Poniedziałek, 15 Lipca 2024 | Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Likwidacja przedszkola zatwierdzona

Trwa głosowanie imienne nad uchwałą o likwidacji PS9

Trwa głosowanie imienne nad uchwałą o likwidacji PS9

Najważniejszy projekt uchwały podczas poniedziałkowej (19.03) sesji Rady Miejskiej dotyczył likwidacji ostatniego samorządowego przedszkola w celu przekształcenia w placówkę niepubliczną. W głosowaniu imiennym radni zdecydowaną większością głosów poparli go.

O taki sposób głosowania wnioskowała grupa radnych, w tym cały klub Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszym uczestnikiem, chwilami bardzo gorącej, dyskusji wokół uchwały „przedszkolnej” była Elżbieta Zielińska z ZNP. Przedstawiła radnym i burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi bloki pytań, które dotyczyły sytuacji niepublicznych przedszkoli, konsultacji ze związkami zawodowymi projektu uchwały oraz prowadzonego konkursu na wyłonienie właściciela przedszkola przy ul. Młodzieżowej. „Czy miasto szczycące się miastem europejskim nie stać na jedno przedszkole samorządowe?” – takie było jedno z nich. Poinformowała radnych, że Pomorski Kurator Oświaty do marca 2012 na 78 wniosków samorządów o likwidację placówek oświatowych, tylko dwa, w tym z Chojnic, negatywnie zaopiniowała. – Jesteśmy w trakcie zbierania podpisów przeciwko prywatyzacji. Są to podpisy nie tylko rodziców uczęszczających do PS9, ale podpisy mieszkańców Chojnic, podatników, waszych wyborców. Dziś do godziny 9.00 zebraliśmy ich 1587. Akcja nadal trwa – dodała szefowa chojnickiego okręgu ZNP.

Reklama | Czytaj dalej »

Bartosz Bluma zadeklarował w imieniu klubu PiS, że jego członkowie będą głosować przeciw projektowi uchwały, za co nagrodzony został oklaskami licznej grupy działaczy ZNP, rodziców i pracowników przedszkola. Uzasadnił to obawami radnych o jakość opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Powołał się także na przypadek Biskupca w województwie warmińsko – mazurskim, gdzie wojewoda uchylił podobną uchwałę. Nie podzielił przy tej okazji optymizmu burmistrza, który podając informacje o wizycie wojewody, przekazał informację, że nie zgadza się on ze stanowiskiem Kurator Oświaty.

Na brawa nie liczył, co na wstępie zaznaczył, Marian Rogenbuk. Przyznał, że to przekształcenie uderzy w przywileje nauczycielskie; że jest ryzyko niepowodzenia, ale uważa, że jeśli udało się w 2007, to powinno w 2012 także zakończyć się sukcesem. Identyczne stanowisko zaprezentował Andrzej MielkeW 2007 roku także byliśmy krytykowani przez media. Nie widzę powodu do zmiany stanowiska.

Burmistrz Arseniusz Finster, nim odpowiedział na głosy krytyczne z ław Rady, odpytał Elżbietę Zielińską z trybu zbierania podpisów pod protestem. Szczególnie go interesowało, czy były zbierane w szkołach. W obszernej wypowiedzi odrzucił wszystkie argumenty przeciwko prywatyzacji przedstawione przez opozycję w Radzie i poza nią. Jest zdania, że przypadek Biskupca nie jest adekwatny do chojnickiej sytuacji, gdyż w tym mieście nie było „zerówek” w szkołach. Zapewnił, że nowy właściciel przedszkola będzie miał obowiązek prowadzić oddziały integracyjne, gdyż w innym przypadku nie dostanie dotacji z UM. Ponownie wspomniał o tym, że miasto nie chce konkurować z niepublicznymi przedszkolami, dlatego wycofało się z pomysłu budowy przedszkola na osiedlu Kaszubskim. Obiecał powołanie w niedługim czasie swojego pełnomocnika ds. integracji przedszkolnej. – Podejmujemy decyzję bardzo trudną, ale nie musimy utrzymywać publicznego przedszkola, by był wzorzec dla niepublicznych placówek – zakończył swe wystąpienie burmistrz. Nim doszło do głosowania, Edward Gabryś poprosił o dziesięciominutową przerwę. Po niej Mirosław Janowski zarządził przeprowadzenie głosowania imiennego. W kolejności alfabetycznej każdy radny oświadczał, w jaki sposób głosuje. Przeciw opowiedzieli się – Bartosz Bluma, Rafał Mielecki, Marek Szmaglinski oraz Joanna Warczak. Wstrzymali się od głosu – Dariusz Szczepański oraz Grzegorz Wirkus. Wszyscy pozostali obecni na sesji radni, czyli trzynastu, głosowało za. Nieobecni byli – Gabriela Wegner oraz Piotr Pawlicki. Wniosek Komisji Społecznej o zdjęcie z porządku obrad tego projektu uchwały nie był głosowany podczas sesji, gdyż, jak wyjaśnił jej przewodniczący Grzegorz Wirkus, skierowany był do burmistrza, a nie do Rady Miejskiej.

Z tematyką przedszkolną związane były także projekty uchwał o uchwaleniu planów miejscowych dla terenów zajmowanych przez niepubliczne placówki oraz samorządowe przy ul. Młodzieżowej. Autopoprawką burmistrza Arseniusza Finstera w każdej z nich zostały usunięte zapisy, które dopuszczały zmianę sposobu użytkowaniu obiektów zajmowanych przez przedszkola. Uchwały zostały przyjęte, ale za każdym razem radni PiS wstrzymywali się od głosu.

Treść pisma ZNP z pytaniami do władz miasta odczytanego na sesji z 19.03.2012.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

124 komentarzy

~swiat alkoholi
Znalazl sie nasz niepoRadny co to nie ma czasu przychodzic na posiedzenie i zaglosowac.

http://czas.tygodnik.pl/photos/6035
24 Marca 2012, godzina 10:19
Oceniono 1 raz 1
~Genzo Wakabayashi
Co miasto zrobi gdy poziom integracji się obniży lub w ogóle zniknie. Czy podjęto jakieś kroki prawne, żeby umieścić w umowie zapis, że dopóki są chętne niepełnosprawne dzieci do integracji w tym przedszkolu to musi ono im zapewnić tą integrację? Czy tylko odetniecie im dofinansowanie i pomożecie w wyprowadzeniu niepełnosprawnych z placówki? Proszę o konkretne odpowiedzi. Najlepiej proszę zacytować zapis z umowy, który zabezpieczy ISTNIENIE integracji dłużej niż przez 3 lata.
24 Marca 2012, godzina 09:31
Oceniono 2 razy 2
~stoczniowiec
Kiedyś ludzie byli odważniejsi, jak podrożał cukier o parę złotych to stawały całe zakłady pracy , ludzie wychodzili na ulice i walczyli o swoje . TERAZ TEJ ODWAGI BRAKUJE .
22 Marca 2012, godzina 20:53
Oceniono 1 raz 1
~stoczniowiec
Kiedyś ludzie byli odważniejsi, jak podrożał cukier o parę złotych to stawały całe zakłady pracy , ludzie wychodzili na ulice i walczyli o swoje . TERAZ TEJ ODWAGI BRAKUJE .
22 Marca 2012, godzina 20:53
Oceniono 4 razy 4
~obszarnik
radni co byli w pzpr-nagle zrobili sie oredownikami prywatyzacji.
Nauczyciele tez niech juz nie spia spokojnie-kwestia czasu kiedy wezma sie za szkoły.
22 Marca 2012, godzina 20:17
Oceniono 4 razy 4
~konitz
Jak znam życie to teraz Ratusz przyspieszy konkurs na wyłonienie kandydata na nowego właściciela Przedszkola. W mieście jest juz za głośno - wszyscy zbierają podpisy pod listą. Ludzie powiedzieli "dość" ! Ratusz boi się, że listy z podpisami trafią do Prezydenta Komorowskiego w trakcie jego wizyty w Chojnicach ( a trafią to już pewne !!! - Kancelaria poinformowana) - to byłby "młyn". Ratuszowi zrobią wszystko aby konkurs zakończyć przed wizytą Prezydenta - ale niestety juz jest za późno na zmiany.
To takie moje przewidywania.
22 Marca 2012, godzina 16:41
Oceniono 7 razy 7
~śruba
Wiem, że stragan nie jest nielegalny. Odniosłem się jedynie to słów obserwatora4. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że mieszkańcy Chojnic wobec władzy nie są równi.
22 Marca 2012, godzina 16:01
Oceniono 3 razy 3
~Katia
do śruby - tu nie chodzi o legalizację samowoli. Tu chodzi o to, że są równi i równiejsi. Jednym burmistrz idzie na rękę, inni mają pod górkę. Albo muszą rezygnować ze swoich planów.
22 Marca 2012, godzina 15:13
Oceniono 8 razy 8
~Nowy Dwór Gdański popiera Chojniczan - jesteśmy z Wami
Ludzie nie możemy się dać , u nas podobna sytuacja, w Nowym Dworze Gdanskim chcą sprywatyzować ostatnie publiczne przedszkole z pełną obsadą dzieci -250 dzieci, JEDYNE W MIESCIE I GMINIE równiez przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych, a pierwsza uchwała o zamiarze likwidacji już zapadła, do radych i burmistrza nie docierają żadne argumenty a co w tym wszystkim najgorsze ZASTRASZENIE - wszyscy dookoła pozastraszani gorzej niż w za czasów komuny,wszedzie telefony, nie wolno ludziom się mieszac, podpisywać pism, cos strasznego, u nas bieda 30% nie ma pracy a oni trzecie kolejne niepubliczne przedszkole chcą utworzyć, jednak nasi rodzice , mieszkancy, związki zawodowe, nie daja za wygraną , pomimo