Niedziela, 23 Czerwca 2024 | Imieniny: Albina, Wandy, Zenona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Przedszkolny konkurs skonsultowany

Marian Rogenbuk i Bogdan Kuffel będą członkami Komisji Konkursowej

Marian Rogenbuk i Bogdan Kuffel będą członkami Komisji Konkursowej

Trwają prace zmierzające do wyłonienia właściciela niepublicznego przedszkola, które powstanie w miejsce placówki samorządowej przy ul. Młodzieżowej.

Kilka dni przed ostatnią sesją RM z 19.12. spotkała się Komisja Edukacji, aby zaopiniować projekt regulaminu konkursu przedszkolnego. W skład dwunastoosobowej Komisji Konkursowej mają wejść: Jan Zieliński, Janusz Ziarno, Edward Pietrzyk, Marian Rogenbuk, Piotr Pawlicki, Bogdan Kuffel, Grzegorz Wirkus, Bartosz Bluma, Joanna Warczak, Ludomiła Paczkowska (TPD, pełnomocnik burmistrza ds. integracji), Elżbieta Zielińska (ZNP) oraz Maciej Werra (NSZZ Solidarność). Jej zadaniem byłoby wyłonienie osób, które spełniłyby warunki merytoryczne do prowadzenia niepublicznego przedszkola. Są nimi: - Dotychczasowe doświadczenia w działalności edukacyjnej, oferta edukacyjna przedszkola, statut przedszkola, kwalifikacje przewidzianej do zatrudnienia kadry nauczycielskiej, propozycje wysokości opłaty za korzystanie z usług przedszkola w okresie od września do grudnia 2012 i od stycznia 2013, biznes plan placówki - jak przedstawił na posiedzeniu dyrektor Janusz Ziarno. Praca członków komisji konkursowej podzielona byłaby na cztery etapy – sprawdzenie wymogów formalnych pisemnej oferty; zapoznanie się we własnym gronie z jej szczegółami; spotkania z oferentami; głosowanie. Każdy z członków ma do dyspozycji po jednym głosie na każdego kandydata. Konkurs wygrywają ci kandydaci, którzy uzyskają co najmniej 7 głosów. Ostatecznego wyboru dokona burmistrz Arseniusz Finster. W wypadku, gdy żaden oferent nie uzyska niezbędnego minimum, to „wówczas Burmistrz Miasta sam dokonuje wyboru osób spełniających najlepiej warunki merytoryczne do prowadzenia przedszkola niepublicznego z oddziałami integracyjnymi”.

Reklama | Czytaj dalej »

W dyskusji radni skupili się na tym, aby potencjalni zwycięzcy konkursu mieli doświadczenie w prowadzeniu przedszkolnych oddziałów integracyjnych. Artykułowano także obawy, czy kiedyś w przyszłości nowy właściciel przedszkola nie zlikwiduje tych oddziałów. Nie brakowało także uwag, co do złego stanu technicznego obiektu, który mógłby zostać z tego powodu zamknięty. Tak na nie odpowiedział szef Wydziału Edukacji w UM Janusz Ziarno - Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że te obiekty wymagają w tej chwili kapitalnego remontu i to nie zamknie się kwotą 10.000 zł. To są kwoty poważne, sądzę, że Pani Prezes (E.Zielińska z ZNP) też sobie obejrzała ten obiekt i chyba podziela tutaj mój pogląd. Z tego tytułu, że myśmy sprywatyzowali pozostałe przedszkola, które w tej chwili funkcjonują, też nie remontowaliśmy. Osoby, które je przejęły, jednak znaczne środki uruchomiły, żeby obiekty doprowadzić do stanu takiego bardzo w tej chwili już dobrego. Tak można powiedzieć, chociaż u nas to tak źle nie wyglądało, ale już był taki okres, że należało takie zasadnicze środki przeznaczyć. Patrząc od strony ściśle ekonomicznej, to druga korzyść przekształceń.

