Droga Krzyżowa bez zmian
Po raz osiemnasty ulicami centrum Chojnic przejdzie w Wielki Piątek Droga Krzyżowa. Jej organizatorami są Akcja Katolicka przy parafii św. Jadwigi Króla Polski oraz chojniccy księża. Od 2010 roku czynnie zaangażował się także Urząd Miejski.
Wówczas to po raz pierwszy została wydana specjalna książeczka z rozważaniami na każdą stację Drogi Krzyżowej. W tegorocznym wydaniu będą autorstwa abp Henryka Muszyńskiego. Grafiki do niej wykonała chojniczanka Wiesława Gołuńska. Jej nakład, to 2000 egzemplarzy. – Chcemy z tą książeczką trafić przede wszystkim do osób, które są w szpitalach i hospicjach, nie mogą wyjść z domu. Taki jest podstawowy cel. Tu nie chodzi o promocję medialną Drogi Krzyżowej, w której biorą udział tysiące ludzi, a o to, by klimat tej Drogi, rozważania, warstwę merytoryczną, przekazać tym, którzy nie mogą w niej uczestniczyć – tak uzasadnił Arseniusz Finster inicjatywę wydania książeczki.
Reklama | Czytaj dalej »
A. Finster o organizacji Drogi Krzyżowej w 2012 roku
Szczegóły organizacji Drogi, jak i okolicznościowego wydawnictwa, niedawno były uzgadniane podczas spotkania burmistrza Arseniusza Finstera, Zdzisława Januszewskiego z Akcji Katolickiej oraz ks. dziekana Jacka Dawidowskiego. Jeszcze przed 6 kwietnia, kiedy to o 20.30 rozpocznie się Droga Krzyżowa, jej najważniejsi organizatorzy chcą odwiedzić w Gnieźnie abp Henryka Muszyńskiego, by osobiście podziękować za napisanie rozważań.
Przed rokiem koszt druku 3000 egzemplarzy podobnego wydawnictwa w wysokości 4200 zł pokryli po połowie Urząd Miejski (ze środków na promocję samorządu terytorialnego) oraz parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Na dziś burmistrz deklaruje, że wydanie tegoroczne pokryją sponsorzy. – Jest na duża szansa. Rozstrzygnie się to do końca przyszłego tygodnia – przekazał Arseniusz Finster.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (60)
- Komentarze Facebook (...)
60 komentarzy
Zaprezentowane przez Was wyjaśnienia, wyliczenia, tylko potwierdzają,że samorządy nie powinny partycypować w takich transakcjach i uroczystościach. Czym innym jest umożliwienie i zabezpieczenie przeprowadzenia takiej imprezy, czym innym jest "lansowianie się" na wierze katolickiej.
A jak ktoś chce się napić ze mną piwa, to zapraszam na koncert Vavamuffin w sobotę
Kapłani pracujący jako nauczyciele czy pielęgniarze, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę w instytucjach publicznych lub prywatnych przedsiębiorstwach, nie otrzymują ze swoich parafii żadnych dodatkowych pieniędzy z racji pełnienia funkcji duszpasterskich. Utrzymują się wyłącznie z wynagrodzenia gwarantowanego im przez zakład pracy.
Pensje wypłacane są przez kurie, które pokrywają najniższą składkę ubezpieczenia społecznego, co uprawnia księży do korzystania ze służby zdrowia, jednak bez prawa do zasiłku chorobowego. Nie przysługuje im także zasiłek dla bezrobotnych ani zasiłek rodzinny. W konsekwencji większości księży po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymuje minimalną emeryturę.
Duchowni w Czechach są traktowani jak pracownicy sfery budżetowej, jednak ich zarobki są nieco niższe od urzędników i wynoszą obecnie blisko 70 proc. średniej krajowej (ok. 16 tys. koron, czyli 2750 zł). Stąd też i niższe od pozostałych pracowników państwowych są ich emerytury.
W Hiszpanii składki emerytalne księży opłaca Kościół (potrącając im je z pensji). Dotacja od państwa jest przeznaczona tylko na utrzymanie diecezji i pokrycie opłat administracyjnych.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!