipnie komentował niektóre wypowiedzi, dzielił się też własnymi wspomnieniami o zasłużonym dla Chojnic regionaliście i działaczu społecznym. – Mamy wspaniałą postać, która może inspirować nas do działania – zauważył Trzebiatowski.
Reklama | Czytaj dalej »
Arseniusz Finster jako jedyny przyznał, że nie poznał go osobiście. Zaznaczył, że działalność Rydzkowskiego jest dla niego inspiracją i motywacją do pracy dla miasta. Wspomniał także o projekcie budowy Chojnickiego Centrum Kultury, gdzie będzie miejsce do tworzenia i odbierania kultury. Zauważył, że pomimo kupieckiego wykształcenia, przede wszystkim kupował, a nie sprzedawał. Bogdan Kuffel podziwiał Juliana Rydzkowskiego za cierpliwość i podejście do dzieci i młodzieży. Natomiast Paweł Boczek zwrócił uwagę na zmysł organizacyjny Rydzkowskiego. Przypomniał także o jego wkładzie w powstanie polskiego szkolnictwa w Chojnicach, które miało miejsce jeszcze przed powrotem do Macierzy w styczniu 1920 roku.
Najwięcej ciekawostek z życia tego wybitnego chojniczanina, wcześniej raczej mało znanych, przytoczył Kazimierz Ostrowski. Julian Rydzkowski był nie tylko kustoszem, ale i aktywnym miejskim radnym. Nie raz ostro protestował przeciwko decyzjom ówczesnych władz, jak okrojenie w 1968 o ponad 7 km kwadratowych terenu miasta. Przyczynił się także do zaniechania planu wprowadzenia zakazu meldowania w Chojnicach osób z terenów wiejskich. W latach 60' wielokrotnie domagał się wyprowadzenia z pl. Piastowskiego stacji benzynowej. Miał też udział w rezygnacji z pomysłu zasypania w 1945 gruzami ostatniego fragmentu miejskiej fosy.
Po zakończeniu ciekawej dyskusji odbyła się uroczystość nagrodzenia zwycięzców szkolnego konkursu na plakat promujący osobę i twórczość Juliana Rydzkowskiego, który zorganizowano w Liceum im. Filomatów Chojnickich. Pierwsze miejsce zdobyła Anna Lange, drugie Natalia Janowska, trzecie Marta Dolna. Wyróżniono – Annę Lange (wykonała dwie prace), Karolinę Gatzke oraz Aleksandrę Łyczko.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Radzę uważniej słuchać i notować (wypowiedź B. Kuffla), gdyż Julian Rydzkowski medalierstwem ani malarstwem się nie parał. Pomylił Pan Mistrza z Szarakiem.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!