Na sesji RM burmistrz Arseniusz Finster stwierdził, że poprawka Komisji Edukacji zmierzająca do zawężenia kręgu oferentów do tych, co mają praktykę w prowadzeniu oddziałów integracyjnych, nie jest dobrym pomysłem. Czy zostanie w warunkach konkursu, wkrótce okaże się. W najbliższy czwartek 29.12 zostanie przedstawiony jego końcowy kształt.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~realista
Ja do regulaminu konkursowego dorzuciłbym informację, że osoba, która ma zamiar kupić przedszkole musi mieć co najmniej 5-letnie doświadczenie w prowadzeniu takiej placówki wraz z oddziałami integracyjnymi. Takie wymagania są powszechnie stosowane jeśli ktoś powierza tak odpowiedzialne stanowisko nowej osobie. Na pewno ten zapis byłby korzystny dla miasta pod względem zmniejszenia ryzyka w prowadzeniu przedszkola przez nowego właściciela. Ale na pewno nic takiego się nie pojawi, ponieważ nie chodzi tu o dobro przedszkolaków i istnienia tego przedszkola tylko o załatanie dziury w budżecie, którą zrobił burmistrz i nie ograniczy sobie chętnych na kupno (nawet tych bez kompetencji).
02 Stycznia 2012, godzina 07:09
~pelnomocnik
cukier puder i pudernica w jednym
31 Grudnia 2011, godzina 15:43
~Jadwiga Zagozda
LUBIĘ TĘ WYPOWIEDŹ))))))))))))) "~Esmeralda
A skąd pani Paczkowska się wzięła na stanowisku pełnomocnika do spraw integracji? Śledziłam artykuły dotyczące prywatyzacji i mam wrażenie, że mówa była o pani Strzałkowskiej, obecnej dyrektor PS nr 9, na tym stanowisku. Pani Paczkowska to dla mnie duże zaskoczenie. MieszkaniecChojnic to widać mocno sfrustrowany człowiek. "Jak ci się nie podoba w Chojnicach to się wyprowadź." Drogi frustracie, niektórzy wychodzą z założenia, że jak im się coś nie podoba, to należy dążyć do zmiany tego czegoś. Wyrzucać z tego miasta człowieku możesz swoją rodzinę. Powiedz to np swojej mamusi, na pewno się ucieszy. Regulamin sprzedaży jest bardzo czytelny. W praktyce będzie to wyglądać tak: komisja będzie głosować, tak, żeby najwięcej głosów za miał kandydat preferowany przez burmistrza, żeby ten tylko potwierdził, że wygrał najlepszy. Wątpię, żeby Finster odważył się sprzedać przedszkole osobie innej, niż ta, która uzyska największą ilość głosów komisji. A przedszkole integracyjne powinien prowadzić ktoś, kto na integracji się zna. Zaczynac wszystko od początku to nie jest dobry pomysł. No i ostatni argument, jasnym jest, że miasto za przedszkole dostanie grosze, właśnie w związku z fatalnym stanem technicznym budynku.
27 Grudnia 2011, godzina 21:18"
31 Grudnia 2011, godzina 11:06
~obserwator
A BABCIA paczkowska niech siedzi spokojnie na emeryturce, i da pole do popisu ludziom młodym i doświadczonym w tym kierunku,dosyć nadyrektorowała się w szkole , niech teraz se odpocznie.
29 Grudnia 2011, godzina 21:16
~(L)
Pani Paczkowska - uniwersalny pełnomocnik ;-)
29 Grudnia 2011, godzina 19:01
~obserwator cyrku
W Naszym mieście nie ma żadnej Rady Miejskiej ! Przecież głosują tak jak chce Burmistrz !!!
Przyszłego wlaściciela przedszkola "wybierze" Rada (po uprzednim ukierunkowaniu jej wyboru przez Burmistrza) a później już "namaszczy" osobiscie sam Burmistrz.
Tak to wygląda jakby przyszły właściciel przedszkola był już od dawna znany. I tak właśnie wyglada chojnicka demokracja!
29 Grudnia 2011, godzina 09:41
~klev
burmistrz otacza się zapudrowanymi marionetkami i ludzmi, ktorzy mieli i mają wciąż kompleksy i problemy ze soba... bo taką ekipą najlepiej się steruje i manipuluje, takie sa reguly wschodniego reżimu
29 Grudnia 2011, godzina 09:02
Oceniono 1 raz -1
~to są jajca :D
"Komisja" hehe. Pewnie służy temu, żeby burmistrz miał na kogo zwalić winę jak coś nie wypali.
28 Grudnia 2011, godzina 09:41
~mokujin
Co z tego, ze spotkania z pracownikami czy kimkolwiek się odbędą skoro rada nie uchwaliła konsultacji społecznych i te wszystkie pogawędki burmistrza nie będą miały żadnego statutu prawnego przez co będzie on mógł się ze wszystkiego wycofać i parafrazować wasze słowa po swojemu bo nawet nie będzie żadnych zapisów z tych rozmów. Bo jeszcze trzeba by było zanotować złe opinie na temat tego całego prywatyzowania przedszkola na co nie chce pozwolić nasz włodarz. Co do Pani Paczkowskiej to zapewne stała się pełnomocnikiem burmistrza ds. integracji ponieważ jej opinia na temat prywatyzacji jest bardziej zbliżona do poglądów swojego nowego przełożonego. W momencie gdy Pani Strzałkowska wyraziła publicznie opinię podważającą dobrą wolę burmistrza co do funkcjonowania przedszkola samorządowego (co