Ratusz sprząta przy Koperniku
W niedzielne południe (19.02) w parku 1000-lecia grupa mieszkańców Chojnic uczciła rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Została złożona wiązanka biało-czerwonych kwiatów, zapalono znicze. Do jednego z drzew rosnących w pobliżu miejsca, gdzie do stycznia 2012 stał pomnik, przymocowano wizerunki astronoma.
W poniedziałek wieczorem burmistrz Arseniusz Finster poinformował nas, że wydał polecenie usunięcia wszystkich rzeczy, które zostały złożone dzień wcześniej w pobliżu miejsca dawnego pomnika Mikołaja Kopernika. - Zaśmiecały one park. To było powodem mojej decyzji – stwierdził. Na pytanie dokąd trafiły, nie udało się nam uzyskać odpowiedzi.
Reklama | Czytaj dalej »
Sprawdziliśmy, jak wygląda obecnie (21.02) otoczenie, gdzie ma znaleźć się za kilka miesięcy odtworzony pomnik Kopernika. Zniknęły wszystkie znicze, kwiaty oraz obrazki. Sprzątanie nie było chyba zbyt dokładne, bo kilkadziesiąt metrów od „pomnikowego” drzewa, nadal przy alejce leżą w śniegu puste szklane butelki po napojach podlegających akcyzie. Widzieliśmy je także w niedzielę. Tego samego dnia zaobserwowaliśmy stojącego na parkingu w pobliżu ul. Sukienników „od zawsze” Zaporożca z reklamą na dachu jednego z serwisów telefonów komórkowych. Stoi do dziś. Czekamy na równie stanowcze i szybkie działania Urzędu Miejskiego w podobnych przypadkach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1453)
- Komentarze Facebook (...)
1453 komentarzy
w 1959 roku mennica wybiła 12 558 855 monet z miedzioniklu, o nominale 10 zł, z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Projekt wykonał Józef Gosławski. Monety zostały wprowadzone do obiegu 01.07.1959r. i wycofane z niego 01.01.1978r.
Projektantem obu stron monety był mieszkający w USA Stanisław Szukalski. Rewers przedstawia symbolicznie najważniejsze dokonanie astronoma tzn. wstrzymanie Słońca i poruszenie Ziemi. Na awersie znajduje się niezwykły orzeł, który tak dalece odbiegał od ówczesnych konserwatywnych wyobrażeń na temat godła państwa, że ostatecznie projekt odrzucono.
W 1979 roku, mennica wybiła 5000 złotych monet z popiersiem Kopernika na awersie projektu St. Wątróbskiej.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!