Ratusz sprząta przy Koperniku
W niedzielne południe (19.02) w parku 1000-lecia grupa mieszkańców Chojnic uczciła rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Została złożona wiązanka biało-czerwonych kwiatów, zapalono znicze. Do jednego z drzew rosnących w pobliżu miejsca, gdzie do stycznia 2012 stał pomnik, przymocowano wizerunki astronoma.
W poniedziałek wieczorem burmistrz Arseniusz Finster poinformował nas, że wydał polecenie usunięcia wszystkich rzeczy, które zostały złożone dzień wcześniej w pobliżu miejsca dawnego pomnika Mikołaja Kopernika. - Zaśmiecały one park. To było powodem mojej decyzji – stwierdził. Na pytanie dokąd trafiły, nie udało się nam uzyskać odpowiedzi.
Reklama | Czytaj dalej »
Sprawdziliśmy, jak wygląda obecnie (21.02) otoczenie, gdzie ma znaleźć się za kilka miesięcy odtworzony pomnik Kopernika. Zniknęły wszystkie znicze, kwiaty oraz obrazki. Sprzątanie nie było chyba zbyt dokładne, bo kilkadziesiąt metrów od „pomnikowego” drzewa, nadal przy alejce leżą w śniegu puste szklane butelki po napojach podlegających akcyzie. Widzieliśmy je także w niedzielę. Tego samego dnia zaobserwowaliśmy stojącego na parkingu w pobliżu ul. Sukienników „od zawsze” Zaporożca z reklamą na dachu jednego z serwisów telefonów komórkowych. Stoi do dziś. Czekamy na równie stanowcze i szybkie działania Urzędu Miejskiego w podobnych przypadkach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1453)
- Komentarze Facebook (...)
1453 komentarzy
Bez najmniejszej pokory gdy tylko skończę swoją biografię spróbuję uświadomić Panu Burmistrzowi o krzywdach jakie wyrządza swoim wyborcom w majestacie prawa tylko po to by zaspokoić swoje.................ale o tym w swoim czasie.
astronomią i pracuje nad swym wiekopomnym dziełem o wszechświecie. Przy obserwacji planet posługuje się głównie trzema instrumentami, które sam wykonał: kwadrantem słonecznym służącym do obliczenia szerokości geograficznej miejsca obserwacji, sferą armilarną (tzw. astrolabium) - do wyznaczania kątów współrzędnych planety oraz triquetrum (narzędzie paralaktyczne) do obserwacji księżyca. Swą nową teorię podaje w zarysie w tzw "Komentarzyku", który w odręcznych odpisach krąży po całej Europie.
Pracę nad dziełem,, De revolutionibus" rozpoczął Kopernik około 1515 roku i właściwie do końca życia ciągle wnosił do niej poprawki. W maju 1539 roku przybył do Fromborka młody uczony niemiecki Jerzy Joachim von Lauchen zwany Retykiem, który znacznie przyczynił się do wydania drukiem wielkie dzieła Mikołaja Kopernika. W roku 1540 Retyk wydał rozprawę pt. ,, Narratio prima" czyli,, Opowiadanie pierwsze", w której obwieszcza światu odkrycia Kopernika. Po długich namowach przekonuje on astronoma do wydania drukiem dzieła,, O obrotach sfer niebieskich". W roku 1541 Retyk opuszcza Frombork wioząc do Norymbergii wielkie dzieło Kopernika. Ukazuje się ono drukiem w 1543 roku w Norymbergii, w drukarni Jana Petreiusa pod tytułem,, De revolutionibus orbium coelestium libri VI", a dedykowane zostaje papieżowi Pawłowi III. Dzieło to składało się z sześciu ksiąg i 203 kart, a pierwszy nakład wynosił około tysiąca egzemplarzy.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!