potwierdza wieloletnie nie remontowanie budynku jak i wycofanie się z budowy już zaprojektowanego nowego przedszkola) wtedy straciła szansę bycia tzw. "niezależnym" konsultantem w sprawie integracji. Poza tym nie po myśli pomysłodawcy prywatyzacji jest fakt, że Pani Strzałkowska jako specjalista jednoznacznie stwierdziła, że ta forma integracji jaka obecnie panuje będąc wypracowywana przez lata i teraz działa bardzo dobrze miała by się w jakikolwiek sposób zmienić. To już był przysłowiowy gwóźdź do trumny bycia jakimkolwiek doradzą w ratuszu. Masz poglądy inne niż jedyny słuszny to wypadasz z gry. Proste. A co do warunków konkursu przedstawionych w artykule to są skandaliczne i zastanawiam się jak tacy radni w tym momencie pie...ący o jakiejkolwiek demokracji pozostawiają roztrzygnięcie jednoosobowej decyzji burmistrza. To jakaś kpina bytu tej rady.
28 Grudnia 2011, godzina 08:10
~ja
znowu mowa tylko o nauczycielach.a gdzie reszta kadry ?A kiedy odbędzie sie spotkanie pracowników przedszkola z panem burmistrzem?Miało być chyba w pażdzierniku. Obiecanki cacanki ...
28 Grudnia 2011, godzina 00:28
~pixi
oddziały integracyjne w Przedszkolu nr.9 będą po zmianie właściciela tylko tak długo jak tego będzie wymagała umowa (chyba 3 lata?!) . Po tym okresie na pewno nowy właściciel je zlikwiduje bo to jest niestety nieopłacalna działalność a żaden prywaciarz nie będzie dokładał do interesu. Kadra nauczycielska do tego typu oddziałów jest zbyt droga w utrzymaniu (potrzeba specjalistów.psychologa, logopedy itp)
27 Grudnia 2011, godzina 23:27
~no tak
właśnie...o pełnomocniku ds integracji mowa była o p. Strzałkowskiej....a a nie p. Paczkowskiej....o co tu chodzi
27 Grudnia 2011, godzina 21:29
~Esmeralda
A skąd pani Paczkowska się wzięła na stanowisku pełnomocnika do spraw integracji? Śledziłam artykuły dotyczące prywatyzacji i mam wrażenie, że mówa była o pani Strzałkowskiej, obecnej dyrektor PS nr 9, na tym stanowisku. Pani Paczkowska to dla mnie duże zaskoczenie. MieszkaniecChojnic to widać mocno sfrustrowany człowiek. "Jak ci się nie podoba w Chojnicach to się wyprowadź." Drogi frustracie, niektórzy wychodzą z założenia, że jak im się coś nie podoba, to należy dążyć do zmiany tego czegoś. Wyrzucać z tego miasta człowieku możesz swoją rodzinę. Powiedz to np swojej mamusi, na pewno się ucieszy. Regulamin sprzedaży jest bardzo czytelny. W praktyce będzie to wyglądać tak: komisja będzie głosować, tak, żeby najwięcej głosów za miał kandydat preferowany przez burmistrza, żeby ten tylko potwierdził, że wygrał najlepszy. Wątpię, żeby Finster odważył się sprzedać przedszkole osobie innej, niż ta, która uzyska największą ilość głosów komisji. A przedszkole integracyjne powinien prowadzić ktoś, kto na integracji się zna. Zaczynac wszystko od początku to nie jest dobry pomysł. No i ostatni argument, jasnym jest, że miasto za przedszkole dostanie grosze, właśnie w związku z fatalnym stanem technicznym budynku.
27 Grudnia 2011, godzina 21:18
Oceniono 1 raz 1
~gość
W naszym mieście "radnym?" nic nie przeszkadza!
27 Grudnia 2011, godzina 20:01
~Po co ta komisja?
Dobra. Muszę odpowiedzieć. Regulamin tej komisji to jakieś kuriozum. Burmistrz zdecyduje...Od dłuższego czasu obserwuje prace chojnickiego samorządu i nie napawa mnie to optymizmem. Trzeba chyba przypomnieć radnym czym jest samorząd, czym jest dobra i rzetelna praca, czym jest wypracowywanie kompromisu dla dobra ogółu. Naprawdę Panowie radni co jest dobre dla burmistrza wcale nie musi być dobre dla Chojnic! Z zasady!!!
P.S. Może mi ktoś wytlumaczy jakim cudem doktor ekonomii ,zna, sie lepiej na przedszkolach niż np. P.P Ziarno i paczkowska? No ale skoro samym radnym to nie przeszkadza..
27 Grudnia 2011, godzina 19:54

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 411.00 DKKDKK 50.30 54.40
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 448.00 458.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 506.00 516.00 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 407.98 DKKDKK 50.40 54.30
EUREUR 431.16 436.18 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 449.00 455.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 508.45 514.41 SEKSEK 37.60 38.50
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 6.85 zł 2.67 zł
Circle K 6.66 zł - 6.76 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.71 zł - 6.81 zł 2.67 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.71 zł 7.41 zł 6.81 zł 2.67 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij