Wtorek, 23 Lipca 2024 | Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Głowa Kopernika na licytację?

A.Finster demonstruje miejsce, gdzie będzie dozwolone wędkowanie w parku 1000-lecia.

A.Finster demonstruje miejsce, gdzie będzie dozwolone wędkowanie w parku 1000-lecia.

Do 30 czerwca powinny zakończyć się prace przy dwóch trwających etapach modernizacji parku 1000 – lecia. W piątek (27.04) zapoznali się z ich zaawansowaniem dziennikarze lokalnych mediów podczas plenerowej konferencji prasowej.

Burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi towarzyszyli w niej - Jacek Domozych, dyrektor Wydziału Budowlano – Inwestycyjnego; Waldemar Spichalski – ogrodnik miejski; Zdzisław Kufel – projektant parku; Jan Zieliński – wiceburmistrz. Zbiórka była wyznaczona w pobliżu pływającego pomostu i dwóch altan, przy największym zbiorniku wodnym. Tam miałby powstać ogródek gastronomiczny. Jego wystrój ma być uzgodniony z architektem miejskim Andrzejem Ciemińskim. – Nie może to być jakaś przyczepa czy „szczęka”. Może być odtwarzana w nim muzyka, ale nie powinno być to uciążliwe dla pobliskich mieszkańców czy spacerowiczów – stwierdził Arseniusz Finster. Burmistrz osobiście wskazał miejsce, gdzie będzie dozwolone wędkowanie. Będzie to jedna z łagodniejszych skarp stawu, gdzie funkcjonuje wodotrysk. Szacuje, że powinno w tym miejscu swobodnie łowić dziesięć osób. W razie przeprowadzania zawodów, będą wyznaczone dodatkowe lokalizacje.

Reklama | Czytaj dalej »

Poinformował także, że są już gotowe elementy pomnika Kopernika, które wykonano z brązu. – Betonowa głowa Mikołaja Kopernika, według której powstała nowa, jest już zbędna. Może wystawimy ją na licytację? Jeśli Mariusz Janik ją wygra, będzie mogła być częścią jego galerii w Charzykowach – zadeklarował burmistrz. Uczestnicy wizji lokalnej pytali także o termin remontu (budowy?) ul. Parkowej. – W tej chwili trwa opracowywanie dokumentacji technicznej na odcinku od Al. Brzozowej do początku asfaltu przy targowisku, łącznie z fragmentem ul. Krasickiego. Nie znamy jeszcze kosztu budowy. Chciałbym, aby wykonano jak najszybciej i w całości, bez dzielenia na etapy. Wszystko zależy od decyzji władz miasta – wyjaśnił Jacek Domozych.

Dziennikarze interesowali się także, kiedy w parku powstaną publiczne toalety i czy będą w wersji „kosmicznej”, jak przy stadionie Chojniczanki. Zdzisław Kufel zapewnił, że mimo posiadania automatycznych drzwi i podobnego wyposażenia, parkowe WC będą dużo tańsze. Każde z nich będzie miało trzy odrębne wejścia - dla osoby niepełnosprawnej, kobiety i mężczyzny. Lokalizacja trzech publicznych toalet, to przy przepompowni i parkingu; w pobliżu amfiteatru i ogrodu botanicznego oraz w budynku zaplecza socjalnego. Ta ostatnia powstanie najszybciej, gdyż ma być gotowa do końca września 2012 roku. Wówczas ma być ukończony kompleks z boiskiem, niedaleko Al. Brzozowej. Kiedy pozostałe, nie wiadomo. – Dylemat był taki, czy modernizować pl. Piastowski, czy budować WC w parku. Nie da się wszystkiego zrobić od razu – uważa Arseniusz Finster.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~ja
Żądamy zwrotu oryginalnego popiersia Kopernika do Parku!!!!!!!!!!! W ............ wsadźcie sobie brązy!!!
04 Maja 2012, godzina 11:16
Oceniono 3 razy -1
~jadzia
Jeżeli chodzi o rzeczy zbędne czy osoby zbędne to kilka w Chojnicach by się znalazło ale na pewno nie Kopernik
04 Maja 2012, godzina 10:53
Oceniono 5 razy -1
~robert
W ratuszu chyba dalej nikt nie rozumie pojęcia "odrestaurowania" - jak coś co jeszcze 2 miesiące temu miało powrócić do parku odrestaurowane teraz ma pójść na licytację? Proponuję zmianę burmistrza i jego wszystkich ziomali
04 Maja 2012, godzina 10:39
Oceniono 7 razy 1
~Ooo
Ooo...
04 Maja 2012, godzina 09:31
Oceniono 3 razy -3
~podatnik
Tej władzy wierzą już tylko... powiem delikatnie naiwni. Nie dziwi mnie fakt, że chojniczanie - w większości młodzi ludzie - opuszczają to miasto i państwo.
A najbardziej śmieszy mnie jak burmistrz straszy ludzi prokuraturą i sądami, gdy ci mówią, że kłamie i oszukuje.
Burmistrzu - zejdź chłopie na ziemię. Oszczędź wstydu, bo żal patrzeć.
03 Maja 2012, godzina 12:13
Oceniono 20 razy 4
~dociekliwy
Pora przytoczyć kilka wypowiedzi burmistrza dotyczących prac wykonywanych przy pomniku Kopernika:

1. Na początek komentarz z dnia 07 Lutego 2012, godzina 11:19 pod artykułem pt. "Ile można zarobić na przedszkolu?" zamieszczonym na tym portalu
pomnik Kopernika był w fatalnym stanie z różnych powodów. Odrestaurowany będzie jak nowy.(...)Nie ma żadnej dewastacji, „ponieważ kształt i wygląd pomnika się nie zmieni. Będą też elementy, które zginęły w przeszłym czasie.


2. Komentarz z dnia 22 Lutego 2012, godzina 13:58 pod artykułem "Ratusz sprząta przy Koperniku" umieszczonym na tym portalu:
Pomniki też różnią się od siebie, są te, które są wpisane na specjalną listę i te pomniejsze, które nie są objęte procedurami. Temat jest zastępczy i śmieszny. Czy Urząd miał posklejać części betonowe? Sam pomnik, czyli popiersie M. Kopernika będzie odrestaurowane – nie zamienione.


Jako uzupełnienie dodam jeszcze cytat z artykułu "Renowacja czy odbudowa?" z dnia 01.02.2012r.:
Najlepiej świadczy o tym odpowiedź wiceburmistrza Jana Zielińskiego na pytanie zadane w czasie programu Bez Montażu z 30.01. o losy pomnika Kopernika. Według zastępcy burmistrza, zostanie zmieniony jedynie jego cokół, a sam pomnik po jego odświeżeniu w pracowni artystycznej wróci w idealnym stanie i tym samym kształcie.

Burmistrz Finster poparł wypowiedź burmistrza Zielińskiego.

Na koniec perełka z artykułu powyżej:
Betonowa głowa Mikołaja Kopernika, według której powstała nowa, jest już zbędna. Może wystawimy ją na licytację?


Burmistrzu to jak to w końcu jest z tym pomnikiem? Jak można mówić o restauracji, czy renowacji, skoro po zakończeniu prac okazuje się, że w pomniku po zakończeniu prac nie ma ani jednej oryginalnej części. Pan i burmistrz Zieliński twierdziliście wcześniej, że zniszczony został tylko cokół pomnika, a sam pomnik, czyli popiersie, zostanie poddane pracom konserwacyjnym i wróci na swoje miejsce. Teraz okazuje się, że że element ten jest zbędny i nie przedstawia sobą żadnej wartości. W którą wersję przedstawioną przez pana mam uznać za pewnik? Nie zmieni pan zdania? A może na nowym cokole znajdą się dwa popiersia to stare i nowe, odlane z brązu, żeby nikt nie mógł zarzucić panu kłamstwa. Proszę, aby pan rozważniej szafował deklaracjami i oświadczeniami. Pan może już nie pamięta tego co mówił 2 miesiące temu, ale internet jest pamiętliwy. Z poważaniem mgr dociekliwy, mieszkaniec Chojnic.
03 Maja 2012, godzina 11:32
Oceniono 21 razy 7
~1.000.000 w rozumie
Park jest zasilany energią słoneczną koszt inwestycji to około 450.000,. Chojnice dały prawie połowę.
Przychody z :
Toalet
Dzierżawy ogródków z piwem
Rikszy z zapiekankami itp.
Mandaty nałożone na osoby za co nie co.
Wrony się już przeniosły, do parku, teraz czas na Straż Miejską, zmienił się mikroklimat.
Wrony mają mokro w gaciach bo jak sr...ać na chodnik.