zastraszenia sa ludzie odwazni, walcza, zbieramy podpisy do REFERENDUM, do czego to podobne, nie można dopuścić do takiego traktowania ludzi, radni siedza od kilku kadencji ci sami rączka rączkę myje, załatwiają swoje prwatne interesy a teraz boją się o swoje stołeczki ,widzę ,ze wasz brmistrz działa podobnie jak nas obrał sobie za priorytet prywatyzację przedszkola. Pomimo uchwały o likwidacji wierzymy ,ze dalej skierujecie sprawe wyzej do sądu, do Trybunału , gdzie się tylko da, my tez sie nie poddamy, nie pozwolimy na takie traktowanie, nagłasniajcie ta sprawe, niech słyszy o tym cała POLSKA!!!
22 Marca 2012, godzina 13:26
Oceniono 21 razy 21
~~~Mieszkaniec Chojnic~~
według mnie to jest chore co oni wyprawiają .Ciekawe ile rodzin nie będzie miało funduszy aby opłacić przedszkole żeby kogoś dziecko tam uczęszczało ;/
22 Marca 2012, godzina 11:40
Oceniono 4 razy 4
~śruba
Większej grupie można a nawet trzeba pomagać ( w czasie wyborów może liczyć się każdy głos), ale pojedyncze jednostki są olewane? Właściciel straganu warzywnego ma zgodę miasta na prowadzenie handlu w tym miejscu. Analogiczna sytuacja jest na płycie rynku, gdzie inny pan zapragnął prowadzić działalność handlową, dostał na to zgodę, a przetargu żadnego nie było. Tak jak to w końcu jest w Chojnicach z tą legalizacją samowoli?
22 Marca 2012, godzina 08:43
Oceniono 3 razy 3
~śruba
To przestrzeń publiczna. Powinien być przetarg. Ja też mogę postawić gdzieś tam „biznes” i zażądać legalizacji.

Obserwatorze4 jak to ma się do próby legalizacji samowoli budowlanych na Metalowcu? Działki ogródkowe to też jest przestrzeń publiczna. Są to ogrody rekreacyjne, o czym większość użytkowników działek zapomniała. Celowo piszę "użytkowników", ponieważ grunt ciągle należy do miasta. Otóż ci ludzie postawili tam domy jednorodzinne bez planów i pozwoleń, żądają ich legalizacji, a burmistrz robi wszystko, żeby im w tym pomóc.
22 Marca 2012, godzina 08:39
Oceniono 8 razy 4
~cuk
Pewnie integracji nie bedzie tylko kombinacja na swiatowym poziomie bo tak trzeba przedszkole kupic potem zrobic remont ktory niedoszedl do skutku przed sprzedaniem bo na pewno za drogo bylo dalej zaplacic pensje takze kasa i jeszcze raz kasa bedzie potrzebna ale wyjscie jest grupy po 30 dzieci kadra po ogolniaku bo po co fachowcow no i najwazniejsze ceny swiatowe oj przepraszam kosmiczne.
21 Marca 2012, godzina 21:55
Oceniono 11 razy 9
~lev
generalny to cyniczny urzędas.. pozbawiony empatii i taktu, nie brakuje mu za to złośliwości, chamstwa, pewności siebie
21 Marca 2012, godzina 21:30
Oceniono 11 razy 9
~Matka dziecka niepełnosprawnego
Zastanawiam się gdzie od września moje dziecko ma pójśc do przedszkola .Jest dzieckiem autystycznym a ja słyszę z ust burmistrza że nowi właściciele są młodzi a integracji będą się uczyc. Wiceburmistrz Zieliński mówi o wysokim wręcz światowym poziomie proponowanej integracji, p.Wirkus już też w swoich wypowiedziach na spotkaniu "bez montażu" zaprzecza swojej opinii wyrażonej przez komisję społeczną . To może rzeczywiście powinnam posłac moje inne dziecko do najbliższego przedszkola niepublicznego integracyjnego które według dyrektora generalnego i burmistrza " w ZABRZU I INOWROCŁĄWIU ha ,ha jaka ta Polska mała!!!21 Marca 2012, godzina 20:43
Oceniono 18 razy 16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 399.00 DKKDKK 49.70 52.10
EUREUR 423.00 429.00 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 433.00 440.00 NOKNOK 29.50 32.40
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-07-15 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.43 396.18 DKKDKK 49.80 52.00
EUREUR 424.04 428.09 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 434.00 439.00 NOKNOK 29.60 32.30
GBPGBP 504.08 509.38 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-07-15 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij