Likwidacja przedszkola zatwierdzona
Najważniejszy projekt uchwały podczas poniedziałkowej (19.03) sesji Rady Miejskiej dotyczył likwidacji ostatniego samorządowego przedszkola w celu przekształcenia w placówkę niepubliczną. W głosowaniu imiennym radni zdecydowaną większością głosów poparli go.
O taki sposób głosowania wnioskowała grupa radnych, w tym cały klub Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszym uczestnikiem, chwilami bardzo gorącej, dyskusji wokół uchwały „przedszkolnej” była Elżbieta Zielińska z ZNP. Przedstawiła radnym i burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi bloki pytań, które dotyczyły sytuacji niepublicznych przedszkoli, konsultacji ze związkami zawodowymi projektu uchwały oraz prowadzonego konkursu na wyłonienie właściciela przedszkola przy ul. Młodzieżowej. „Czy miasto szczycące się miastem europejskim nie stać na jedno przedszkole samorządowe?” – takie było jedno z nich. Poinformowała radnych, że Pomorski Kurator Oświaty do marca 2012 na 78 wniosków samorządów o likwidację placówek oświatowych, tylko dwa, w tym z Chojnic, negatywnie zaopiniowała. – Jesteśmy w trakcie zbierania podpisów przeciwko prywatyzacji. Są to podpisy nie tylko rodziców uczęszczających do PS9, ale podpisy mieszkańców Chojnic, podatników, waszych wyborców. Dziś do godziny 9.00 zebraliśmy ich 1587. Akcja nadal trwa – dodała szefowa chojnickiego okręgu ZNP.
Reklama | Czytaj dalej »
Bartosz Bluma zadeklarował w imieniu klubu PiS, że jego członkowie będą głosować przeciw projektowi uchwały, za co nagrodzony został oklaskami licznej grupy działaczy ZNP, rodziców i pracowników przedszkola. Uzasadnił to obawami radnych o jakość opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Powołał się także na przypadek Biskupca w województwie warmińsko – mazurskim, gdzie wojewoda uchylił podobną uchwałę. Nie podzielił przy tej okazji optymizmu burmistrza, który podając informacje o wizycie wojewody, przekazał informację, że nie zgadza się on ze stanowiskiem Kurator Oświaty.
Na brawa nie liczył, co na wstępie zaznaczył, Marian Rogenbuk. Przyznał, że to przekształcenie uderzy w przywileje nauczycielskie; że jest ryzyko niepowodzenia, ale uważa, że jeśli udało się w 2007, to powinno w 2012 także zakończyć się sukcesem. Identyczne stanowisko zaprezentował Andrzej Mielke – W 2007 roku także byliśmy krytykowani przez media. Nie widzę powodu do zmiany stanowiska.
Burmistrz Arseniusz Finster, nim odpowiedział na głosy krytyczne z ław Rady, odpytał Elżbietę Zielińską z trybu zbierania podpisów pod protestem. Szczególnie go interesowało, czy były zbierane w szkołach. W obszernej wypowiedzi odrzucił wszystkie argumenty przeciwko prywatyzacji przedstawione przez opozycję w Radzie i poza nią. Jest zdania, że przypadek Biskupca nie jest adekwatny do chojnickiej sytuacji, gdyż w tym mieście nie było „zerówek” w szkołach. Zapewnił, że nowy właściciel przedszkola będzie miał obowiązek prowadzić oddziały integracyjne, gdyż w innym przypadku nie dostanie dotacji z UM. Ponownie wspomniał o tym, że miasto nie chce konkurować z niepublicznymi przedszkolami, dlatego wycofało się z pomysłu budowy przedszkola na osiedlu Kaszubskim. Obiecał powołanie w niedługim czasie swojego pełnomocnika ds. integracji przedszkolnej. – Podejmujemy decyzję bardzo trudną, ale nie musimy utrzymywać publicznego przedszkola, by był wzorzec dla niepublicznych placówek – zakończył swe wystąpienie burmistrz. Nim doszło do głosowania, Edward Gabryś poprosił o dziesięciominutową przerwę. Po niej Mirosław Janowski zarządził przeprowadzenie głosowania imiennego. W kolejności alfabetycznej każdy radny oświadczał, w jaki sposób głosuje. Przeciw opowiedzieli się – Bartosz Bluma, Rafał Mielecki, Marek Szmaglinski oraz Joanna Warczak. Wstrzymali się od głosu – Dariusz Szczepański oraz Grzegorz Wirkus. Wszyscy pozostali obecni na sesji radni, czyli trzynastu, głosowało za. Nieobecni byli – Gabriela Wegner oraz Piotr Pawlicki. Wniosek Komisji Społecznej o zdjęcie z porządku obrad tego projektu uchwały nie był głosowany podczas sesji, gdyż, jak wyjaśnił jej przewodniczący Grzegorz Wirkus, skierowany był do burmistrza, a nie do Rady Miejskiej.
Z tematyką przedszkolną związane były także projekty uchwał o uchwaleniu planów miejscowych dla terenów zajmowanych przez niepubliczne placówki oraz samorządowe przy ul. Młodzieżowej. Autopoprawką burmistrza Arseniusza Finstera w każdej z nich zostały usunięte zapisy, które dopuszczały zmianę sposobu użytkowaniu obiektów zajmowanych przez przedszkola. Uchwały zostały przyjęte, ale za każdym razem radni PiS wstrzymywali się od głosu.
Treść pisma ZNP z pytaniami do władz miasta odczytanego na sesji z 19.03.2012.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (124)
- Komentarze Facebook (...)
124 komentarzy
Proszę egzekwować obietnice wyborcze pana burmistrza jak i tych, którzy startowali z listy jego komitetu.
ZADANIA DO REALIZACJI
Ktoś zapomniał dopisać: poprzez likwidację etatów, rezygnację z Karty Nauczyciela i zwiększenie liczby godzin. To doskonalenie najprawdopodobniej dotyczy doskonalenia swoich umiejętności w poszukiwaniu pracy.
Czy w szkołach podstawowych i gimnazjach uczy się zawodu? Tylko na takie szkoły wpływ ma samorząd gminny. Czy tu chodzi o "dorzucanie się" powiatowi, do którego należy szkolnictwo ponadgimnazjalne? Ciągle brakuje pieniędzy na termomodernizację SP nr 5.
W jaki sposób? Wszystkie chojnickie uczelnie wyższe są prywatne. Czy władza w mieście Chojnice dokłada się do lodziarni pani Jadzi, stolarni pana Cześka?
Działka na Os. Leśnym, która zarezerwowana była dla szkoły ma iść pod młotek. Żadna nowa szkoła w Chojnicach raczej nie powstanie. Przedszkola, a raczej punkty przedszkolne może i powstaną. Autor tego punktu zapomniał dopisać: stwarzać warunki do społecznych lub prywatnych przedszkoli na bazie majątku gminy. Ani słowa w programie nie było o prywatyzacji przedszkola samorządowego.
Czyli to samo, co powyżej, ale inaczej zapisane. Za to punktów jest dużo.
No to czekamy. Dzieje się coś w tym temacie poza kamerami w ZS nr7?
I teraz coś specjalnie dla pani Osowickiej:
I teraz przyznać się proszę: kto czytał ten program zanim postawił krzyżyk przy nazwisku burmistrza w czasie wyborów. Ile osób by tego krzyżyka nie postawiło, gdyby wiedziało o planach prywatyzacji PS nr 9?
Nastepnym razem już takiego błędu nie popełnimy ! To jest ich ostatnia kadencja (a może być i tak, że jej nie dokończą). "Ciemny lud" się zorganizuje i zwola referendum ! Nie dajmy się mamić obiecankami !
Już dotarłem do "przedszkolnej listy" z podpisami ...wziąłem kilka czystych list aby pomóc Im w zbieraniu podpisów ! Jak demokracja to demokracja !
Coraz gorsza sytuacja finansowa chojnickich rodzin może skutkować tym, że ludzie nie decydują się na kolejne dzieci. Może nawet w sytuacji, gdy zdarza się nieplanowane, myślą o najgorszym - aborcji.
W efekcie decyzje antyspołeczne mogą prowadzić do pozbywania się, tak nienarodzonych, jak również narodzonych dzieci. Przykładów z Polski jest mnóstwo.
Władzom Chojnic przede wszystkim chodziło o zaoszczędzenie pieniędzy w budżecie miasta i przerzuceniu ciężaru na rodziców.
A Mielke? Dla niego najważniejszy jest boks. I ślizganie się na wartościach do władzy.
I żeby było jasne. Nie jestem zwolennikiem "cywilizacji śmierci" i nigdy nie byłem.
W marszu organizowanym przez Mielke nie wezmę udziału. Z tym Panem nie jest mi po drodze.
I jeszcze jedno. Zdaję sobie sprawę, że zacznie się szukanie haków na PChS i ludzi tam zrzeszonych. Normalka w Chojnicach. A ewentualne nasze błędy będziemy sukcesywnie naprawiać i pracować ile sił dla dobra ogółu chojniczan.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!