Do : Obserwatora
Chłopie nie martw się, my to wszystko zapłacimy.

03 Maja 2012, godzina 07:40
Oceniono 19 razy -1
~Obserwator
Czy dowiem się w końcu ile szacunkowo będzie wynosić miesięczny koszt utrzymania całego parku po zakończeniu prac? Ile kosztowała dokumentacja projektowa i ile kosztują zmiany w dokumentacji? Jakoś nikt nie chce na to odpowiedzieć. Co do kosztów utrzymania to coś mi się wydaje że nie będzie on rentowny...
03 Maja 2012, godzina 07:12
Oceniono 19 razy -1
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Maja 2012, godzina 21:13
Oceniono 38 razy -16
~podatnik
I jeszcze jedno. Ta głowa co pozostała po wyburzeniu pomnika nie jest własnością obecnie rządzących, żeby nią kupczyć. To własność chojnickiej społeczności. Wstydu nie macie. Zlicytować to może dzieła Trzebiatowskiego, a basztę oddać wszystkim chojnickim twórcom?
02 Maja 2012, godzina 18:32
Oceniono 42 razy 18
~podatnik
"Poinformował także, że są już gotowe elementy pomnika Kopernika, które wykonano z brązu. – Betonowa głowa Mikołaja Kopernika, według której powstała nowa, jest już zbędna. Może wystawimy ją na licytację? Jeśli Mariusz Janik ją wygra, będzie mogła być częścią jego galerii w Charzykowach – zadeklarował burmistrz".

Bezczelny ten burmistrz. To się nazywa szacunek dla tych co ten pomnik ufundowali z okazji pięćsetnych urodzin Mikołaja Kopernika. Panie Finster pomnik miał być odrestaurowany. I co? Na '''śmietnik"? I to jest wiarygodność.
Żądam publicznej odpowiedzi ile zapłacono za ten wasz - nowy. Może tak składka i z własnej kieszeni byście go sfinansowali.
02 Maja 2012, godzina 18:28
Oceniono 37 razy 17
~1.000.000 w rozumie
Głową M. Kopernika powinna zostać przekazana do muzeum, a nie na licytacje.
Tak robi się w cywilizowanych krajach, to jest dorobek społeczeństwa jakiegoś okresu historycznego.
Dla niektórych będzie to zwykły beton a dla niektórych oryginał z historii.

Kiedyś może postawią pomnik Burmistrzowi a za 200 lub 300 lat ktoś go przetopi na podkładki.

I też powiedzą był gówno warty bo nikt nie chciał go kupić

A pan Andrzejem Ciemińskim nięch zajmie się budynkami w mieście a parkiem nich zajmą się fachowcy.
02 Maja 2012, godzina 17:28
Oceniono 37 razy 15
~zastępca
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Maja 2012, godzina 16:11
Oceniono 27 razy -21
~JAN
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Maja 2012, godzina 15:51
Oceniono 39 razy -11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 399.00 DKKDKK 51.00 54.00
EUREUR 425.00 433.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 438.00 448.00 NOKNOK 30.30 33.30
GBPGBP 504.00 512.00 SEKSEK 33.50 35.50
Aktualizacja: 2024-07-23 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.96 397.85 DKKDKK 51.10 53.90
EUREUR 426.38 431.29 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 439.00 444.00 NOKNOK 30.40 33.20
GBPGBP 506.04 511.55 SEKSEK 33.60 35.40
Aktualizacja: 2024-07-23 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij